• Międzynarodowy Dzień Muzyki

     • Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie od roku 1975 w dniu 1 października. Zainicjowany został przez Yehudi Menuhina. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki jako wielkiego dobra ludzkości. Z tej okazji Bartek, uczeń klasy 3b zaprezentował swoim koleżankom i kolegom grę na skrzypcach, jednym z najmniejszych instrumentów smyczkowych.

     • Spotkanie z policjantami

     • Jakie zachować środki ostrożności podczas poruszania się po jezdni oraz jak reagować na zmianę sygnalizacji świetlnej te i inne bardzo ważne zasady przekazali naszym najmłodszym uczniom Policjanci z Komendy Powiatowej w Świdnicy. By uczniowie mogli zapamiętać najważniejsze informacje ze spotkania, policjanci poprowadzili dla nich zabawy muzyczno _ ruchowe. To jeszcze nie był koniec atrakcji, ponieważ w przechodzeniu przez jezdnię po pasach pomagał dzieciom nie kto inny, jak sam Komisarz Lew. Emocji było co nie miara. Dziękujemy policjantom za wspaniałą lekcję bezpieczeństwa.

       

     • Międzypokoleniowe Otwarte Biegi Przełajowe

     • W czwartek reprezentacja szkoły wzięła udział w Międzypokoleniowych Otwartych Przełajowych Biegach Pojednania w Krzyżowej. Nasi biegacze spisali się na medal, niektórzy nawet dosłownie

      Jacek Mazur 4 b -  Imiejsce

      Wiktor Huzar 4 a - 5 miejsce

      Szymon Bobrowski 7 c - 2 miejsce

      Chłopcy wywalczyli tym samym awans do finałów igrzysk młodzieżowych w biegach przełajowych Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     • Dzień  29 września został ogłoszony przez Polską Izbę Książki Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania . Z tej okazji w naszej szkole odbyło się  głośne czytanie dla uczniów  klas I-III bajki  Hansa Christiana Andersena  „ Księżniczka na ziarnku grochu”. Bajkę  czytali wspólnie nauczyciele i uczniowie klas starszych. Zarówno dla nich jak i odbiorców książki,  była to doskonała zabawa.

     • "Z kulturą mi do twarzy"

     • W minionym tygodniu klasę  II c odwiedził Pan Dyrektor. W ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy", w którym klasa bierze udział, Pan Dyrektor opowiedział o budowie dwóch instrumentów: gitary oraz akordeonu. Posłuchaliśmy ich brzmienia i wysłuchaliśmy znanych utworów! Dzieci były zachwycone i wiemy już, że Pan Dyrektor ponownie chce nas odwiedzić! Już nie możemy się doczekać!

     • Wycieczka do ZOO w Łącznej

     • 27 września klasy czwarte oraz szósta odwiedziły ZOO w Łącznej. Uczniowie poznali mieszkańców ogrodu (a jest ich naprawdę całkiem sporo), o których z pasją opowiadał przewodnik. Udało się nawet wywabić świstaka z norki, niestety surykatki nie były chętne do zaprezentowania się. Najwięcej emocji wzbudziło oczywiście karmienie lemurów. Wszystkim serdecznie polecamy to miejsce. Naprawdę warto!

     • Rok szkolny 2021/2022

     • Uczniowie przebywają w salach. Nauczyciele przemieszczają się między klasami. 

      Budynek SP

      klasa I c- sala nr 10

      klasa VII c- sala nr 8

      klasa II b- sala 38

      klasa II a- sala 54

      klasa I b- sala 53

      klasa I a- sala 52

      klasa II c- sala 42

      klasa VII a- sala 22

      klasa VIII b- sala 23

      klasa IV a- sala 24

      klasa IV b- sala 36

       

      Budynek gimnazjum

      klasa VIIIc- sala 11

      klasa VI a- sala 5

      klasa III a- sala 36

      klasa III b- sala 37

      klasa V a- sala 20

      klasa VIII a- sala 21

      klasa V b- sala 22

      klasa VII b- sala 32

       

