• "Umiem Pływać"

     • Dzięki projektowi Umiem Pływać uczniowie klas drugich  ze Szkoły Podstawowej w Pszennie po raz kolejny wzięli udział w zajęciach nauki i doskonalenia pływania w Centrum Sportowo – Rekreacyjnym w Witoszowie. Dzieci coraz lepiej radzą sobie podczas zajęć, osiągają swoje pierwsze sukcesy, polegające na awansie do grupy bardziej zaawansowanej. Wyjazdy na basen to nie tylko czas spędzony w wodzie, lecz także doskonały trening czynności samoobsługowych. Przebieranie, suszenie włosów czy pakowanie swoich rzeczy to działania, które już nie sprawiają uczniom żadnych problemów. Każdy wyjazd to doskonała alternatywa na spędzenie wolnego czasu,  dobra zabawa i nauka tak ważnej umiejętności jaką jest pływanie.

     • "Opowieści z teczki profesora Książeczki"

     • Dzięki uprzejmości pani Emili Gawrońskiej Dyrektor Biblioteki Wiejskiej w Pszennie, Uczniowie klas 1-3 mają za sobą ciekawe spotkanie z krakowskimi aktorami, którzy przy pomocy swojego przedstawienia pt.,,Opowieści z teczki profesora Książeczki" uświadamiali dzieciom, jak ważna jest dla nas nasza wyobraźnia. 

     • 1 kwietnia – Prima Aprilis

     • Od rana żarty i psoty wszystkim a głowach, a w naszej szkole zaroiło się od kolorowych postaci z bajek oraz super bohaterów J . To kolejny z pomysłów Samorządu, który zaproponował uczniom i nauczycielom zabawę w przybranie postaci z wybranych bajek i filmów. Klasy wylosowały daną bajkę lub film i ich zadaniem było odtworzyć wygląd postaci w nich występujących.  Na szkolnych korytarzach pojawiły się Królewny Śnieżki, Pszczółki Maje, Kubuś Puchatek z Prosiaczkiem, całe stadko krasnoludków i wesoła gromadka Smurfów. Nie trudno też było spotkać postaci Batmana, Spidermena i innych fantastycznych istot. Ponieważ SU ogłosił konkurs na najlepiej przebraną klasę, dokonano oceny przygotowanych kostiumów. Zwycięstwo odniosła cała w błękicie i bieli klasa VC, która wcieliła się w postaci Smurfów.

      Gratulujemy Zwycięzcom i Wszystkim uczestnikom zabawy!!!

      Dziękujemy!

      Może następnym razem kolorowych bajkowych postaci będzie jeszcze więcej?!                                       Okazji z pewnością nie zabraknie!!!

     • Zagroda Edukacyjna "Marianówek"

     • 21 marca uczniowie klasy Ia i Ib wybrali się na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej "Marianówek". Dzieci uczestniczyły w warsztatach "Wieś dawniej i dziś". Uczniowie zwiedzili gospodarstwo i nakarmili zwierzęta. Natępnie dzieci doiły krowę i samodzielnie ubijały masło w maselnicy. Po cięźkiej pracy każdy mógł spróbować wiejskigo chleba z masłem.

     • Finał projektu edukacyjnego „Do twarzy nam w Biało-Czerwonym”

     • Od września uczniowie klas 7, 8 i 3 gimnazjalnych realizowali zadania w ramach projektu edukacyjnego. Wykonywali zdjęcia w biało-czerwonej aranżacji, okolicznościowe gazetki o niepodległości Polski, uczyli się, a następnie prezentowali jedną z pieśni patriotycznych, uświetniając w ten sposób wspólne świętowanie 100 rocznicy Niepodległej. Musieli wykazać się wiedzą o kuchni polskiej w turnieju kulinarnym oraz wystartować w sztafecie z wierszem i udowodnić świetną znajomość „Roty” M. Konopnickiej. Dzisiaj przyszedł czas ostatecznego starcia.

      Wszystkie klasy wzięły udział w zmaganiach finałowych. Każda z klas prezentowała inny temat związany z polskim dziedzictwem narodowym. I tak jak różne były tematy tak samo różnorodne okazały się sposoby opowiedzenia o nich. Zmagania klas oceniało jury w składzie : Dyrektor GZO – Pani Maria Jaworska, Dyrektor Szkoły – Pan Tadeusz Szarwaryn oraz Pani Edyta Kaczorowska.

