• Powiatowe Dni Języka Angielskiego

          • W tym roku szkolnym po raz kolejny Szkoła Podstawowa nr 105 w Świdnicy zorganizowała Powiatowe Dni Języka Angielskiego.

            27 marca 2023 roku uczniowie 12 szkół z powiatu świdnickiego wzięli udział w następujących konkursach:

            Powiatowym Konkursie Gramatyczno–Leksykalnym,

            Powiatowym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych (w tym roku szkolnym Stany Zjednoczone),

            Powiatowym Konkursie na Esej w Języku Angielskim.

            W dniu 03.04.2023 odbyło się uroczyste podsumowanie Dni Języka Angielskiego oraz wręczenie nagród.

            Uczeń klasy 8 a Łukasz Mroziński zdobył II miejsce Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, wykazując się dużą znajomością Stanów Zjednoczonych.

            Gratulujemy!

          • Gminny Konkurs Ortograficzny

          • Nasza szkoła była organizatorem i gospodarzem Gminnego Konkursu Ortograficznego, o którym więcej informacji znajdziecie tuhttps://m.facebook.com/story.php?story_fbid=596111245885504&id=100064599015713 Jest tam także obszerna fotogaleria.

            Miło nam poinformować, że wśród laureatów znalazła się nasza ósmoklasistka Maria Grabska, zajmując 2 miejsce w kategorii klas 7-8. Serdecznie gratulujemy!

            Konkurs stał się też doskonałą okazją do pierwszego wykorzystania mobilnej ścianki, której zakup sfinansowała niezawodna Rada Rodziców. Od kilku dni nowy nabytek raduje oczy nauczycieli i z całą pewnością będzie wykorzystywany jako element dekoracji podczas szkolnych uroczystości, konkursów, przedsięwzięć. To naprawdę świetna i przydatna inwestycja. Bardzo dziękujemy,

          • XIII Powiatowe Potyczki z Językiem Angielskim i Niemieckim

          • Trzy nasze ósmoklasistki wzięły udział w organizowanych przez Społeczną Szkołę Podstawową w Świdnicy XIII Powiatowych Potyczkach z Językiem Angielskim i Niemieckim „CHECK YOUR ENGLISH/PRÜFE DEIN DEUTSCH“

            W lutym odbyła się część pisemna, w marcu część ustna. Marysia Grabska z kl. 8a, Zuzia Ucieszyńska z kl. 8b i Hania Leśniewska z kl. 8c dzielnie walczyły z liczną konkurencją. Marysia znalazła się najbliżej podium. Zdobyła jedno z trzech równorzędnych wyróżnień.  Gratulujemy !

            Wszystkim dziewczętom życzymy sukcesów w kolejnych konkursach. Na pewno jeszcze o nich usłyszymy.

          • Pierwszy dzień wiosny

          • W tym roku pierwszy dzień wiosny rozpoczął sie dość nietypowo, ponieważ uczniowe klas I-III rozpoczęli go od obchodów Dnia Patrona, który został przełożony sprzed ferii.

            Na pierwszej godzinie lekcyjnej wszyscy obejrzeli inscenizację o Mikołaju Koperniku w wykonaniu uczniów z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. Rozstrzygnięty został także konkurs biblioteczny "Mikołaj Kopernik przy pracy".

            Każdy uczeń naszej szkoły mógł również zamienić się w prawdziwego Kopernika dzięki wyjątkowej fotobudce.

            Choć pogoda nieco pokrzyżowała plany na wiosenne zabawy, to udało nam się z piosenką na ustach powitać nieśmiało przybywającą wiosnę.

          • Średniowieczne miasto

          • W ramach lekcji historii uczniowie klas 5 wykonali makietę średniowiecznego miasta, które posłużyły jako modele przy omawianiu tego tematu. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością i talentem. 

          • Królowa Śniegu

          • 7 marca 2023r. młodzi aktorzy z klasy 3b zaprezentowali spektakl  młodszej społeczności uczniowskiej naszej szkoły, a w godzinach popołudniowych  przedstawili go również zaproszonym gościom – dziadkom i rodzicom. Widzowie mieli okazję dzięki scenografii, strojom i grze młodych artystów przenieść się do groźnej a jednocześnie pociągającej Krainy Lodu, złej i pięknej królowej, rozbitych kawałków zaczarowanego zwierciadła i ekscytujących przygód Gerdy poszukującej Kaja, złożyły się w bajkowe obrazy o odwiecznej walce dobra ze złem. Przedstawienie podobało się oglądającym, którzy nagrodzili występujących gromkimi brawami. Uczniów do występu przygotowała pani Aneta Pilarska

          • Historia papieru...

