• Europejski Dzień Języków

     • Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską

      Uczniowie naszej szkoły włączyli się do tej akcji, rozumiejąc znaczenie znajomości języków obcych oraz kultur innych narodów.

      W poniedziałek w szkole królowały stroje w barwach flag różnych krajów, słychać było pozdrowienia w wielu językach, tu i ówdzie pojawiały się postaci znane w danym kraju europejskim, a nawet można było posmakować tradycyjnych przysmaków narodowych.

      Wszystkie klasy zaangażowały się w obchody tego kolorowego dnia, a organizacją zajęły się nauczycielki języków obcych we współpracy z wychowawcami klas.

     • Sprzątanie Świata

     • 29. edycja akcji „Sprzątanie Świata” - „Wszystkie śmieci są nasze”

      16 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznej Akcji Sprzątania Świata.

      W klasach 1-4 były to zajęcia stacjonarne, przeprowadzono pogadanki, uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rebusy i zagadki udostępnione w materiałach edukacyjnych przez Fundację Nasza Ziemia.

      Klasy 5-8 posprzątały teren wokół szkoły, stadionu sportowego, pobocze drogi krajowej nr 35 i drogę w stronę cmentarza. Zebrano łącznie 120-litrowe worki zmieszanych odpadów. Tegoroczna akcja została przeprowadzona we współpracy z gminnym ekologiem panem Waldemarem Woźniakiem, a koordynatorem była pani Małgorzata Pizuńska.

     • Powitanie jesieni

     • Dzieci wspaniale przygotowały się na przyjście nowej pory roku. Na ich strojach dominowały kolory jesieni, czyli czerwony, żółty, pomarańczowy, zielony i brązowy. Nie zabrakło również jesiennych kapeluszy, wianków, bukietów oraz koszy pełnych darów z lasu, sadu i ogrodu. Każda z klas zaprezentowała wspaniały występ. Były jesienne piosenki oraz tańce. Na zakończenie wszyscy otrzymali zdrowy i pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców ze smacznych darów jesieni.

      Podczas uroczystości bardzo dobrze sprawdził się nowy sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości

     • Curling

     • W klasie 5b w ramach zajęć z wychowawcą odbyła się nietypowa lekcja. Antek, jeden z uczniów tej klasy, przybliżył kolegom i pani wychowawczyni tajniki jednego ze swoich hobby - curlingu

      Jest to mało popularny, ale jakże ciekawy sport, a niewielu zapewne wie, że można trenować go w Świdnicy, gdzie istnieje klub curlingowy "Dzik", do którego Antek należy. Co prawda trenują w nim głównie dorośli, ale młodzi adepci sportu na lodzie są mile widziani.

      Chłopiec opowiedział o historii tej dyscypliny, o potrzebnym sprzęcie (przyniósł takowy do szkoły) oraz zasadach gry. Klasa piąta bardzo dziękuje koledze za ciekawą lekcję

     • Dzień Kropki

     • 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie klas I-III oraz dzieci ze świetlicy szkolnej postanowili przyłączyć się do jego obchodów.

      Tego dnia obowiązywały ubrania w kropki. Dzieci wysłuchały książki "Kropka” autorstwa P.H. Reynolds. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Po omówienu treści historii małej dziewczynki uczniowie przystapili do wykonania prac plastycznych rozwijających ich kreatywność, możliwości, umiejętności i talenty. Efekty ich prac możemy podziwiać na zamieszczonych poniżej zdjęciach.

      A my po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wystarczy tylko uwierzyć w siebie!!

     • Narodowe Czytanie 2022

     • Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do corocznej ogólnopolskiej akcji pod nazwą Narodowe Czytanie, która miała miejsce w miniony weekend.

      Tegoroczne dzieło to „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

      Dziś uczniowie klas 4-8 mieli okazję usłyszeć ”Świteziankę” w interpretacji ósmoklasistów. Dodatkowo nauczycielki języka polskiego przybliżyły (a niektórym przypomniały) sylwetkę autora oraz cechy gatunkowe ballady takie jak obecność elementów fantastycznych czy tajemniczy nastrój.

     • Spotkanie z Pawłem Fajdkiem

     • Rok szkolny zaczęliśmy z rozmachem, otwierając nowe boisko Na tym jednak nie koniec, bo już następnego dnia, 2 września, odwiedził nas niecodzienny gość – Paweł Fajdek.

      ️Przedstawiać tego sportowca raczej nikomu nie trzeba, ale przypomnimy tylko, że jest to polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem, pięciokrotny mistrz świata w tej konkurencji, w tym najmłodszy mistrz świata w historii, mistrz Europy, brązowy medalista olimpijski, rekordzista Polski.

