Otrzymaliśmy od wydawnictwa Media Rodzina egzemplarz nowej pozycji pt. „Operacja Rupieciarz”. Jest to kontynuacja przygód bohaterów stworzonych przez norweskich autorów J. L. Horsta i H.J. Sandnesa z cyklu powieści detektywistycznych „Operacja”. Zachęcamy do zaznajomienia się z tą książką, jak i pozostałymi z tej serii, które posiadamy w naszej bibliotece.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie
Kolejna nowość w naszej bibliotece szkolnej
Dzień Życzliwości
- 8
Dzień Życzliwości za nami:) Cieszymy się, że tak miło go spędziliście. Niektórzy z Was stworzyli plakat, obdarowali najbliższe osoby prezentem, filiżanką herbaty, inni cieszyli się, że mają obok siebie rodzeństwo, rodzinę. Pamiętajcie o życzliwości wobec innych każdego dnia. Dobre słowa, czyny, życzliwe myśli zawsze powracają! Im więcej dajemy z siebie, tym jesteśmy szczęśliwsi:)
Dzień Życzliwości
21 listopada to Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień, który przypomina nam, jak dużą rolę odgrywają małe gesty serdeczności, dobroci. Mimo tego, że jesteśmy teraz w naszych domach, nie spotykamy się na co dzień w szkole, pamiętajmy o sobie nawzajem, napiszmy do siebie coś miłego, podziękujmy najbliższym za ich wsparcie, cieszmy się ich obecnością:) To takie proste, a tyle w tym wszystkim mocy i szczęścia!
Bądźmy życzliwi każdego dnia:)
Dzieci Uczą Rodziców
- 36
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły mają za sobą realizację pierwszej lekcji z cyklu #DzieciUcząRodziców .Temat lekcji #MłodyPatriota. Zadaniem uczniów było sfotografowanie sposobu w jaki świętują oni wraz ze swoimi rodzinami Odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Pomysłowość naszych uczniów nie zna granic. Szkoła Podstawowa w Pszennie jest z Was dumna!
Bohaterowie naszych lektur
- 4
Obchodzony w październiku Miesiąc Bibliotek Szkolnych był okazją do przeprowadzenia dla uczniów kl. 1-3 konkursu plastycznego pt. „Bohaterowie naszych lektur”. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, czego efektem była duża ilość dostarczonych prac. Spośród nich komisja konkursowa wytypowała następujących zwycięzców:
Miejsce I - Maja Rosińska kl. 1 b
Miejsce II – Miłosz Gruszczyński kl. 1 c
Miejsce III – Bartłomiej Kopaczewski kl. 2 a oraz Weronika Wójtowicz kl. 2 a
Wyróżnienie:
Kryspin Promowicz kl. 2 b
Hanna Pryjma kl. 2 b
Hanna Ostafińska kl. 3 a
Maria Białkowska 2 b
Zofia Sawicka kl. 1 c
Rozalia Dyguda kl. 1 b
Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom i gratulujemy laureatom.
Wielkie serce Mai
Uczennica naszej szkoły Maja Szczepanik wzięła udział w akcji Daj Włos! prowadzonej przez Fundację Rak’n’Roll. Maja podarowała swoje piękne i długie włosy na peruki dla kobiet, które zmagają się z chorobą nowotworową. Uczennica zdecydowała się ściąć włosy w domu, kierując się instrukcją podaną na stronie fundacji. Po otrzymaniu przesyłki z włosami fundacja przysyła Mai podziękowanie za udział w programie.
Maju, to piękny gest! Gratulujemy decyzji!
Daj_wlos_(1).pdf
Narodowe Święto Niepodległości
- 5
Uczniowie klasay Ib ze swoimi najblizszymi uczcili Święto Niepodległości.
Nowości w bibliotece
Nasza biblioteka wzbogaciła się o nowe pozycje książkowe dla uczniów z klas młodszych.
