• Konkursu wiedzy o Unii Europejskiej

          • W dniu 03.03.2023r. uczniowie z klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w  Pszennie wzięli udział w pierwszym etapie Konkursu wiedzy o Unii Europejskiej. Do etapu gminnego zakwalifikowali się:

            1.       Karina Klein – klasa 8c

            2.       Dominika Polańska – klasa 8c

            3.       Łukasz Mroziński – klasa 8a.

            Życzymy powodzenia w kolejnym etapie!

          • Gminna Liga Szkół

          • 2 marca w Witoszowie Dolnym odbyła się kolejna odsłona Gminnej Ligi Szkół. Tym razem uczniowie naszej szkoły z klas 4, 5 i 6 rywalizowali w zawodach piłki nożnej halowej.

            Nasi chłopcy spisali się na medal. Po bardzo dobrej grze we wszystkich meczach zajęliśmy 1 miejsce wśród szkół gminnych. Gratulacje dla młodych sportowców.

          • Sukces młodych recytatorów

          • Dziś, tj. 8 lutego, w Szkole Podstawowej w Bystrzycy Górnej odbył się gminny etap XXVI Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”.

            Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów z klas 4-6 (niestety wśród starszych roczników nie znaleźliśmy miłośników recytacji).

            Z dumą informujemy, że wszyscy nasi uczestnicy konkursu zaprezentowali się świetnie i zdobyli zasłużone laury.

            Nagrody, a tym samym awans do powiatowego etapu konkursu, otrzymali:

            Hania Ostafińska (5 a)

            Olivier Keler (5 b).

            Julia Zoła (6 a) otrzymała za swój występ wyróżnienie.

            Serdecznie gratulujemy całej trójce, a laureatom życzymy powodzenia w kolejnym etapie, który odbędzie się 16 marca w Świdnickim Ośrodku Kultury.

          • MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK

          • Pierwszoklasiści podczas wizyty w bibliotece szkolnej otrzymali prezenty - wyprawki czytelnicze. Kolejny już rok Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka -wielki człowiek” przekazuje takie upominki. Ma ona na celu zaproszenie najmłodszych uczniów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania.

            W skład pakietu wchodzą:

            „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych.

            „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów.

            Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania.

            Życzymy uczniom wiele przyjemności z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie

          • Ciekawostki z archiwum

          • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika "odkopaliśmy" w archiwum biblioteki piękne, pieczołowicie wykonane (oczywiście głównie ręcznie) albumy o Koperniku z roku 1997. Autorami są oczywiście ówcześni uczniowie naszej szkoły. A może ktoś rozpoznaje swoją pracę?

          • Gminna Liga Szkół

          • 1 lutego odbyła się kolejna odsłona Gminnej Ligi Szkół. Uczniowie naszej szkoły ponownie rywalizowali w zawodach piłki siatkowej, tym razem była to reprezentacja klas starszych (klasy 7-8).

            Młodzi sportowcy rozegrali bardzo dobre zawody. Oba zespoły, podobnie jak w kategorii młodszej, znalazły się na podium, tyle że na wyższych miejscach.

            I miejsce - dziewczyny

            II miejsce - chłopcy

            Gratulujemy !

          • Gminna Liga Szkół

          • 25 stycznia odbyła się kolejna odsłona Gminnej Ligi Szkół. Tym razem uczniowie naszej szkoły - reprezentanci klas 5. i 6. - rywalizowali w zawodach piłki siatkowej.

            Po dobrych rozgrywkach w wykonaniu naszych uczniów oba zespoły stanęły na podium:

            2 miejsce - dziewczyny

            3 miejsce - chłopcy.

            Gratulujemy !

          • Spotkanie z panem Marcinem Długopolskim

          • W ramach cyklicznych spotkań z ciekawymi i inspirującymi osobowościami 13 stycznia nasi uczniowie mieli okazję poznać pasję pana Marcina Długopolskiego.

            Pan Marcin jest mieszkańcem Ząbkowic Śląskich i to właśnie tam rozpoczęła się jego przygoda związana z rowerem. Po ukończeniu szkoły średniej wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie podjął pracę, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Derby, gdzie rozwijała się jego pasja rowerowa. Poznawał Anglię właśnie poprzez jazdę na rowerze. Zapisał się do klubu rowerowego Buxton Cycling Club, brał udział w różnego rodzaju zawodach.

