• Lektura w pudełku

          • Jak można rozpocząć pracę z lekturą? Na dodatek taką, która w opinii publicznej nie zajmuje wysokiej pozycji na liście poczytnych książek

            Można np. przygotować tzw. lekturowe pudełko i zgromadzić w nim przedmioty, które mają związek z treścią książki - dosłownie lub symbolicznie - a następnie o nich opowiedzieć, czyli wyjaśnić, jak wiążą się z lekturą.

            Piątoklasiści spisali się na medal! Było mnóstwo szczegółów, ciekawostek, nieoczywistych zagadek dla kolegów, a nawet interesujacych dyskusji, bo okazało się, że mamy w klasach 5 prawdziwych ekspertów od treści lektury, którzy bez najmniejszych problemów "wytykali" kolegom i koleżankom informacje niezgodne z książką, bazujące jedynie na filmie.

            I wiecie co? Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Okazuje się, że ta lektura to wcale nie jest taka zła i nudna, jak niektórzy mówią. Jest moc Mamy świetnych uczniów!

          • Teatrzyk kamishibai w szkolej bibliotece

          • W dniach 28-29 lutego biblioteka szkolna gościła uczniów klas III. Mieli oni okazję obejrzeć prezentację teatrzyku kamishibai. Jest to wywodząca się z Japonii technika czytania lub opowiadania, która wykorzystuje książki w formie ilustrowanych kart prezentowanych w drewnianej skrzynce.

            Uczniowie wysłuchali opowiadania pt.”Powrót do domu” autorstwa Beaty Gabrat. Jest to oparta na faktach historia poruszająca problem wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrku.

            Innowacyjna forma przekazu, jaką jest teatrzyk kamishibai, zaciekawiła uczniów. Stała się kolejną formą promocji czytelnictwa w naszej szkole.

          • Warsztaty klas 7 i 8

          • W piątek 23 lutego w świetlicy w Pszennie uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w warsztatach dotyczących pracy młodzieżowej rady gminy. W świetnej atmosferze i poprzez dobrą zabawę młodzi odkrywali znaczenie współpracy, zaangażowania i działania dla społeczności lokalnej.

            Mieli okazję w przyjaznej atmosferze dowiedzieć się, że ich głos może być usłyszany i mieć znaczenie dla zmian w lokalnym środowisku. To wszystko dzięki wspaniałym prowadzącym warsztaty oraz atmosferze, którą stworzyły panie z Aktywne Pszenno. Przygotowując pyszny posiłek, zadbały o to, by nikt nie był głodny.

            Dziękujemy prowadzącym, Michałowi i Damianowi, za świetne zajęcia! Paniom za przepyszne jedzonko! A Radzie Gminy Świdnica za taką inicjatywę i chęć aktywizacji młodych mieszkańców gminy!

          • Gminne eliminacje XXVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik"

          • 22 lutego w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej odbyły się gminne eliminacje XXVII Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Naszą szkołę reprezentowali: Olivier Keler, Hanna Ostafińska, Martyna Mazurska i Pola Święcicka.

            Miło nam poinformować, że decyzją jury: Martyna Mazurska otrzymała nagrodę i awans do etapu powiatowego (kategoria klas 7-8), Hanna Ostafińska zdobyła wyróżnienie (kategoria klas 4-6).

            Serdecznie gratulujemy, a Martynie życzymy powodzenia w kolejnym etapie

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • 21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Święto przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego.

            Starsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat języka polskiego i kultury, wykonując na przerwach zadania dotyczące m.in. frazeologii czy poprawności językowej. Najwięcej emocji wzbudziła oczywiście szkolna rozgrywka w Kahoota Kilka razy pojawił się nawet jęk zawodu lub okrzyk zdziwienia ("Naprawdę tak się mówi???!!!").

            Dziękujemy uczniom za udział, zaangażowanie i dobrą zabawę. Pamiętajmy, że dbając o język ojczysty, dbamy o własną tożsamość narodową. Wspaniale znać angielski czy inne języki obce, ale nie zapominajmy przy tym o pięknie polszczyzny.

            Zespół polonistek ze wsparciem pani Kornackiej-Iwaniec.

