• Kolejny projekt edukacyjny w gminnych szkołach

     • Rozpoczynamy realizację nowego projektu edukacyjnego z dofinansowaniem UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt pt.: „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Świdnica” będzie realizowany przez dwa kolejne lata szkolne. Obejmie ogółem 778 uczniów, z tego 384 dziewczynek oraz 394 chłopców ze szkół podstawowych Gminy Świdnica: w Bystrzycy Górnej, Grodziszczu, Lutomi Dolnej, Mokrzeszowie, Pszennie i Witoszowie Dolnym oraz 121 nauczycieli z tychże szkół.

      Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych uczniów i właściwych postaw i umiejętności niezbędnych na rynku pracy, a także zniwelowanie deficytów uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz z niepełnosprawnościami poprzez realizację zajęć dodatkowych i specjalistycznych. Zorganizowane zostaną zajęcia z języków obcych, matematyki, przedmiotów przyrodniczych, informatyki, a także zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne.  Ponadto w projekcie zaplanowano podniesienie kompetencji zawodowych 121 nauczycieli w gminie Świdnica poprzez zorganizowanie dla nich szkoleń (np. w zakresie wykorzystania metody eksperymentu w dydaktyce, pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, podniesienia kompetencji wychowawczych, wykorzystania narzędzi cyfrowych w nauczaniu).  

      Szkoły zostaną wyposażone w sprzęt niezbędny do prowadzenia nowoczesnych, innowacyjnych zajęć oraz doposażone zostaną pracownie przedmiotowe (fizyczne, chemiczne, biologiczne, geograficzne, matematyczne). Wyposażenie szkół w sprzęt TIK (laptopy, tablety, tablice interaktywne, projektory, drukarki) i pracowni przedmiotowych jest komplementarne z zajęciami dodatkowymi dla uczniów.

      Obecnie trwają dostawy pomocy dydaktycznych i sprzętów do szkół oraz przygotowywana jest rekrutacja uczniów i nauczycieli do udziału w projekcie. Pierwsze zajęcia projektowe rozpoczną się w październiku.

       

      Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Świdnica

      Program operacyjny:

      Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020

      Oś priorytetowa:

      10 Edukacja

      Działanie:

      10.2 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej

      Poddziałanie:

      10.1.4 Zapewnienie równego dostępu do wysokiej jakości edukacji podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej - ZIT AW

      Nr projektu:

      RPDS.10.02.04-02-0014/18

      Całkowita wartość projektu: 1 842 050,57 zł. 

      Kwota dofinansowania: 1 749 066,77 zł

      Okres realizacji: 02 wrzesień 2019 – 30 lipiec 2021

       

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

     • Kolejny rok szkolny rozpoczęty. Z powodu deszczu uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej. Dyrektor szkoły Tadeusz Szarwaryn szczególnie gorąco powitał najmłodszych uczniów, którzy zaczynają swoją szkolną przygodę w klasie pierwszej. Przed nami czas wytężonej pracy i nauki, ale też wielu atrakcji i niezapomnianych chwil. Wszystkim życzymy osiągnięcia założonych celów - nie muszą być ogromne, ważne, by w czerwcu 2020 r. móc z satysfakcją powiedzieć: "Tak, udało mi się!". Powodzenia!

     • Zakończenie roku szkolnego

     • W wielkim słońcu zakończyliśmy rok szkolny. Program uroczystości objął: - przemówienie pana dyrektora, - przekazanie sztandaru szkoły, - uroczyste pożegnanie sztandaru Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie, - zaprezentowanie uczniów, którzy otrzymali świadectwa z wyróżnieniem, - pożegnanie odchodzących pracowników, - podziękowania Rady Rodziców dla aktywnych rodziców tegorocznych absolwentów. Było gorąco, ale podniośle i wzruszająco. Do zobaczenia po wakacjach! 

     • Piknik rekreacyjno-sportowy

     • Dnia 13 czerwca uczniowie klasy Ib pojechali na wycieczkę do Jagodnika, gdzie rodzice zorganizowali dla nich piknik rekreacyjno-sportowy z okazji zbliżającego się końca roku szkolnego. Uczniowie rozegrali mecz piłki nożnej, bawili się na placu zabaw, puszczali olbrzymie bańki mydlane i piekli kiełbaski na ognsku. Nie zabrakło zabaw integracyjnych i sportowych. Najwiekszą atrakcją okazał się olbrzymi zamek dmuchany. Dziękujemy rodzicom za dzień pełen emocji i wrażeń. 

     • Edukacja globalna

     • Dnia 11.06.2019 uczniowie kl. I-III uczestniczyli w projekcie „Edukacja globalna”. Zaproszeni goście: dyrektor szkoły oraz przedszkolaki z wychowawczynią mieli okazję usłyszeć  informacje dotyczące wyglądu, kultury oraz zwyczajów mieszkańców siedmiu kontynentów. Poznali cechy charakterystyczne omawianych miejsc. Uczniowie każdej klasy z wielką fantazją prezentowali wybrany kontynent. Były zdjęcia, zagadki, tańce, zabawy ruchowe oraz prezentacja strojów i przedmiotów pochodzących z różnych krajów. Uczniowie zdobyli bagaż informacji, który może okazać się niezbędny podczas dalekich wakacyjnych podróży.

