• Niecodzienny gość

     • Dnia 3 listopada, uczniów klasy 4b odwiedził niecodzinny gość. Był to Kamil Panek, 28-letni pasjonat gry na kendamie.

      Czym jest kendama? To gra zręcznościowa wywodząca się z Japonii Początkowo ta „zabawka” była dla pana Kamila zwykłym hobby, lecz z biegiem czasu stała się jego życiową pasją, którą zajmuje się już 11 lat, startując także w zawodach. Największym osiągnięciem naszego gościa było zostanie wicemistrzem Europy w 2017 r.

      Pan Kamil opowiedział uczniom o historii kendamy, o swojej drodze do miejsca, w którym teraz się znajduje, pokazał przeróżne triki, zorganizował również konkurs, w którym jeden z uczniów wygrał grę.

      Polecamy wszystkim trening z kendamą. Doskonale pomaga w koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz koncentracji. To świetne hobby, które nie wymaga ani specjalnych warunków, ani dużych nakładów sprzętowych. Ćwiczyć można wszędzie, nawet na przerwach, co potwierdzają chłopcy z 4 b (stąd w głowie wychowawczyni pomysł na spotkanie). Może po dzisiejszych zajęciach także dziewczynki bardziej zainteresują się tą dyscypliną?

     • Konkurs czytelniczy

     • W dniu 03.11.2021 r. przedstawiono wyniki konkursu czytelniczego "Baśniowy świat Pana Kleksa". W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas IV – V. Laureatami zostali:

      miejsce I

      1. Hubert Szachniewicz kl. 4a

      miejsce II

      1. Błażej Balant 4a
      2. Milena Dudziak kl.4b

      miejsce III

      1. Jacek Mazur kl. 4b
      2. Adam Rosiński kl. 4b

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom.

     • Konkurs czytelniczy

     •  W dniu 28 października 2021 odbył się konkurs czytelniczy "Czy znasz legendy polskie?". Do konkursu przystąpiło 25 uczniów kl. II-III. Laureatami zostali:

       

      miejsca I

      1. Lena Krygier kl. 2 c
      2. Piotr Kalitka kl. 2 c
      3. Konrad Gołębiowski kl. 3 a
      4. Aleksander Żędzianowski kl. 3 a
      5. Tomasz Trawiński kl. 3 a

      miejsca II

      1. Aleksandra Sentkowiak kl. 3 b
      2. Michał Zinczewski kl. 3 a
      3. Laura Kuca kl. 2 c
      4. Julia Walczewska kl. 2 c
      5. Michał Michalina kl. 2 a

      miejsca III

      1. Wojciech Ciszewski kl. 2 a
      2. Hanna Safian kl. 3 b
      3. Maria Białkowska kl. 3 b

       

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom!

       

     • Podsumowanie projektu „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Świdnica”

     • Czas na podsumowanie projektu „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Świdnica” w którym uczestniczyło wiele szkół z naszej  Gminy m.in. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pszennie.

      Celem projektu było  podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych, właściwych postaw   i umiejętności niezbędnych na rynku pracy oraz podniesienie kompetencji zawodowych         w gminie Świdnica. Projekt trwał ponad dwa lata. W każdym roku szkolnym odbywały się zajęcia dla 30 grup projektowych. Wśród nich 18 grup projektowych to zajęcia przedmiotowe np.: matematyczne, przyrodnicze, biologiczno-chemiczne, fizyczne, geograficzne, informatyczne, zajęcia z języka angielskiego i niemieckiego. Skierowane były zarówno do uczniów zdolnych, lecz z uwagi na ograniczenia finansowe i bariery geograficzne nie mogących rozwijać swoich zainteresowań oraz uczniów, u których narastają braki wiedzy         z chęcią ich wyrównania. 12 pozostałych grup kierowane były  do uczniów ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi. Można wymienić tutaj zajęcia pedagogiczne, logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne, oligofrenopedagogiczne, rewalidacyjne, tyflopedagogika                 i surdopedagogika.

