• Szkolny Konkurs Ortograficzny

     • Przed feriami zimowymi odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Uczniowie zmierzyli się w dwóch kategoriach wiekowych. Poniżej prezentujemy wyniki, a tym samym osoby, które będą reprezentować naszą szkołę w konkursie gminnym. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

      Klasy 4-6
      I miejsce Daria Szczepanik
      II miejsce Wiktor Janowski i Szymon Pamuła

      Klasy 7, 8 i 3 gimnazjum
      I miejsce Agata Wańczyk
      II miejsce Karolina Kuliczkowska
      III miejsce Zofia Witoń

     • Kolejne piękne prace piątoklasistów

     • Uczniowie klas:5a i 5c wykonali prace związane z lekturą ,,W pustyni i w puszczy”. Tym razem były to lapbooki, czyli książki tematyczne. Znalazły się w nich informacje o autorze, świecie przedstawionym, ciekawostki, Quizy, piękne ilustracje. Wszystkie lapbooki mają niezwykłą oprawę graficzną. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz oryginalnych prac, które znajdują się przy sali 21 G.

     • Walentynki

     • Dzień Zakochanych szczęśliwie, Troszkę mniej szczęśliwie, Tych wzdychających w ukryciu, Całujących zdjęcie ukochanej osoby skrycie, Tych, którzy z miłości nie śpią po nocach, Tych z motylami w brzuchu i Tych, którzy marzą o WIELKIEJ MIŁOŚCI, i wielu, wielu innych dziś świętowało w naszej szkole J

      Samorząd Uczniowski zorganizował Pocztę Walentynkową, konkursy „Połącz serce” i „Połącz pary”. W szkole można było kupić kartkę walentynkową oraz balonik w kształcie serca dla ukochanej osoby. Chętni robili sobie pamiątkowe zdjęcia w foto-budce,  a wszędzie było czerwono, różowo, serduszkowo i Walentynkowo. Chyba większość uczniów się dobrze bawiła, bo na twarzach dominowały szerokie uśmiechy, a konkurs „serduszkowy” pozwolił się wszystkim poznać jeszcze lepiej J.

      Bardzo dziękujemy organizatorom i wszystkim zaangażowanym w to wspólne świętowanie. Dziękujemy uczniom za chęć wspólnej zabawy, a nauczycielom za wyrozumiałość i zrozumienie miłosnego szaleństwa, które udzieliło się wielu…

     • Walentynkowy bal karnawałowy

     • Dnia 14 lutego odbyła się w naszej szkole zabawa karnawłowo- walentynkowa dla uczniów klas I-III. Zdecydowana wiekszość dzieci przyszła do szkoły w tym dniu w koloroywch i pomysłowych przebraniach. Balowicze uczestniczyli w zabawach, tańcach i korowodach przy skocznej muzyce. Na koniec zabawy zostały rozdane kartki walentynkowe, które tworzyli sami uczniowie.

     • Marzycielska Poczta

     • W dniach od 3 do 12 grudnia uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców brali udział w projekcie „Marzycielka Poczta”. Każda klasa pisała listy i kartki do jednego wylosowanego dziecka. Wychowawcy zapoznali uczniów z portalem „Marzycielska Poczta”, a następnie przybliżyli

      sylwetki chorych dzieci, do których uczniowie pisali kartki.

      Uczniowie zgromadzili potrzebne materiały do wykonania zadania takie jak kolorowa papeteria, materiały plastyczne, ozdobne koraliki, wstążki, cekiny, brokaty i przystąpili do pracy. Po wykonaniu kartek dzieci umieściły je w zaadresowanych kopertach.

      14 grudnia przedstawiciele klas wraz z wychowawczynią świetlicy  Magdaleną Wodzińską wybrali się na pocztę i wysłali kartki. Mamy nadzieję, że przesyłki wywołają radość i uśmiech na twarzach dzieci, których życie zdominowała choroba.

       

       

     • Klub Ortografitti ,,Kocham polski”

     • Podczas spotkań klubu ,,Kocham polski” w I semestrze bieżącego roku ćwiczyliśmy wiele ważnych umiejętności przydatnych w szkole i w życiu codziennym. Najbardziej dumni jesteśmy z faktu, że wszyscy klubowicze opanowali już piękne czytanie i nie boją się publicznych wystąpień. 11 stycznia mieliśmy przyjemność poprowadzić fragment lekcji w klasie 1. Zadanie polegało na zaprezentowaniu pięknego czytania, sformułowaniu pytań do czytanego tekstu, wspólnym dzieleniu wybranych wyrazów na sylaby i głoski oraz uświadomieniu pierwszakom, że nie zawsze piszemy tak, jak słyszymy. Klubowicze wywiązali się z zadania znakomicie, zdjęcia posłużą za komentarz.

