• Dekorowanie pierników

     • Uczniowie klasy 1b już poczuli magię świąt, co widać na załączonych zdjęciach. Dzieci z wielką frajdą i zaangażowaniem dekorowały pierniki, które w piątek zabiorą do swoich domów.

     • Zawody w pływaniu stylem grzbietowym

     • 13 grudnia na krytej pływalni Gminnego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego w Witoszowie Dolnym odbyły się zawody w pływaniu stylem grzbietowym. Uczeń klasy II b Jacek Mazur zdobył pierwsze miejsce w kategorii chłopców 2011-2012, pokonując dystans 25 metrów w czasie 25,42. Serdecznie gratulujemy.

       

     • Projekt e-Twinning „Świąteczne kodowanie”

     • W połowie listopada nauczyciele trzech szkół partnerskich: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodziszczu, Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Pszennie oraz Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy nawiązali kontakt za pomocą platformy TwinSpace, w celu poznania się i stworzenia grupy współpracującej. Celem projektu „Świąteczne kodowanie” był głównie przyrost wiedzy w zakresie:
       rozwoju kompetencji językowych, umiejętności informatycznych, rozwoju kompetencji społecznych. Dzieci współdziałały w grupie i zgłębiały wiedzę na temat programowania. Istotne było poszerzenie wiedzy dotyczący kultury obcych krajów i pokonywanie barier w zakresie porozumiewania się w języku obcym.

      W ramach ustalonych zadań projektowych uczniowie poznali tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe w wybranych krajach europejskich, a efektem końcowym było: przygotowanie prac plastycznych w postaci słowniczków obrazkowych zawierających słownictwo świąteczne w języku angielskim oraz języku niemieckim.

      Największą frajdę sprawiła dzieciom wymiana przygotowanych na lekcjach informatyki interaktywnych kartek świątecznych, prostych gier, programów z wykorzystaniem poznanego słownictwa w języku angielskim i w języku niemieckim, przygotowanych za pomocą języka programowania SCRATCH.

      Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszej pracy 

     • Idą Święta....

     • Kolejny raz uczniowie naszej szkoły dołączyli do projektu: "Idą święta, nie o smsie, lecz o kartce pamiętaj". Celem kampanii jest zwrócenie uwagi wszystkich polskich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych.

     • Mikołajki

     • Święty Mikołaju, Święty Mikołaju dzieci Cię kochają gdzieś ty gdzie?? A Święty Mikołaj, a Święty Mikołaj do dzieci zawoła spieszę się!! 6 grudnia był bardzo ekscytującym i wesołym dniem, ponieważ Święty Mikołaj pamiętał o wszystkich, dużych i małych. Ten niecodzienny gość nie zawiódł, obdarował uczniów, wspaniałymi paczkami ze słodyczami oraz drobnymi upominkami.

     • Dzieci Uczą Rodziców

     • 6 grudnia uczniowie klas 1-3 zrealizowali drugi temat w ramach akcji "Dzieci Uczą Rodziców". Tym razem poruszyliśmy bardzo ważny temat jakim jest niesienie pomocy. Dzieci poznały Misia Uszatka, postać z kultowej bajki, którą możemy zobaczyć w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie.

     • Mikołajki w Marianówku

     • Mikołajkowe zajęcia w Zagrodzie Edukacyjnej w Marianówku były dla uczniów klasa drugich nie lada atrakcją. Dzieci zdobiły bombki, wykonały ozdobne świeczniki, śpiewały i tańczyły przy mikołajkowych piosenkach oraz robiły pierniki, które później miały okazję schrupać. Nie mogło również zabraknąć wizyty w oborze i stajni, gdzie dzieci mogły karmić i głaskać zwierzęta. Uczestnicy wycieczki zgodnie stwierdzili, że chętnie to miejsce znowu odwiedzą.

     • Choinka muzyką obsypana

     • Kolorowe ozdoby i bombki, świąteczne piosenki, a wszystko jak nutki powieszone na choince. Radosne i błyszczące. Na grudniowej audycji muzycznej nie zabrakło ciekawostek o polskich kolędach i świątecznych zwyczajach. Opowieściom Czarodziejki Symfonii towarzyszyły melodie grane na klarnecie.