Założona przez ING Bank Fundacja ING Dzieciom odpowiedziała na nasze zgłoszenie i przysłała dwa interesujące tytuły autorstwa Roksany Jędrzejewskiej- Wróbel „Lucjan, lew jakiego nie było” i „Kosmita”. Książki te poza ciekawą treścią niosą również przesłania i treści terapeutyczne, które pozwolą dzieciom łatwiej zrozumieć otaczający je świat.
Dziękujemy Fundacji za te pozycje.
Jesień z książką
Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka zorganizowała dla uczniów klas 4 -8 konkurs fotograficzny pt. „Jesień z książką”. Z powodu istniejącej sytuacji pandemicznej konkurs odbył się drogą mailową. Spośród nadesłanych prac wyłoniono laureatów, których nagrodzono dyplomami i nagrodami książkowymi.
Jury przyznało:
I miejsce – Wiktoria Paździorko kl. 6 c
II miejsce – Weronika Zimnoch kl. 6 b
III miejsce – Laura Szczyrba kl. 5 a i Zuzanna Ucieszyńska kl. 6 b
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i gratulujemy zwycięzcom.
Listu Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Dyrektorów i Nauczycieli
zDolny Ślązak
Mamy kolejne dobre wiadomości!
Nasi uczniowie awansowali do ETAPÓW POWIATOWYCH konkursów przedmiotowych w ramach "zDolnego Ślązaka". Co więcej - jest ich całkiem spora liczba!
Nasi zDolni to:- język polski - Zuzanna Krystowczyk (8 b), Stanisław Kudzia (7 b) oraz Maria Tekiela (8 a);- język angielski - Maja Szymczak (7 c);- matematyka - Stanisław Kudzia (7 b), Izabela Sycz i Maria Tekiela (8 a).Wszystkim z serca gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!
Lekcja przyrody w terenie
- 1
Uczniowie klasy I b wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udali się ze swoją wychowawczynią do pobliskiej okolicy na lekcję przyrody, która dostarczyła dzieciom nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Park odkrył przed nami swe piękno. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchaliśmy odgłosów przyrody, ,,rozmawialiśmy" z drzewami. Bacznie przyjrzeliśmy się przyrodzie: korze drzew, liściom i ich owocom.
Podczas wycieczki zbieraliśmy najpiękniejsze kolorystycznie liście, żołędzie i kasztany, którymi przyozdobiliśmy nasz klasowy kącik przyrody. Znaleźliśmy również chwilę czasu, aby odpocząć podczas wspólnej zabawy.
List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty
Wrocław 2020-10-26
Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!
Na świecie i w Europie podnosi się druga fala pandemii koronawirusa. To zjawisko dotyka również Polski, liczba dziennych zachorowań w naszym kraju sięgnęła ponad 13 tysięcy. Rząd Rzeczypospolitej całe państwo ogłosił czerwoną strefą i wprowadził szereg obostrzeń. Ich celem jest ochrona zdrowia i życia obywateli, spłaszczenie wzbierającej fali zachorowań, utrzymanie funkcjonalności systemu opieki zdrowotnej. Od poniedziałku 26 października br. przez okres 2 tygodni zdalne nauczanie będzie odbywać się w klasach 4-8 w szkołach podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych.