       

     • "Christmas is coming. ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE"

     • Uczniowie klas 4a, 4b, 5b wraz z p. Magdaleną Sączawą biorą udział w projekcie e-twinning "Christmas is coming. ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE", w ramach którego wykonują kartki świąteczne, redagują życzenia świąteczne w języku angielskim ( z pomocą nauczycieli j. angielskiego) oraz w języku niemieckim. Kolejnym krokiem jest wysłanie kartek do szkół partnerskich tego projektu- SP im. Jana Pawła II w Grodziszczu oraz SP nr 44 im. Jana III Sobieskiego we Wrocławiu. Celem tej inicjatywy jest rozwijanie motywacji do nauki języków obcych, kultywowanie tradycji bozonarodzeniowych, nawiązanie przez dzieci nowych znajomości oraz rozwijanie ich zainteresowań. Jesteśmy ciekawi rezultatów naszej pracy, praca nad projektem nastroiła nas świątecznie. Oczekujemy na życzenia od naszych rówieśników ze szkół partnerskich

     • Pegazik

     • 25 stycznia odbył się szkolny etap XXIV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik" w kategorii klas IV-VI. W zmaganiach wzięło udział 10 osób. Młodych recytatorów oceniało jury w składzie: pan dyrektor Tadeusz Szarwaryn, pani Małgorzata Ochenduszko oraz pani Jadwiga Ostrowska. Wybór najlepszych nie był łatwy, oceniający mieli twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie Julia Paterak z kl. IV a otrzymała wyróżnienie. Jury nagrodziło natomiast Wiktorię Muchę (IV c), Maję Szymczak (V c) i Victorię Zisiadu (VI b). Te trzy uczennice oraz Milena Wolak i Miłosz Stolpiński (z klas starszych) będą reprezentować naszą szkołę na szczeblu gminnym. Gratulujemy!!!

     • Hazard? Nie, dziękuję!

     • 10 grudnia naszą szkołę odwiedziły przedstawicielki Delegatury Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Wałbrzychu. Podczas spotkań z uczniami klas 7 i 8 oraz oddziałów gimnazjalnych przybliżyły codzienne zadania służby celnej, zachęcając tym samym do wstępowania w przyszłości w szeregi mundurówek. Głównym tematem prelekcji był jednak hazard. Funkcjonariuszki wyjaśniły, czym on jest, jak łatwo można się od niego uzależnić i jak daleko idące konsekwencje mogą z tego nałogu wynikać.

     • "Podróż dookoła świata w karnawałowym nastroju"

     • W ostatnim tygodniu przed feriami, uczniowie klas I-III uczestniczyli w audycji muzycznej przygotowanej przez Filharmonię Sudecką. Karnawał to czas zabawy, dlatego podczas pokazu swoje umiejętności zaprezentowała para tancerzy z Wrocławskiej Szkoły Tańca. Walc angielski, samba, cha-cha- cha i polka zachwyciły naszych uczniów. Niektórzy z nich mieli okazję zatańczyć z profesjonalistami.

      Tekst Martyna Dębowczyk

     • Mikołajkowe atrakcje

     • Mikołajki to wspaniała okazja do wielu różnych form aktywności. W klasach starszych mikołajowe paczki zwykle ustępują miejsca innym atrakcjom. Tak też było w tym roku. Uczniowie klas 4-8 i gimnazjalnych oraz ich wychowawcy mieli mnóstwo ciekawych pomysłów. I tak m.in. klasy czwarte i piąte były we Wrocławiu. W programie wyjazdu znajdowało się zwiedzanie Rynku, Jarmark Bożonarodzeniowy oraz wizyta w Piernikarni Wrocławskiej. Podczas warsztatów uczniowie poznali historię piernika i wypiekali słodkości oraz ozdabiali świątecznie własne wypieki. 
      Klasa 8 b również pojechała do Wrocławia. Celem wyjazdu była integracja zespołu klasowego, współzawodnictwo drużynowe, umiejętność planowania działań strategicznych, nabywanie umiejętności współpracy oraz kreatywnego i analitycznego myślenia. Wszystko zapewniał laserowy paintball i escape room.
      Natomiast klasy szóste wybrały się do świdnickiego kina Cinema 3D na film w świątecznym klimacie - "Grinch". Po uczcie dla ducha była uczta dla ciała, czyli pizza w restauracji "Gusto Italiano". Było przepysznie!

     • Dzień Babci i Dziadka

     • W tym tygodniu uczniowie klasy IIa oraz IIb gościli swoje Babcie i swoich Dziadków z okazji ich święta. Dzieci zaśpiewały seniorom piosenki, złożyły serdeczne życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Po przedstawieniu odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez mamy uczniów.Wszystkim Babciom i Dziadkom jeszcze raz życzymy STO LAT!

       

     • Mikołajki

     • 6 grudnia w naszej szkole panował szczególny klimat. Zgodnie z tradycją w tym dniu wszyscy wypatrywali Świętego Mikołaja.

      Uczniowie klas Ia, Ib, IIIa, IVb wraz z wychowawczyniami pojechali do kina w Świdnicy na film „Grinch”. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały historię zielonego potworka, który postanowił zniszczyć mieszkańcom Ktosikowa zbliżające się święta. Po powrocie okazało się, że Święty Mikołaj pod nieobecność dzieci zostawił pod choinkami drobne upominki i słodycze. To była miła niespodzianka !

