Czas na podsumowanie projektu „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Świdnica” w którym uczestniczyło wiele szkół z naszej Gminy m.in. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pszennie.
Celem projektu było podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych, właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy oraz podniesienie kompetencji zawodowych w gminie Świdnica. Projekt trwał ponad dwa lata. W każdym roku szkolnym odbywały się zajęcia dla 30 grup projektowych. Wśród nich 18 grup projektowych to zajęcia przedmiotowe np.: matematyczne, przyrodnicze, biologiczno-chemiczne, fizyczne, geograficzne, informatyczne, zajęcia z języka angielskiego i niemieckiego. Skierowane były zarówno do uczniów zdolnych, lecz z uwagi na ograniczenia finansowe i bariery geograficzne nie mogących rozwijać swoich zainteresowań oraz uczniów, u których narastają braki wiedzy z chęcią ich wyrównania. 12 pozostałych grup kierowane były do uczniów ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi. Można wymienić tutaj zajęcia pedagogiczne, logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne, oligofrenopedagogiczne, rewalidacyjne, tyflopedagogika i surdopedagogika.
W całym projekcie wzięło udział ponad 250 uczniów i 27 nauczycieli z naszej szkoły. W trakcie ostatniego roku szkolnego nauczyciele zainteresowani tematyką zajęć i chcących podnosić wiedzę i umiejętności mogli wziąć udział w szkoleniach. Ich tematyka to:
Jak skutecznie pracować z uczniami w ramach kompetencji kluczowych niezbędnych do poruszania się po rynku pracy (TIK, przedmioty matematyczno-przyrodnicze, j.obce)
Wykorzystanie metod eksperymentu w dydaktyce w celu podniesienia jakości nauczania przedmiotów matematycznych i przyrodniczych
Szkolenie z zakresy działań służących poprawie kompetencji wychowawczych
Na zakończenie projektu wszyscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach stacjonarnych i wyjazdowych. Zajęcia odbywały się m.in. w KidsTech- Centrum Edukacji STEAM w Starej Kopalni w Wałbrzychu, Zagrodzie Edukacyjnej „Ostoja nad Młynówką” ,dwudniowych warsztatach kulinarnych „Gotowanie z liczbami” w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie, w zajęciach stacjonarnych - Planetarium Bajkonur.
Zapytaliśmy uczniów co najbardziej podobało im się na zajęciach i oto co usłyszeliśmy.
Maja kl.2b – nasza Pani zawsze na zajęcia szykowała nam różnego rodzaju ciekawostki. Zajęcia były bardzo fajne. Przyroda jest taka ciekawa.
Paulina 8b- matematyka wydawała mi się trudnym przedmiotem, ale poprzez zajęcia projektowe ukazało się inne oblicze tego przedmiotu. Ciekawie prowadzone.
Jakub 7b - język angielski to nie tylko wkuwanie słówek na pamięć, to fajne zajęcia w formie gier i łamigłówek.
Michał 4a- mapa już nie jest mi obca, a zajęcia z geografii to wiele ciekawych informacji. Najbardziej podobało mi się tworzenie gry planszowej.
Michał 3a – najbardziej podobały mi się zajęcia komputerowe, to znaczy informatyczne. Tworzyliśmy animacje, uczyliśmy się tworzyć grafikę komputerową.
Uczniowie zakończyli zajęcia projektowe i zgodnie wszyscy stwierdzili, że nauka nie zawsze jest żmudna i trudna.