            Na pierwszą swoją dłuższą trasę wybrał się na Majorkę, gdzie objechał wyspę, poznając jej trudno dostępne regiony. Na kolejną podróż postanowił poświęcić więcej czasu i postawił przed sobą większe wyzwanie. W 2015 roku wyruszył z Pragi do Genewy. 1300 kilometrowa trasa prowadząca między innymi przez liczne alpejskie przełęcze pozwoliła mu na zdobycie wielu cennych doświadczeń dotyczących przygotowania ekwipunku wyprawowego oraz sprawdzenie swojej kondycji.

            Następnie zrodził się pomysł, aby wyruszyć w samotną podróż rowerową dookoła świata. Wyprawę rozpoczął 17 czerwca 2017 roku. Dotychczas objechał 3 kontynenty - Europę, Amerykę Południową i Północną, realizując częściowo swoje wielkie marzenie.

            Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o trudach wypraw pana Marcina, sztuce przygotowań i realizacji planów oraz wynikającej z tego satysfakcji. Dzięki licznym fotografiom odkryli, co można zobaczyć, kogo poznać i czego się nauczyć, podróżując w ten sposób. Chętnie odpowiadali też na pytania zadawane przez gościa.

            Spotkanie udało się zorganizować dzięki inicjatywie pani Renaty Walczewskiej i przewodniczącemu Rady Rodziców - panu Pawłowi Paterakowi. Z niecierpliwością czekamy na kolejnych ciekawych gości w naszej szkole.

            Link do reportażu o wyprawach Pana Marcina

            https://www.youtube.com/watch?v=bQf-lyncgpo

            Wywiad w kwartalniku Polonii z Montrealu

            https://panoramanews.org/swiat2lip19.htm

          • Greccy bogowie i herosi

          • W ostatnich dniach szkolne korytarze opanowali greccy bogowiei herosi. To efekt utrwalającej się powoli w naszej szkole tradycji podsumowywania cyklu lekcji języka polskiego dotyczących mitologii greckiej w klasach 5. Wspaniałe przebrania, własnoręcznie wykonane atrybuty, plakaty, opowieści oraz ciekawostki o bogach i bohaterach. Już wiemy, że sporo informacji zostało utrwalonych i zapamiętanych. Moc samodzielnego działania, słowo plus obraz - te rzeczy działają cuda. A i nie zabrakło przy tym kreatywności i elementów zabawy, co widać na zdjęciach.

            Podziękowania dla rodziców i dziadków za pomoc przy strojach i rekwizytach, bo wiemy, że niejedni byli zaangażowani

          • Kolędnicy Misyjni 2023

          • Nasi uczniowie tradycyjnie włączyli się w tę coroczną akcję. W tym roku Papieskie Dzieło Pomocy Dzieciom poświęcone jest Papui Nowej Gwinei, a w szczególności dzieciom, które zmagają sie codziennie z wieloma problemami.

            Wdzięczni jesteśmy mieszkańcom Pszenna za złożone ofiary - 402 zł. Do zobaczenia za rok!

          • Wesołych Świąt

          • W ostatnim dniu przed przerwą w nauce w naszej szkole zapanowała iście świąteczna atmosfera.

            Już od samego rana słychać było kolędy i pastorałki, które przygotowały i zaprezentowały klasy 1-3. Zabrzmiały również kolędy wygrywane m.in. na skrzypcach, gitarze oraz keyboardzie.

            Rozstrzygnięty również został konkurs na stroik bożonarodzeniowy. Stroik zgłoszony do konkursu musiał być wykonany z wykorzystaniem tylko naturalnych materiałów.

            Wybór był bardzo trudny, więc postanowiono nagrodzić aż sześć prac konkursowych.

            I miejsce - Wiktor Wojciechowski i Bartłomiej Krajnik,

            II miejsce- Emilia Kaczorowska i Piotr Wyskiel,

            III miejsce- Zuzanna Barska i Jakub Keler.

            Uczniowie klas 4-8 przygotowali koncert kolęd zorganizowany przez Samorząd Uczniowski we współpracy z nauczycielkami muzyki i religii. Było kolorowo, radośnie i w kolędniczym nastroju, choć niektórym towarzyszyła sceniczna trema.

            Wysłuchaliśmy także wspaniałej, nastrojowej pastorałki, która została przygotowana przez uczennice naszej szkoły oraz Pana Dyrektora Tadeusza Szarwaryna.

            Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i raz jeszcze życzymy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT!