     • Andrzejki

     • Andrzejki

      Koniec listopada to czas, gdy dzień jest już bardzo krótki, a zmrok zapada szybko. Dlatego od dawien dawna długie listopadowe wieczory ludzie wypełniali sobie zabawami, opowieściami i wróżbami. Takim szczególnym wieczorem jest ostatni dzień miesiąca tak zwane Andrzejki, bo to właśnie wtedy mężczyźni o tym imieniu obchodzą swoje święto. Tego wieczora dziewczęta wróżyły sobie jakie zmiany w życiu uczuciowym przyniesie najbliższy rok. Obecnie w Andrzejki po przepowiednie sięgają wszyscy: duzi i mali, chłopcy i dziewczęta, zamężni i wolniJ i próbują dowiedzieć się jaką świetlaną przyszłość szykuje los.

      My w szkole też sięgnęliśmy po tę tradycję i zorganizowaliśmy wróżby andrzejkowe. Na korytarzach przedstawiciele poszczególnych klas, przy pomocy Pani Bibliotekarki, ustawili stoiska, na których można było „spojrzeć w przyszłość” za pomocą kart, kości, dowiedzieć się co oznacza dane imię, kolor lub nasza ulubiona liczba. Nie bojący się ryzyka, mogli sprawdzić jak na imię będzie miał przyszły ukochany lub ukochana. Z inicjatywy SU prowadzono również sprzedaż baloników z wróżbą. Każdy chętny mógł kupić taki los za złotówkę. Wszystkie zebrane w ten sposób środki, w kwocie 222 zł, zostaną przekazane na zakup zabawek dla Pacjentów Przylądka Dobrej Nadziei we Wrocławiu.

      Uczniowie klas I-III także świętowwali andrzejki i bawili się przy rytmach najlepszej muzyki. Były tańce, wróżby, konkursy i słodki poczęstunek. 

      Dziękujemy Wszystkim, którzy przyłączyli się do zabawy a szczególnie Tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie tych atrakcji.

       

     • Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

     • 25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Pluszowego Misia. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w tym dniu w zabawach zorganizowanych w klasach. Były zagadki, kolorowanki, rysowanie misia krok po kroku oraz misiowe piosenki. Chociaż pluszowy miś ma już ponad sto lat cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe.

     • Wizyta w przychodni weterynaryjnej

     • Dnia 20 listopada 2019 r.  uczniowie klas drugich wybrali się do przychodni  weterynaryjnej w Pszennie. Celem wycieczki było poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształtowanie  opiekuńczych  postaw w stosunku do zwierząt, uświadomienie, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią oraz wymagają pomocy i leczenia.

      Pani weterynarz  E. Hołdowańska-Kroczak opowiedziała dzieciom o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych oraz pokazała urządzenia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem oglądali wszystkie pomieszczenia kliniki oraz chorych  pacjentów – psa i kota. Na  zakończenie  dzieci  zadawały pani weterynarz pytania oraz podziękowały  za  wizytę.

     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • 20 listopada to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku wyjątkowy, bo właśnie minęło 30 lat od momentu kiedy powstała Konwencja o prawach dziecka.

      W naszej szkole uczciliśmy ten dzień. Na korytarzach i w klasach zrobiło się niebiesko. Prawie wszyscy uczniowie przyszli ubrani w tym kolorze, który jest związany z prawami dziecka. Na korytarzu pojawiła się wystawka plakatów, które zostały wykonane przez uczniów i przybliżają poszczególne prawa zawarte w Konwencji. Uczniowie obejrzeli też prezentację, która przypomniała zapisy zawarte w Konwencji. Dyskutowali  o zasadności niektórych z praw oraz zastanawiali się, które z nich są najczęściej łamane i przez kogo. Wszyscy chętni mogli też uczcić ten dzień pozując do pamiątkowego zdjęcia.

      Celem Dnia Praw Dziecka jest uczenie i przypominanie jak ważne to są prawa. Komu przysługują i co oznaczają. Tylko znajomość praw daje szansę, że będą one przestrzegane. Wszystkie dzieci powinny mieć świadomość swoich praw. A dorośli mają obowiązek ich przestrzegać i strzec.  Po dzisiejszym dniu uczniowie naszej szkoły chyba tej świadomości będą mieli troszkę więcej.