W ubiegłym roku szkolnym od marca do wakacji szkoły, przedszkola
i placówki pracowały zdalnie. Kadrze pedagogicznej przybyło wiedzy i umiejętności (praktyka czyni mistrza!), zwiększyła się też liczba komputerów. Działają różne platformy edukacyjne, w tym rekomendowana przez MEN e-podręczniki.pl. Zdalne nauczanie wszakże ciągle pozostaje wyzwaniem. Jestem świadomy ograniczeń
w poszczególnych jednostkach oświaty i słabości nauczania na odległość, nie oczekuję cudów od Koleżanek i Kolegów. Gorąco dziękując za dotychczasowy wysiłek
i ofiarną pracę proszę o zaangażowanie, systematyczny i serdeczny kontakt z uczniami (zwłaszcza niepełnosprawnymi, mającymi trudności w nauce oraz z rodzin dysfunkcyjnych) i rodzicami, optymalne wykorzystywanie posiadanych technicznych możliwości, dawanie przykładu zawodowych kompetencji, obywatelskiej postawy –
w tym szczegolnie respektowania zasad sanitarnych. Proszę o empatię i życzliwość, cierpliwość i wytrwałość, spokój i opanowanie. Mówiąc najkrócej chodzi o to, aby każdy dawał z siebie wszystko robiąc to, co do niego należy.Ze strony Kuratorium Oświaty możecie Państwo liczyć na wsparcie: aktualne, rzetelne i wiarygodne informacje (w szczególności zapraszam na strony www.men.gov.pl oraz www.kuratorium.wroclaw.pl), dobre rady, praktyczne podpowiedzi, wyjaśnianie formalno-prawnych dylematów, interwencje w różnych instytucjach w wyjątkowo ważnych i pilnych sprawach (np. w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych). Ponadto na ograniczenie liczby ewaluacji i kontroli, a także sprawozdawczości.
Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych została zaordynowana na 2 tygodnie. Jeśli wprowadzone restrykcje przyniosą pozytywne efekty i sytuacja epidemiczna zacznie się poprawiać to będziemy stopniowo wracać do nauczania hybrydowego i stacjonarnego. Jeżeli jednak zła sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała to nauczanie na odległość stanie się codziennością na dłużej. Tym gorliwiej więc warto doskonalić umiejętności kształcenia zdalnego, sięgać po dobre praktyki, samemu dzielić się z innymi wiedzą
i doświadczeniem. Warto także w pełni wykorzystywać sprzęt posiadany przez szkołę - dyrektor szkoły może zdecydować o jego wypożyczeniu, może też zobligować kadrę pedagogiczną do prowadzenia zdalnego nauczania ze szkolnych gabinetów (szczególnie, gdy z różnych powodów nauczyciele nie mogą prowadzić nauczania na odległość z własnych domów).Koleżanki i Koledzy!
Pan Zagłoba w zakończeniu „Potopu” Henryka Sienkiewicza apelował do przyszłych pokoleń: „Niech, gdy ciężkie czasy nadejdą, wspomną na nas i nie desperują nigdy, bacząc na to, że nie masz takowych terminów, z których by się viribus unitis [wspólnymi siłami] przy boskich auxiliach [z bożą pomocą] podnieść nie można”.
My współcześni mierzymy się z bezprecedensowym wyzwaniem. Koronawirus jest wspólnym wrogiem i tylko razem możemy go pokonać. Pamiętając o misji wyjątkowego zawodu nauczyciela bądźmy zjednoczeni, solidarni, pomocni. Jestem święcie przekonany, że i tym razem damy radę!
Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
Nasi uczniowie w finale Dyktanda Niepodległościowego
Mamy wspaniałe informacje!Do wojewódzkiego finału Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii" zakwalifikowali się: z klas IV-VI - Maria Grabska, Natalia Leśniewska; z klas VII-VIII - Alicja Grześlowska, Stanisław Kudzia, Daria Szczepanik i Mateusz Zdeb.Warto zaznaczyć, że są to wszyscy uczniowie, których wyniki po etapie szkolnym wysyłaliśmy do Wrocławia, a więc zakwalifikowano komplet. Serdecznie gratulujemy!Termin finału został przełożony na rok 2021.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej w tym roku wyglądał zdecydowanie inaczej niż zazwyczaj. Ponieważ nie spotkaliśmy się podczas uroczystego apelu, jak to bywało w ubiegłych latach, niektórzy uczniowie postanowili w inny sposób zaakcentować święto.Iga Piotrowska z klasy 5 a nagrała piękne życzenia dla nauczycieli. Julia Paterak - uczennica klasy 6 a - napisała piosenkę o naszej szkole i samodzielnie ją wykonuje, co można usłyszeć w filmiku. Prezentację stanowiącą tło przygotowali uczniowie klasy 7 c - Michał Jurusz i Szymon Sikorski, którzy wykorzystali m.in. zdjęcia z naszego funpage'a na Facebooku. Nad całością czuwała pani Małgorzata Ochenduszko. Zachęcamy do obejrzenia, a przede wszystkim wysłuchania!