     • Festyn rodzinny

     • 9 czerwca na terenie naszej szkoły odbył się tradycyjny festyn rodzinny organizowany przez Radę Rodziców. Przygotowano, jak zawsze, wiele atrakcji, a wśród nich oczywiste dmuchańce, malowanie twarzy, bańki, rodzinne konkurencje sportowe, tworzenie obrazków z koralików pyssla. Była też fotobudka, w której można było zrobić sobie zabawne pamiątkowe zdjęcie. Stoiska kulinarne oferowały dla każdego zgłodniałego i spragnionego szereg smakołyków. Szkolny talent show stanowił doskonałą okazję do pokazania artystycznych umiejętności naszych uczniów. Gwoździem programu był pokaz iluzjonisty Macieja Eszwowicza. Licytowano też przepiękny i, jak się później okazało, bardzo smaczny tort. Na koniec rozegrano tradycyjny mecz w siatkówkę, w którym uczniowie zmierzyli się z zespołem złożonym z rodziców i nauczycieli. Puchar przechodni dyrektora znów trafił w ręce bardziej doświadczonej drużyny. Dziękujemy rodzicom i wszystkim innym osobom, które dołożyli swoją cegiełkę do tego przedsięwzięcia. W imieniu Rady Rodziców dziękujemy także wszystkim sponsorom, których pełną listę można znaleźć na stronie szkoły. 

      Sponsorzy

      Salon Kosmetyczny Bio-Uroda Marta Salamon,

      Firma “Mielnik” Pszenno,

       P.U.FADROMEX S.C. Bożena Gałan, Michał Gałan,

      “SIATRIX - STAL” Pszenno,

       KOMBINAT ROLNY Świdnica,

       SUDZUCKER POLSKA S.A. “Cukrownia Świdnica”,

      Przychodnia Weterynaryjna Hołdowańscy Pszenno,

       “BUD- ZIEM” sp. z o. o. Pszenno, P. Ochoccy

      Wytwórnia Lodów “ARKTYKA” Pszenno,  P. Norbert

      Hotel, Restauracja “ESPERANTO” w Świdnicy, Aleksandra Kańczuga

       “AUTOCENTRUM” Krzysztof Matusiewicz,

      “SERWIS EXPRESS” Bartłomiej Całka

      Firma Rocky- fryzjerstwo i pielęgnacja psów- Beata Radziewicz

      Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji przy UG w Świdnicy

      Centrum Masażu DaySpa- Alicja Gaik

      Noel Bis" Salon  Fryzjerski Świdnica, ul. Jałowcowa 1a

      Rada Rodziców i Rodzice SP w Pszennie

       

     • Wymiana młodzieży

     • W Lubachowie skończyo się już spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej w Pszennie z młodzieżą niemiecką z Alfred-Delp-Schule w Lampertheim. Od poniedziałku, 3 czerwca, młodzi ludzie spędzali wspólnie czas. Realizując zaplanowane działania, rozwijali swoje kompetencje językowe, uczyli się postaw tolerancji i szacunku wobec innych kultur i narodowości. Nie było tu czasu na nudę. Realizowane zadania przeplatano zabawami integracyjnymi, grami zespołowymi lub zwiedzaniem, np. Sztolni w Walimiu, zamku Książ czy starego miasta w Wałbrzychu. Dużą frajdę sprawiła wszystkim wizyta na basenie w Witoszowie Dolnym. Ewaluacja spotkania dała nadzieję na kontynuację tego typu projektu.

     • Wycieczka do Zagrody Edukacyjnej "Ostoja nad Młynówką"

     • Dnia 4.06.2019 uczniowie klas pierwszych byli na wycieczce w Zagrodzie Edukacyjnej „Ostoja nad Młynówką” w Mościsku. Tutaj mieli okazję zobaczyć i dotknąć urodzone w tym roku zwierzęta: owce, kozy, króliki, świnki i kurczaki. Uczestniczyli też w zajęciach warsztatowych, których celem było poznanie zwierząt i roślin łąkowych. Zbierali zioła i uczyli się je suszyć. Nie zabrakło też zabaw na świeżym powietrzu mi.in.: robienia baniek mydlanych i pieczenia kiełbasek na ognisku. Dzieci pełne wrażeń wróciły do szkoły.