      Uczniowie wchodzą do budynków na stałe wyznaczonymi drzwiami

      klasa VIIc, Ic, IIb- stary budynek (pierwsze drzwi SP)

      klasa IIa, Ib, Ia, IIc-wejście boczne na drugie piętro SP

      klasa IVa, IVb, VIIIb, VIIa- wejście główne SP

      klasa IIIa, III b- wejście główne na II piętro (gimnazjum)

      klasa VIIIc, VIa, VIIb- na parter, budynek gimnazjum

      klasa Va, VIIIa, Vb- I piętro budynek gimnazjum

       

      Na terenie szkoły obowiązuje obuwie zmienne na białej podeszwie. 

      Na teren szkoły nie wchodzą rodzice.

      Wejście do sekretariatu przez wejście główne SP po uprzednim umówieniu. Przy drzwiach znajduje się dzwonek oraz zeszyt do wpisywania daty i celu wizyty. Przed wejściem na teren szkoły należy zdezynfekować dłonie i założyć maseczkę.

       

       

     • Wspaniałych wakacji!

     • Za nami bardzo niełatwy rok szkolny. Dlatego tym bardziej całej społeczności szkolnej życzymy cudownych, niezapomnianych, ale jak zawsze bezpiecznych wakacji. Wypoczywajmy, regenerujmy siły i umysły, zbierajmy pozytywne wrażenia, gromadźmy piękne wspomnienia, abyśmy we wrześniu wypoczęci szczęśliwie rozpoczęli kolejny rok szkolny. Ale to dopiero za dwa miesiące... A teraz życzymy wspaniałych wakacji!

     • Zakończenie roku szkolnego

     • 25 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021 - jeden z najdziwniejszych w historii. Większość uczniów odebrała świadectwa z rąk wychowawców w swoich klasach. Dla ósmoklasistów - dziś już absolwentów Szkoły Podstawowej w Pszennie - zorganizowano niewielką uroczystość z udziałem rodziców i nauczycieli.

      Podczas spotkania uczniowie przekazali swoim młodszym kolegom pod opiekę sztandar szkoły, następnie, po przemówieniach dyrektora oraz przedstawicieli klas ósmych, wręczono świadectwa z wyróżnieniem, a rodzicom wyróżnionych uczniów listy gratulacyjne. Wśród nagrodzonych znalazła się m.in. Alicja Grześlowska – tegoroczny Prymus Szkoły i Prymus Gminy Świdnica. Uhonorowano także najlepszych sportowców wśród ósmoklasistów.

      Kolejnym absolwentom, którzy przed chwilą opuścili mury naszej szkoły, życzymy, by w szkołach średnich mogli rozwinąć skrzydła, tym samym dając nam powody do radości i dumy, oraz by z nostalgią wracali do chwil spędzonych w SP Pszenno. Powodzenia!

     • Wycieczka- spływ Nysą Kłodzką

     • WYCIECZKA – SPŁYW NYSĄ KŁODZKĄ

      8 czerwca klasy 8. oraz klasa 5. spędziły dzień na świeżym powietrzu w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej. Na uczestników wycieczki czekało wiele atrakcji. Na początek Folwark Szyfrów, gdzie należało, pracując w grupach, rozwiązywać zadania i zagadki, wykazać się myśleniem i spostrzegawczością (trochę jak w escape roomie). Później spływ pontonami Nysą Kłodzką - niewątpliwe clou programu dnia, a na zakończenie ognisko z kiełbaskami, czyli regenerujący posiłek po machaniu pagajami na rzece. Pogoda wymarzona, dobre humory, uśmiechy na twarzach - wszystko to było, więc wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.

     • II SZKOLNY BIEG NA ORIENTACJĘ

     • 21 czerwca klasy 8. wybrały się na Przełęcz Tąpadła, ale wcale nie po to, by zdobywać Ślężę. Głównym celem było wzięcie udziału w biegu na orientację. Sport ten to połączenie biegu/marszobiegu (a w takim upale to i spaceru) z umiejętnością pracy z mapą. Celem jest znalezienie wyznaczonych na mapie punktów w jak najkrótszym czasie. Ósmoklasiści poznali tę dyscyplinę sportu w klasie 5., biorąc udział w biegu w Parku Młodzieżowym w Świdnicy. Dziś zmierzyli się z trudniejszą trasą, nie parkową, lecz leśną, także przygotowaną w ramach projektu „Znajdź się w lesie”.

