• Bezpieczeństwo w szkole

     • W dniu  20.05.2019 zostały przeprowadzone w świetlicy szkolnej zajęcia „Bezpieczeństwo w szkole”.Dzieci chętnie brały udział w dyskusji. Omawialiśmy procedury bezpieczeństwa, czynniki warunkujące bezpieczeństwo w szkole, zachowanie w sytuacji nadzwyczajnej, bezpieczne korzystanie z Internetu Dzieci dla utrwalenia wiadomości zapisały najważniejsze informację o bezpieczeństwie  na brystolu, który został zawieszony w sali świetlicy szkolnej.

       

     • "Moja pasja"

     • W dniu 21 maja b.r w świetlicy szkolnej odwiedził nas kolarz Franciszek Jowik-medalista mistrzostw Polski, wielokrotny uczestnik mistrzostw świata i Pucharu Świata. Pan Franciszek do świetlicy przyjechał na swoim rowerze, ubrany w strój kolarski. Opowiedział dzieciakom o swojej pasji jaką jest kolarstwo. Zaprezentował kilka pucharów i medali. Dzieci z zaciekawieniem słuchały, a następnie chętnie zadawały pytania. Oprócz wielkiej pasji kolarskiej, Franciszek Jowik maluje obrazy, ale to już temat na kolejne spotkanie. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku szkolnym.

     • Zasady dobrego zachowania

     • W dniu 17 maja b.r.  w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia "Zasady dobrego zachowania" jako zadanie priorytetowe placówek oświatowych Gminy Świdnica w roku szkolnym 2018/2019.  Dzieci zostały zapoznane  z tematem zajęć poprzez prezentację multimedialną, w czasie której nauczyciel zadawał pytania, a uczniowie metodą burzy mózgów odpowiadali. Następnie uczniowie pracowali w grupach gdzie losowali, rozpoznawali i dopasowywali scenki z pozytywnym i negatywnym zachowaniem. Kolejnym zadaniem było układanie puzzli ze zwrotami grzecznościowymi. Podsumowaniem zajęć był Quiz. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach.

     • XI Diecezjalny Konkurs Papieski

     • Wiktoria Przerwa uczennica kl. III a zdobyła II miejsce w kategorii plastycznej w XI Diecezjalnym Konkursie Papieskim pod hasłem- "Święty Jan Paweł II i Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki apostołowie trzeźwości i wolności". Organizatorem konkursu był Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1 w Wałbrzychu. 

     • Wielka mapa Polski

     • Uczniowie klas I-III przystąpili do akcji "Wielka mapa Polski" zorganizowanej przez Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne. Akcja ma na celu ogólnopolską wymianę pocztówkową pomiędzy klasami z różnych szkół w całej Polsce. Dzięki tej współpracy mamy możliwość poznawać nowe zakątki Polski i nawiązywać cenne znajomości. Z niecierpliwością czekamy na kolejne pocztówki.

     • Projekt ,,Ortografia jest słodka jak Nutella …” – lapbook członków klubu ,,Kocham polski".

     • W ramach projektu wykonaliśmy lapbook ortograficzny. Znalazły się w nim reguły ortograficzne, zabawne rysunki zachęcające do uczenia się, pudło udające telewizor z porannymi wiadomościami RZ, koperty, labirynty…Pracowaliśmy z ochotą i zaangażowaniem, trochę stresował nas czas. Jesteśmy zadowoleni  z efektów:)

      Uczniowie klasy 4a należący do klubu ,,Kocham polski”: Fabian, Jula, Lena, Łukasz, Marcel, Natalka, Oskar, Patryk, Paulina 

     • Pierwsza pomoc przedmedyczna

     • Dnia  20 maja w klasie I „b” odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadziła je Pani Ewa Jankowska – pielęgniarka, matka Antka, ucznia klasy I b. W tym dniu dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów ratunkowych oraz poznali łańcuch przeżycia. Dzieci ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz resuscytację na fantomach, uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej. Uczniowie bardzo aktywnie i z zapałem uczestniczyli w zajęciach. Chętnie wykonywali ćwiczenia praktyczne .