     • Wycieczka do Chełmska Śląskiego i Łącznej

     • W miniony poniedziałek uczniowie klas drugich razem z klasą trzecią, wybrali się na całodzienną wycieczkę do Chełmska Śląskiego i Łącznej.  W pierwszej miejscowości odwiedziliśmy Domy Tkaczy, znane pod nazwą Dwunastu Apostołów. W jednym z domków malowaliśmy lniane woreczki  farbami według własnego pomysłu. Każdy do woreczka otrzymał ziarna lnu. Znaleźli się nawet smakosze tej rośliny. Kolejną atrakcją były warsztaty tkackie, na których poznaliśmy etapy wyrabiania materiałów lnianych. Na końcu poszliśmy do Apostoła, który pokazał nam źródełko życia. Ostatnim miejscem do zwiedzania tego dnia, było ZOO w Łącznej, gdzie w pięknej słonecznej scenerii obserwowaliśmy ponad 100 gatunków zwierząt z całego świata. Wreszcie po tylu przygodach zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.

       

     • Bezpieczeństwo w szkole

     • W dniu  20.05.2019 zostały przeprowadzone w świetlicy szkolnej zajęcia „Bezpieczeństwo w szkole”.Dzieci chętnie brały udział w dyskusji. Omawialiśmy procedury bezpieczeństwa, czynniki warunkujące bezpieczeństwo w szkole, zachowanie w sytuacji nadzwyczajnej, bezpieczne korzystanie z Internetu Dzieci dla utrwalenia wiadomości zapisały najważniejsze informację o bezpieczeństwie  na brystolu, który został zawieszony w sali świetlicy szkolnej.

       

     • "Moja pasja"

     • W dniu 21 maja b.r w świetlicy szkolnej odwiedził nas kolarz Franciszek Jowik-medalista mistrzostw Polski, wielokrotny uczestnik mistrzostw świata i Pucharu Świata. Pan Franciszek do świetlicy przyjechał na swoim rowerze, ubrany w strój kolarski. Opowiedział dzieciakom o swojej pasji jaką jest kolarstwo. Zaprezentował kilka pucharów i medali. Dzieci z zaciekawieniem słuchały, a następnie chętnie zadawały pytania. Oprócz wielkiej pasji kolarskiej, Franciszek Jowik maluje obrazy, ale to już temat na kolejne spotkanie. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku szkolnym.

     • Zasady dobrego zachowania

     • W dniu 17 maja b.r.  w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia "Zasady dobrego zachowania" jako zadanie priorytetowe placówek oświatowych Gminy Świdnica w roku szkolnym 2018/2019.  Dzieci zostały zapoznane  z tematem zajęć poprzez prezentację multimedialną, w czasie której nauczyciel zadawał pytania, a uczniowie metodą burzy mózgów odpowiadali. Następnie uczniowie pracowali w grupach gdzie losowali, rozpoznawali i dopasowywali scenki z pozytywnym i negatywnym zachowaniem. Kolejnym zadaniem było układanie puzzli ze zwrotami grzecznościowymi. Podsumowaniem zajęć był Quiz. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach.

     • XI Diecezjalny Konkurs Papieski

     • Wiktoria Przerwa uczennica kl. III a zdobyła II miejsce w kategorii plastycznej w XI Diecezjalnym Konkursie Papieskim pod hasłem- "Święty Jan Paweł II i Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki apostołowie trzeźwości i wolności". Organizatorem konkursu był Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1 w Wałbrzychu. 

     • Wielka mapa Polski

     • Uczniowie klas I-III przystąpili do akcji "Wielka mapa Polski" zorganizowanej przez Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne. Akcja ma na celu ogólnopolską wymianę pocztówkową pomiędzy klasami z różnych szkół w całej Polsce. Dzięki tej współpracy mamy możliwość poznawać nowe zakątki Polski i nawiązywać cenne znajomości. Z niecierpliwością czekamy na kolejne pocztówki.

     • Projekt ,,Ortografia jest słodka jak Nutella …” – lapbook członków klubu ,,Kocham polski".

     • W ramach projektu wykonaliśmy lapbook ortograficzny. Znalazły się w nim reguły ortograficzne, zabawne rysunki zachęcające do uczenia się, pudło udające telewizor z porannymi wiadomościami RZ, koperty, labirynty…Pracowaliśmy z ochotą i zaangażowaniem, trochę stresował nas czas. Jesteśmy zadowoleni  z efektów:)

      Uczniowie klasy 4a należący do klubu ,,Kocham polski”: Fabian, Jula, Lena, Łukasz, Marcel, Natalka, Oskar, Patryk, Paulina 

     • Pierwsza pomoc przedmedyczna

     • Dnia  20 maja w klasie I „b” odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadziła je Pani Ewa Jankowska – pielęgniarka, matka Antka, ucznia klasy I b. W tym dniu dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów ratunkowych oraz poznali łańcuch przeżycia. Dzieci ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz resuscytację na fantomach, uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej. Uczniowie bardzo aktywnie i z zapałem uczestniczyli w zajęciach. Chętnie wykonywali ćwiczenia praktyczne .

      Jeszcze raz dziękujemy Pani Ewie za przeprowadzenie zajęć