• XVII Gminny Konkurs Ortograficzny

          • 15 marca gościliśmy w naszych progach mistrzów ortografii z gminnych szkół podstawowych. Powodem był XVII Gminny Konkurs Ortograficzny, który tradycyjnie organizowaliśmy.

            Jak na dobrych gospodarzy przystało, najwyższe laury oddaliśmy gościom, ale nasi uczniowie też doskonale się zaprezentowali.

            III miejsce w kategorii klas 4-6 zajęła Milena Dudziak z klasy 6b.

            Arkadiusz Dziurdzia z 7a otrzymał wyróżnienie w kategorii klas 7-8.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie, przygotowanie do zmagań, gratulujemy Mistrzom Ortografii z Grodziszcza i Bystrzycy Górnej, a z Mileny i Arka jesteśmy dumni i składamy im wielkie gratulacje.

          • Powiatowe eliminacje XXVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik"

          • W Świdnickim Ośrodku Kultury zakończyły się powiatowe eliminacje XXVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik".

            Nasza reprezentantka, Martyna Mazurska, otrzymała wyróżnienie w kategorii klas 7-8.

            Spośród 18 uczestników nagrodzono 3 osoby i wyróżniono także 3, a wśród nich Martynę.

            Gratulujemy naszej siódmoklasistce oraz jej opiekunom artystycznym - pani Izabeli Kozioł i panu Tadeuszowi Szarwarynowi.

          • Dziękujemy Toyota Motor Manufacturing Poland

          • Od wielu lat Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. prowadzi Program Wolontariatu  pod hasłem „Pomoc Toyoty”. Jest to program, w którym pracownicy przez  dobrowolne, społeczne zaangażowanie, mogą podejmować działania wspierające rozwój lokalnych organizacji czy instytucji. W ramach prowadzonego wolontariatu i zaangażowaniu Pani Joanny Przybylskiej, nasza szkoła uzyskała środki na sfinansowanie zakupu sprzętu sportowego w tym: zestawy różnorodnych  piłek gimnastycznych,  ringo, hula-hop, skakanki, materac gimnastyczny, zestaw koordynacyjno-treningowy. Dzięki tej inicjatywie i wsparciu Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. nasi najmłodsi uczniowie klas I-III mogą się cieszyć nowym sprzętem sportowym, który  wspiera ich ogólny rozwój, angażuje do większej aktywności fizycznej i pozwala dobrze się bawić.

            Dziękujemy.

             

          • Konkurs kaligraficzny rozstrzygnięty

          • W tym tygodniu zakończył się szkolny konkurs kaligraficzny organizowany przez szkolną bibliotekę. Uczestniczyli w nim, podzieleni na dwie kategorie, uczniowie kl. I-III i kl. IV - VIII. Do konkursu zgłosiły się łącznie 43 osoby. Poziom prac był bardzo wysoki, w związku z tym jury miało trudne zadanie w wyłonieniu zwycięzców. Ostatecznie tytuł „Mistrzyni pióra”zdobyły:

            - w kategorii klas I-III Maja Robak kl.I b,

            - w kategorii klas IV–VIII Sonia Gacek kl.VI a.

            Mistrzynie otrzymały dyplomy i nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy, poza dyplomami, nagrody pocieszenia. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom.

          • Audycja muzyczna

          • Wiosna jest ulubioną porą roku wielu kompozytorów. Śpiew ptaków, powiew wiatru czy wiosenną burzę słychać w niejednym utworze. Podczas poniedziałkowej audycji muzycznej uczniowie klas I-III usłyszeli m.in. „Poranek” z suity Peer Gynt, „Cztery pory roku” A. Vivaldiego oraz „Lot trzmiela”. To był iście wiosenny koncert!

          • Teatr cieni

          • Minione dni były pełne wrażeń, emocji i doświadczania. Przeprowadzone zajęcia w klasie 1a wprowadziły uczniów do świata teatru i poszerzyły wiedzę na jego temat. Dzieci rozwijały wyobraźnię i twórcze myślenie. Teatr cieni oraz kamishibai zachwyciły najmłodszych. Dzieci wiele się nauczyły, świetnie się bawiąc, na pewno powtórzymy tego rodzaju zajęcia.