      Jeszcze raz dziękujemy Pani Ewie za przeprowadzenie zajęć

     • "Umiem Pływać"

     • Dzięki projektowi Umiem Pływać uczniowie klas drugich  ze Szkoły Podstawowej w Pszennie po raz kolejny wzięli udział w zajęciach nauki i doskonalenia pływania w Centrum Sportowo – Rekreacyjnym w Witoszowie. Dzieci coraz lepiej radzą sobie podczas zajęć, osiągają swoje pierwsze sukcesy, polegające na awansie do grupy bardziej zaawansowanej. Wyjazdy na basen to nie tylko czas spędzony w wodzie, lecz także doskonały trening czynności samoobsługowych. Przebieranie, suszenie włosów czy pakowanie swoich rzeczy to działania, które już nie sprawiają uczniom żadnych problemów. Każdy wyjazd to doskonała alternatywa na spędzenie wolnego czasu,  dobra zabawa i nauka tak ważnej umiejętności jaką jest pływanie.

     • "Opowieści z teczki profesora Książeczki"

     • Dzięki uprzejmości pani Emili Gawrońskiej Dyrektor Biblioteki Wiejskiej w Pszennie, Uczniowie klas 1-3 mają za sobą ciekawe spotkanie z krakowskimi aktorami, którzy przy pomocy swojego przedstawienia pt.,,Opowieści z teczki profesora Książeczki" uświadamiali dzieciom, jak ważna jest dla nas nasza wyobraźnia. 

     • 1 kwietnia – Prima Aprilis

     • Od rana żarty i psoty wszystkim a głowach, a w naszej szkole zaroiło się od kolorowych postaci z bajek oraz super bohaterów J . To kolejny z pomysłów Samorządu, który zaproponował uczniom i nauczycielom zabawę w przybranie postaci z wybranych bajek i filmów. Klasy wylosowały daną bajkę lub film i ich zadaniem było odtworzyć wygląd postaci w nich występujących.  Na szkolnych korytarzach pojawiły się Królewny Śnieżki, Pszczółki Maje, Kubuś Puchatek z Prosiaczkiem, całe stadko krasnoludków i wesoła gromadka Smurfów. Nie trudno też było spotkać postaci Batmana, Spidermena i innych fantastycznych istot. Ponieważ SU ogłosił konkurs na najlepiej przebraną klasę, dokonano oceny przygotowanych kostiumów. Zwycięstwo odniosła cała w błękicie i bieli klasa VC, która wcieliła się w postaci Smurfów.

      Gratulujemy Zwycięzcom i Wszystkim uczestnikom zabawy!!!

      Dziękujemy!

      Może następnym razem kolorowych bajkowych postaci będzie jeszcze więcej?!                                       Okazji z pewnością nie zabraknie!!!

     • Zagroda Edukacyjna "Marianówek"

     • 21 marca uczniowie klasy Ia i Ib wybrali się na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej "Marianówek". Dzieci uczestniczyły w warsztatach "Wieś dawniej i dziś". Uczniowie zwiedzili gospodarstwo i nakarmili zwierzęta. Natępnie dzieci doiły krowę i samodzielnie ubijały masło w maselnicy. Po cięźkiej pracy każdy mógł spróbować wiejskigo chleba z masłem.

     • Finał projektu edukacyjnego „Do twarzy nam w Biało-Czerwonym”

     • Od września uczniowie klas 7, 8 i 3 gimnazjalnych realizowali zadania w ramach projektu edukacyjnego. Wykonywali zdjęcia w biało-czerwonej aranżacji, okolicznościowe gazetki o niepodległości Polski, uczyli się, a następnie prezentowali jedną z pieśni patriotycznych, uświetniając w ten sposób wspólne świętowanie 100 rocznicy Niepodległej. Musieli wykazać się wiedzą o kuchni polskiej w turnieju kulinarnym oraz wystartować w sztafecie z wierszem i udowodnić świetną znajomość „Roty” M. Konopnickiej. Dzisiaj przyszedł czas ostatecznego starcia.

      Wszystkie klasy wzięły udział w zmaganiach finałowych. Każda z klas prezentowała inny temat związany z polskim dziedzictwem narodowym. I tak jak różne były tematy tak samo różnorodne okazały się sposoby opowiedzenia o nich. Zmagania klas oceniało jury w składzie : Dyrektor GZO – Pani Maria Jaworska, Dyrektor Szkoły – Pan Tadeusz Szarwaryn oraz Pani Edyta Kaczorowska.

