• Dzień Babci i Dziadka

     • W tym tygodniu uczniowie klasy IIa oraz IIb gościli swoje Babcie i swoich Dziadków z okazji ich święta. Dzieci zaśpiewały seniorom piosenki, złożyły serdeczne życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Po przedstawieniu odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez mamy uczniów.Wszystkim Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy STO LAT!

       

     • Mikołajki

     • 6 grudnia w naszej szkole panował szczególny klimat. Zgodnie z tradycją w tym dniu wszyscy wypatrywali Świętego Mikołaja.

      Uczniowie klas Ia, Ib, IIIa, IVb wraz z wychowawczyniami pojechali do kina w Świdnicy na film „Grinch”. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały historię zielonego potworka, który postanowił zniszczyć mieszkańcom Ktosikowa zbliżające się święta. Po powrocie okazało się, że Święty Mikołaj pod nieobecność dzieci zostawił pod choinkami drobne upominki i słodycze. To była miła niespodzianka !

     • „Do twarzy nam w Biało-Czerwonym”

     • Dnia 24 stycznia na terenie gimnazjum odbył się kolejny etap projektu edukacyjnego „Do twarzy nam w Biało-Czerwonym”. Tym razem uczestnicy projektu zmierzyli się z tak trudnym i zawiłym tematem, jakim jest kuchnia polska.

      5- osobowe zespoły musiały wykonać trzy zadania. Pierwszym było rozpoznanie jak największej liczby produktów spożywczych, których zdjęcia należało odnaleźć na terenie szkoły. Drugim wyzwaniem były potrawy regionalne (o bardzo dziwnych i zaskakujących nazwach), do których należało dopasować właściwy opis. Trzecim zadaniem było napisanie przepisu kulinarnego na wykonanie wylosowanego dania z kuchni polskiej.

      Wszystkie zadania uczestnicy wykonali z wielkim zaangażowaniem, jednocześnie bawiąc się dobrze. Okazało się, że zagadnienia związane kuchnią polską, są doskonale znane i nie kryją wielu tajemnic. Gratulujemy Wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wspólną zabawę.

       

     • Konkurs "Ilu widzisz Mikołajów?"

     • 6 grudnia to jeden z dni w roku, na który czekamy z utęsknieniem. A gdy wreszcie nadejdzie, Wszystkich; małych i dużych, ogarnia mikołajowe szaleństwo. Każdy wypatruje prezentu od Świętego lub z radością wciela się w jego pomocnika. W naszej szkole w tym dniu można spotkać baaardzo dużo takich pomocników.

      W konkursie pt. „Ilu widzisz Mikołajów?” wzięli  udział uczniowie wszystkich klas starszych tj. od 6 do 3 gimnazjalnych, przychodząc ubrani w mikołajowe czapki, rogi reniferów, stroje elfów itp. W tym roku 100 % Mikołajów spotkać można było

      w klasach:  7 b, 8 b, 8 c, 3 a.

      Jury miało, więc nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców. Ostatecznie wygrała klasa 3 a gimnazjalna, ponieważ uczniowie tej klasy nie tylko wszyscy ubrani byli w czapki Mikołaja, ale również posiadali liczne inne ozdoby i atrybuty związane z tym Świętym i jego misją. 3 a otrzymała oczywiście słodką nagrodę prosto od Mikołaja.

      Wszystkim, którzy przyłączyli się do zabawy dziękujemy i gratulujemy.

      Tekst: Monika Iwaniec 

     • XXVII Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych

     • 16 stycznia zakończył się XXVII Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych. Miło nam poinformować, że nasz zespół pod opieką pani Małgorzaty Ochenduszko otrzymał wyróżnienie "za kultywowanie tradycji ludowego teatru kolędowego i ubogacenie go scenami kukiełkowymi" (cyt. z uzasadnienia jurorów). Ponadto jury przyznało nagrodę indywidualną Emilii Miszkuro (kl. 3 a gimnazjum) za rolę gospodyni. Gratulujemy!!!  