      Uczniowie startowali dwójkami i trójkami, obyło się bez misji poszukiwawczej - wszyscy wrócili z lasu, niektórzy nawet znaleźli wszystkie 5 punktów. W starciu z naturą poniesiono niewielkie straty - kilka zadrapań i buty podtopione w błocie, ale na twarzach zmęczenie połączone z uśmiechem (a wiec chyba wszystko zgodnie z planem). Niektórzy jeszcze na koniec posilili się kiełbaską z ogniska.

      Wyniki zmagań prezentują się następująco:

      I miejsce - Paweł Bizoń, Szymon Pacześniak,

      II miejsce - Ala Grześlowska, Ola Wojtusiszyn, Natalia Zalas

      III miejsce - Wiktor Janowski, Jakub Kośny, Piotr Stupecki.

      Brawa dla wszystkich i podziękowania za dobrą zabawę i energię mimo upału (na szczęście mieliśmy też cień i to nas zapewne uratowało).


       

     • Miła niespodzianka

     • W dniu dzisiejszym Rada Rodziców naszej szkoły zrobiła miłą niespodziankę. Wszyscy uczniowie od klasy pierwszej do ósmej otrzymali z rąk zastępcy przewodniczącego Rady Rodziców Bartłomieja Całki upominki w postaci woreczków z logo szkoły wraz z niespodziankami, w tym z elementami odblaskowymi, słodkościami, książkami, kamizelkami odblaskowymi poprawiającymi widoczność na drodze. Wręczone upominki na pewno przydadzą się naszym uczniom podczas wędrówek wakacyjnych ale również mogą być wykorzystywane do zapakowania stroju sportowego na zajęcia szkolne lub podczas wyjazdów na basen.

      Społeczność uczniowska oraz Grono Pedagogiczne składają serdeczne podziękowania całej Radzie Rodziców za zaangażowanie w przygotowanie prezentów dla uczniów, za wszelkie starania wspierające działalność szkoły. Dodatkowe podziękowania składamy wszystkim, którzy przyczynili się do wzbogacenia zawartości worków, Cukrowni Świdnica w Pszennie, lokalnym samorządom (Miasto Świdnica, Gmina Marcinowice), Urzędowi Marszałkowskiemu, Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

      Dziękujemy!

     • Konkurs czytania

     • Uczniowie klasy 2b mają za sobą pierwszy konkurs czytania. Celem konkursu było propagowanie kultury czytelniczej, podniesienie poziomu czytelnictwa, popularyzacja książek dla dzieci oraz wyrabianie nawyku codziennego czytania. Chętne dzieci wybrały swoje ulubione książki i przedstawiły je swoim kolegom i koleżankom. Każde z dzieci bardzo dobrze przygotowało się do konkursu, dlatego jury nie miało łatwego zadania. W konkursie wyróżnienie zdobyła Maria Kowalska. Miejsce I Jakub Chrapusta, miejsce II Hanna Pryjma, miejsce III Michał Carabott. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz uczniom biorącym udział w konkursie. Jednocześnie zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach czytelniczych, bo jak mawiał Umberto Eco ,,Kto czyta książki, żyje podwójnie."

     • List DKO do Dyrektorów i nauczycieli z dn. 17.05.2021

     •                                                                                                                Wrocław 2021-05-17                                                                                                                                                                                     

                                                                                         

       Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki i Koledzy!

       

      Trzecia fala pandemii koronawirusa opadła, dzienna liczba zachorowań zmniejszyła się do kilku tysięcy. Wprowadzone obostrzenia oraz masowe szczepienia realizowane w ramach Narodowego Programu  Szczepień przeciw COVID-19 „#Szczepimy się” przyniosły pożądane efekty. Przy tak intensywnym tempie szczepień za kilka tygodni powinniśmy osiągnąć
      w naszym kraju odporność populacyjną.