          • Dnia 9 marca klasy 5 wybrały się do Świdnicy. Celem było obejrzenie wystawy czasowej w Muzeum Dawnego Kupiectwa dotyczącej historii papiernictwa oraz udział w warsztatach czerpania papieru. W planach był także jeden ze świdnickich questów, jednak pogoda zmusiła wszystkich do zmiany planów. I tak piątoklasiści zwiedzili przy okazji całe świdnickie muzeum. Dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta w tym miejscu, więc plan B okazał się całkiem dobrym rozwiązaniem i tym samym zwiększył świadomość lokalną naszych młodych uczniów. Całą wycieczkę można uznać za doskonałą żywą lekcję historii.

          • Konkursu wiedzy o Unii Europejskiej

          • W dniu 03.03.2023r. uczniowie z klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w  Pszennie wzięli udział w pierwszym etapie Konkursu wiedzy o Unii Europejskiej. Do etapu gminnego zakwalifikowali się:

            1.       Karina Klein – klasa 8c

            2.       Dominika Polańska – klasa 8c

            3.       Łukasz Mroziński – klasa 8a.

            Życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

          • Gminna Liga Szkół

          • 2 marca w Witoszowie Dolnym odbyła się kolejna odsłona Gminnej Ligi Szkół. Tym razem uczniowie naszej szkoły z klas 4, 5 i 6 rywalizowali w zawodach piłki nożnej halowej.

            Nasi chłopcy spisali się na medal. Po bardzo dobrej grze we wszystkich meczach zajęliśmy 1 miejsce wśród szkół gminnych. Gratulacje dla młodych sportowców.

          • Sukces młodych recytatorów

          • Dziś, tj. 8 lutego, w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej odbył się gminny etap XXVI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”.

            Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów z klas 4-6 (niestety wśród starszych roczników nie znaleźliśmy miłośników recytacji).

            Z dumą informujemy, że wszyscy nasi uczestnicy konkursu zaprezentowali się świetnie i zdobyli zasłużone laury.

            Nagrody, a tym samym awans do powiatowego etapu konkursu, otrzymali:

            Hania Ostafińska (5 a)

            Olivier Keler (5 b).

            Julia Zoła (6 a) otrzymała za swój występ wyróżnienie.

            Serdecznie gratulujemy całej trójce, a laureatom życzymy powodzenia w kolejnym etapie, który odbędzie się 16 marca w Świdnickim Ośrodku Kultury.

          • MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK

          • Pierwszoklasiści podczas wizyty w bibliotece szkolnej otrzymali prezenty - wyprawki czytelnicze. Kolejny już rok Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka -wielki człowiek” przekazuje takie upominki. Ma ona na celu zaproszenie najmłodszych uczniów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania.

            W skład pakietu wchodzą:

            „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych.

            „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów.

            Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania.

            Życzymy uczniom wiele przyjemności z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie

          • Ciekawostki z archiwum

          • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika "odkopaliśmy" w archiwum biblioteki piękne, pieczołowicie wykonane (oczywiście głównie ręcznie) albumy o Koperniku z roku 1997. Autorami są oczywiście ówcześni uczniowie naszej szkoły. A może ktoś rozpoznaje swoją pracę?

          • Gminna Liga Szkół

          • 1 lutego odbyła się kolejna odsłona Gminnej Ligi Szkół. Uczniowie naszej szkoły ponownie rywalizowali w zawodach piłki siatkowej, tym razem była to reprezentacja klas starszych (klasy 7-8).

            Młodzi sportowcy rozegrali bardzo dobre zawody. Oba zespoły, podobnie jak w kategorii młodszej, znalazły się na podium, tyle że na wyższych miejscach.

            I miejsce - dziewczyny

            II miejsce - chłopcy

            Gratulujemy !

          • Gminna Liga Szkół

          • 25 stycznia odbyła się kolejna odsłona Gminnej Ligi Szkół. Tym razem uczniowie naszej szkoły - reprezentanci klas 5. i 6. - rywalizowali w zawodach piłki siatkowej.

            Po dobrych rozgrywkach w wykonaniu naszych uczniów oba zespoły stanęły na podium:

            2 miejsce - dziewczyny

            3 miejsce - chłopcy.

            Gratulujemy !

          • Spotkanie z panem Marcinem Długopolskim

          • W ramach cyklicznych spotkań z ciekawymi i inspirującymi osobowościami 13 stycznia nasi uczniowie mieli okazję poznać pasję pana Marcina Długopolskiego.

