• I Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

     • ​​​​​​​II LO im. Stefana Banacha jest organizatorem I Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla Uczniów Szkół Podstawowych. Nasi uczniowie najstarszych klas wzięli udział w etapie szkolnym, który odbył się 26 lutego 2019 r. w 16 szkołach powiatu świdnickiego. Do kolejnego etapu zakwalifikowanych zostało 32 uczniów, a wśród tych osób znalazła się uczennica klasy 8 a Nina Jarosz. Następny etap anglojęzycznych zmagań odbędzie się 19 marca o godz. 11.00 w budynku II LO. Trzymamy kciuki za Ninę!

     • Film i wymiana kartek w klasie II b

     • Klasa II B wraz ze swoją nauczycielką języka angielskiego p. Violettą Lęgą pozyskała szkołę partnerską do wymiany pocztówek w języku angielskim, a tym samym doskonalenia tego języka. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Reymonta w Trzebnicach k. Polkowic otrzymali od nas pocztówki napisane w języku angielskim. Każdy z uczniów przedstawiał tam siebie, swoje zainteresowania oraz ulubioną zabawkę lub zwierzątko. Ponadto drugoklasiści nagrali film, w którym, oprócz prezentacji ich samych, śpiewają piosenkę „Baby shark”, która jest obecnie hitem youtube'a.

     • Zmagania z ortografią

     • 13 marca odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Ortograficzny. Uczniowie zmierzyli się z niełatwymi dyktandami w dwóch kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowali: młodsi - Wiktor Janowski, Szymon Pamuła, Daria Szczepanik i starsi - Karolina Kuliczkowska, Agata Wańczyk, Zofia Witoń. 
      Rozpiera nas duma, gdyż zdobyliśmy aż trzy z sześciu nagród! W kategorii klas IV-VI tytuł Mistrzyni Ortografii zdobyła Daria Szczepanik (opiekun - p. Teresa Dubel), wicemistrzem został Szymon Pamuła (opiekun - p. Agnieszka Karmowska), a w kategorii starszej III miejsce zajęła ubiegłoroczna mistrzyni - Zofia Witoń (opiekun p. Izabela Kozioł). Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

     • "Mały Książę” nieco inaczej

     •  

      8 marca uczniowie klas VI uczestniczyli w interaktywnym widowisku opartym na fabule "Małego Księcia". Przedstawienie zorganizowane przez Teatr Show miało miejsce w sali Świdnickiego Ośrodka Kultury. Użyte wcześniej słowo "uczestniczyli" nie jest tu przesadą, gdyż niektórzy uczniowie rzeczywiście wzięli udział w całym przedsięwzięciu, wcielając się we wskazane postacie. Widowisko przybrało formę śledztwa, w czasie którego przybliżone zostały losy Małego Księcia i problematyka utworu. Występ aktora prowadzącego przeplatany był epizodami, podczas których uczniowie wcielali się w ekspertów z różnych dziedzin czy prawników wygłaszających mowy końcowe (w tych rolach wspaniali okazali się nasi reprezentanci). Działania głównego bohatera przybliżane były również w formie krótkich filmików, którymi przeplatany był wywód głównego aktora. Dodatkową atrakcję stanowi fakt, że scena przypominała studio filmowe z mnóstwem kamer, świateł, całe widowisko zostało nagrane, a po zmontowaniu filmu szkoła otrzyma go jako pamiątkę i zarazem materiał edukacyjny na przyszłość. Wizyta w centrum Świdnicy zakończyła się pamiątkowym zdjęciem z dzikami.

     • Listy do królowej

     • Her Majesty The Queen
      Backingham Palace 
      London SW1A 1AA
      Great Britan
      Tak zaadresowany list w ubiegły piątek wysłali uczniowie klas młodszych wraz ze swoją nauczycielką języka angielskiego Violettą Lęgą. Pisanie listu zostało poprzedzone prezentacją multimedialną na temat Wielkiej Brytanii, członków rodziny królewskiej oraz jej zwyczajów. Każdy z uczniów zilustrował na kartce to, co wydawało mu się najciekawsze oraz napisał sam Iub z pomocą nauczyciela kilka słów od siebie. Teraz już tylko czekamy na odpowiedź z Londynu.