      Po długich miesiącach wymuszonej przez pandemię koronawirusa nauki zdalnej stopniowo wracamy do szkół: dzieci już uczęszczają do przedszkoli
      i klas I-III w szkołach podstawowych, od 17 maja w trybie hybrydowym zostaną wznowione zajęcia w klasach IV-VIII w szkołach podstawowych oraz
      we wszystkich klasach w szkołach ponadpodstawowych, od 31 maja nauka stacjonarna stanie się powszechna.

      Marzenia się spełniają, tęsknota nie jest na próżno. Powrót
      do normalności w oświacie na naszych oczach staje się faktem. Aż się chce wykrzyknąć - nareszcie! Powrót do szkół jest wielką radością, spełnieniem oczekiwań, realizacją pragnień. Przede wszystkim wszakże jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich uczestników szkolnych wspólnot, a także osób
      i instytucji związanych z edukacją. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem,
      ale procesem. Przed nami trudny czas adaptacji, odnawiania relacji, reintegracji zespołów uczniowskich i pracowniczych, odbudowy wspólnoty. Powrotu
      do formy psychicznej i fizycznej po długotrwałej izolacji. Uzupełniania zaległości i realizacji podstaw programowych z poszczególnych przedmiotów. Klasyfikacji uczniów i promocji do klasy następnej, wszak zajęcia dydaktyczne kończą się już 25 czerwca. Wśród wielu uczniów i rodziców pojawiają się
      - co naturalne - obawy jak będzie wyglądał powrót do szkoły, lęk przed wzmożonymi wymaganiami i falą tsunami sprawdzianów. 

       W tych wyjątkowych chwilach gorąco dziękując za rzetelną i ofiarną pracę oraz ufając w kompetencje Koleżeństwa bardzo proszę o codzienny, promienny uśmiech, zwielokrotnioną empatię, życzliwość i wyrozumiałość. Proszę o wsparcie okazywane wszystkim uczestnikom szkolnej wspólnoty
      i sobie nawzajem.                     

      Mądrzy nauczyciele w starożytnym Rzymie mawiali: „nil mirari, nil indignari, sed intellegere” - nie dziwić się, nie oburzać, ale zrozumieć. Podążmy tym tropem. Wymagania powinny być dostosowane do możliwości psychofizycznych uczniów. Liczba sprawdzianów (zwłaszcza tych obejmujących większą liczbę jednostek lekcyjnych) winna mieścić się
      w granicach rozsądku i być zgodna z postanowieniami wewnątrzszkolnego systemu oceniania. Roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych muszą zostać wystawione zgodnie z przepisami prawa oświatowego. Uzupełnianie braków oraz nadrabianie zaległości, które powstały podczas nauczania
      na odległość potrwa dłużej niż kilka czy kilkanaście dni. Znów sięgnę
      do skarbnicy mądrości starożytnych Rzymian: „Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo, sic homo doctus fit non vi, sed saepe studendo” (Tak jak kropla drąży skałę/kamień nie siłą, ale ciągłym padaniem, tak człowiek zdobywa wiedzę nie gwałtownie, nie od razu, lecz przez systematyczną naukę).

      Spieszę poinformować, że Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy
      187 mln zł na dodatkowe zajęcia wyrównawcze z poszczególnych przedmiotów, będą one dla uczniów dobrowolne. W ramach przeciwdziałania hipokinezji (długotrwałej bezczynności ruchowej) wdrażany jest ministerialny program „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”, przygotowany
      we współpracy z Akademiami Wychowania Fizycznego w całym kraju.
      W szkołach uruchomione zostaną dodatkowe, dobrowolne zajęcia aktywizujące fizycznie uczniów. Szkolenia adresowane do nauczycieli wychowania fizycznego oraz wychowania wczesnoszkolnego wzbogacające ich warsztat pracy oraz uprawniające do prowadzenia tych dodatkowych zajęć przeprowadzi Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Zajęcia dodatkowe, zarówno przedmiotowe, jak i aktywizujące ruchowo, będą realizowane
      w czerwcu br. oraz od początku nowego roku szkolnego 2021/2022.
      O szczegółach i terminach będziemy na bieżąco informować szkoły. Zapraszam ponadto do częstego odwiedzania stron internetowych Ministerstwa Edukacji
      i Nauki (www. mein.gov.pl) i Kuratorium Oświaty (www.kuratorium.wroclaw.pl). Obie strony stanowią źródło rzetelnej, aktualnej i użytecznej informacji.   