            Pan Marcin jest mieszkańcem Ząbkowic Śląskich i to właśnie tam rozpoczęła się jego przygoda związana z rowerem. Po ukończeniu szkoły średniej wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie podjął pracę, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Derby, gdzie rozwijała się jego pasja rowerowa. Poznawał Anglię właśnie poprzez jazdę na rowerze. Zapisał się do klubu rowerowego Buxton Cycling Club, brał udział w różnego rodzaju zawodach.

            Na pierwszą swoją dłuższą trasę wybrał się na Majorkę, gdzie objechał wyspę, poznając jej trudno dostępne regiony. Na kolejną podróż postanowił poświęcić więcej czasu i postawił przed sobą większe wyzwanie. W 2015 roku wyruszył z Pragi do Genewy. 1300 kilometrowa trasa prowadząca między innymi przez liczne alpejskie przełęcze pozwoliła mu na zdobycie wielu cennych doświadczeń dotyczących przygotowania ekwipunku wyprawowego oraz sprawdzenie swojej kondycji.

            Następnie zrodził się pomysł, aby wyruszyć w samotną podróż rowerową dookoła świata. Wyprawę rozpoczął 17 czerwca 2017 roku. Dotychczas objechał 3 kontynenty - Europę, Amerykę Południową i Północną, realizując częściowo swoje wielkie marzenie.

            Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o trudach wypraw pana Marcina, sztuce przygotowań i realizacji planów oraz wynikającej z tego satysfakcji. Dzięki licznym fotografiom odkryli, co można zobaczyć, kogo poznać i czego się nauczyć, podróżując w ten sposób. Chętnie odpowiadali też na pytania zadawane przez gościa.

            Spotkanie udało się zorganizować dzięki inicjatywie pani Renaty Walczewskiej i przewodniczącemu Rady Rodziców - panu Pawłowi Paterakowi. Z niecierpliwością czekamy na kolejnych ciekawych gości w naszej szkole.

            Link do reportażu o wyprawach Pana Marcina

            https://www.youtube.com/watch?v=bQf-lyncgpo

            Wywiad w kwartalniku Polonii z Montrealu

            https://panoramanews.org/swiat2lip19.htm

          • Greccy bogowie i herosi

          • W ostatnich dniach szkolne korytarze opanowali greccy bogowiei herosi. To efekt utrwalającej się powoli w naszej szkole tradycji podsumowywania cyklu lekcji języka polskiego dotyczących mitologii greckiej w klasach 5. Wspaniałe przebrania, własnoręcznie wykonane atrybuty, plakaty, opowieści oraz ciekawostki o bogach i bohaterach. Już wiemy, że sporo informacji zostało utrwalonych i zapamiętanych. Moc samodzielnego działania, słowo plus obraz - te rzeczy działają cuda. A i nie zabrakło przy tym kreatywności i elementów zabawy, co widać na zdjęciach.

            Podziękowania dla rodziców i dziadków za pomoc przy strojach i rekwizytach, bo wiemy, że niejedni byli zaangażowani

          • Kolędnicy Misyjni 2023

          • Nasi uczniowie tradycyjnie włączyli się w tę coroczną akcję. W tym roku Papieskie Dzieło Pomocy Dzieciom poświęcone jest Papui Nowej Gwinei, a w szczególności dzieciom, które zmagają sie codziennie z wieloma problemami.

            Wdzięczni jesteśmy mieszkańcom Pszenna za złożone ofiary - 402 zł. Do zobaczenia za rok!

          • Wesołych Świąt

          • W ostatnim dniu przed przerwą w nauce w naszej szkole zapanowała iście świąteczna atmosfera.

            Już od samego rana słychać było kolędy i pastorałki, które przygotowały i zaprezentowały klasy 1-3. Zabrzmiały również kolędy wygrywane m.in. na skrzypcach, gitarze oraz keyboardzie.

            Rozstrzygnięty również został konkurs na stroik bożonarodzeniowy. Stroik zgłoszony do konkursu musiał być wykonany z wykorzystaniem tylko naturalnych materiałów.

            Wybór był bardzo trudny, więc postanowiono nagrodzić aż sześć prac konkursowych.

            I miejsce - Wiktor Wojciechowski i Bartłomiej Krajnik,

            II miejsce- Emilia Kaczorowska i Piotr Wyskiel,

            III miejsce- Zuzanna Barska i Jakub Keler.

            Uczniowie klas 4-8 przygotowali koncert kolęd zorganizowany przez Samorząd Uczniowski we współpracy z nauczycielkami muzyki i religii. Było kolorowo, radośnie i w kolędniczym nastroju, choć niektórym towarzyszyła sceniczna trema.

            Wysłuchaliśmy także wspaniałej, nastrojowej pastorałki, która została przygotowana przez uczennice naszej szkoły oraz Pana Dyrektora Tadeusza Szarwaryna.

            Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i raz jeszcze życzymy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT!