• Mikołajki

     • 6 grudnia w naszej szkole panował szczególny klimat. Zgodnie z tradycją w tym dniu wszyscy wypatrywali Świętego Mikołaja.

      Uczniowie klas Ia, Ib, IIIa, IVb wraz z wychowawczyniami pojechali do kina w Świdnicy na film „Grinch”. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały historię zielonego potworka, który postanowił zniszczyć mieszkańcom Ktosikowa zbliżające się święta. Po powrocie okazało się, że Święty Mikołaj pod nieobecność dzieci zostawił pod choinkami drobne upominki i słodycze. To była miła niespodzianka !

     • Konkurs "Ilu widzisz Mikołajów?"

     • 6 grudnia to jeden z dni w roku, na który czekamy z utęsknieniem. A gdy wreszcie nadejdzie, Wszystkich; małych i dużych, ogarnia mikołajowe szaleństwo. Każdy wypatruje prezentu od Świętego lub z radością wciela się w jego pomocnika. W naszej szkole w tym dniu można spotkać baaardzo dużo takich pomocników.

      W konkursie pt. „Ilu widzisz Mikołajów?” wzięli  udział uczniowie wszystkich klas starszych tj. od 6 do 3 gimnazjalnych, przychodząc ubrani w mikołajowe czapki, rogi reniferów, stroje elfów itp. W tym roku 100 % Mikołajów spotkać można było

      w klasach:  7 b, 8 b, 8 c, 3 a.

      Jury miało, więc nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców. Ostatecznie wygrała klasa 3 a gimnazjalna, ponieważ uczniowie tej klasy nie tylko wszyscy ubrani byli w czapki Mikołaja, ale również posiadali liczne inne ozdoby i atrybuty związane z tym Świętym i jego misją. 3 a otrzymała oczywiście słodką nagrodę prosto od Mikołaja.

      Wszystkim, którzy przyłączyli się do zabawy dziękujemy i gratulujemy.

      Tekst: Monika Iwaniec 

     • Spotkanie z Mikołajem

     • Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji zapraszają WSZYSTKIE DZIECI na spotkanie z Mikołajem, które odbędzie się 9.12.2018 r. w Witoszowie Dolnym (hala sportowa). Początek godzina 15.00 ZAPRASZAMY!

     • Andrzejki

     • Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i magii. Z tej okazji w naszej szkole w miniony czwartek odbyła się zabawa andrzejkowa. Uczniowie uczestnicząc we wróżbach, mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości. Następnie wszystkie dzieci z klas I-III integrowały się poprzez wspólne tańce i pląsy. Wszyscy wspaniale się bawili. Pamiętajmy, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.

      Tekst: Martyna Dębowczyk

     • Dyktando Niepodległościowe

     • Zofia Witoń laureatką VI Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii"Ponad 60 dolnośląskich uczniów klas VII, VIII i III gimnazjum wzięło udział wojewódzkim finale konkursu, który odbył się 7.11. we Wrocławiu. 22 listopada w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii Belgijskiej miała miejsce uroczysta gala, podczas której Zosia, uczennica III klasy gimnazjum, aktualna Mistrzyni Ortografii Gminy Świdnica, odebrała nagrodę za zajęcie XIII miejsca i uzyskała tytuł laureata konkursu. Opiekunem polonistycznym naszej mistrzyni jest pani Izabela Kozioł. Gratulujemy!  

     • Andrzejki w bibliotece

     •           Dnia 29 listopada, w wigilię imienin Andrzeja, nasza biblioteka szkolna stała się magicznym miejscem. Aktyw biblioteczny wraz z samorządem szkolnym oddziałów gimnazjalnych, pod opieką nauczyciela bibliotekarza p. Alicją Rostek, zorganizował dzień wróżb andrzejkowych. Podczas każdej przerwy uczniowie mogli wywróżyć swoją przyszłość. Było dużo śmiechu i zabawy przerywanej dopiero przez dzwonek wzywający na lekcję. Życzymy wszystkim uczestnikom spełnienia ich przepowiedni.

      Tekst: Alicja Rostek

     • Dzień Misia

     • Pluszowy Miś 25 listopada świętował swoje 116 urodziny. W tym dniu uczniowie klas I - III obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą historii swojego ulubieńca. Dowiedzieli się także, że prawdziwy niedźwiedź to dzikie i agresywne zwierzę i nie należy się do niego zbliżać. Poznali też rejony świata zamieszkiwane przez różne gatunki niedźwiedzi. Po zakończeniu prezentacji uczniowie udali się do swoich klas gdzie uczyli się rysować niedźwiadki. 116 urodziny to wielkie święto - Dwieście lat misiaczki.