      Koleżanki i Koledzy! 

      Przyszło nam żyć w ciekawych czasach. Ciekawych czyli wyjątkowych, trudnych, niebezpiecznych. Z jednej strony obfitujących w niepokój i rozterki,
      z drugiej pełne ważnych zadań i wyzwań. Tym bardziej potrzebne są dobroć
      i solidarność, zaangażowanie i cierpliwość .

      Jesteśmy wychowawcami i nauczycielami (a każdy nauczyciel wychowuje), którzy nie od wczoraj znają swój pedagogiczny fach. Dysponujemy dużą wiedzą i sporym doświadczeniem, doskonalimy się, dzielimy dobrymi praktykami. Mamy wokół siebie wielu życzliwych ludzi
      i pomocnych organizacji. Jestem święcie przekonany, że wspierając się
      i zgodnie współdziałając sprostamy bezprecedensowemu  wyzwaniu, jakim jest powrót do szkół po kilkumiesięcznej przerwie.

      A poza tym, jak to pisała nasza poetessa Agnieszka Osiecka: „Świat nie jest taki zły, świat nie jest wcale mdły. Niech no tylko zakwitną jabłonie!”.

                                                             Z wyrazami szacunku i serdecznością

                                                                                    Roman Kowalczyk  

                                                                             Dolnośląski Kurator Oświaty

       

     • Zagrajmy w zielone

     • Nowy tydzień, dobre nowiny! Uczeń klasy II b Kryspin Promowicz, zwyciężył w swojej kategorii w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ,,Zagrajmy w zielone". Zadaniem konkursowym było stworzenie Eko-ludzika. Serdecznie gratulujemy!

     • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

     • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W obecnej, pandemicznej sytuacji, gdy szkoła jest zamknięta, książki powinny wzmacniać więzi, być wykorzystywane do redukowania stresu i rozwijania kreatywności. Nasi uczniowie postanowili podzielić się swoimi ulubionymi zbiorami po które sięgają.

     • WYNIKI KONKURSU NA ILUSTRACJĘ DO UTWORU WANDY CHOTOMSKIEJ

     • Dobiegł końca konkurs plastyczny dla uczniów kl. 1 – 3 na wykonanie ilustracji do wybranego utworu Wandy Chotomskiej. Spośród wielu ciekawych prac, które napłynęły, komisja najwyżej oceniła następujących autorów:

      I miejsce Tomasz Trawiński kl. 2 a

      II miejsce Konrad Gołębiowski kl. 2 a

      III miejsce Miłosz Gruszczyński kl. 1 c

      Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie  i gratulujemy laureatom.  Uczestnicy  otrzymają pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcy oprócz dyplomu - nagrody książkowe. Zostaną one wręczone po powrocie uczniów do szkoły.

     • Konkurs InstaLogik

     • 15 kwietnia został rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs matematyczno – informatyczny InstaLogik przeprowadzony pod honorowym patronatem Uniwersytetu Warszawskiego. Odbywał się on w trzech etapach od października do marca.

      Jak już pisaliśmy, w konkursie wzięło udział 8 uczniów z naszej szkoły. Troje z nich zakwalifikowało się do ścisłego finału: Bianka Salamon z kl. 5 a, Izabela Majcherczyk z klasy 7 b oraz Stanisław Kudzia z klasy 7 b.

      Uczeń Staś Kudzia został Laureatem III stopnia w kategorii klas 7. (uzyskawszy 335 punktów na 450 możliwych, co okazało się bardzo dobrym wynikiem).

      Finalistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!