      Na koniec Wszyscy Mali i troszkę Więksi przyjmijcie życzenia: Szczęśliwego, bezpiecznego dzieciństwa, bez trosk i z poszanowaniem Waszego człowieczeństwa zawsze i przez wszystkich J

     • Dzieci Uczą Rodziców

     • Uczniowie klas I-III przystąpili do akcji "Dzieci Uczą Rodziców" objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W miniony piątek odbyła się pierwsza lekcja, dzięki której dzieci dowiedziały się między innymi co to jest patriotyzm i poznały ,,Katechizm polskiego dziecka” . Celem akcji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wśród najmłodszych, popularyzacja postaw proekologicznych czy promocja aktywnego i zdrowego trybu życia. O godzinie 11.11 wszyscy razem odśpiewali ,,Mazurka Dąbrowskiego".

      Tekst Martyna Dębowczyk

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • W dniu 8 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie odbył się uroczysty apel  z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Uczniowie klas I – III w strojach galowych oglądali przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 5c wraz z wychowawczynią Panią Edytą Jesionek-Skoczylas, a o oprawę muzyczną zadbała Pani Małgorzata Ochenduszko. W drugiej części uroczystości  ksiądz Proboszcz Kazimierz Gniot wraz z Panią Renatą Smolbik wręczył nagrody za udział w konkursie na najładniejszy różaniec.

      W kolejnej części apelu uczestniczyli uczniowie klas IV – VIII.  Na zakończenie głos zabrał dyrektor szkoły Pan Tadeusz Szarwaryn. Na apelu rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszą gazetkę związaną ze świętem - I miejsce zdobyła klasa 7b, natomiast w konkursie na najładniejszy kotylion wygrała klasa 6b. Nagrody wręczyła Pani Monika Kornacka – Iwaniec. O godzinie 11.11 na patio szkoły uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy pracownicy szkoły zaśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego.

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

     • Z okazji dzisiejszego święta biblioteka szkolna zorganizowała czytanie bajek przez uczniów klas starszych młodszym kolegom i koleżankom. Uczniowie klasy Ia wysłuchali " Bajki o rybaku i złotej rybce". Wrażenia swoje przedstawili podczas zajęć z informatyki. 

     • Wyniki pierwszego etapu plebiscytu na najlepszą książkę jesieni

     •  

      Zakończył się pierwszy etap plebiscytu na najlepszą książkę jesieni, wypożyczoną z biblioteki szkolnej. Wybory trwały przez cały  październik. Uczniowie wytypowali 24 tytuły książek. Wśród nich najwięcej głosów dostały następujące pozycje:

      1. Dziewczynka z parku – Barbara Kosmowska
      2. Harry Potter - J. K. Rowling
      3. Pompon - Joanna Olech
      4. Koszmarny Karolek - Francesca Simon
      5. Sposób na Elfa –Marcin Pałasz

             W drugim etapie, który będzie trwał do końca listopada, uczniowie będą głosować na jedną książkę z pięciu wcześniej wytypowanych.

       

       

     • Lekcja biblioteczna

     • 21.10.2019 uczniowie klasy 1a uczestniczyli w lekcji bibliotecznej. Poznali zasady zachowania się w bibliotece szkolej. Wypożyczyli wybrane przez siebie książki.

     • Pasowanie na ucznia

     • W dniu 9 października, odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych. To był wyjątkowy dzień, na który zostali zaproszeni ważni goscie: rodzice, dziadkowie, pan dyrektor oraz uczniowie klas pierwszych i drugich. 

      Uroczystość poprowadzona została przez dwoje starszych uczniów. Dzieci  pod kierunkiem pań wychowawczyń przygotowały przedstawienie dla zaproszonych gości. Po ślubowaniu pan dyrektor  pasował dzieci klas pierwszych na uczniów Szkoły Podstawowej imienia Mikołaja Kopernika. 

      Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, grę oraz słodki poczęstunek.

      Bardzo się cieszymy, że nasza szkoła zyskała nowe mądre głowy. Pierwszaki, życzymy Wam samych sukcesów.

     • Wycieczka do Doliny Różaneczników

     • Dnia 08.10.2019 roku uczniowie klasy II a i II b odwiedzili Książański Park Krajobrazowy. Przewodnik, pracownik Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, oprowadził dzieci po Dolinie Różaneczników. W trakcie spaceru wskazywał różne gatunki drzew oraz opowiadał o zwierzętach żyjących w lesie. Po ciekawych zajęciach czekało na nas ognisko. Wspaniale smakowały samodzielnie upieczone kiełbaski.