      Klasa 7 b przedstawiła sylwetki największych twórców polskiej literatury i ich dzieła zapraszając do quizu koleżanki i kolegów z innych klas. Następna 8 a zabrała widzów do studia „Familiady”, gdzie dwie drużyny zmierzyły się z pytaniami ze sztuki polskiej. Klasa 3 c w humorystyczny sposób opowiedziała o polskim sporcie i sylwetkach największych gwiazd. Natomiast 3 b zrealizowała odcinek programu „Sandra TV”, w którym mogliśmy posłuchać wywiadów z najsłynniejszymi polskimi naukowcami. O kuchni polskiej prezentację przygotowała klasa 8 b. Przed wybrednymi i bardzo wymagającymi jurorami w programie „MasterChef” kucharze zaprezentowali tradycyjne polskie dania, wzbudzając  zachwyt jury i apetyt widowni. Kolejna prezentacja o muzyce polskiej wszystkich wprowadziła w dobry nastrój. To uczniowie 8 c przedstawili największe przeboje i ich wykonawców z lat 80 i 90 XX wieku. W podróż po Europie w ślad za polskimi produktami eksportowymi zabrali widzów uczniowie z klasy 7 a. Ostatnią prezentacją był pokaz polskich tańców narodowych, który mistrzowsko wykonali uczniowie klasy 3 a. Zachwycili przygotowaniem prezentowanych tańców oraz pięknymi strojami i w ten sposób sięgnęli po najwyższe miejsce i główną nagrodę, czyli voucher do kina dla całej klasy ufundowany przez Radę Rodziców. Gorąco gratulujemy wszystkim uczestniczącym w prezentacjach, a w sposób szczególny zwycięzcom.

      Prezentacje klas przeplatane były zmaganiami między klasowych drużyn Białych i Czerwonych w formule programu „Kocham Cię Polsko”. Tu uczestnicy stanęli przed wyzwaniami z dziedziny sztuki, kultury, sportu czy historii. Musieli także wykazać się kreatywnością w konkurencji „Kalambury” odgadując nazwy sprzętów domowych. Uczestnicy okazali się doskonale przygotowani i chętni do wspólnej zabawy. Dziękujemy Wam i gratulujemy.

      Projekt zakończonyJ przyniósł mnóstwo emocji i chyba trochę zabawy. Okazało się, że o Polsce można mówić na wiele sposobów: zabawnie i poważnie, śpiewać i tańczyć, rymować i nie.       A każda z tych opowieści może przybliżać to z czego Polacy mogą być dumni, z czego My możemy być dumni! W kolorach Biało-Czerwonych Wszystkim Nam jest do twarzy, dzisiaj wszyscy to widzieliśmy, nośmy więc te Barwy z dumą na naszych twarzach i w sercach.

      Jeszcze raz Wszystkim bardzo dziękuję za wspólną zabawę, za zaangażowanie, godne zachowanie. Dziękuję Wszystkim Tym, którzy pomagali w organizacji wszystkich wcześniejszych zadań oraz tych dzisiejszych. Bez Was nie było by to możliwe!

     • Pierwszy Dzień Wiosny

     • Precz zimo, witaj wiosno! Pod takim hasłem uczniowie klasy IIa, IIb i IIIa witali kolejną porę roku. Było kolorowo, wesoło, z uśmiechem, a napewno głośno. Mamy nadzieję, że dzięki dziecięcym okrzykom wszyscy mieszkańcy Pszenna przypomnieli sobie o tej pięknej porze roku jaką jest wiosna. 

     • Ostatni sukces Miłosza w „Pegaziku”

     • 15 marca w Świdnickim Ośrodku Kultury odbyły się powiatowe eliminacje XXIV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Niezmiernie miło nam poinformować, że Miłosz Stolpiński z kl. VIII a otrzymał w tym konkursie wyróżnienie. Tym samym kończy on karierę recytatorską na szczeblu szkoły podstawowej. Warto przypomnieć, że w ubiegłych latach Miłosz trzykrotnie brał udział w finale tego konkursu w Kłodzku, dwa razy stając na podium. Niewątpliwe zapisał się już w historii świdnickiego "Pegazika", gdyż pasmo czterech lat osiągnięć nie zdarza się często. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych scenicznych sukcesów!