      Marta Siekierka

     • Spotkanie ze sztuką

     • Dnia 23.11.2018r. uczniowie klas pierwszych mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat teatru. Podczas spotkania z p. Małgorzatą Ochenduszko poznali różne rodzaje lalek oraz sposoby ich animowania.

      Renata Kwak

     • "Na polską nutę" 

     • Kolejna audycja muzyczna dla klas 4-6, która odbyła się 22 listopada, miała na celu pokazanie piękna polskich tańców narodowych. Tancerze, mimo mocno ograniczonego miejsca, odtańczyli: poloneza, krakowiaka, kujawiaka, oberka i mazura. Opowiedzieli również o tradycyjnych polskich strojach. Tematyka spotkania doskonale wpisuje się w listopadowe obchody stulecia niepodległości.

      Tekst:Teresa Dubel

     • Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców.

     • 16.11.2018 r. odbył się Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców. Zawodnicy z klas VIII i III gimnazjum okazali się najlepsi wśród wszystkich drużyn, kończąc zmagania z kompletem zwycięstw, i awansowali do szczebla powiatowego. Należą im się szczere gratulacje za trud włożony w grę podczas turnieju. Skład zwycięskiej drużyny: Oskar Browarski, Hubert Chybowski, Aleksander Goździejewski, Piotr Kanecki, Paweł Michta, Jakub Szparniak, Kacper Goździejewski.  Gratulujemy!

     • Pracownia garncarska

     • Nasza klasa II B zamieniła się dzisiaj w pracownię garncarską. Tworzyliśmy  w podatnym materiale jakim jest glina. Tym samym przybliżyliśmy  sobie czasy w jakich żyły pierwsze plemiona Polan w grodach Gniezna czy Biskupina.  

      Tekst : Aneta Pilarska

     • Projekt „Do twarzy nam w Biało-Czerwonym”

     • 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to niezwykle ważny moment dla nas wszystkich. W kraju mnożą się liczne inicjatywy, których celem jest uczczenie wolności, dlatego uczniowie naszej szkoły również włączyli się w to radosne świętowanie. Od początku roku szkolnego uczniowie klas 7, 8 i 3 gimnazjalnych wspólnie realizują projekt pt. „Do twarzy nam w Biało-Czerwonym”. Kolejno w każdym miesiącu zmierzą się z nowym zadaniem.

      Pierwszym zadaniem było wykonanie zdjęć, które miały zilustrować tytuł całego projektu. Uczniowie stworzyli serie fotografii, na których zaprezentowali się w wersji barw narodowych. Zdjęcia stanowią dekorację korytarzy szkolnych i można podziwiać na nich jak  pięknie wygląda się w bieli i czerwieni. Wszystkie klasy wykazały się kreatywnością i dużym zaangażowaniem. Efekt okazał się świetny i pokazał współczesne oblicze patriotyzmu.

      Drugim zadaniem było wykonanie gazetek klasowych na temat drogi Polaków do niepodległości. Tu również uczniowie stanęli na wysokości zadania. We wszystkich klasach zawisły tablice upamiętniające ważne postaci i wydarzenia pokazujące najważniejsze daty i miejsca związane z niepodległością.

      Odwołując się do słów Józefa Piłsudskiego, że „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” wykonano w budynku gimnazjum dekoracje, które mają przybliżyć uczniom historię narodu polskiego. Z jednej strony schodów szkolnych umieszczono kalendarium z wszystkimi ważniejszymi wydarzeniami z okresu niewoli Polski. Daty wraz z opisami odwołują się do wydarzeń od 1772 do 1918 roku. Po drugiej stronie schodów znalazły się postaci wielkich Polaków, którzy zyskali sławę na świecie. Tu pojawiły się nazwiska naukowców, pisarzy, wodzów, artystów oraz ich dokonania, które rozsławiają Polskę. W ten sposób uczniowie cały czas obcują z elementami historii narodu i może dzięki temu lepiej je zapamiętają. Uzupełnieniem tych odwołań do historii są umieszczone na drzwiach klas cytaty wielkich postaci historycznych, które wypowiadały się o Polsce i Polakach. Wśród tych sławnych ludzi możemy znaleźć słowa Napoleona, Churchilla, Ronalda Regana oraz Jana Pawła II czy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wiele z tych słów może napawać nas dumą, ale również dawać motywację do pracy nad sobą i dla dobra Ojczyzny.