          • Zwycięstwo w piłce nożnej halowej

          • Bezkonkurencyjni okazali się chłopcy z klas 5-6 w rozgrywkach piłki nożnej halowej w ramach Gminnej Ligi Szkół. Pewnie wygrali wszystkie swoje mecze, nawet przez chwilę nie czując zagrożenia ze strony rywali. Kolejne miejsca zajęli: SP Witoszów, SP Bystrzyca, SP Lutomia i SP Grodziszcze.

            Wielkie brawa dla chłopców i ich trenera!

          • Szkolny Konkurs Ortograficzny

          • Za nami Szkolny Konkurs Ortograficzny, który stanowił zarazem eliminacje do konkursu gminnego. Łatwo nie było, w klasach 4-6 niezbędna okazała się nawet dogrywka.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            klasy 4-6:

            - Milena Dudziak (6b),

            - Adrianna Kuleszo (5a),

            - Blanka Ochocka (6a);

            klasy 7-8:

            - Zuzanna Guzek (7a),

            - Arkadiusz Dziurdzia (7a),

            - Nadia Bałdo (7b).

            Milena, Ada, Blanka oraz Zuzia i Arek będą reprezentować naszą szkołę w XVII Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbędzie się marca, a jego gospodarzem tradycyjnie będziemy my. Już dziś serdecznie zapraszamy mistrzów ortografii z gminnych szkół, a za naszych trzymamy mocno kciuki.

          • Lektura w pudełku

          • Jak można rozpocząć pracę z lekturą? Na dodatek taką, która w opinii publicznej nie zajmuje wysokiej pozycji na liście poczytnych książek

            Można np. przygotować tzw. lekturowe pudełko i zgromadzić w nim przedmioty, które mają związek z treścią książki - dosłownie lub symbolicznie - a następnie o nich opowiedzieć, czyli wyjaśnić, jak wiążą się z lekturą.

            Piątoklasiści spisali się na medal! Było mnóstwo szczegółów, ciekawostek, nieoczywistych zagadek dla kolegów, a nawet interesujacych dyskusji, bo okazało się, że mamy w klasach 5 prawdziwych ekspertów od treści lektury, którzy bez najmniejszych problemów "wytykali" kolegom i koleżankom informacje niezgodne z książką, bazujące jedynie na filmie.

            I wiecie co? Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Okazuje się, że ta lektura to wcale nie jest taka zła i nudna, jak niektórzy mówią. Jest moc Mamy świetnych uczniów!

          • Teatrzyk kamishibai w szkolej bibliotece

          • W dniach 28-29 lutego biblioteka szkolna gościła uczniów klas III. Mieli oni okazję obejrzeć prezentację teatrzyku kamishibai. Jest to wywodząca się z Japonii technika czytania lub opowiadania, która wykorzystuje książki w formie ilustrowanych kart prezentowanych w drewnianej skrzynce.

            Uczniowie wysłuchali opowiadania pt.”Powrót do domu” autorstwa Beaty Gabrat. Jest to oparta na faktach historia poruszająca problem wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrku.

            Innowacyjna forma przekazu, jaką jest teatrzyk kamishibai, zaciekawiła uczniów. Stała się kolejną formą promocji czytelnictwa w naszej szkole.

          • Warsztaty klas 7 i 8

          • W piątek 23 lutego w świetlicy w Pszennie uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w warsztatach dotyczących pracy młodzieżowej rady gminy. W świetnej atmosferze i poprzez dobrą zabawę młodzi odkrywali znaczenie współpracy, zaangażowania i działania dla społeczności lokalnej.

            Mieli okazję w przyjaznej atmosferze dowiedzieć się, że ich głos może być usłyszany i mieć znaczenie dla zmian w lokalnym środowisku. To wszystko dzięki wspaniałym prowadzącym warsztaty oraz atmosferze, którą stworzyły panie z Aktywne Pszenno. Przygotowując pyszny posiłek, zadbały o to, by nikt nie był głodny.

            Dziękujemy prowadzącym, Michałowi i Damianowi, za świetne zajęcia! Paniom za przepyszne jedzonko! A Radzie Gminy Świdnica za taką inicjatywę i chęć aktywizacji młodych mieszkańców gminy!

          • Gminne eliminacje XXVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik"

          • 22 lutego w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej odbyły się gminne eliminacje XXVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Naszą szkołę reprezentowali: Olivier Keler, Hanna Ostafińska, Martyna Mazurska i Pola Święcicka.

            Miło nam poinformować, że decyzją jury: Martyna Mazurska otrzymała nagrodę i awans do etapu powiatowego (kategoria klas 7-8), Hanna Ostafińska zdobyła wyróżnienie (kategoria klas 4-6).

