• Poznaj Polskę

     • Sezon wycieczkowy uważamy za rozpoczęty!  Miniony tydzień obfitował w wyjazdy.W dniach 09-10 maja klasy 6 i 7b były na wycieczce w Toruniu. Pierwszego dnia uczniowie wypiekali własne pierniki, a następnie zwiedzali Stare Miasto wpisane na listę UNESCO. Po męczącym (dla wielu) zwiedzaniu można się było odprężyć podczas seansu w Planetarium. Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Jak widać po minach na zdjęciach to zdecydowanie najlepszy punkt programu. Później wizyta w Domu Kopernika - patrona naszej szkoły.

     • Emocje to my

     • W ramach realizacji Programu "Emocje to my" na przełomie kwietnia i maja odbył się konkurs pod tytułem "Moje emocje". W klasach I-III dzieci wykonywały prace plastyczne, a w klasach IV-VIII zdjęcia. Powstała ciekawa wystawa,a autorzy najciekawszych projektów zostali nagrodzeni. Gratulujemy wszystkim uczestnikom

     • Nowe książki w języku ukraińskim

     • Dzięki Fundacji Powszechnego Czytania nasza biblioteka szkolna otrzymała, za pośrednictwem wydawnictwa Nowa Era, książki i kolorowanki wydane w języku ukraińskim Wśród nich znajduje się popularne „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki. Zachęcamy naszych ukraińskich przyjaciół do odwiedzania bibliotek

     • KONKURS ZDOLNY ŚLĄZAK

     • Przyznajemy, że w kwestii naszego szkolnego omnibusa stopniowaliśmy nieco napięcie, by na koniec przedstawić Wam wiadomość roku, a może nawet lat, gdyż taki sukces jest naprawdę wielką rzadkością

      STANISŁAW KUDZIA POTRÓJNYM LAUREATEM KONKURSU ZDOLNY ŚLĄZAK

      Znalazł się w gronie najzdolniejszych młodych Dolnoślązaków i to aż w dziedzinach - MATEMATYKA, FIZYKA I JĘZYK POLSKI. To naprawdę niecodzienne osiągnięcie, zasługujące na podziw i wielkie brawa

      Tym samym Staś jest zwolniony z egzaminu ósmoklasisty z matematyki i języka polskiego (otrzymuje automatycznie wynik 100%). Oj, coś nam się wydaje, że każda szkoła średnia będzie chciała go mieć w gronie swoich uczniów

      Pękamy z dumy, gratulujemy i trzymamy kciuki za 100% z egzaminu z języka obcego - jedynego, który Staszkowi pozostał

     • Konkurs InstaLogik

     • 7 kwietnia została rozstrzygnięta III edycja trzyetapowego ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno – Informatycznego InstaLogik. Nasi uczniowie, z inicjatywy pani Małgorzaty Pizuńskiej - nauczycielki matematyki, podobnie jak przed rokiem spróbowali w nim swoich sił.

      Najlepiej wypadli ósmoklasiści.

      Stanisław Kudzia został laureatem miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 8

      Izabela Majcherczyk z 8 a uzyskała drugi wynik w naszym powiecie w I etapie konkursu.

      Gratulujemy obojgu i życzymy dalszych sukcesów!

      PS Czy nie sugerowaliśmy, że o Staszku jeszcze będziemy pisać? I to wciąż nie jest koniec...

     • Finał powiatowego konkursu matematyczno-przyrodniczego

     • W piątek 8 kwietnia w I LO odbył się finał powiatowego konkursu matematyczno-przyrodniczego, w którym sᴛᴀɴɪsᴌᴀᴡ ᴋᴜᴅᴢɪᴀ z 8 b zajął miejsce, tracąc do zwycięzcy jeden punkt.

      Warto dodać, że w etapie szkolnym, w którym wzięło udział 157 uczniów z powiatu, nasz uczeń uzyskał najwyższy wynik. Staś niewatpliwie w każdym konkursie powierdza swoją "markę". Gratulujemy

     • DZIEŃ BEZ PLECAKA

     • Wzorem wielu szkół Samorząd Uczniowski z okazji prima aprilis zaproponował zamianę uczniowskich plecaków na inne przedmioty, w których da się przynieść zeszyty i wszystkie niezbędne w szkole rzeczy.

