• Edukacja globalna

     • Dnia 11.06.2019 uczniowie kl. I-III uczestniczyli w projekcie „Edukacja globalna”. Zaproszeni goście: dyrektor szkoły oraz przedszkolaki z wychowawczynią mieli okazję usłyszeć  informacje dotyczące wyglądu, kultury oraz zwyczajów mieszkańców siedmiu kontynentów. Poznali cechy charakterystyczne omawianych miejsc. Uczniowie każdej klasy z wielką fantazją prezentowali wybrany kontynent. Były zdjęcia, zagadki, tańce, zabawy ruchowe oraz prezentacja strojów i przedmiotów pochodzących z różnych krajów. Uczniowie zdobyli bagaż informacji, który może okazać się niezbędny podczas dalekich wakacyjnych podróży.

     • Festyn rodzinny

     • 9 czerwca na terenie naszej szkoły odbył się tradycyjny festyn rodzinny organizowany przez Radę Rodziców. Przygotowano, jak zawsze, wiele atrakcji, a wśród nich oczywiste dmuchańce, malowanie twarzy, bańki, rodzinne konkurencje sportowe, tworzenie obrazków z koralików pyssla. Była też fotobudka, w której można było zrobić sobie zabawne pamiątkowe zdjęcie. Stoiska kulinarne oferowały dla każdego zgłodniałego i spragnionego szereg smakołyków. Szkolny talent show stanowił doskonałą okazję do pokazania artystycznych umiejętności naszych uczniów. Gwoździem programu był pokaz iluzjonisty Macieja Eszwowicza. Licytowano też przepiękny i, jak się później okazało, bardzo smaczny tort. Na koniec rozegrano tradycyjny mecz w siatkówkę, w którym uczniowie zmierzyli się z zespołem złożonym z rodziców i nauczycieli. Puchar przechodni dyrektora znów trafił w ręce bardziej doświadczonej drużyny. Dziękujemy rodzicom i wszystkim innym osobom, które dołożyli swoją cegiełkę do tego przedsięwzięcia. W imieniu Rady Rodziców dziękujemy także wszystkim sponsorom, których pełną listę można znaleźć na stronie szkoły. 

      Sponsorzy

      Salon Kosmetyczny Bio-Uroda Marta Salamon,

      Firma “Mielnik” Pszenno,

       P.U.FADROMEX S.C. Bożena Gałan, Michał Gałan,

      “SIATRIX - STAL” Pszenno,

       KOMBINAT ROLNY Świdnica,

       SUDZUCKER POLSKA S.A. “Cukrownia Świdnica”,

      Przychodnia Weterynaryjna Hołdowańscy Pszenno,

       “BUD- ZIEM” sp. z o. o. Pszenno, P. Ochoccy

      Wytwórnia Lodów “ARKTYKA” Pszenno,  P. Norbert

      Hotel, Restauracja “ESPERANTO” w Świdnicy, Aleksandra Kańczuga

       “AUTOCENTRUM” Krzysztof Matusiewicz,

      “SERWIS EXPRESS” Bartłomiej Całka

      Firma Rocky- fryzjerstwo i pielęgnacja psów- Beata Radziewicz

      Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji przy UG w Świdnicy

      Centrum Masażu DaySpa- Alicja Gaik

      Noel Bis" Salon  Fryzjerski Świdnica, ul. Jałowcowa 1a

      Rada Rodziców i Rodzice SP w Pszennie

       

     • Wymiana młodzieży

     • W Lubachowie skończyo się już spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej w Pszennie z młodzieżą niemiecką z Alfred-Delp-Schule w Lampertheim. Od poniedziałku, 3 czerwca, młodzi ludzie spędzali wspólnie czas. Realizując zaplanowane działania, rozwijali swoje kompetencje językowe, uczyli się postaw tolerancji i szacunku wobec innych kultur i narodowości. Nie było tu czasu na nudę. Realizowane zadania przeplatano zabawami integracyjnymi, grami zespołowymi lub zwiedzaniem, np. Sztolni w Walimiu, zamku Książ czy starego miasta w Wałbrzychu. Dużą frajdę sprawiła wszystkim wizyta na basenie w Witoszowie Dolnym. Ewaluacja spotkania dała nadzieję na kontynuację tego typu projektu.

     • Wycieczka do Zagrody Edukacyjnej "Ostoja nad Młynówką"

     • Dnia 4.06.2019 uczniowie klas pierwszych byli na wycieczce w Zagrodzie Edukacyjnej „Ostoja nad Młynówką” w Mościsku. Tutaj mieli okazję zobaczyć i dotknąć urodzone w tym roku zwierzęta: owce, kozy, króliki, świnki i kurczaki. Uczestniczyli też w zajęciach warsztatowych, których celem było poznanie zwierząt i roślin łąkowych. Zbierali zioła i uczyli się je suszyć. Nie zabrakło też zabaw na świeżym powietrzu mi.in.: robienia baniek mydlanych i pieczenia kiełbasek na ognisku. Dzieci pełne wrażeń wróciły do szkoły.