      Przygotowania do wielkiej rocznicy przebiegały bardzo pracowicie. Uczniowie realizowali dwa kolejne zadania. Pierwsze to nakręcenie filmiku, w którym składają życzenia  Polsce, a drugie to odśpiewanie pieśni patriotycznej. I znów młodzież sprostała wymaganiom. Efekty ich pracy można było podziwiać i wysłuchać podczas uroczystego apelu, który odbył się 9 listopada w świetlicy wiejskiej w Pszennie. To tu miał miejsce szczególny koncert. W bardzo uroczystej atmosferze wspólnie Świętowaliśmy. Koncert rozpoczął się niezwykle podniośle. O symbolicznej godzinie 11:11, tak jak tysiące uczniów w całej Polsce, uczniowie i nauczyciele oraz pracownicy odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Był to niezwykle wzruszający i radosny moment. Następnie uczniowie klas wykonali pieśni patriotyczne, które powstawały w różnych ważnych momentach historii Polski. Występy klas wplecione były w narrację, która opowiadała o trudnej drodze Polaków do wolności.  Poprzez „Historię pieśnią opowiedzianą” uczniowie jeszcze raz usłyszeli o dziejach walk powstańczych, o  oporze przed rusyfikacją czy germanizacją, losach polskich żołnierzy w I wojny światowej. Na koniec tego koncertu wspólnie obejrzeliśmy „Życzenia dla Polski”, czyli filmiki, które zrealizowali uczniowie. Ten punkt spotkania wzbudził żywe zainteresowanie wszystkich obecnych i stał się wstępem do radosnego świętowania. Na koniec głos zabrał Pan Dyrektor Tadeusz Szarwaryn, który złożył uroczyste życzenia z okazji Święta Niepodległości.

      Tekst: Monika Kornacka-Iwaniec 

       

     • ,, U nas dość głowę podnieść: ileż to widoków".

     • ,, U nas dość głowę podnieść: ileż to widoków". Uczniowie klas drugich odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Mościsku, gdzie wzięli udział w warsztatach. Pod chmurką zawisły życzenia dla Polski, z rozsypanki udało się ułożyć hymn a fotografie chmur w bibliotecznej galerii sztuki doskonale zilustrowały fragmenty,, Pana Tadeusza". Wielką frajdę sprawiła uczniom gra na perkusji. Zapewne kolejny raz wrócimy na warsztaty do Biblioteki Publicznej w Mościsku.

     • Rekord dla Niepodległej

     • W dniu 9.11.2018r.w naszej szkole odbył się apel poświęcony setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jako pierwszy głos zabrał dyrektor szkoły pan Tadeusz Szarwaryn, który przypomniał ważne daty z dziejów naszego narodu. Punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie klas I - VI, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice odśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie klasy 4c pod opieką wychowawczyni, p. Edyty Jesionek-Skoczylas oraz                 p. Małgorzaty Ochenduszko, przedstawili opowieść o drodze do wolności naszego kraju. Hanna Leśniewska z ogromną wrażliwością zaśpiewała utwór pt. „Warszawa”, a na zakończenie uroczystości Jakub Kośny z klasy 6a zagrał utwór Fryderyka Chopina. W dalszej części apelu zaprezentowano realizację szkolnego projektu historycznego pt. „Kto Ty jesteś”. W uroczystym apelu uczestniczył również proboszcz parafii pw. Świętego Mikołaja w Pszennie Kazimierz Gniot, który wręczał uczniom nagrody za udział w konkursie na najładniejszy różaniec. Kolejną  częścią obchodów święta odzyskania niepodległości w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie było posadzenie szkolnego dębu niepodległości.

      Tekst: Edyta Jesionek-Skoczylas

     • 100 listów na 100-lecie niepodległości

     •          100 listów na 100-lecie niepodległości znalazło się w kapsule czasu, którą w dniu 7 listopada 2018 roku zakopano na terenie Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Autorami listów są laureaci konkursu „Listy do przyszłości”, w którym uczestniczyło ponad 12 tys. uczniów z 279 szkół podstawowych. Laureaci (100 osób) otrzymali nagrody: drony, kamery cyfrowe lub książki.  W zaszczytnym gronie znalazła się uczennica naszej szkoły – Wiktoria Mucha z 4c, która wraz z wychowawczynią, p. Edytą Jesionek-Skoczylas uczestniczyła  w uroczystości. Po wręczeniu nagród wszyscy laureaci wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzania Zamku Królewskiego  z przewodnikiem. Następnie, jak na osobę, która zapisała się w historii Polski, Wiktoria udzieliła wywiadu dla radia. Listy, zdjęcia i inne pamiątki z dzisiejszych czasów będą otwarte w 2118roku (za 100) lat.