      W całym projekcie wzięło udział ponad 250 uczniów i  27 nauczycieli z naszej szkoły. W trakcie ostatniego roku szkolnego nauczyciele zainteresowani tematyką zajęć i chcących podnosić wiedzę i umiejętności mogli wziąć udział w szkoleniach. Ich tematyka to:

       Jak skutecznie pracować z uczniami w ramach kompetencji kluczowych niezbędnych do poruszania się po rynku pracy (TIK, przedmioty matematyczno-przyrodnicze, j.obce)

      Wykorzystanie metod eksperymentu w dydaktyce w celu podniesienia jakości nauczania przedmiotów matematycznych i przyrodniczych

      Szkolenie z zakresy działań służących poprawie kompetencji wychowawczych

      Na zakończenie projektu wszyscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach stacjonarnych i wyjazdowych. Zajęcia odbywały się m.in. w KidsTech- Centrum Edukacji STEAM w Starej Kopalni w Wałbrzychu, Zagrodzie  Edukacyjnej „Ostoja nad Młynówką” ,dwudniowych warsztatach kulinarnych „Gotowanie z liczbami” w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie, w zajęciach stacjonarnych - Planetarium Bajkonur.

      Zapytaliśmy uczniów co najbardziej podobało im się na zajęciach i oto co usłyszeliśmy.

      Maja kl.2b – nasza Pani zawsze na zajęcia szykowała nam różnego rodzaju ciekawostki. Zajęcia były bardzo fajne. Przyroda jest taka ciekawa.

      Paulina 8b- matematyka wydawała mi się trudnym przedmiotem, ale poprzez zajęcia projektowe ukazało się inne oblicze tego przedmiotu. Ciekawie prowadzone.

      Jakub 7b  - język angielski to nie tylko wkuwanie słówek na pamięć, to fajne zajęcia w formie gier i łamigłówek.

      Michał 4a- mapa już nie jest mi obca, a zajęcia z geografii to wiele ciekawych informacji. Najbardziej podobało mi się tworzenie gry planszowej.

      Michał 3a – najbardziej podobały mi się zajęcia komputerowe, to znaczy informatyczne. Tworzyliśmy animacje, uczyliśmy się tworzyć grafikę komputerową.

      Uczniowie zakończyli zajęcia projektowe i zgodnie wszyscy stwierdzili, że nauka nie zawsze jest żmudna i trudna. 

     • "Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Świdnica”     • Wrzesień i październik b.r. obfitował w zajęcia w których uczniowie uczestniczyli w ramach projektu „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Świdnica”

      Grupy uczniów brały udział w zajęciach zorganizowanych w KidsTech- Centrum Edukacji STEAM w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Warsztaty obejmowały zajęcia z wykorzystaniem klocków LEGO® WeDo 2.0. Education. Uczniowie budowali i programowali urządzenia. Były to żaby, kosmiczne łaziki, samochody wyścigowe. Każde z zajęć poprzedzały krótkie prezentacje, filmiki. W grupach starszych zanim uczniowie przystąpili to pracy odbywały się dyskusje, burze mózgów.

      Inna grupa projektowa uczestniczyła w dwudniowych warsztatach kulinarnych „ Gotowanie z liczbami” w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie. Uczestnicy przygotowywali potrawy, które potem wspólnie konsumowali. Było wiele przy tym śmiechu i zabawnych sytuacji. W ramach utrwalania wiadomości na temat piramidy zdrowia oraz codziennej aktywności fizycznej uczniowie korzystając z pięknej jesiennej aury, spędzali czas na świeżym powietrzu.