     • „Do twarzy nam w Biało-Czerwonym”

     • Dnia 24 stycznia na terenie gimnazjum odbył się kolejny etap projektu edukacyjnego „Do twarzy nam w Biało-Czerwonym”. Tym razem uczestnicy projektu zmierzyli się z tak trudnym i zawiłym tematem, jakim jest kuchnia polska.

      5- osobowe zespoły musiały wykonać trzy zadania. Pierwszym było rozpoznanie jak największej liczby produktów spożywczych, których zdjęcia należało odnaleźć na terenie szkoły. Drugim wyzwaniem były potrawy regionalne (o bardzo dziwnych i zaskakujących nazwach), do których należało dopasować właściwy opis. Trzecim zadaniem było napisanie przepisu kulinarnego na wykonanie wylosowanego dania z kuchni polskiej.

      Wszystkie zadania uczestnicy wykonali z wielkim zaangażowaniem, jednocześnie bawiąc się dobrze. Okazało się, że zagadnienia związane kuchnią polską, są doskonale znane i nie kryją wielu tajemnic. Gratulujemy Wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wspólną zabawę.

       

     • Konkurs "Ilu widzisz Mikołajów?"

     • 6 grudnia to jeden z dni w roku, na który czekamy z utęsknieniem. A gdy wreszcie nadejdzie, Wszystkich; małych i dużych, ogarnia mikołajowe szaleństwo. Każdy wypatruje prezentu od Świętego lub z radością wciela się w jego pomocnika. W naszej szkole w tym dniu można spotkać baaardzo dużo takich pomocników.

      W konkursie pt. „Ilu widzisz Mikołajów?” wzięli  udział uczniowie wszystkich klas starszych tj. od 6 do 3 gimnazjalnych, przychodząc ubrani w mikołajowe czapki, rogi reniferów, stroje elfów itp. W tym roku 100 % Mikołajów spotkać można było

      w klasach:  7 b, 8 b, 8 c, 3 a.

      Jury miało, więc nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców. Ostatecznie wygrała klasa 3 a gimnazjalna, ponieważ uczniowie tej klasy nie tylko wszyscy ubrani byli w czapki Mikołaja, ale również posiadali liczne inne ozdoby i atrybuty związane z tym Świętym i jego misją. 3 a otrzymała oczywiście słodką nagrodę prosto od Mikołaja.

      Wszystkim, którzy przyłączyli się do zabawy dziękujemy i gratulujemy.

      Tekst: Monika Iwaniec 

     • XXVII Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych

     • 16 stycznia zakończył się XXVII Świdnicki Przegląd Zespołów Kolędniczych. Miło nam poinformować, że nasz zespół pod opieką pani Małgorzaty Ochenduszko otrzymał wyróżnienie "za kultywowanie tradycji ludowego teatru kolędowego i ubogacenie go scenami kukiełkowymi" (cyt. z uzasadnienia jurorów). Ponadto jury przyznało nagrodę indywidualną Emilii Miszkuro (kl. 3 a gimnazjum) za rolę gospodyni. Gratulujemy!!!  

     • Andrzejki

     • Andrzejki to jedyny dzień w roku, kiedy możemy oderwać się od codzienności oraz zanurzyć się w sferze wróżb i magii. Z tej okazji w naszej szkole w miniony czwartek odbyła się zabawa andrzejkowa. Uczniowie uczestnicząc we wróżbach, mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości. Następnie wszystkie dzieci z klas I-III integrowały się poprzez wspólne tańce i pląsy. Wszyscy wspaniale się bawili. Pamiętajmy, że andrzejkowe wróżby to przede wszystkim dobra zabawa.

      Tekst: Martyna Dębowczyk

     • Wyjazd do Teatru Lalek we Wrocławiu

     • We wtorek 15 stycznia dzieci klas 1-3 ze szkoły w Pszennie oglądnęły spektakl w Teatrze  Lalek we Wrocławiu pt.: "Babcia na jabłoni". Przedstawienie przy akompaniamencie muzyki na "żywo" rozbawiało wprowadzając  widzów  w miły nastrój. 

     • Niezwykłe gry piątoklasistów

     • W grudniu uczniowie klas: 5a i 5c pracowali metodą projektu. Ich zadaniem było wykonanie gry planszowej na podstawie lektury ,,Opowieści z Narnii”. Prace, które powstały, dały nam wiele radości i są powodem do dumy. Przez kilka tygodni były wystawione przed salą 21G, obecnie są dostępne w szkolnej bibliotece, gdzie można z nich korzystać.

     • Kwalifikacja naszych uczniów do etapu rejonowego V Olimpiady Geograficznej

     • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że spośród sześciu uczestników zawodów  szkolnych V Olimpiady Geograficznej aż pięciu w pięknym stylu zakwalifikowało się do etapu rejonowego, który odbędzie się w marcu br. we Wrocławiu. Reprezentować nas będą uczniowie kl. IIIa oddziałów gimnazjalnych: Jakub Kuryło, Jan Popkowski, Kacper Całka, Szymon Pasek i Piotr Mirecki.

      Gratulujemy chłopcom i życzymy sukcesów na kolejnych etapach konkursu!