Tytuł Honorowego Profesora Oświaty dla Tadeusza Szarwaryna
Na wniosek Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Tadeusz Szarwaryn został wyróżniony tytułem Honorowy Profesor Oświaty. W tym roku na Dolnym Śląsku tym najwyższym wyróżnieniem przyznawanym nauczycielom zostało uhonorowanych 2 pedagogów.
Tytuł ten jest przyznawany nauczycielom, którzy przez lata pracy wyróżniali się osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi. Dzielili się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, a swoją postawą stworzyli wzorzec nauczyciela i wychowawcy. Tytuł honorowy Profesora Oświaty nadaje Minister Edukacji Narodowej na wniosek Kapituły do Spraw Profesorów Oświaty. Serdecznie gratulujemy
Akrobatyczne Mistrzynie!
W dniach 2-4 października miały miejsce dwie duże imprezy akrobatyczne, podczas których nasze uczennice osiągnęły niemałe sukcesy.
Mamy Mistrzynię Europy i Wicemistrzynię Polski!Podczas Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Europy Fitness Dance, Fitness Show oraz Fitness Acrobatic w Gdańsku doskonale wypadła uczennica klasy VIII b MALWINA KULIG. Oprócz indywidualnych sukcesów zdobyła ona w duecie z Janem Sochą dwa złote medale (debiuty i Mistrzostwa Europy) oraz jeden srebrny (Mistrzostwa Polski).
W Łańcucie natomiast odbył się Ogólnopolski Turniej w Akrobatyce Sportowej, podczas którego LENA KREKORA – uczennica klasy V zajęła I miejsce w dwójkach mieszanych w kategorii youth.Serdecznie gratulujemy naszym wysportowanym dziewczętom!Zdjęcie z zawodów pochodzi z materiałów Acro Club Świdnica.
Konkursy
Biblioteka szkolna zaprasza do uczestnictwa w konkursach:
1. Konkurs plastyczny dla kl. I-III „Bohaterowie naszych lektur”.
2. Konkurs fotograficzny dla kl. IV – VIII „Jesień z książką”.
3. Konkurs czytelniczy dla wszystkich uczniów na prowadzenie „Dziennika czytelnika”.
Regulaminy konkursów dostępne są u wychowawców, w bibliotece szkolnej oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteka.
Zapraszamy!
Dyktando Niepodległościowe
1 października uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w szkolnym etapie VIII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii". To ogólnopolski konkurs realizowany równolegle w kilku województwach, rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych. Szansę na zakwalifikowanie się do finału woj. dolnośląskiego mają uczniowie, którzy w etapie szkolnym uzyskali min. 75% punktów. Taki wynik osiągnęli:- w kategorii IV-VI - Maria Grabska (VI a) i Hanna Leśniewska (VI c),- w kategorii VII-VIII - Daria Szczepanik (VIII a), Alicja Grześlowska (VIII b), Stanisław Kudzia (VII b) oraz Mateusz Zdeb (VIII b).Lista finalistów zostanie ogłoszona 21 października, a więc trzymajmy kciuki za naszych mistrzów ortografii!
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
- 7
Corocznie, z inicjatywy Polskiej Izby Książki, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. Przypada ono na 29 września – dzień daty urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Nasza biblioteka szkolna również włączyła się w tę akcję. W tym dniu, podczas drugiej i trzeciej lekcji, uczniowie klas 7 i 8 zaprezentowali dzieciom z klas młodszych teksty znanego autora książek dla dzieci Grzegorza Kasdepke. Czytanie na głos przez starszych uczniów bardzo przypadło do gustu ich młodszym kolegom. Było też okazją do zapoznania się z twórczością pisarza.