      Pomysłowość uczniów zaskoczyła. Na korytarzach można było zobaczyć m.in. walizki, wiaderka, wózki i łóżeczka dla lalek, pokrowce na instrumenty, kosze na śmieci lub na pranie, taczki, także transportery dla zwierząt, grille czy lodówki turystyczne, a nawet odkurzacz

      Dziękujemy za dobrą zabawę, zaangażowanie i gratulujemy pomysłowości

     • Zmiana wysokości wpłat na Radę Rodziców

     • Rada Rodziców w dniu 23.03.2022 podjęła uchwałę o zmianie wysokości wpłat. Na rok szkolny 2021/2022 wysokość dobrowolnej składki finansowej rodziców na rzecz częściowego finansowania budżetu Rady Rodziców ustala się w wysokości 25 zł na semestr (50 zł na rok) za jedno dziecko.

      W przypadku rodzin wielodzietnych (dwoje lub więcej dzieci) ustala się jedną kwotę w wysokości 70 zł na rok (35 zł na semestr).

     • Konkurs „Czy znasz Stefka Burczymuchę?”

     • W związku z tym, że Maria Konopnicka jest patronką roku 2022, wśród dzieci kl. 2-3  został ogłoszony konkurs ze znajomości wiersza tej autorki pt.  „Stefek Burczymucha”. Wyzwanie podjęło 42 uczniów, którzy mieli za zadanie uzupełnić luki w tekście.  Bezbłędnie  wykonało je 8 uczestników:

      Aleksander Żędzianowski kl. 3 a

      Kamil Woźniak kl 3 a

      Tomasz Trawiński kl. 3 a

      Filip Tabak kl. 3 a

      Aleksandra Sentkowiak kl. 3 b

      Maria Kowalska kl. 3 b

      Alex Czerwiński kl. 3 a

      Michał Zimnoch kl. 3 a

      Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe. Dziękujemy uczestnikom za udział i gratulujemy zwycięzcom.

       

     • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

     •                

                                                                                                                                            Wrocław 2022-02-28

       

      Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!

       

                W czwartek 24 lutego nad ranem putinowska Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę, rozpętała wojnę. Pokazała dobrze nam Polakom znaną od stuleci, agresywną i brutalną twarz. Giną żołnierze i cywile, dorośli i dzieci. Cierpią ludzie, rujnowany jest dobytek i dorobek pokoleń. Deptane są prawa człowieka, łamane konwencje i międzynarodowe pakty. Cały naród ukraiński, armia i państwo kierowane przez bohaterskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego stawiają heroiczny opór najeźdźcy. W imię człowieczeństwa i polskiej racji stanu nakazem chwili jest pomóc Ukrainie i jej obywatelom. Form wsparcia jest wiele, każda pomoc, choćby najdrobniejsza, jest niezwykle ważna. Każdy gest solidarności i każde ciepłe słowo mają znaczenie. Każda zbiórka, aukcja czy koncert mają sens. Każda złotówka się liczy.

      Z całego  serca dziękuję  Koleżankom i Kolegom za przyjazne gesty oraz inicjatywy na rzecz naszych sąsiadów Ukraińców przebywających tak w Polsce jak i w Ukrainie. Proszę nie ustawać w tym szlachetnym dziele, gdyż wsparcie jest niezbędne tu i teraz, a będzie też konieczne w przyszłości.

      Bardzo proszę o otoczenie psychologiczną opieką dzieci i uczniów oraz stosowanie rekomendacji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie”.

      Tysiące uchodźców z Ukrainy codziennie przekraczają granice z Polską, wśród nich są małe dzieci i uczniowie. Część z nich pojawi się na Dolnym Śląsku - przyjadą (już przyjeżdżają) do rodzin, przyjaciół i znajomych, którzy wcześniej znaleźli tu studia, pracę i mieszkanie. Przybędą do gmin i powiatów, które od lat utrzymują partnerskie relacje z wieloma miejscowościami w Ukrainie. Dotrą do ludzi dobrej woli skorych do bezinteresownej pomocy, których wielu na ziemi dolnośląskiej.