     • Andrzejki

     • Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i magii. Z tej okazji w naszej szkole w miniony czwartek odbyła się zabawa andrzejkowa. Uczniowie uczestnicząc we wróżbach, mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości. Następnie wszystkie dzieci z klas I-III integrowały się poprzez wspólne tańce i pląsy. Wszyscy wspaniale się bawili. Pamiętajmy, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.

      Tekst: Martyna Dębowczyk

     • Wyjazd do Teatru Lalek we Wrocławiu

     • We wtorek 15 stycznia dzieci klas 1-3 ze szkoły w Pszennie oglądnęły spektakl w Teatrze  Lalek we Wrocławiu pt.: "Babcia na jabłoni". Przedstawienie przy akompaniamencie muzyki na "żywo" rozbawiało wprowadzając  widzów  w miły nastrój. 

     • Niezwykłe gry piątoklasistów

     • W grudniu uczniowie klas: 5a i 5c pracowali metodą projektu. Ich zadaniem było wykonanie gry planszowej na podstawie lektury ,,Opowieści z Narnii”. Prace, które powstały, dały nam wiele radości i są powodem do dumy. Przez kilka tygodni były wystawione przed salą 21G, obecnie są dostępne w szkolnej bibliotece, gdzie można z nich korzystać.

     • Kwalifikacja naszych uczniów do etapu rejonowego V Olimpiady Geograficznej

     • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród sześciu uczestników zawodów  szkolnych V Olimpiady Geograficznej aż pięciu w pięknym stylu zakwalifikowało się do etapu rejonowego, który odbędzie się w marcu br. we Wrocławiu. Reprezentować nas będą uczniowie kl. IIIa oddziałów gimnazjalnych: Jakub Kuryło, Jan Popkowski, Kacper Całka, Szymon Pasek i Piotr Mirecki.

      Gratulujemy chłopcom i życzymy sukcesów na kolejnych etapach konkursu!

     • Wigilia klasowa

     • W ostatnim przedświątecznym dniu nauki uczniowie klasy II B z wych. Aneta Pilarską brali udział w uroczystej wigilii. Panowała przemiła atmosfera, dzieci dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia, śpiewały kolędy, oraz raczyły się pysznościami przygotowanymi przez rodziców. 

     • Kartka zamiast SMS

     • Przed świętami Bożego Narodzenia nasza szkoła włączyła się w działania fundacji Dbam o Mój Z@sięg. Uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w ogólnopolskim badaniu dot. uzależnienia od smartfonów. Dzieci z klas I i II oraz niektórych klas starszych wzięły udział w projekcie "Idą Święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj!". Szkoła otrzymała od fundacji kartki pocztowe, które uczniowie wypisywali na lekcjach języka polskiego (starsi) lub w domu z rodzicami (młodsi). Celem kampanii było zwrócenie uwagi wszystkich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. Ponadto chętni uczniowie najmłodszych klas wykonali kartki świąteczne na ogólnopolski konkurs organizowany przez fundację. 

     • Prezenty dla rówieśników z Przylądka Nadziei

     • W przedświątecznym okresie włączyliśmy się w akcję na rzecz małych pacjentów z wrocławskiej kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei. Zbieraliśmy zabawki i gry planszowe, które w formie prezentów zostały dostarczone do szpitala. Można było włączyć się indywidualnie, ale też całe klasy przekazywały dary dla swoich rówieśników. Wszystkim zaangażowanym w akcję z całego serca dziękujemy.

     • Jasełka i spotkania wigilijne​​​​​​​

     • W piątek 21 grudnia w naszej szkole odbyły się klasowe spotkania wigilijne. Zanim jednak nadszedł czas składania życzeń, a brzuchy napełniły się ciepłym barszczem, wszyscy obejrzeliśmy świąteczny spektakl w wykonaniu koła teatralno-wokalnego pod opieką pani Małgorzaty Ochenduszko. Ponadto w krótkim przedstawieniu zaprezentowali się szkolni kolędnicy misyjni, którzy, odwiedzając mieszkańców naszych wsi, będą kwestować na rzecz swoich rówieśników w Rwandzie i Burundi. Grupę kolędników przygotowała katechetka Renata Smolbik. Przy okazji świątecznego spotkania wręczono także nagrody za konkursy organizowane przez samorząd uczniowski. Klasa III c gimnazjum zwyciężyła w konkursie na świąteczną kartkę, a VI a ma najpiękniej udekorowaną klasę. Na koniec harcerze z 13 ŚDSH "Mafikeng" przekazali na ręce pana dyrektora Betlejemskie Światło Pokoju.