     • I Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

     • ​​​​​​​II LO im. Stefana Banacha jest organizatorem I Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych. Nasi uczniowie najstarszych klas wzięli udział w etapie szkolnym, który odbył się 26 lutego 2019 r. w 16 szkołach powiatu świdnickiego. Do kolejnego etapu zakwalifikowanych zostało 32 uczniów, a wśród tych osób znalazła się uczennica klasy 8 a Nina Jarosz. Następny etap anglojęzycznych zmagań odbędzie się 19 marca o godz. 11.00 w budynku II LO. Trzymamy kciuki za Ninę!

     • Film i wymiana kartek w klasie II b

     • Klasa II B wraz ze swoją nauczycielką języka angielskiego p. Violettą Lęgą pozyskała szkołę partnerską do wymiany pocztówek w języku angielskim, a tym samym doskonalenia tego języka. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Trzebnicach k. Polkowic otrzymali od nas pocztówki napisane w języku angielskim. Każdy z uczniów przedstawiał tam siebie, swoje zainteresowania oraz ulubioną zabawkę lub zwierzątko. Ponadto drugoklasiści nagrali film, w którym, oprócz prezentacji ich samych, śpiewają piosenkę „Baby shark”, która jest obecnie hitem youtube'a.

     • Zmagania z ortografią

     • 13 marca odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Ortograficzny. Uczniowie zmierzyli się z niełatwymi dyktandami w dwóch kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali: młodsi - Wiktor Janowski, Szymon Pamuła, Daria Szczepanik i starsi - Karolina Kuliczkowska, Agata Wańczyk, Zofia Witoń. 
      Rozpiera nas duma, gdyż zdobyliśmy aż trzy z sześciu nagród! W kategorii klas IV-VI tytuł Mistrzyni Ortografii zdobyła Daria Szczepanik (opiekun - p. Teresa Dubel), wicemistrzem został Szymon Pamuła (opiekun - p. Agnieszka Karmowska), a w kategorii starszej III miejsce zajęła ubiegłoroczna mistrzyni - Zofia Witoń (opiekun p. Izabela Kozioł). Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

     • "Mały Książę” nieco inaczej

     •  

      8 marca uczniowie klas VI uczestniczyli w interaktywnym widowisku opartym na fabule "Małego Księcia". Przedstawienie zorganizowane przez Teatr Show miało miejsce w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury. Użyte wcześniej słowo "uczestniczyli" nie jest tu przesadą, gdyż niektórzy uczniowie rzeczywiście wzięli udział w całym przedsięwzięciu, wcielając się we wskazane postacie. Widowisko przybrało formę śledztwa, w czasie którego przybliżone zostały losy Małego Księcia i problematyka utworu. Występ aktora prowadzącego przeplatany był epizodami, podczas których uczniowie wcielali się w ekspertów z różnych dziedzin czy prawników wygłaszających mowy końcowe (w tych rolach wspaniali okazali się nasi reprezentanci). Działania głównego bohatera przybliżane były również w formie krótkich filmików, którymi przeplatany był wywód głównego aktora. Dodatkową atrakcję stanowi fakt, że scena przypominała studio filmowe z mnóstwem kamer, świateł, całe widowisko zostało nagrane, a po zmontowaniu filmu szkoła otrzyma go jako pamiątkę i zarazem materiał edukacyjny na przyszłość. Wizyta w centrum Świdnicy zakończyła się pamiątkowym zdjęciem z dzikami.

     • Listy do królowej

     • Her Majesty The Queen
      Backingham Palace 
      London SW1A 1AA
      Great Britan
      Tak zaadresowany list w ubiegły piątek wysłali uczniowie klas młodszych wraz ze swoją nauczycielką języka angielskiego Violettą Lęgą. Pisanie listu zostało poprzedzone prezentacją multimedialną na temat Wielkiej Brytanii, członków rodziny królewskiej oraz jej zwyczajów. Każdy z uczniów zilustrował na kartce to, co wydawało mu się najciekawsze oraz napisał sam Iub z pomocą nauczyciela kilka słów od siebie. Teraz już tylko czekamy na odpowiedź z Londynu.