     • XIII Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

     • W  Świdnickim Ośrodku Kultury w środę 13.03.2019 pod patronatem Wojewody Dolnośląskiego i Marszałka Województwa Dolnośląskiego odbył się XIII Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Brała w nim udział nasza uczennica Hanna Leśniewska z klasy 4c, która piosenką ,,Warszawo ma" wyśpiewała sobie nagrodę i tym samym dostała się do wojewódzkiego etapu konkursu. Gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne zmagania wokalne.

       

     • Wycieczka do Muzeum Dawnego Kupiectwa

     • 12 marca 2019 uczniowie klas II A i II B  zwiedzali Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Odbyły się także  zajęcia edukacjne w terenie, które  pozwolily na dokładną obserwację  panoramy miasta wg makiety Świdnicy, starych map i widoku  z Wieży Ratuszowej. Dzieci miały też  nietypową dla codziennych zajeć szkolnych możliwość  dokonania przeliczeń pieniężnych.  Opiekę podczas wycieczki sprawowały  wychowawczynie Aneta Pilarska, Marta Siekierka i mama Martynki z II B. Dziękujemy.

     • Dzień Kobiet

     • 8 marca, jak wiadomo wszystkim to Dzień Kobiet!

      Tego dnia panowie starają się jak mogą składając  Kobietom życzenia, wręczając kwiaty, słodycze i drobne dowody sympatii. W naszej szkole też chłopcy postarali się, aby wszystkim Paniom  i Dziewczynkom sprawić radość. Już na pierwszej lekcji elegancko ubrani chłopcy z klas 3 gimnazjalnych w imieniu SU odwiedzili wszystkie klasy. Wszystkim Kobietkom złożyli serdeczne życzenia i wręczyli drobniutkie dowody pamięci i sympatiiJ .

      Na tym atrakcji nie koniec, bo na przerwach Dziewczynki i Panie mogły skorzystać z usług światowej sławy wróżbitów, którzy wykorzystując różne metody przepowiadali cudowną przyszłość. Chętne, a niepewne swych uroków, Panienki mogły przejrzeć się w magicznym lustrze, które odpowiadało na pytanie „Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie?”. Patrząc na uśmiechnięte twarze, odpowiedzi Lustra bardzo podobały się Dziewczętom. Oczywiście w role wróżbitów wcielili się chłopcy z 3 klas gimnazjalnych i w ten sposób dostarczyli wszystkim chętnym miłej i zabawnej rozrywki. Wróżbici byli tak przekonujący, że niektórzy chłopcy też koniecznie chcieli skorzystać z ich usługJ.

      Jeszcze raz Wszystkim Kobietom w naszej szkole życzymy WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!! A Panom, którzy w przygotowali atrakcje, by uczcić ten dzień Bardzo Dziękujemy! J

       

     • Projekt "Równe Szanse w Gminie Świdnica"

     • Od 11 lutego b.r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie wraz z rozpoczęciem II semestru kontynuujemy zajęcia w ramach projektu „Równe szanse w Gminie Świdnica”

      W ramach zajęć rozwijających bierze udział 80 uczniów od klas I do VIII i  kontynuują uczestnictwo w:

      ·         kółku z języka angielskiego przygotowującego do egzaminu TELC/TOEIC

      ·         kółku z języka niemieckiego

      ·         kółku matematycznym

      ·         kółku informatycznym

      ·         kółku przyrodniczy

      ·         kółku z nauk przyrodniczych- kółko biologiczno-chemiczne ( 2 grupy)

      ·         kółku z nauk przyrodniczych – kółko chemiczno- przyrodnicze (2 grupy)

      ·         kółku szachowym

       

      W zajęciach wyrównujących w ramach projektu objętych wsparciem zostało 72 uczniów.