     • Konkursy z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

     • 6 listopada w klubie Bolko w Świdnicy odbyły się eliminacje Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród..." organizowanego przez MDK w Świdnicy. Naszą szkołę reprezentowały: Malwina Kulig (6 b), Karolina Ochocka (8 b) i Milena Wolak (7 b). Po wysłuchaniu recytacji jury postanowiło nagrodzić Malwinę, która tym samym uzyskała awans do finału konkursu odbywającego się 12 listopada. Ponadto Zofia Witoń z kl. 3 a awansowała do finału Dyktanda Niepodległościowego we Wrocławiu. Gratulujemy! 
       

     • Mali Niepodlegli

     • W ramach projektu Mali Niepodlegli uczniowie klas I - III uczestniczyli dziś w bardzo ciekawej lekcji historii. Zaproszony gość Pani Magdalena Wodzińska opowiedziała uczniom w jaki sposób Polska odzyskała niepodległość. Jak ważną rolę spełnił marszałek Józef Piłsudski, aby oswobodzić nasz kraj. Uczniowie obejrzeli też bajkę, opowiadającą życiorys tej historycznej postaci. Dzieci bardzo zainteresowane były niezwykłą postacią Flagusia, który przybył na zajęcia wspólnie z zaproszonym gościem i czuwał nad właściwym zachowaniem naszych Małych Niepodległych.

      Następnie uczniowie klas II i III wykonali bardzo trudne zadanie. Na terenie naszej szkoły wytropili litery, aby wspólnie ułożyć z nich hasła. Powstałe wyrazy to: patriotyzm, wolność i braterstwo. Wcale nie było łatwo wyjaśnić znaczenie tych słów. Podjęcie tego wyzwania wspólnymi siłami, okazało się doskonałą pouczającą zabawą.

      Tekst: Marta Siekierka

     • zDolny Ślązaczek i zDolny Ślązak Gimnazjalista

     • W październiku odbyły się szkolne etapy konkursów organizowanych przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty – „zDolny Ślązaczek” i „zDolny Ślązak Gimnazjalista”. Uczniowie klas IV-VIII mogli zmierzyć  się z zadaniami w czterech blokach: polonistycznym, matematycznym oraz językowych – angielskim i niemieckim. Gimnazjaliści próbowali swoich sił w konkursach: humanistycznym, matematyczno-fizycznym, przyrodniczym oraz językowych. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że kilkoro uczniów uzyskało awans do etapów powiatowych. Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym szczeblu!

      Oto lista uczniów, którzy uzyskali awans:

      zDolny Ślązaczek

      Nina Jarosz (8a) -  język angielski

      Zuzanna Kupczyk (7a) – język niemiecki

      zDolny Ślązak Gimnazjalista

      Kacper Całka, Norbert Mucha (obaj z kl. 3a) - blok matematyczno-fizyczny

      Jakub Kuryło, Piotr Mirecki, Jan Popkowski  (wszyscy z kl. 3a) – blok przyrodniczy.

     • "Wesoła Kokoszka"

     • 22 uczestników z 11 szkół powiatu świdnickiego wzięło udział w XVI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim “Wesoła Kokoszka”. Naszą szkołę reprezentowali Antoni Leśniewski z II b oraz Lena Krekora z IIIa. Niestety naszym reprezentantom nie udało się zająć miejsca na podium, jednak są oni bogatsi o kolejne doświadczenia.

      Tekst: Martyna Dębowczyk

     • Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych pod hasłem: „Książka to przyszłość”

     •         Do obchodów po raz kolejny przyłączyła się nasza biblioteka wraz ze świetlicą szkolną, organizując różnego rodzaju działania mające na celu promowanie czytelnictwa wśród uczniów, jak również promocję biblioteki .

                Na drzwiach każdej pracowni powieszono balonik z zaproszeniem do biblioteki szkolnej. Podczas przerw w bibliotece i zajęć na świetlicy nauczyciele organizowali mini konkursy czytelnicze, plastyczne, polonistyczne. Na dzieci czekały kolorowanki, rebusy

      oraz zagadki. Przeprowadzono konkurs plastyczny do czytanej książki pt. Dziadek                        i niedźwiadek” Ł. Wierzbickiego. Zwycięzcy licznych konkursów otrzymywali drobne upominki. Nauczyciele czytali dzieciom utwory polskich autorów. Natomiast uczniowie starszych klas czytali młodszym kolegom bajki w języku niemieckim i angielskim.

               Każdy czytelnik mógł wylosować karteczkę z cytatami złotych myśli związanych z książkami. Przygotowano wystawę książek „Co Wasi dziadkowie czytali, gdy byli mali?”, która cieszyła się sporym zainteresowaniem uczniów.

                 W tym miesiącu nastąpiło również włączenie pierwszoklasistów w poczet czytelników. Każdy z nich mógł po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć książeczkę.

                Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w obchodach tego święta.

      Tekst: Alicja Rostek