          • Warsztaty dotyczące higieny

          • 13 lutego w klasie 2a i 2b odbyły się warsztaty, które przeprowadziła Pani Basia, pracownica Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Świdnicy. Zajęcia dotyczyły tematyki prawidłowego mycia i dezynfekowania rąk oraz dbałości o higienę jamy ustnej. Uczniowie mogli sprawdzić w specjalnej lampie ultrafioletowej, czy dobrze umyli i zdezynfekowali swoje ręce, dowiedzieli się także, dlaczego warto to robić. Podczas spotkania omówiony został także temat dbania o zęby. Uczniowie poznali podstawowe zasady higieny jamy ustnej, przypomnieli sobie również jak należy dbać o zęby.

          • Koncert muzyków z Filharmonii Sudeckiej

          • 19 lutego odbyła się kolejna audycja umuzykalniająca pt. „Zabawki dawniej i dziś”. Podczas koncertu muzyków z Filharmonii Sudeckiej usłyszeliśmy m.in. śpiewającą lalkę w operze J. Offenbacha, tańczącego pajaca C. Debussy’ego oraz drewniane żołnierzyki w balecie P. Czajkowskiego.

          • Spotkanie z Mariuszem Kędzierskim

          • W ostatni poniedziałek mieliśmy zaszczyt gościć wspaniałego człowieka oraz niesamowitego artystę – Mariusza Kędzierskiego!

            Spotkanie dla starszych klas miało na celu m.in. uświadomienie młodzieży, że tak naprawdę jedyne ograniczenia i bariery są w naszej głowie, oraz zmotywowanie słuchaczy do przełamywania tych barier. Wspaniała prezentacja i historia pt. „Marzenia na wyciągnięcie ręki” pokazała nam, że jeśli się chce, to naprawdę można osiągnąć wiele, spełniać marzenia mimo różnych trudności, które spotykają nas w życiu. Mariuszu dziękujemy Ci bardzo za Twoją obecność, za Twoją historię, jesteś wspaniałym człowiekiem i z pewnością Twa opowieść pozostanie w naszych głowach na długo! Wiemy, że jesteś inspiracją dla niejednego człowieka.

            Dziękujemy naszej szkolnej Radzie Rodziców za sfinansowanie tego spotkania.

          • Warsztaty ekologiczne

          • 12 i 15 lutego we wszystkich klasach I-III zostały przeprowadzone warsztaty ekologiczne na zlecenie ZOM w Świdnicy przez spółkę HORNET 4 sp.z o.o.

            Warsztaty zostały podzielone na dwie części. Na początku została przeprowadzona pogadanka dot. ochrony środowiska, recyklingu oraz segregacji śmieci. W ramach zajęć praktycznych zostały przeprowadzone warsztaty upcyklingowe. Uczniowie wykonali praktyczne przedmioty użytkowe z wykorzystaniem odpadów.

          • Walentynki w klasach I-III

          • Dzień Świętego Walentego to doskonały pretekst do okazania przyjaźni lub wdzięczności i podzielenia się dobrymi emocjami. Wczoraj każdy z uczniów klas I-III otrzymał miłe słowo lub własnoręcznie wykonaną kartkę walentynkową. Poczta walentynkowa prężnie działała. Dzielmy się tym,co dobre, tego nigdy za wiele!

            Serdecznie podziękowania dla Państwa Sawickich za ufundowanie słodkich upominków dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

          • Sukcesy w tenisie stołowym

          • 12 lutego w ramach Gminnnej Ligi Szkół rozegrano turniej w drużynowym tenisie stołowym.

            Nasz zespół chłopców zajął 3 miejsce, a drużyna dziewcząt 4 .

            Warto również odnotować, iż w turnieju indywidualnym 4. miejsce zajęła Maja Wochal z klasy 6a. Brawa dla naszych sportowców!

          • Bal karnawałowy klas I-III

          • 8 lutego był dniem niezwykłym i wyczekiwanym przez najmłodszych uczniów naszej szkoły. Już od rana na korytarzach można było spotkać kolorowe postacie – księżniczki, rycerzy, piratów, superbohaterów, zwierzęta itd. Nie sposób zliczyć i wymienić wszystkich,a rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

            Bal karnawałowy był wspaniałą okazją do wspólnej zabawy i integracji uczniów. Wszyscy bawili się wyśmienicie, a uśmiechy nie znikały z twarzy.

            To był dzień pełen radości i pozytywnych emocji, na długo zapamiętany przez wszystkich uczestników.

          • MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK

          • Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania. Aby zachęcić je do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych, Instytut Książki realizuje kolejną kampanię społeczną „Mała książka – wielki człowiek”.

            W ramach tego projektu, sfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym tygodniu naszym pierwszoklasistom zostały wręczone Wyprawki Czytelnicze.

            W skład każdego pakietu wchodzi:

            „Wnuczka antykwariusza”- książka autorstwa znanej i cenionej pisarki Justyny Bednarek z pięknymi ilustracjami Emilii Dziubak.

            „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów mówiąca o korzyściach ze wspólnego czytania.

            Życzymy uczniom wiele przyjemności z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

          • Kolędnicy Misyjni dzieciom z Kolumbii

          • W dniu 06.01.2024r. wybrani uczniowie naszej szkoły z klas: 4a, 4b, 7a, 7b, 8a po uroczystym rozesłaniu wzięli udział w kolędowaniu jako "Kolędnicy Misyjni dzieciom z Kolumbii". Dwie grupy odwiedziły domy mieszkańców wsi Pszenno, niosąc błogosławieństwo i przedstawiając jasełka związane z sytuacją dzieci kolumbijskich.

            Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

          • Zakończenie zimowych półkolonii

          • Poranek ostatniego dnia zimowych półkolonii spędziliśmy w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów w Mościsku. Panie bardzo miło nas przyjęły i przygotowały interesujące zajęcia. W kąciku zabaw mogliśmy trochę pobawić się klockami piankowymi. Potem z całą grupą udaliśmy się do Ostoi nad Młynówką. Zimowa aura znów zawitała w Gminie Świdnica, więc chętnie spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu. Ponadto dzieciaki wzięły udział w zajęciach, podczas których tworzyły prawdziwe przestrzenne arcydzieła. Czas na ostatnie zdjęcia z półkolonii zimowej SP Pszenno 2024.

          • Zimowe półkolonie na sportowo i twórczo

          • Kolejny dzien zimowych półkolonii upłynął nam pod znakiem zajęć realizowanych na terenie szkoły. Graliśmy w grę "Ślimak", gdzie grupy uczestników, wyrzucając kostką odpowiednią liczbę oczek, losowały pytania, na które trzeba było odpowiedzieć. Lecz to nie takie proste,bo najpierw trzeba było znaleźć to pytanie...

            Pogoda nam nie sprzyjała,dlatego aktywność na podwórku zamieniliśmy na aktywność na sali. Nie zabarako też kreatynych zajęć plastycznych, a to, co stworzyliśmy, można zobaczyć na zdjęciach. Prawda, że zdolni?

          • Kolejny dzień półkolonii za nami

          • 17 stycznia wybraliśmy się na wycieczkę do Wrocławia, a dokładnie do Kolejkowa. Cóż to za magiczne miejsce! Można tam spotkać pracowników budowy, strażaków w czasie akcji gaszenia pożaru, zobaczyć pływające statki, jeżdżące tramwaje, pociągi Jest nawet dom, gdzie po otwarciu drzwi szczeka na nas pies. Gwar jakby życie naprawdę się toczyło. Burza z grzmotami i deszczem. W Kolejkowie stworzono miniaturowy świat i umieszczono go na makietach w skali 1:25. Każdy coś dla siebie znajdzie, każdy tam jest dzieckiem...

          • Ferii w szkole ciąg dalszy

          • 16 stycznia Marianówek przywitał nas zimową scenerią. Dzieciaki chętnie hasały na śniegu. Zajęcia warsztatowe zaczęliśmy od przygotowania ciasta chlebowego i masła. Dzieci poznały historię wypieku chleba i życia na wsi. Kiedy w piecu rumieniły się bochenki, uczniowie odwiedzili stajnię, gdzie poznali zwierzęta mieszkające w gospodarstwie. Mieli okazję nakarmić je pysznym, pachnącym sianem. A potem to już tylko smaczny chlebek z masełkiem rozkoszował nasze uśmiechnięte buźki.

          • Zimowe półkolonie rozpoczęte

          • Wczoraj, czyli 15 stycznia, w naszej szkole rozpoczęły się zimowe półkolonie. Grupa uczniów wraz z opiekunami była na seansie filmowym. Po powrocie do szkoły odbyły się warsztaty plastyczne o tematyce zimowej. Ten dzień był pełen emocji, uśmiechu i twórczej pracy.