      Klasa 7 b przedstawiła sylwetki największych twórców polskiej literatury i ich dzieła zapraszając do quizu koleżanki i kolegów z innych klas. Następna 8 a zabrała widzów do studia „Familiady”, gdzie dwie drużyny zmierzyły się z pytaniami ze sztuki polskiej. Klasa 3 c w humorystyczny sposób opowiedziała o polskim sporcie i sylwetkach największych gwiazd. Natomiast 3 b zrealizowała odcinek programu „Sandra TV”, w którym mogliśmy posłuchać wywiadów z najsłynniejszymi polskimi naukowcami. O kuchni polskiej prezentację przygotowała klasa 8 b. Przed wybrednymi i bardzo wymagającymi jurorami w programie „MasterChef” kucharze zaprezentowali tradycyjne polskie dania, wzbudzając  zachwyt jury i apetyt widowni. Kolejna prezentacja o muzyce polskiej wszystkich wprowadziła w dobry nastrój. To uczniowie 8 c przedstawili największe przeboje i ich wykonawców z lat 80 i 90 XX wieku. W podróż po Europie w ślad za polskimi produktami eksportowymi zabrali widzów uczniowie z klasy 7 a. Ostatnią prezentacją był pokaz polskich tańców narodowych, który mistrzowsko wykonali uczniowie klasy 3 a. Zachwycili przygotowaniem prezentowanych tańców oraz pięknymi strojami i w ten sposób sięgnęli po najwyższe miejsce i główną nagrodę, czyli voucher do kina dla całej klasy ufundowany przez Radę Rodziców. Gorąco gratulujemy wszystkim uczestniczącym w prezentacjach, a w sposób szczególny zwycięzcom.

      Prezentacje klas przeplatane były zmaganiami między klasowych drużyn Białych i Czerwonych w formule programu „Kocham Cię Polsko”. Tu uczestnicy stanęli przed wyzwaniami z dziedziny sztuki, kultury, sportu czy historii. Musieli także wykazać się kreatywnością w konkurencji „Kalambury” odgadując nazwy sprzętów domowych. Uczestnicy okazali się doskonale przygotowani i chętni do wspólnej zabawy. Dziękujemy Wam i gratulujemy.

      Projekt zakończonyJ przyniósł mnóstwo emocji i chyba trochę zabawy. Okazało się, że o Polsce można mówić na wiele sposobów: zabawnie i poważnie, śpiewać i tańczyć, rymować i nie.       A każda z tych opowieści może przybliżać to z czego Polacy mogą być dumni, z czego My możemy być dumni! W kolorach Biało-Czerwonych Wszystkim Nam jest do twarzy, dzisiaj wszyscy to widzieliśmy, nośmy więc te Barwy z dumą na naszych twarzach i w sercach.

      Jeszcze raz Wszystkim bardzo dziękuję za wspólną zabawę, za zaangażowanie, godne zachowanie. Dziękuję Wszystkim Tym, którzy pomagali w organizacji wszystkich wcześniejszych zadań oraz tych dzisiejszych. Bez Was nie było by to możliwe!

     • Pierwszy Dzień Wiosny

     • Precz zimo, witaj wiosno! Pod takim hasłem uczniowie klasy IIa, IIb i IIIa witali kolejną porę roku. Było kolorowo, wesoło, z uśmiechem, a napewno głośno. Mamy nadzieję, że dzięki dziecięcym okrzykom wszyscy mieszkańcy Pszenna przypomnieli sobie o tej pięknej porze roku jaką jest wiosna. 

     • Ostatni sukces Miłosza w „Pegaziku”

     • 15 marca w Świdnickim Ośrodku Kultury odbyły się powiatowe eliminacje XXIV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Niezmiernie miło nam poinformować, że Miłosz Stolpiński z kl. VIII a otrzymał w tym konkursie wyróżnienie. Tym samym kończy on karierę recytatorską na szczeblu szkoły podstawowej. Warto przypomnieć, że w ubiegłych latach Miłosz trzykrotnie brał udział w finale tego konkursu w Kłodzku, dwa razy stając na podium. Niewątpliwe zapisał się już w historii świdnickiego "Pegazika", gdyż pasmo czterech lat osiągnięć nie zdarza się często. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych scenicznych sukcesów!