     • XIII Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

     • W  Świdnickim Ośrodku Kultury w środę 13.03.2019 pod patronatem Wojewody Dolnośląskiego i Marszałka Województwa Dolnośląskiego odbył się XIII Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Brała w nim udział nasza uczennica Hanna Leśniewska z klasy 4c, która piosenką ,,Warszawo ma" wyśpiewała sobie nagrodę i tym samym dostała się do wojewódzkiego etapu konkursu. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne zmagania wokalne.

       

     • Wycieczka do Muzeum Dawnego Kupiectwa

     • 12 marca 2019 uczniowie klas II A i II B  zwiedzali Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Odbyły się także  zajęcia edukacjne w terenie, które  pozwolily na dokładną obserwację  panoramy miasta wg makiety Świdnicy, starych map i widoku  z Wieży Ratuszowej. Dzieci miały też  nietypową dla codziennych zajeć szkolnych możliwość  dokonania przeliczeń pieniężnych.  Opiekę podczas wycieczki sprawowały  wychowawczynie Aneta Pilarska, Marta Siekierka i mama Martynki z II B. Dziękujemy.

     • Dzień Kobiet

     • 8 marca, jak wiadomo wszystkim to Dzień Kobiet!

      Tego dnia panowie starają się jak mogą składając  Kobietom życzenia, wręczając kwiaty, słodycze i drobne dowody sympatii. W naszej szkole też chłopcy postarali się, aby wszystkim Paniom  i Dziewczynkom sprawić radość. Już na pierwszej lekcji elegancko ubrani chłopcy z klas 3 gimnazjalnych w imieniu SU odwiedzili wszystkie klasy. Wszystkim Kobietkom złożyli serdeczne życzenia i wręczyli drobniutkie dowody pamięci i sympatiiJ .

      Na tym atrakcji nie koniec, bo na przerwach Dziewczynki i Panie mogły skorzystać z usług światowej sławy wróżbitów, którzy wykorzystując różne metody przepowiadali cudowną przyszłość. Chętne, a niepewne swych uroków, Panienki mogły przejrzeć się w magicznym lustrze, które odpowiadało na pytanie „Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie?”. Patrząc na uśmiechnięte twarze, odpowiedzi Lustra bardzo podobały się Dziewczętom. Oczywiście w role wróżbitów wcielili się chłopcy z 3 klas gimnazjalnych i w ten sposób dostarczyli wszystkim chętnym miłej i zabawnej rozrywki. Wróżbici byli tak przekonujący, że niektórzy chłopcy też koniecznie chcieli skorzystać z ich usługJ.

      Jeszcze raz Wszystkim Kobietom w naszej szkole życzymy WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!! A Panom, którzy w przygotowali atrakcje, by uczcić ten dzień Bardzo Dziękujemy! J

       

     • Projekt "Równe Szanse w Gminie Świdnica"

     • Od 11 lutego b.r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie wraz z rozpoczęciem II semestru kontynuujemy zajęcia w ramach projektu „Równe szanse w Gminie Świdnica”

      W ramach zajęć rozwijających bierze udział 80 uczniów od klas I do VIII i  kontynuują uczestnictwo w:

      ·         kółku z języka angielskiego przygotowującego do egzaminu TELC/TOEIC

      ·         kółku z języka niemieckiego

      ·         kółku matematycznym

      ·         kółku informatycznym

      ·         kółku przyrodniczy

      ·         kółku z nauk przyrodniczych- kółko biologiczno-chemiczne ( 2 grupy)

      ·         kółku z nauk przyrodniczych – kółko chemiczno- przyrodnicze (2 grupy)

      ·         kółku szachowym

       

      W zajęciach wyrównujących w ramach projektu objętych wsparciem zostało 72 uczniów.

      Część uczniów ukończyło zajęcia przed feriami zimowymi, po zrealizowaniu zaplanowanych 30 godzinach zajęć, część kontynuuje zajęcia, a cześć dopiero rozpoczęła zajęcia od II semestru.