      Część uczniów ukończyło zajęcia przed feriami zimowymi, po zrealizowaniu zaplanowanych 30 godzinach zajęć, część kontynuuje zajęcia, a cześć dopiero rozpoczęła zajęcia od II semestru.

       

      Obecnie w ramach projektu prowadzone są:

      ·         kółko z języka angielskiego  -łącznie 10 uczniów

      ·         kółko z języka niemieckiego - łącznie 8 uczniów

      ·         kółko matematyczne - łącznie 16 uczniów

      ·         kółko nauk przyrodniczych : - kółko fizyczne -  łącznie 10 uczniów

      ·         kółko informatycznym- łącznie 4 uczniów

      Dodatkowo dzieci biorące udział w całym projekcie czyli również te, które odbywały zajęcia w II semestrze roku szkolnego 2017/2018  zostały objęte zajęciami dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Łącznie jest to 25 uczniów. Zajęcia podzielono na dwa semestry. W semestrze II odbywają się:

      ·         terapia pedagogiczna –łącznie 2 uczniów

      ·         zajęcia logopedyczne –łącznie 2 uczniów

      ·         zajęcia korekcyjno- kompensacyjne –łącznie 6 uczniów

      ·         gimnastyka korekcyjna –łącznie 4 uczniów

       

      Pozostałym wsparciem dla wszystkich uczestników projektu są zajęcia warsztatowe z treningu postaw kluczowych na rynku pracy i przedsiębiorczości. Celem tych zajęć jest kształtowanie u uczestników postaw z zakresu kompetencji społecznych kluczowych na rynku pracy: kreatywności, inicjatywności, przedsiębiorczości.

       

     • Kolejna edycja programu „Umiem pływać” rozpoczęta

     • 5 marca br. uczniowie Szkoły Podstawowej w Pszennie zainaugurowali zajęciami na basenie w Witoszowie Dolnym kolejną edycję programu „Umiem pływać”.

      Uczniowie podczas 20-godzinnego kursu będą zdobywali kolejne umiejętności pływackie, poczynając od oswajania się z wodą poprzez zanurzenie głowy do wody, otwieranie oczu pod wodą, opanowanie wydechu do wody, wykonywanie leżenia na piersiach i grzbiecie oraz wykonywanie prostych skoków, opanowanie poślizgów na piersiach, opanowanie ruchów napędowych kończyn dolnych do kraula na grzbiecie, elementy nurkowania w głąb, wykonywanie skoków do wody głębokiej.

      Kolejne umiejętności będą trenowane i sprawdzane przez instruktorów – uczestnicy zdobędą stopnie od I do IV – Rybka, Foka, Nurek i Delfinek.

      Projekt jest finansowany w ramach środków Ministerstwa Sportu i Turystyki przeznaczonych na program powszechnej nauki pływania, którego operatorem na Dolnym Śląsku jest Dolnośląska Federacja Sportu.

     • Rondelkolandia

     • Dnia 4 marca uczniowie klasy I b wykonywali niezwykłe warzywno-owocowe ufoludki. W ramach zajęć powstały smaczne i pachnące stworki, które następnie zostały skonsumowane przez dzieci. Przy okazji uczniowie przypomnieli sobie zasady zdrowego odżywiania oraz znaczenie warzyw i owoców w jadłospisie człowieka. 

     • Tłusty czwartek

     • Tłusty Czwartek w Polsce wiąże się niezmiennie z tradycją jedzenia PĄCZKÓW. W  naszej szkole uczniowie, nauczyciela i pracownicy też z ochotą kultywują ten zwyczaj. Słodkie, rumiane i bardzo kaloryczne pączki królowały. Samorząd uczniowski sprzedawał te słodkie specjały dając szansę łakomczuchom na zaspokojenie apetytu, a jednocześnie zarabiając pieniążki na swoją działalność. Dziękujemy wszystkim, którzy skorzystali z okazji i w drobny sposób zasilili fundusz SU J

      Kalorie, Cukier, Tłuszcz to słowa, które w wielu wzbudzają panikę, dlatego dzień po Tłustym Czwartku SU zorganizował Dzień Spalania Kalorii!!! Na przerwach, w różnych punktach szkoły można było podjąć wyzwanie aktywności sportowej, spalić kalorię, podjąć próbę bicia rekordu szkoły, pobawić się i wyprodukować endorfiny dla lepszego samopoczucia. Okazało się to strzałem w dziesiątkę!!! Bardzo wielu uczniów wzięło udział w tej wspólnej  zabawie i skakało na skakance, kręciło hula-hop, podjęło wyzwanie trzymania „deski”, czy robiło pompki.

      GRATULUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY PRÓBOWALI I BAWILI SIĘ Z NAM!!!

      Na długiej przerwie mieliśmy wspólnie zatańczyć „Taniec belgijski” na patio, ale deszcz pokrzyżował plany. Nic straconego! Spróbujemy kiedy indziej! CHYBA ZATAŃCZYCIE Z NAMI?!

      Pozdrowienia od SU!

      Bądźcie z Nami! To co robimy, to z myślą o Was!!!

     • Sztafeta z wierszem

     • To tytuł kolejnego zadania projektowego, z którym 22 lutego zmierzyli się uczniowie starszych klas naszej szkoły. Wszyscy musieli wykazać się znajomością tekstu „Roty” Marii Konopnickiej. Jak nazwa zadania wskazuje uczniowie mieli odtworzyć cały tekst, uczestnicząc w sztafecie. Liczył się czas oraz dokładność napisanego tekstu. Oprócz tego uczniowie musieli udowodnić, że tak jak dzieci z Wrześni, do których strajku nawiązuje „Rota”, dbają o znajomość ojczystego języka. Zmierzyli się więc z polską ortografią oraz wykazywali się znajomością polskiej literatury. Chyba wszyscy się dobrze bawili, mimo pewnych trudności technicznych. Większość uczniów z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem na ustach wykonywała zadania. Ostatecznie wszystkie klasy popisały się doskonałą znajomością „Roty”. Najlepsza okazała się klasa 3 b oraz klasy 8 a i 7 a. 
      To jedno z ostatnich zadań projektowych. Przed nami już tylko główne prezentacje 21 marca. Liczymy na ciekawe pokazy przygotowane przez uczniów.

     • „Pegazik” - eliminacje gminne

     • Nie od dziś wiadomo, że szkoła w Pszennie w talenty bogata, m.in. talenty recytatorskie. Uczniowie udowodnili to podczas gminnych eliminacji XXIV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik", które odbyły się 21 lutego w Bystrzycy Górnej. W dwóch kategoriach wiekowych reprezentowało nas pięcioro uczniów. Wszyscy spisali się na medal! 
      Miłosz Stolpiński i Milena Wolak zdobyli nagrody w kat. starszej (kl. 7, 8, 3 gim.), uzyskując tym samym awans do etapu powiatowego, natomiast w kat. młodszej (kl. 4-6) wszystkie trzy uczennice - Wiktoria Mucha, Maja Szymczak i Victoria Zisiadu - otrzymały wyróżnienia. Gratulujemy zdolnym recytatorom i ich opiekunom artystycznym!

     • Szkolny Konkurs Ortograficzny

     • Przed feriami zimowymi odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Uczniowie zmierzyli się w dwóch kategoriach wiekowych. Poniżej prezentujemy wyniki, a tym samym osoby, które będą reprezentować naszą szkołę w konkursie gminnym. Gratulujemy i życzymy powodzenia!

      Klasy 4-6
      I miejsce Daria Szczepanik
      II miejsce Wiktor Janowski i Szymon Pamuła

      Klasy 7, 8 i 3 gimnazjum
      I miejsce Agata Wańczyk
      II miejsce Karolina Kuliczkowska
      III miejsce Zofia Witoń

     • Kolejne piękne prace piątoklasistów

     • Uczniowie klas:5a i 5c wykonali prace związane z lekturą ,,W pustyni i w puszczy”. Tym razem były to lapbooki, czyli książki tematyczne. Znalazły się w nich informacje o autorze, świecie przedstawionym, ciekawostki, Quizy, piękne ilustracje. Wszystkie lapbooki mają niezwykłą oprawę graficzną. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz oryginalnych prac, które znajdują się przy sali 21 G.