     • Wycieczka do Chełmska Śląskiego i Łącznej

     • W miniony poniedziałek uczniowie klas drugich razem z klasą trzecią, wybrali się na całodzienną wycieczkę do Chełmska Śląskiego i Łącznej.  W pierwszej miejscowości odwiedziliśmy Domy Tkaczy, znane pod nazwą Dwunastu Apostołów. W jednym z domków malowaliśmy lniane woreczki  farbami według własnego pomysłu. Każdy do woreczka otrzymał ziarna lnu. Znaleźli się nawet smakosze tej rośliny. Kolejną atrakcją były warsztaty tkackie, na których poznaliśmy etapy wyrabiania materiałów lnianych. Na końcu poszliśmy do Apostoła, który pokazał nam źródełko życia. Ostatnim miejscem do zwiedzania tego dnia, było ZOO w Łącznej, gdzie w pięknej słonecznej scenerii obserwowaliśmy ponad 100 gatunków zwierząt z całego świata. Wreszcie po tylu przygodach zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.

       

     • Bezpieczeństwo w szkole

     • W dniu  20.05.2019 zostały przeprowadzone w świetlicy szkolnej zajęcia „Bezpieczeństwo w szkole”.Dzieci chętnie brały udział w dyskusji. Omawialiśmy procedury bezpieczeństwa, czynniki warunkujące bezpieczeństwo w szkole, zachowanie w sytuacji nadzwyczajnej, bezpieczne korzystanie z Internetu Dzieci dla utrwalenia wiadomości zapisały najważniejsze informację o bezpieczeństwie  na brystolu, który został zawieszony w sali świetlicy szkolnej.

       

     • "Moja pasja"

     • W dniu 21 maja b.r w świetlicy szkolnej odwiedził nas kolarz Franciszek Jowik-medalista mistrzostw Polski, wielokrotny uczestnik mistrzostw świata i Pucharu Świata. Pan Franciszek do świetlicy przyjechał na swoim rowerze, ubrany w strój kolarski. Opowiedział dzieciakom o swojej pasji jaką jest kolarstwo. Zaprezentował kilka pucharów i medali. Dzieci z zaciekawieniem słuchały, a następnie chętnie zadawały pytania. Oprócz wielkiej pasji kolarskiej, Franciszek Jowik maluje obrazy, ale to już temat na kolejne spotkanie. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku szkolnym.

     • Zasady dobrego zachowania

     • W dniu 17 maja b.r.  w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia "Zasady dobrego zachowania" jako zadanie priorytetowe placówek oświatowych Gminy Świdnica w roku szkolnym 2018/2019.  Dzieci zostały zapoznane  z tematem zajęć poprzez prezentację multimedialną, w czasie której nauczyciel zadawał pytania, a uczniowie metodą burzy mózgów odpowiadali. Następnie uczniowie pracowali w grupach gdzie losowali, rozpoznawali i dopasowywali scenki z pozytywnym i negatywnym zachowaniem. Kolejnym zadaniem było układanie puzzli ze zwrotami grzecznościowymi. Podsumowaniem zajęć był Quiz. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach.

     • XI Diecezjalny Konkurs Papieski

     • Wiktoria Przerwa uczennica kl. III a zdobyła II miejsce w kategorii plastycznej w XI Diecezjalnym Konkursie Papieskim pod hasłem- "Święty Jan Paweł II i Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki apostołowie trzeźwości i wolności". Organizatorem konkursu był Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 1 w Wałbrzychu. 

     • Wielka mapa Polski

     • Uczniowie klas I-III przystąpili do akcji "Wielka mapa Polski" zorganizowanej przez Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne. Akcja ma na celu ogólnopolską wymianę pocztówkową pomiędzy klasami z różnych szkół w całej Polsce. Dzięki tej współpracy mamy możliwość poznawać nowe zakątki Polski i nawiązywać cenne znajomości. Z niecierpliwością czekamy na kolejne pocztówki.

     • Projekt ,,Ortografia jest słodka jak Nutella …” – lapbook członków klubu ,,Kocham polski".