            Serdecznie gratulujemy, a Martynie życzymy powodzenia w kolejnym etapie

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • 21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Święto przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego.

            Starsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat języka polskiego i kultury, wykonując na przerwach zadania dotyczące m.in. frazeologii czy poprawności językowej. Najwięcej emocji wzbudziła oczywiście szkolna rozgrywka w Kahoota Kilka razy pojawił się nawet jęk zawodu lub okrzyk zdziwienia ("Naprawdę tak się mówi???!!!").

            Dziękujemy uczniom za udział, zaangażowanie i dobrą zabawę. Pamiętajmy, że dbając o język ojczysty, dbamy o własną tożsamość narodową. Wspaniale znać angielski czy inne języki obce, ale nie zapominajmy przy tym o pięknie polszczyzny.

            Zespół polonistek ze wsparciem pani Kornackiej-Iwaniec.

          • Warsztaty dotyczące higieny

          • 13 lutego w klasie 2a i 2b odbyły się warsztaty, które przeprowadziła Pani Basia, pracownica Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Świdnicy. Zajęcia dotyczyły tematyki prawidłowego mycia i dezynfekowania rąk oraz dbałości o higienę jamy ustnej. Uczniowie mogli sprawdzić w specjalnej lampie ultrafioletowej, czy dobrze umyli i zdezynfekowali swoje ręce, dowiedzieli się także, dlaczego warto to robić. Podczas spotkania omówiony został także temat dbania o zęby. Uczniowie poznali podstawowe zasady higieny jamy ustnej, przypomnieli sobie również jak należy dbać o zęby.

          • Koncert muzyków z Filharmonii Sudeckiej

          • 19 lutego odbyła się kolejna audycja umuzykalniająca pt. „Zabawki dawniej i dziś”. Podczas koncertu muzyków z Filharmonii Sudeckiej usłyszeliśmy m.in. śpiewającą lalkę w operze J. Offenbacha, tańczącego pajaca C. Debussy’ego oraz drewniane żołnierzyki w balecie P. Czajkowskiego.

          • Spotkanie z Mariuszem Kędzierskim

          • W ostatni poniedziałek mieliśmy zaszczyt gościć wspaniałego człowieka oraz niesamowitego artystę – Mariusza Kędzierskiego!

            Spotkanie dla starszych klas miało na celu m.in. uświadomienie młodzieży, że tak naprawdę jedyne ograniczenia i bariery są w naszej głowie, oraz zmotywowanie słuchaczy do przełamywania tych barier. Wspaniała prezentacja i historia pt. „Marzenia na wyciągnięcie ręki” pokazała nam, że jeśli się chce, to naprawdę można osiągnąć wiele, spełniać marzenia mimo różnych trudności, które spotykają nas w życiu. Mariuszu dziękujemy Ci bardzo za Twoją obecność, za Twoją historię, jesteś wspaniałym człowiekiem i z pewnością Twa opowieść pozostanie w naszych głowach na długo! Wiemy, że jesteś inspiracją dla niejednego człowieka.

            Dziękujemy naszej szkolnej Radzie Rodziców za sfinansowanie tego spotkania.

          • Warsztaty ekologiczne

          • 12 i 15 lutego we wszystkich klasach I-III zostały przeprowadzone warsztaty ekologiczne na zlecenie ZOM w Świdnicy przez spółkę HORNET 4 sp.z o.o.

            Warsztaty zostały podzielone na dwie części. Na początku została przeprowadzona pogadanka dot. ochrony środowiska, recyklingu oraz segregacji śmieci. W ramach zajęć praktycznych zostały przeprowadzone warsztaty upcyklingowe. Uczniowie wykonali praktyczne przedmioty użytkowe z wykorzystaniem odpadów.

          • Walentynki w klasach I-III

          • Dzień Świętego Walentego to doskonały pretekst do okazania przyjaźni lub wdzięczności i podzielenia się dobrymi emocjami. Wczoraj każdy z uczniów klas I-III otrzymał miłe słowo lub własnoręcznie wykonaną kartkę walentynkową. Poczta walentynkowa prężnie działała. Dzielmy się tym,co dobre, tego nigdy za wiele!

            Serdecznie podziękowania dla Państwa Sawickich za ufundowanie słodkich upominków dla wszystkich uczniów naszej szkoły.