      Kolejne grupy projektowe wraz z wychowawcami wybrały się do Zagrody Edukacyjnej Ostoja nad Młynówką. Tam w ramach zajęć uczniowie lepili pierogi, karmili zwierzęta, kopali topinambur. Zajęcia obfitowały w wiele wiadomości przyrodniczych, geograficznych, elementy matematyczne i słówka w języku angielskim. Cześć przydatnych informacji uczniowie wyszukiwali w Internecie.

      Zajęcia dla ostatnich już grup projektowych odbyły się na terenie naszej szkoły. Odwiedziło nas Planetarium Bajkonur, które przygotowało dla naszych uczniów kilka interesujących seansów. Uczestnicy mogli przenieść się na księżyc, spotkać Pana Twardowskiego, poznać tajemnice Wszechświata, konsekwencje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi.

      Wiele się działo i każdy z uczniów uczestniczył w zajęciach na 100 % angażując się we wszystkie zaproponowane zadania. Czy uczniowie się dobrze bawili? Oceńcie sami oglądając poniższe zdjęcia J

     • Dyktando Niepodległościowe

     • Mamy wspaniałe wieści! 

      Nasi uczniowie zakwalifikowali się do wojewódzkiego finału IX Dyktanda Niepodległościowego. 

      26 października w finałowych zmaganiach we Wrocławiu zmierzą się:

      Milena Dudziak (4 b),

      Maria Grabska (7 a) - ubiegłoroczna laureatka tego konkursu w kat. klas 4-6,

      Stanisław Kudzia (8 b),

      Maja Wyrzykowska (8 c).

      Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki za sukces! Połamania piór! 

     • Gotowanie z liczbami

     • W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 8b uczestniczyli w warsztatach kulinarnych pt. Gotowanie z liczbami. Zajęcia odbyły się w schronisku w Lubachowie w ramach projektu "Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu". Uczestnicy analizowali najnowszą piramidę żywienia,  przygotowali i skonsumowali pizzę, browni i koktail owocowy. Znaleźli jeszcze czas na wspólną zabawę i trochę ruchu na świeżym powietrzu, a pogoda dopisała!

     • Dzień Chłopaka

     • Co prawda Dzień Chłopaka był kilka dni temu, ale chcielibyśmy się pochwalić jak ten dzień wyglądał w naszej szkole. Chłopcy z klasy 2c, otrzymali medale za udział w zawodach sportowych. Każdy chłopiec został mistrzem w takich kategoriach jak: narciarstwo,biegi,skok w dal, siła, szybkość. Dziewczyny osobiście wręczały medale i upominki dla swoich kolegów. Uczniowie mogli się poczuć jak na prawdziwej olimpiadzie! W klasie 1a, chłopcy otrzymali własnoręcznie wykonane przez dziewczynki medale. Wszyscy chłopcy z klas młodszych są super, dlatego każdy z nich otrzymali drobny upominek.

      55  Chłopcy z klasy 1a z własnoręcznie wykonanymi przez dziewczynki upominkami.

      7 Uczniowie klasy 2c. Chłopcy trzymają w słoniach sportowe medale u upominki.

      84218 Klasa 3b. Chłopcy trzymają w dłoniach upominki. 

     • Ogólnopolski Dzień Piżamy

     • W ostatnim czasie klasy I-III, brały udział w Ogólnopolskim Dniu Piżamy. Co to za dzień? To dzień w piżamach w szkole, pracy, to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię. W tym dniu łączymy się z dziećmi, które walczą z nowotworami i spędzają całe dnie w piżamach na oddziałach onkologicznych. W tym dniu dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o swoje zdrowie, co robić, aby nie chorować. Uczniowie napisali również listy i zrobili laurki, które trafią do dzieci na oddziałach onkologicznych. Ten dzień był pełen empatii i zrozumienia. Zorganizowaliśmy również zbiórkę charytatywną i uzbieraliśmy 1910zł! Zebrane pieniądze przeznaczone będą na rehabilitację dzieci, lekarstwa oraz zakup pomp do chemioterapii. W tym dniu było widać, że razem można więcej i że dobro jest wśród nas!