     • W ramach projektu wykonaliśmy lapbook ortograficzny. Znalazły się w nim reguły ortograficzne, zabawne rysunki zachęcające do uczenia się, pudło udające telewizor z porannymi wiadomościami RZ, koperty, labirynty…Pracowaliśmy z ochotą i zaangażowaniem, trochę stresował nas czas. Jesteśmy zadowoleni  z efektów:)

      Uczniowie klasy 4a należący do klubu ,,Kocham polski”: Fabian, Jula, Lena, Łukasz, Marcel, Natalka, Oskar, Patryk, Paulina 

     • Pierwsza pomoc przedmedyczna

     • Dnia  20 maja w klasie I „b” odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadziła je Pani Ewa Jankowska – pielęgniarka, matka Antka, ucznia klasy I b. W tym dniu dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów ratunkowych oraz poznali łańcuch przeżycia. Dzieci ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz resuscytację na fantomach, uczyły się jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej. Uczniowie bardzo aktywnie i z zapałem uczestniczyli w zajęciach. Chętnie wykonywali ćwiczenia praktyczne .

      Jeszcze raz dziękujemy Pani Ewie za przeprowadzenie zajęć

     • "Umiem Pływać"

     • Dzięki projektowi Umiem Pływać uczniowie klas drugich  ze Szkoły Podstawowej w Pszennie po raz kolejny wzięli udział w zajęciach nauki i doskonalenia pływania w Centrum Sportowo – Rekreacyjnym w Witoszowie. Dzieci coraz lepiej radzą sobie podczas zajęć, osiągają swoje pierwsze sukcesy, polegające na awansie do grupy bardziej zaawansowanej. Wyjazdy na basen to nie tylko czas spędzony w wodzie, lecz także doskonały trening czynności samoobsługowych. Przebieranie, suszenie włosów czy pakowanie swoich rzeczy to działania, które już nie sprawiają uczniom żadnych problemów. Każdy wyjazd to doskonała alternatywa na spędzenie wolnego czasu,  dobra zabawa i nauka tak ważnej umiejętności jaką jest pływanie.

     • "Opowieści z teczki profesora Książeczki"

     • Dzięki uprzejmości pani Emili Gawrońskiej Dyrektor Biblioteki Wiejskiej w Pszennie, Uczniowie klas 1-3 mają za sobą ciekawe spotkanie z krakowskimi aktorami, którzy przy pomocy swojego przedstawienia pt.,,Opowieści z teczki profesora Książeczki" uświadamiali dzieciom, jak ważna jest dla nas nasza wyobraźnia. 

     • 1 kwietnia – Prima Aprilis

     • Od rana żarty i psoty wszystkim a głowach, a w naszej szkole zaroiło się od kolorowych postaci z bajek oraz super bohaterów J . To kolejny z pomysłów Samorządu, który zaproponował uczniom i nauczycielom zabawę w przybranie postaci z wybranych bajek i filmów. Klasy wylosowały daną bajkę lub film i ich zadaniem było odtworzyć wygląd postaci w nich występujących.  Na szkolnych korytarzach pojawiły się Królewny Śnieżki, Pszczółki Maje, Kubuś Puchatek z Prosiaczkiem, całe stadko krasnoludków i wesoła gromadka Smurfów. Nie trudno też było spotkać postaci Batmana, Spidermena i innych fantastycznych istot. Ponieważ SU ogłosił konkurs na najlepiej przebraną klasę, dokonano oceny przygotowanych kostiumów. Zwycięstwo odniosła cała w błękicie i bieli klasa VC, która wcieliła się w postaci Smurfów.

      Gratulujemy Zwycięzcom i Wszystkim uczestnikom zabawy!!!

      Dziękujemy!

      Może następnym razem kolorowych bajkowych postaci będzie jeszcze więcej?!                                       Okazji z pewnością nie zabraknie!!!

     • Zagroda Edukacyjna "Marianówek"

     • 21 marca uczniowie klasy Ia i Ib wybrali się na wycieczkę do Zagrody Edukacyjnej "Marianówek". Dzieci uczestniczyły w warsztatach "Wieś dawniej i dziś". Uczniowie zwiedzili gospodarstwo i nakarmili zwierzęta. Natępnie dzieci doiły krowę i samodzielnie ubijały masło w maselnicy. Po cięźkiej pracy każdy mógł spróbować wiejskigo chleba z masłem.

     • Finał projektu edukacyjnego „Do twarzy nam w Biało-Czerwonym”

     • Od września uczniowie klas 7, 8 i 3 gimnazjalnych realizowali zadania w ramach projektu edukacyjnego. Wykonywali zdjęcia w biało-czerwonej aranżacji, okolicznościowe gazetki o niepodległości Polski, uczyli się, a następnie prezentowali jedną z pieśni patriotycznych, uświetniając w ten sposób wspólne świętowanie 100 rocznicy Niepodległej. Musieli wykazać się wiedzą o kuchni polskiej w turnieju kulinarnym oraz wystartować w sztafecie z wierszem i udowodnić świetną znajomość „Roty” M. Konopnickiej. Dzisiaj przyszedł czas ostatecznego starcia.