      Dzieci uchodźców znające język polski będą przyjmowane do już istniejących grup i oddziałów w przedszkolach i szkołach, jeśli zajdzie potrzeba powstaną dodatkowe grupy i oddziały. Dla osób bez znajomości języka polskiego będą tworzone oddziały przygotowawcze. Środki finansowe w adekwatnej wysokości przekaże organom prowadzącym Ministerstwo Edukacji i Nauki.

      Zapewnienie opieki i edukacji dzieciom i młodzieży z Ukrainy jest wyzwaniem organizacyjnym, które rośnie z każdym dniem. Aby mu sprostać musimy działać w sposób dobrze zorganizowany, tylko  wtedy będziemy skuteczni. Dlatego jako kuratorium oświaty wchodzące w skład służb zespolonych wojewody będziemy zbierać od dyrektorów szkół i organów prowadzących istotne informacje, koordynować działania, przekazywać szkołom, przedszkolom i placówkom ważne wiadomości, służyć wsparciem, radą i pomocą.

      Chwila jest historyczna, a bracia Ukraińcy w wielkiej potrzebie. Bądźmy solidarni i wytrwali!

      Niech żyje niepodległa Ukraina! Niech żyje niepodległa Polska!

       

                                                                          Roman Kowalczyk

                                                                  Dolnośląski Kurator Oświaty

       

       

     • Zabawa karnawałowa

     • Jak co roku o tej porze dzieci nie mogą doczekać się tego dnia, kiedy będą mogły wcielić się w ulubionych bohaterów filmowych lub bajkowych. W tym roku ten dzień został połączony z najpyszniejszym dniem w roku -Tłustym Czwartkiem. Sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową pełną księżniczek, superbohaterów, czarownic i innych postaci. Dzieci bawiły się wspaniałe! Po wszystkim czekało ich mnóstwo pyszności przygotowanych przez rodziców.

     • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

     •                                                                                                                                        Wrocław 2022-02-21                    