     • Walentynki

     • Dzień Zakochanych szczęśliwie, Troszkę mniej szczęśliwie, Tych wzdychających w ukryciu, Całujących zdjęcie ukochanej osoby skrycie, Tych, którzy z miłości nie śpią po nocach, Tych z motylami w brzuchu i Tych, którzy marzą o WIELKIEJ MIŁOŚCI, i wielu, wielu innych dziś świętowało w naszej szkole J

      Samorząd Uczniowski zorganizował Pocztę Walentynkową, konkursy „Połącz serce” i „Połącz pary”. W szkole można było kupić kartkę walentynkową oraz balonik w kształcie serca dla ukochanej osoby. Chętni robili sobie pamiątkowe zdjęcia w foto-budce,  a wszędzie było czerwono, różowo, serduszkowo i Walentynkowo. Chyba większość uczniów się dobrze bawiła, bo na twarzach dominowały szerokie uśmiechy, a konkurs „serduszkowy” pozwolił się wszystkim poznać jeszcze lepiej J.

      Bardzo dziękujemy organizatorom i wszystkim zaangażowanym w to wspólne świętowanie. Dziękujemy uczniom za chęć wspólnej zabawy, a nauczycielom za wyrozumiałość i zrozumienie miłosnego szaleństwa, które udzieliło się wielu…

     • Walentynkowy bal karnawałowy

     • Dnia 14 lutego odbyła się w naszej szkole zabawa karnawłowo- walentynkowa dla uczniów klas I-III. Zdecydowana wiekszość dzieci przyszła do szkoły w tym dniu w koloroywch i pomysłowych przebraniach. Balowicze uczestniczyli w zabawach, tańcach i korowodach przy skocznej muzyce. Na koniec zabawy zostały rozdane kartki walentynkowe, które tworzyli sami uczniowie.

     • Marzycielska Poczta

     • W dniach od 3 do 12 grudnia uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców brali udział w projekcie „Marzycielka Poczta”. Każda klasa pisała listy i kartki do jednego wylosowanego dziecka. Wychowawcy zapoznali uczniów z portalem „Marzycielska Poczta”, a następnie przybliżyli

      sylwetki chorych dzieci, do których uczniowie pisali kartki.

      Uczniowie zgromadzili potrzebne materiały do wykonania zadania takie jak kolorowa papeteria, materiały plastyczne, ozdobne koraliki, wstążki, cekiny, brokaty i przystąpili do pracy. Po wykonaniu kartek dzieci umieściły je w zaadresowanych kopertach.

      14 grudnia przedstawiciele klas wraz z wychowawczynią świetlicy  Magdaleną Wodzińską wybrali się na pocztę i wysłali kartki. Mamy nadzieję, że przesyłki wywołają radość i uśmiech na twarzach dzieci, których życie zdominowała choroba.

       

       

     • Klub Ortografitti ,,Kocham polski”

     • Podczas spotkań klubu ,,Kocham polski” w I semestrze bieżącego roku ćwiczyliśmy wiele ważnych umiejętności przydatnych w szkole i w życiu codziennym. Najbardziej dumni jesteśmy z faktu, że wszyscy klubowicze opanowali już piękne czytanie i nie boją się publicznych wystąpień. 11 stycznia mieliśmy przyjemność poprowadzić fragment lekcji w klasie 1. Zadanie polegało na zaprezentowaniu pięknego czytania, sformułowaniu pytań do czytanego tekstu, wspólnym dzieleniu wybranych wyrazów na sylaby i głoski oraz uświadomieniu pierwszakom, że nie zawsze piszemy tak, jak słyszymy. Klubowicze wywiązali się z zadania znakomicie, zdjęcia posłużą za komentarz.