     • Dyktando Niepodległościowe

     • Zofia Witoń laureatką VI Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii"Ponad 60 dolnośląskich uczniów klas VII, VIII i III gimnazjum wzięło udział wojewódzkim finale konkursu, który odbył się 7.11. we Wrocławiu. 22 listopada w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii Belgijskiej miała miejsce uroczysta gala, podczas której Zosia, uczennica III klasy gimnazjum, aktualna Mistrzyni Ortografii Gminy Świdnica, odebrała nagrodę za zajęcie XIII miejsca i uzyskała tytuł laureata konkursu. Opiekunem polonistycznym naszej mistrzyni jest pani Izabela Kozioł. Gratulujemy!  

     • Andrzejki w bibliotece

     •           Dnia 29 listopada, w wigilię imienin Andrzeja, nasza biblioteka szkolna stała się magicznym miejscem. Aktyw biblioteczny wraz z samorządem szkolnym oddziałów gimnazjalnych, pod opieką nauczyciela bibliotekarza p. Alicją Rostek, zorganizował dzień wróżb andrzejkowych. Podczas każdej przerwy uczniowie mogli wywróżyć swoją przyszłość. Było dużo śmiechu i zabawy przerywanej dopiero przez dzwonek wzywający na lekcję. Życzymy wszystkim uczestnikom spełnienia ich przepowiedni.

      Tekst: Alicja Rostek

     • Dzień Misia

     • Pluszowy Miś 25 listopada świętował swoje 116 urodziny. W tym dniu uczniowie klas I - III obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą historii swojego ulubieńca. Dowiedzieli się także, że prawdziwy niedźwiedź to dzikie i agresywne zwierzę i nie należy się do niego zbliżać. Poznali też rejony świata zamieszkiwane przez różne gatunki niedźwiedzi. Po zakończeniu prezentacji uczniowie udali się do swoich klas gdzie uczyli się rysować niedźwiadki. 116 urodziny to wielkie święto - Dwieście lat misiaczki.

      Marta Siekierka

     • Spotkanie ze sztuką

     • Dnia 23.11.2018r. uczniowie klas pierwszych mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat teatru. Podczas spotkania z p. Małgorzatą Ochenduszko poznali różne rodzaje lalek oraz sposoby ich animowania.

      Renata Kwak

     • "Na polską nutę" 

     • Kolejna audycja muzyczna dla klas 4-6, która odbyła się 22 listopada, miała na celu pokazanie piękna polskich tańców narodowych. Tancerze, mimo mocno ograniczonego miejsca, odtańczyli: poloneza, krakowiaka, kujawiaka, oberka i mazura. Opowiedzieli również o tradycyjnych polskich strojach. Tematyka spotkania doskonale wpisuje się w listopadowe obchody stulecia niepodległości.

      Tekst:Teresa Dubel

     • Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców.

     • 16.11.2018 r. odbył się Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców. Zawodnicy z klas VIII i III gimnazjum okazali się najlepsi wśród wszystkich drużyn, kończąc zmagania z kompletem zwycięstw, i awansowali do szczebla powiatowego. Należą im się szczere gratulacje za trud włożony w grę podczas turnieju. Skład zwycięskiej drużyny: Oskar Browarski, Hubert Chybowski, Aleksander Goździejewski, Piotr Kanecki, Paweł Michta, Jakub Szparniak, Kacper Goździejewski.  Gratulujemy!

     • Pracownia garncarska

     • Nasza klasa II B zamieniła się dzisiaj w pracownię garncarską. Tworzyliśmy  w podatnym materiale jakim jest glina. Tym samym przybliżyliśmy  sobie czasy w jakich żyły pierwsze plemiona Polan w grodach Gniezna czy Biskupina.  

      Tekst : Aneta Pilarska