       

      Obecnie w ramach projektu prowadzone są:

      ·         kółko z języka angielskiego  -łącznie 10 uczniów

      ·         kółko z języka niemieckiego - łącznie 8 uczniów

      ·         kółko matematyczne - łącznie 16 uczniów

      ·         kółko nauk przyrodniczych : - kółko fizyczne -  łącznie 10 uczniów

      ·         kółko informatycznym- łącznie 4 uczniów

      Dodatkowo dzieci biorące udział w całym projekcie czyli również te, które odbywały zajęcia w II semestrze roku szkolnego 2017/2018  zostały objęte zajęciami dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Łącznie jest to 25 uczniów. Zajęcia podzielono na dwa semestry. W semestrze II odbywają się:

      ·         terapia pedagogiczna –łącznie 2 uczniów

      ·         zajęcia logopedyczne –łącznie 2 uczniów

      ·         zajęcia korekcyjno- kompensacyjne –łącznie 6 uczniów

      ·         gimnastyka korekcyjna –łącznie 4 uczniów

       

      Pozostałym wsparciem dla wszystkich uczestników projektu są zajęcia warsztatowe z treningu postaw kluczowych na rynku pracy i przedsiębiorczości. Celem tych zajęć jest kształtowanie u uczestników postaw z zakresu kompetencji społecznych kluczowych na rynku pracy: kreatywności, inicjatywności, przedsiębiorczości.

       

     • Kolejna edycja programu „Umiem pływać” rozpoczęta

     • 5 marca br. uczniowie Szkoły Podstawowej w Pszennie zainaugurowali zajęciami na basenie w Witoszowie Dolnym kolejną edycję programu „Umiem pływać”.

      Uczniowie podczas 20-godzinnego kursu będą zdobywali kolejne umiejętności pływackie, poczynając od oswajania się z wodą poprzez zanurzenie głowy do wody, otwieranie oczu pod wodą, opanowanie wydechu do wody, wykonywanie leżenia na piersiach i grzbiecie oraz wykonywanie prostych skoków, opanowanie poślizgów na piersiach, opanowanie ruchów napędowych kończyn dolnych do kraula na grzbiecie, elementy nurkowania w głąb, wykonywanie skoków do wody głębokiej.

      Kolejne umiejętności będą trenowane i sprawdzane przez instruktorów – uczestnicy zdobędą stopnie od I do IV – Rybka, Foka, Nurek i Delfinek.

      Projekt jest finansowany w ramach środków Ministerstwa Sportu i Turystyki przeznaczonych na program powszechnej nauki pływania, którego operatorem na Dolnym Śląsku jest Dolnośląska Federacja Sportu.

     • Rondelkolandia

     • Dnia 4 marca uczniowie klasy I b wykonywali niezwykłe warzywno-owocowe ufoludki. W ramach zajęć powstały smaczne i pachnące stworki, które następnie zostały skonsumowane przez dzieci. Przy okazji uczniowie przypomnieli sobie zasady zdrowego odżywiania oraz znaczenie warzyw i owoców w jadłospisie człowieka. 

     • Tłusty czwartek

     • Tłusty Czwartek w Polsce wiąże się niezmiennie z tradycją jedzenia PĄCZKÓW. W  naszej szkole uczniowie, nauczyciela i pracownicy też z ochotą kultywują ten zwyczaj. Słodkie, rumiane i bardzo kaloryczne pączki królowały. Samorząd uczniowski sprzedawał te słodkie specjały dając szansę łakomczuchom na zaspokojenie apetytu, a jednocześnie zarabiając pieniążki na swoją działalność. Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z okazji i w drobny sposób zasilili fundusz SU J

      Kalorie, Cukier, Tłuszcz to słowa, które w wielu wzbudzają panikę, dlatego dzień po Tłustym Czwartku SU zorganizował Dzień Spalania Kalorii!!! Na przerwach, w różnych punktach szkoły można było podjąć wyzwanie aktywności sportowej, spalić kalorię, podjąć próbę bicia rekordu szkoły, pobawić się i wyprodukować endorfiny dla lepszego samopoczucia. Okazało się to strzałem w dziesiątkę!!! Bardzo wielu uczniów wzięło udział w tej wspólnej  zabawie i skakało na skakance, kręciło hula-hop, podjęło wyzwanie trzymania „deski”, czy robiło pompki.

      GRATULUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY PRÓBOWALI I BAWILI SIĘ Z NAM!!!

      Na długiej przerwie mieliśmy wspólnie zatańczyć „Taniec belgijski” na patio, ale deszcz pokrzyżował plany. Nic straconego! Spróbujemy kiedy indziej! CHYBA ZATAŃCZYCIE Z NAMI?!

      Pozdrowienia od SU!

      Bądźcie z Nami! To co robimy, to z myślą o Was!!!