          • Pastorałka

          • Z życzeniami świątecznymi prezentujemy pastorałkę w wykonaniu naszych uczennic: Marysi Dubiel, Julii Paterak i Hani Ostafińskiej pt. „Cisza świąt” (słowa, muzyka, aranżacja- Tadeusz Szarwaryn, miks, mastering -  Mateusz Szarwaryn).

            Pastorałka nagrana została w dniu 15 grudnia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

            Słowami pastorałki składamy wszystkim słuchającym życzenia:

             by nigdy nie „brakło słów tych, co leczą,

            co zmienić mogą szarość w nadzieję.

            Święta niech trwają zawsze w nas samych

            Żyjmy zachwytem Miłości z  Betlejem”

          • Wycieczka do Wrocławia

          • W dniu 16.12.2022 r. uczniowie klas 8a i 8c odwiedzili Muzeum Adama Mickiewicza we Wrocławiu, w którym brali udział w lekcji pt. „Jak utopiłem tysiąc słów” – historia napisania epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Następnie ósmoklasiści uczestniczyli w warsztatach, gdzie mogli sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się gęsim piórem. Spacer po wrocławskim Rynku i zakupy na bożonarodzeniowym jarmarku w otoczeniu spadających płatków śniegu były zwieńczeniem kolejnego udanego wyjazdu.

          • Szkoły pełne talentów

          • Nasza szkoła przystąpiła jakiś czas temu do programu Lidla „Szkoły pełne talentów”. Szkoły otrzymały drogą pocztową specjalne pakiety informacyjne, wśród nich znalazły się unikatowe hasła i loginy do rejestracji placówki w systemie. Każdy klient, który przy okazji zakupów odebrał „Talenciaki” , wspierał szkołę, przekazując punkty do placówki lub samodzielnie skanując kod QR i nabijając punkty w systemie.

            Dzięki Państwa zaangażowaniu szkoła uzbierała 1956 punktów, które można było wymienić na nagrody z listy dostępnych produktów na stronie programu. Po rozeznaniu wśród nauczycieli potrzeb doposażenia szkoły w pomoce dydaktyczne wybrano:

            magnetyczną pięciolinię,

            zestaw diatoniczny do muzyki

            zestaw do eksperymentów związanych z elektrycznością do fizyki

            Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Pracownikom szkoły oraz wszystkim naszym sympatykom za włączenie się do akcji. 

          • Świąteczny nastrój w bibliotece

          • Nasza biblioteka stała się miejscem narodzin najdłuższej kartki świątecznej. Od Dnia Kredki, tj. 22 listopada, uczniowie tworzą ją podczas przerw międzylekcyjnych, ozdabiając własnoręcznie wykonanymi rysunkami i życzeniami. Twórczości tej towarzyszą nastrojowe piosenki świąteczne. Efekty tej niecodziennej pracy poznamy w ostatnim dniu nauki przed Świętami Bożego Narodzenia.

          • Świąteczne gwiazdki

          • Przy użyciu drukarki MakerBot, zakupionej w ramach projektu "Labolatoria Przyszłości "powstało kilka prostych ozdób świątecznych do sali matematyczno - fizycznej. Uczniowie klas 4 a i 6 a mieli okazję obserwować powstawanie wydruku 3D. Dowiedzieli się, czym jest filament, że jest on biodegradowalny i jednym z jego głównych składników jest mączka kukurydziana, poznali także funkcję raftu w wydruku. Możliwości drukarki wzbudziły ciekawość uczniów, co mamy zamiar wykorzystać praktycznie na lekcjach matematyki dotyczących geometrii.

          • Bezpieczny KRUSnal

          • Po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w konkursie "Bezpieczny KRUSnal". Jego celem jest promowanie wśród uczniów z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego

            Arkadiusz Dziurdzia, uczeń klasy 6 a, po udziale w etapie regionalnym konkursu zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego, gdzie 6 grudnia zajął zaszczytne miejsce, znajdując się tym samym w gronie laureatów. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 28 uczniów, którzy przeszli eliminacje wśród 1100 dzieci z 15 szkół podstawowych z powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, świdnickiego i wałbrzyskiego.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Ciekawa lekcja fizyki

          • W minionym tygodniu uczniowie klasy 7a na lekcjach fizyki wyznaczali masę i ciężar różnych ciał fizycznych, wykorzystując w tym celu elementy zestawu LaboLAB Siły i energia, który został zakupiony w ramach projektu Laboratoria przyszłości. Kolejnym etapem będzie wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności do wyznaczenia gęstości substancji wykorzystywanych ciał z użyciem wspomnianych pomocy naukowych.