      Wszystkie klasy wzięły udział w zmaganiach finałowych. Każda z klas prezentowała inny temat związany z polskim dziedzictwem narodowym. I tak jak różne były tematy tak samo różnorodne okazały się sposoby opowiedzenia o nich. Zmagania klas oceniało jury w składzie : Dyrektor GZO – Pani Maria Jaworska, Dyrektor Szkoły – Pan Tadeusz Szarwaryn oraz Pani Edyta Kaczorowska.

      Klasa 7 b przedstawiła sylwetki największych twórców polskiej literatury i ich dzieła zapraszając do quizu koleżanki i kolegów z innych klas. Następna 8 a zabrała widzów do studia „Familiady”, gdzie dwie drużyny zmierzyły się z pytaniami ze sztuki polskiej. Klasa 3 c w humorystyczny sposób opowiedziała o polskim sporcie i sylwetkach największych gwiazd. Natomiast 3 b zrealizowała odcinek programu „Sandra TV”, w którym mogliśmy posłuchać wywiadów z najsłynniejszymi polskimi naukowcami. O kuchni polskiej prezentację przygotowała klasa 8 b. Przed wybrednymi i bardzo wymagającymi jurorami w programie „MasterChef” kucharze zaprezentowali tradycyjne polskie dania, wzbudzając  zachwyt jury i apetyt widowni. Kolejna prezentacja o muzyce polskiej wszystkich wprowadziła w dobry nastrój. To uczniowie 8 c przedstawili największe przeboje i ich wykonawców z lat 80 i 90 XX wieku. W podróż po Europie w ślad za polskimi produktami eksportowymi zabrali widzów uczniowie z klasy 7 a. Ostatnią prezentacją był pokaz polskich tańców narodowych, który mistrzowsko wykonali uczniowie klasy 3 a. Zachwycili przygotowaniem prezentowanych tańców oraz pięknymi strojami i w ten sposób sięgnęli po najwyższe miejsce i główną nagrodę, czyli voucher do kina dla całej klasy ufundowany przez Radę Rodziców. Gorąco gratulujemy wszystkim uczestniczącym w prezentacjach, a w sposób szczególny zwycięzcom.

      Prezentacje klas przeplatane były zmaganiami między klasowych drużyn Białych i Czerwonych w formule programu „Kocham Cię Polsko”. Tu uczestnicy stanęli przed wyzwaniami z dziedziny sztuki, kultury, sportu czy historii. Musieli także wykazać się kreatywnością w konkurencji „Kalambury” odgadując nazwy sprzętów domowych. Uczestnicy okazali się doskonale przygotowani i chętni do wspólnej zabawy. Dziękujemy Wam i gratulujemy.

      Projekt zakończonyJ przyniósł mnóstwo emocji i chyba trochę zabawy. Okazało się, że o Polsce można mówić na wiele sposobów: zabawnie i poważnie, śpiewać i tańczyć, rymować i nie.       A każda z tych opowieści może przybliżać to z czego Polacy mogą być dumni, z czego My możemy być dumni! W kolorach Biało-Czerwonych Wszystkim Nam jest do twarzy, dzisiaj wszyscy to widzieliśmy, nośmy więc te Barwy z dumą na naszych twarzach i w sercach.

      Jeszcze raz Wszystkim bardzo dziękuję za wspólną zabawę, za zaangażowanie, godne zachowanie. Dziękuję Wszystkim Tym, którzy pomagali w organizacji wszystkich wcześniejszych zadań oraz tych dzisiejszych. Bez Was nie było by to możliwe!

     • Pierwszy Dzień Wiosny

     • Precz zimo, witaj wiosno! Pod takim hasłem uczniowie klasy IIa, IIb i IIIa witali kolejną porę roku. Było kolorowo, wesoło, z uśmiechem, a napewno głośno. Mamy nadzieję, że dzięki dziecięcym okrzykom wszyscy mieszkańcy Pszenna przypomnieli sobie o tej pięknej porze roku jaką jest wiosna. 

     • Ostatni sukces Miłosza w „Pegaziku”

     • 15 marca w Świdnickim Ośrodku Kultury odbyły się powiatowe eliminacje XXIV Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego "Pegazik". Niezmiernie miło nam poinformować, że Miłosz Stolpiński z kl. VIII a otrzymał w tym konkursie wyróżnienie. Tym samym kończy on karierę recytatorską na szczeblu szkoły podstawowej. Warto przypomnieć, że w ubiegłych latach Miłosz trzykrotnie brał udział w finale tego konkursu w Kłodzku, dwa razy stając na podium. Niewątpliwe zapisał się już w historii świdnickiego "Pegazika", gdyż pasmo czterech lat osiągnięć nie zdarza się często. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych scenicznych sukcesów!