      Podczas spotkania z uczniami, odpowiadając na przygotowane przez nich pytania, mówił o swojej sportowej drodze, wspominając także nieco o szkolnych latach czy pozasportowym hobby. Przy każdej sposobności podkreślał, jak ważny dla człowieka jest ruch, sport, zachęcał do wszelkiej aktywności fizycznej, przekonując dzieci i młodzież, że sport wpływa nie tylko na kondycję fizyczną człowieka. Spotkanie przebiegło w sympatycznej, swobodnej atmosferze, a kolejka stojących później po autograf czy zdjęcie zdawała się nie mieć końca

      Dziękujemy Radzie Rodziców, a w szczególności jej przewodniczącemu - panu Pawłowi Paterakowi, który zainicjował to wydarzenie. Warto dodać, że podczas spotkania bardzo dobrze sprawdził się nowy sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłośc

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

     • Pierwszy września, początek roku szkolnego. To zawsze dzień wyjątkowy i uroczysty. W naszej szkole rozpoczęcie roku zbiegło się z otwraciem nowego boiska szkolnego. 

      Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przebudowy boiska przy naszej szkole – mówił dyrektor placówki w Pszennie Tadeusz Szarwaryn.

      W dowód wdzięczności za przedstawiciele uczniów wręczyli kwiaty m.in. na ręce wójt gminy Teresy Mazurek, przewodniczącej Rady Gminy Reginy Adamskiej, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Marii Jaworskiej, kierownik działu inwestycji Katarzyny Miłkowskiej oraz wykonawcy inwestycji Pawła Dąbrowskiego. \

      Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców i wykonawcy udało się zamontować także stojak na rowery w sąsiedztwie nowego obiektu.

     • Zakończenie roku szkolnego

     • Uroczyście zakończyliśmy dziś rok szkolny i zainaugurowaliśmy wakacje. 
      Podczas oficjalnej części dzisiejszego spotkania odchodzący ósmoklasiści przekazali sztandar młodszym kolegom oraz wręczono nagrody i świadectwa wyróżniającym się uczniom. Koniec roku to także czas pożegnań - pan dyrektor skierował ciepłe słowo do tegorocznych absolwentów, a także pożegnał, z Radą Rodziców, tych członków Rady, którzy kończą swoją działalność na rzecz szkoły. Pożegnano również panią Annę Bodnaruk, która wspomagała nas wszystkich w komunikacji z uczniami z Ukrainy, pracując jako pomoc nauczyciela i tłumacz. Po części oficjalnej uczniowie odebrali w klasach świadectwa i z uśmiechem na ustach rozpoczęli zasłużone wakacje.
      Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku, a za absolwentów trzymamy kciuki, by dostali się do wymarzonych szkół!

     • Wycieczka do Torunia i Gniezna

     • Początki Państwa Polskiego to nazwa kolejnego projektu ministerialnego realizowanego w dniach 13-15 czerwca 2022 r. z udziałem uczniów klas ósmych i siódmych naszej szkoły. W programie znalazło się zwiedzanie Torunia i Gniezna.

      Toruń zaprezentował się całym bogactwem zabytków i historii. Stare Miasto, Krzywa Wieża, kościoły, pomniki …, aż trudno zapamiętać to wszystko! Dom Mikołaja Kopernika, jego pomnik, Planetarium pozwoliły uczniom ugruntować wiedzę o postaci patrona naszej szkoły.

      Wizyta w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” okazała się miłym połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

      W trzecim dniu młodzież zwiedziła Katedrę pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha w Gnieźnie, miejsce koronacji królów, gdzie jednym z głównych elementów wnętrza jest barokowa konfesja św. Wojciecha ze srebrną trumną zawierającą relikwie świętego.

      Ostatnim już punktem zwiedzania była wyspa Ostrów Lednicki, prawdopodobne miejsce Chrztu Polski.

      Kolejnym walorem wycieczki była integracja uczniów różnych klas, możliwość wspólnego spędzenia czasu z rówieśnikami w sytuacji pozaszkolnej.

     • Nowe książki w bibliotece

     • Biblioteka szkolna po raz kolejny wzbogaciła się o książki dla dzieci w języku ukraińskim . Zostały one podarowane przez  Fundację  Świętego Mikołaja, która je wydała we współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki.  Zapraszamy  zatem naszych uczniów z Ukrainy do korzystania z zasobów biblioteki.

     • Wyzwania czytelnicze 2022

     • Podsumowujemy akcję  „Wyzwania czytelnicze ”. Celem projektu była promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej oraz integracja środowiska szkolnego. Wyznaczone w nim zadania przeznaczone były dla wszystkich uczniów kl. 1-8. Polegały one  na przeczytaniu w danym miesiącu książki spełniającej określone kryteria oraz na zrobieniu zdjęcia z książką lub ilustracji okładki.