     • I Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

     • ​​​​​​​II LO im. Stefana Banacha jest organizatorem I Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych. Nasi uczniowie najstarszych klas wzięli udział w etapie szkolnym, który odbył się 26 lutego 2019 r. w 16 szkołach powiatu świdnickiego. Do kolejnego etapu zakwalifikowanych zostało 32 uczniów, a wśród tych osób znalazła się uczennica klasy 8 a Nina Jarosz. Następny etap anglojęzycznych zmagań odbędzie się 19 marca o godz. 11.00 w budynku II LO. Trzymamy kciuki za Ninę!

     • Film i wymiana kartek w klasie II b

     • Klasa II B wraz ze swoją nauczycielką języka angielskiego p. Violettą Lęgą pozyskała szkołę partnerską do wymiany pocztówek w języku angielskim, a tym samym doskonalenia tego języka. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Trzebnicach k. Polkowic otrzymali od nas pocztówki napisane w języku angielskim. Każdy z uczniów przedstawiał tam siebie, swoje zainteresowania oraz ulubioną zabawkę lub zwierzątko. Ponadto drugoklasiści nagrali film, w którym, oprócz prezentacji ich samych, śpiewają piosenkę „Baby shark”, która jest obecnie hitem youtube'a.

     • Zmagania z ortografią

     • 13 marca odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Ortograficzny. Uczniowie zmierzyli się z niełatwymi dyktandami w dwóch kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali: młodsi - Wiktor Janowski, Szymon Pamuła, Daria Szczepanik i starsi - Karolina Kuliczkowska, Agata Wańczyk, Zofia Witoń. 
      Rozpiera nas duma, gdyż zdobyliśmy aż trzy z sześciu nagród! W kategorii klas IV-VI tytuł Mistrzyni Ortografii zdobyła Daria Szczepanik (opiekun - p. Teresa Dubel), wicemistrzem został Szymon Pamuła (opiekun - p. Agnieszka Karmowska), a w kategorii starszej III miejsce zajęła ubiegłoroczna mistrzyni - Zofia Witoń (opiekun p. Izabela Kozioł). Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

     • "Mały Książę” nieco inaczej

     •  

      8 marca uczniowie klas VI uczestniczyli w interaktywnym widowisku opartym na fabule "Małego Księcia". Przedstawienie zorganizowane przez Teatr Show miało miejsce w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury. Użyte wcześniej słowo "uczestniczyli" nie jest tu przesadą, gdyż niektórzy uczniowie rzeczywiście wzięli udział w całym przedsięwzięciu, wcielając się we wskazane postacie. Widowisko przybrało formę śledztwa, w czasie którego przybliżone zostały losy Małego Księcia i problematyka utworu. Występ aktora prowadzącego przeplatany był epizodami, podczas których uczniowie wcielali się w ekspertów z różnych dziedzin czy prawników wygłaszających mowy końcowe (w tych rolach wspaniali okazali się nasi reprezentanci). Działania głównego bohatera przybliżane były również w formie krótkich filmików, którymi przeplatany był wywód głównego aktora. Dodatkową atrakcję stanowi fakt, że scena przypominała studio filmowe z mnóstwem kamer, świateł, całe widowisko zostało nagrane, a po zmontowaniu filmu szkoła otrzyma go jako pamiątkę i zarazem materiał edukacyjny na przyszłość. Wizyta w centrum Świdnicy zakończyła się pamiątkowym zdjęciem z dzikami.

     • Listy do królowej

     • Her Majesty The Queen
      Backingham Palace 
      London SW1A 1AA
      Great Britan
      Tak zaadresowany list w ubiegły piątek wysłali uczniowie klas młodszych wraz ze swoją nauczycielką języka angielskiego Violettą Lęgą. Pisanie listu zostało poprzedzone prezentacją multimedialną na temat Wielkiej Brytanii, członków rodziny królewskiej oraz jej zwyczajów. Każdy z uczniów zilustrował na kartce to, co wydawało mu się najciekawsze oraz napisał sam Iub z pomocą nauczyciela kilka słów od siebie. Teraz już tylko czekamy na odpowiedź z Londynu.