     • Międzynarodowy Dzień Muzyki

     • Międzynarodowy Dzień Muzyki obchodzony jest na całym świecie od roku 1975 w dniu 1 października. Zainicjowany został przez Yehudi Menuhina. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki jako wielkiego dobra ludzkości. Z tej okazji Bartek, uczeń klasy 3b zaprezentował swoim koleżankom i kolegom grę na skrzypcach, jednym z najmniejszych instrumentów smyczkowych.

     • Spotkanie z policjantami

     • Jakie zachować środki ostrożności podczas poruszania się po jezdni oraz jak reagować na zmianę sygnalizacji świetlnej te i inne bardzo ważne zasady przekazali naszym najmłodszym uczniom Policjanci z Komendy Powiatowej w Świdnicy. By uczniowie mogli zapamiętać najważniejsze informacje ze spotkania, policjanci poprowadzili dla nich zabawy muzyczno _ ruchowe. To jeszcze nie był koniec atrakcji, ponieważ w przechodzeniu przez jezdnię po pasach pomagał dzieciom nie kto inny, jak sam Komisarz Lew. Emocji było co nie miara. Dziękujemy policjantom za wspaniałą lekcję bezpieczeństwa.

       

     • Międzypokoleniowe Otwarte Biegi Przełajowe

     • W czwartek reprezentacja szkoły wzięła udział w Międzypokoleniowych Otwartych Przełajowych Biegach Pojednania w Krzyżowej. Nasi biegacze spisali się na medal, niektórzy nawet dosłownie

      Jacek Mazur 4 b -  Imiejsce

      Wiktor Huzar 4 a - 5 miejsce

      Szymon Bobrowski 7 c - 2 miejsce

      Chłopcy wywalczyli tym samym awans do finałów igrzysk młodzieżowych w biegach przełajowych Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     • Dzień  29 września został ogłoszony przez Polską Izbę Książki Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania . Z tej okazji w naszej szkole odbyło się  głośne czytanie dla uczniów  klas I-III bajki  Hansa Christiana Andersena  „ Księżniczka na ziarnku grochu”. Bajkę  czytali wspólnie nauczyciele i uczniowie klas starszych. Zarówno dla nich jak i odbiorców książki,  była to doskonała zabawa.

     • "Z kulturą mi do twarzy"

     • W minionym tygodniu klasę  II c odwiedził Pan Dyrektor. W ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy", w którym klasa bierze udział, Pan Dyrektor opowiedział o budowie dwóch instrumentów: gitary oraz akordeonu. Posłuchaliśmy ich brzmienia i wysłuchaliśmy znanych utworów! Dzieci były zachwycone i wiemy już, że Pan Dyrektor ponownie chce nas odwiedzić! Już nie możemy się doczekać!

     • Wycieczka do ZOO w Łącznej

     • 27 września klasy czwarte oraz szósta odwiedziły ZOO w Łącznej. Uczniowie poznali mieszkańców ogrodu (a jest ich naprawdę całkiem sporo), o których z pasją opowiadał przewodnik. Udało się nawet wywabić świstaka z norki, niestety surykatki nie były chętne do zaprezentowania się. Najwięcej emocji wzbudziło oczywiście karmienie lemurów. Wszystkim serdecznie polecamy to miejsce. Naprawdę warto!

     • Rok szkolny 2021/2022

     • Uczniowie przebywają w salach. Nauczyciele przemieszczają się między klasami. 