      Oto nasi najwytrwalsi czytelnicy, którzy w każdym miesiącu (od lutego do maja) przeczytali wyznaczoną książkę i przygotowali ilustrację lub zrobili zdjęcie:

      1. Wojciech Maciejewski kl. 1 a
      2. Hanna Sentkowiak kl. 1 a
      3. Weronika Grajewska kl. 1 a
      4. Hubert Szczyrba kl. 1 c
      5. Wojciech Ciszewski kl. 2 a
      6. Zuzanna Kurowska kl. 2 a
      7. Stanisław Bałdo kl. 2 a
      8. Natalia Graczyk kl. 2 a
      9. Alicja Frankowska kl. 2 b
      10. Maja Tomasik kl. 2 c
      11. Miłosz Gruszczyński kl. 2 c
      12. Paweł Holband kl. 3 b
      13. Aleksandra Sentkowiak kl. 3 b
      14. Laura Szczyrba kl. 6 a
      15. Maria Dubiel kl. 7 a
      16. Karina Klein kl. 7 c
      17. Hanna Leśniewski kl. 7 c
      18. Paulina Barwacz kl. 8 b

      oraz kl. 3 a jako zespół  

       

      Gratulujemy wytrwałości oraz talentu plastycznego.

     • Wycieczka do Krasiejowa

     • 23 maja 2022 roku uczniowie klas IIIa i IIIb uczestniczyli w wycieczce do Krasiejowa organizowanej przez „GLINKA SPORT PROMOTION” .

      W Parku Nauki i Ewolucji Człowieka  obejrzeli ekspozycje „Człowiek z  lodowca”, zapoznali się z etapami rozwoju naczyń i pisma. W jednej z sal edukacyjnych mogli „lecieć promem kosmicznym” i obejrzeć elementy Wszechświata.

      Tunel czasu przeniósł ich tam, gdzie jeszcze nie istniała Ziemia. Nic nie istniało. Począwszy od Wielkiego Wybuchu poznali kolejne etapy kształtowania się Ziemi. Dzięki wehikułowi czasu zostali świadkami powstania pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego.

      Specjalny pociąg zawiózł dzieci do Pawilonu Paleontologicznego oraz Prehistorycznego Oceanarium. Stamtąd dzieci przeszły wraz z przewodnikiem na Jurajską Plażę i zwiedziły Park dinozaurów. Spacerując ścieżką dydaktyczną podziwiali różnorodność okazów dinozaurów. Obejrzeli ciekawy film o życiu tych dawnych zwierząt.

      Na zakończenie „podróży w czasie” dzieci zjadły smaczny obiad, pobawiły się na placu zabaw.

     • Poznaj Polskę- Wycieczka do Krakowa

     • W maju klasy 2a i 2b brały udział w dwudniowej wycieczce do Krakowa i Wadowic. Pierwszego dnia dzieci odwiedziły Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Ogromny park sensoryczny w którym poznawały różne dziedziny nauki wszystkimi zmysłami. Następnie zwiedziły Wawel, Kościół Mariacki, dziedziniec Uniwesytetu Jagiellońskiego i muzeum. Pobyt na zabytkowym rynku zakończył się zakupami pamiątek w Sukiennicach. Drugiego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Rodzinny Dom Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Pogoda dopisała więc wszyscy jedli lody i pyszne papieskie kremówki.  Wycieczka do Krakowa była wspaniałym przeżyciem i lekcją historii.

     • Festyn

     • Dnia 28 maja z inicjatywy Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie zorganizowano festyn rodzinny. W tym dniu odbyły się m.in. występy artystyczne oraz pokazy naukowe w ramach programu edukacyjnego Chefik opracowanego przez inżynierów z Politechniki Wrocławskiej. Przygotowano też mnóstwo atrakcji w postaci dmuchanych zjeżdżalni, gier wielkoformatowych, kawiarenki ze słodkościami oraz pysznego jedzenia. 

     • Wycieczka do Torunia

     • W dniach 9-10 maja 2022 r. w ramach projektu ministerialnego „Poznaj Polskę” odbyła się 2- dniowa wycieczka klas 5a, 5b oraz 7b do Torunia.

      Dzięki wycieczce uczniowie zwiedzili Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie w atrakcyjny sposób mogli poznać podstawy fizyki, chemii czy matematyki.

      Ważnym punktem programu była też wizyta w Domu Mikołaja Kopernika, patrona naszej szkoły, oczywiście nie mogło zabraknąć  wspólnego zdjęcia przy pomniku wielkiego astronoma.

      Następnie odbył się spacer po starym mieście z przewodnikiem, który poprzez ciekawe legendy i opowieści przybliżył dzieciom historię miasta i zabytków.

      Nie obyło się również bez samodzielnego wypiekania piernika, zgodnie z tradycyjną recepturą, w Żywym Muzeum Piernika