                                                                                                                                                                       
                                                         Szanowni Rodzice!
      Piąta fala pandemii koronawirusa wywołana przez omikron opada, spada liczba zachorowań i zmniejsza się ilość hospitalizacji. Poprawa sytuacji epidemicznej pozwoliła na podjęcie decyzji o powrocie do nauki stacjonarnej, od poniedziałku 21 lutego br. uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych wracają do szkół. To bardzo dobra wiadomość, gdyż nauczanie stacjonarne sprzyja efektywności kształcenia i socjalizacji uczniów, jest naturalnym stanem edukacji.  Co więcej, od 11  lutego br. zlikwidowana została tzw. „kwarantanna z kontaktu”, sam kontakt z osobą chorą nie jest podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny. To oznacza, że w przypadku pojedynczych zachorowań uczniów całe oddziały  nie będą przechodzić na nauczanie zdalne - chorzy uczniowie pozostaną w domu, zaś reszta będzie uczęszczać do szkoły. 
      Epidemia wszakże nie powiedziała ostatniego słowa, stąd ciesząc się z powrotu do stacjonarnego kształcenia musimy wszyscy zachować ostrożność, przestrzegać zasad sanitarnych, dbać o siebie i innych. Najskuteczniejszą bronią przeciw COVID-19 pozostają szczepienia - na Dolnym Śląsku zaszczepiło się dotąd ponad 80% nauczycieli i pracowników szkół, 50% uczniów w wieku 12-19 lat, 10,3% dzieci w przedziale 5-11 lat. Warto się zaszczepić, to wyraz troski o siebie, najbliższych oraz wszystkich, z którymi się spotykamy. 
      Wobec nasilania się negatywnych skutków wymuszonej przez pandemię długotrwałej izolacji uczniów Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 180 mln zł na zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wsparcie będzie obejmowało organizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym dla uczniów, u których rozpoznano potrzebę wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w tym zakresie. Realizacja dodatkowych zajęć specjalistycznych w szkołach będzie się odbywała od 1 marca do 20 grudnia br.
      Pragnę poinformować, że w 2022 r. będzie realizowana II edycja programu Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii „WF z AWF”, na ten cel zostanie przeznaczone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki 36 mln zł. Przeszkoleni przez wrocławską AWF nauczyciele wychowania fizycznego oraz nauczania wczesnoszkolnego będą prowadzić dodatkowe zajęcia aktywizujące ruchowo uczniów. Zajęcia te będą odbywać się w małych, oddziałowych lub międzyoddziałowych grupach. Już starożytni Rzymianie powiadali „mens sana in corpore sano - w zdrowym ciele zdrowy duch”.  Wyniki szczegółowych badań kondycji fizycznej dzieci i młodzieży przeprowadzone przez AWF są niepokojące - zwiększa się wskaźnik masy ciała (BMI), spada sprawność, wytrzymałość biegowa i wydolność krążeniowo-oddechowa. Proszę abyście Państwo zachęcili swoje dzieci do udziału w tych zajęciach, szczególnie te, które z różnych powodów stronią od wysiłku fizycznego 
      i pozostają na bakier z zajęciami wychowania fizycznego.
       Z radością informuję ponadto, że w 2022 r. będzie kontynuowany program „Poznaj Polskę”. Szkoły organizujące wycieczki w atrakcyjne miejsca naszego kraju otrzymają dofinasowanie 
      w kwocie 5 tys. (wycieczka jednodniowa), 10 tys. (wycieczka dwudniowa) i 15 tys. (wycieczka trzydniowa). W 2022 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy na realizację programu 100 mln zł, w ubiegłym roku było to 35 mln zł. Wnioski o dofinasowanie  będzie można składać od 1 marca, każde województwo otrzyma środki finansowe w wysokości proporcjonalnej do liczby uczniów. Zachęcam do korzystania z programu i organizowania wyjazdów zwłaszcza w miejsca, gdzie szczególnie mocno bije serce Polski i które młody Polak powinien koniecznie odwiedzić.
      Żyjemy w szumie informacyjnym,  tym bardziej więc warto sięgać do wiarygodnych źródeł informacji. Rekomenduję Państwu strony internetowe Ministerstwa Edukacji i Nauki (www.mein.gov.pl) oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (www.kuratorium.wroclaw.pl). Zawierają one użyteczne, aktualne i szczegółowe informacje. Zapraszam do ich częstego odwiedzania.
      Szkoła jest, owszem, ważną instytucją, ale przede wszystkim jest wspólnotą. Tę wyjątkową wspólnotę tworzą uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, a także wszyscy przyjaciele szkoły, którzy się z nią identyfikują i udzielają jej wsparcia. Aby wspólnota rozwijała się i kwitła potrzebni są wszyscy jej uczestnicy. Gorąco proszę o interesowanie się sprawami szkoły i angażowanie w jej działalność. O regularne komunikowanie się i częste bywanie w szkole przy różnych okazjach - nie tylko wywiadówek czy konsultacji. O zgłaszanie uwag i propozycji dyrektorom, wychowawcom, nauczycielom, a także Radzie Rodziców i Radzie Szkoły. Przez swoją obywatelską aktywność możecie Państwo zdziałać dużo dobrego.


                                                                                       Z życzeniami zdrowia i szacunkiem
                                                                                                      Roman Kowalczyk
                                                                                                  Dolnośląski Kurator Oświaty
       

     • „Mała książka – wielki człowiek”

     • W minionym tygodniu uczniowie klas pierwszych otrzymali Wyprawki Czytelnicze.

      Wyprawki Czytelnicze to trzecia odsłona kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki, w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki zapraszamy pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, czerpana przyjemności z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

      Wyprawka zawiera:

      • „Pierwsze abecadło” – antologię tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
      • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
      • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

      Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.