      Budynek SP

      klasa I c- sala nr 10

      klasa VII c- sala nr 8

      klasa II b- sala 38

      klasa II a- sala 54

      klasa I b- sala 53

      klasa I a- sala 52

      klasa II c- sala 42

      klasa VII a- sala 22

      klasa VIII b- sala 23

      klasa IV a- sala 24

      klasa IV b- sala 36

       

      Budynek gimnazjum

      klasa VIIIc- sala 11

      klasa VI a- sala 5

      klasa III a- sala 36

      klasa III b- sala 37

      klasa V a- sala 20

      klasa VIII a- sala 21

      klasa V b- sala 22

      klasa VII b- sala 32

       

      Uczniowie wchodzą do budynków na stałe wyznaczonymi drzwiami

      klasa VIIc, Ic, IIb- stary budynek (pierwsze drzwi SP)

      klasa IIa, Ib, Ia, IIc-wejście boczne na drugie piętro SP

      klasa IVa, IVb, VIIIb, VIIa- wejście główne SP

      klasa IIIa, III b- wejście główne na II piętro (gimnazjum)

      klasa VIIIc, VIa, VIIb- na parter, budynek gimnazjum

      klasa Va, VIIIa, Vb- I piętro budynek gimnazjum

       

      Na terenie szkoły obowiązuje obuwie zmienne na białej podeszwie. 

      Na teren szkoły nie wchodzą rodzice.

      Wejście do sekretariatu przez wejście główne SP po uprzednim umówieniu. Przy drzwiach znajduje się dzwonek oraz zeszyt do wpisywania daty i celu wizyty. Przed wejściem na teren szkoły należy zdezynfekować dłonie i założyć maseczkę.

       

       

     • Wspaniałych wakacji!

     • Za nami bardzo niełatwy rok szkolny. Dlatego tym bardziej całej społeczności szkolnej życzymy cudownych, niezapomnianych, ale jak zawsze bezpiecznych wakacji. Wypoczywajmy, regenerujmy siły i umysły, zbierajmy pozytywne wrażenia, gromadźmy piękne wspomnienia, abyśmy we wrześniu wypoczęci szczęśliwie rozpoczęli kolejny rok szkolny. Ale to dopiero za dwa miesiące... A teraz życzymy wspaniałych wakacji!

     • Zakończenie roku szkolnego

     • 25 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2020/2021 - jeden z najdziwniejszych w historii. Większość uczniów odebrała świadectwa z rąk wychowawców w swoich klasach. Dla ósmoklasistów - dziś już absolwentów Szkoły Podstawowej w Pszennie - zorganizowano niewielką uroczystość z udziałem rodziców i nauczycieli.

      Podczas spotkania uczniowie przekazali swoim młodszym kolegom pod opiekę sztandar szkoły, następnie, po przemówieniach dyrektora oraz przedstawicieli klas ósmych, wręczono świadectwa z wyróżnieniem, a rodzicom wyróżnionych uczniów listy gratulacyjne. Wśród nagrodzonych znalazła się m.in. Alicja Grześlowska – tegoroczny Prymus Szkoły i Prymus Gminy Świdnica. Uhonorowano także najlepszych sportowców wśród ósmoklasistów.

      Kolejnym absolwentom, którzy przed chwilą opuścili mury naszej szkoły, życzymy, by w szkołach średnich mogli rozwinąć skrzydła, tym samym dając nam powody do radości i dumy, oraz by z nostalgią wracali do chwil spędzonych w SP Pszenno. Powodzenia!

     • Wycieczka- spływ Nysą Kłodzką

     • WYCIECZKA – SPŁYW NYSĄ KŁODZKĄ

      8 czerwca klasy 8. oraz klasa 5. spędziły dzień na świeżym powietrzu w malowniczej Kotlinie Kłodzkiej. Na uczestników wycieczki czekało wiele atrakcji. Na początek Folwark Szyfrów, gdzie należało, pracując w grupach, rozwiązywać zadania i zagadki, wykazać się myśleniem i spostrzegawczością (trochę jak w escape roomie). Później spływ pontonami Nysą Kłodzką - niewątpliwe clou programu dnia, a na zakończenie ognisko z kiełbaskami, czyli regenerujący posiłek po machaniu pagajami na rzece. Pogoda wymarzona, dobre humory, uśmiechy na twarzach - wszystko to było, więc wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.