• Ogólnopolski projekt edukacyjno-społeczny „Każdy inny-wszyscy równi”.

          • Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno-społecznym „Każdy inny-wszyscy równi”. Celem projektu jest: 

            - uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; rozwijanie empatii i tolerancji wobec osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; 

            - likwidowanie uprzedzeń na temat osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi; 

            - przygotowanie do współuczestniczenia z osobami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

            W projekcie biorą udział dwie klasy - A i C. Koordynatorem działań jest p. Marta Wysocka - pedagog specjalny, a współprowadzącą projekt - p. Anna Laskowska - nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne.

            Relacje z podejmowanych aktywności będziemy zamieszczać na szkolnym fanpage'u 

          • Bieg Pojednania

          • Jacek Mazur kolejny raz wybiegał w Krzyżowej medal.

            W czwartek 28 września 29 reprezentantów naszej szkoły wzięło udział w Przełajowym Międzypokoleniowym Biegu Pojednania pod hasłem „AKTYWNA WIEŚ – Krzyżowa”, który był jednocześnie Dolnośląskim Finałem Jesiennych Biegów Przełajowych LZS.

            W imprezie uczestniczyło ponad 700 zawodników startujących w 9 grupach wiekowych. Tym bardziej cieszy nas znakomity start Jacka Mazura z 6 b, który w swojej kategorii wywalczył II miejsce(trzeci rok z rzędu podium). Warto dodać, że Konrad Gołębiowski w tej samej kategorii uplasował się na V miejscu. Gratulujemy wszystkim naszym biegaczom udanego startu.

            Lista uczestników wraz z wynikami będzie dostępna do końca bieżącego tygodnia na stronach Powiatowego Zrzeszenia LZS.

            #biegipojednania #Krzyżowa

          • Wycieczka do Młyna w Siedlimowicach

          • 27 września odbyła się wycieczka uczniów klas trzecich do Młyna w Siedlimowicach.

            Budynek młyna został wzniesiony w XIX wieku. Większość maszyn do przetwarzania ziarna pochodzi z XIX wieku i jest wciąż sprawna. Uczniowie mieli okazję zwiedzić ogromny budynek młyna i poznać jego ciekawą historię.

            Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się również, skąd biorą się mąka, kasza oraz otręby. Brali także udział w warsztatach kulinarnych, podczas których samodzielnie wyrabiali ciasto na podpłomyki. Dzieci miały również czas na swobodną zabawę i gry na świeżym powietrzu. Dużą ciekawość wzbudziły zwierzęta hodowane w ogrodzie. Ponieważ pogoda była iście letnia, dzień spędzony na świeżym powietrzu dał wszystkim wiele radości.

          • Muzeum Cukrownictwa w Pszennie-wycieczka klas trzecich

          • Ile buraków potrzebnych jest do wyprodukowania kilograma cukru? Od kiedy produkowany jest cukier i dlaczego jest taki słodki? Na te oraz inne trudne pytania, uczniowie klas trzecich uzyskali wyczerpujące odpowiedzi. Wszystko dzięki wycieczce do Muzeum Cukrownictwa w Pszennie. Poznanie całego procesu produkcji cukru - od zasiania buraka cukrowego aż po pakowanie tego najsłodszego produktu - było możliwe dzięki cierpliwie odpowiadającemu na wszystkie pytania uczniów panu przewodnikowi. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem przyglądali się ekspozycjom muzealnym oraz słuchali ciekawych informacji dotyczących produkcji cukru. Nie obyło się bez miłej niespodzianki na zakończenie - wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki.

          • Wrześniowa audycja muzyczna

          • Audycje muzyczne czas start!

            Wczoraj po raz pierwszy w tym roku szkolnym odwiedzili nas muzycy z Filharmonii Sudeckiej.

            Podczas wtorkowego koncertu pt. "Co mówi do nas muzyka" nasi uczniowie mogli m.in. usłyszeć utwory M. Musorgskiego, J.Strausa, P. Dukasa czy też A.Vivaldiego.

            Sezon 2023/24 dedykowany jest muzyce ilustracyjnej i nosi tytuł MALOWANIE MUZYKĄ, a każda audycja inspirowana jest znanymi i wartościowymi utworami muzycznymi.

          • Zbieramy Talenciaki!

          • W tym roku dzięki inicjatywie rodziców także zbieramy Talenciaki. Możecie pomóc.

            Wystarczy:

            - zrobić zakupy w sklepie Lidl za minimum 50 zł (w tym kupić przynajmniej 1 warzywo lub 1 owoc),

            - odebrać przy kasie kupon Talenciaka,

            a następnie przekazać go naszej szkole.

            Można to zrobić na dwa sposoby:

            -przekazując kupon wychowawcy,

            -na stronie https://szkoly.lidl.pl/Talenciaki/szkola?partyId=87040012817

            -zeskanować kod QR lub wpisać kod ręcznie.

            Szczegóły i regulamin akcji dostępne na www.lidl.pl/szkoly

          • Edukacja do starości. Nawzajem sobie potrzebni- uroczysta gala podsumowująca projekt

          • "Edukacja do starości. Nawzajem sobie potrzebni” to projekt Regionalnej Koalicji na Rzecz Zdrowego Starzenia się, w który włączyła się nasza szkoła. Pomysłodawczynią akcji jest Pani Alicja Synowska – Radna Powiatu Świdnickiego.

            Zaproszeni edukatorzy – Babcie, Dziadkowie, Sąsiedzi, Seniorzy - czytali uczniom bajki, opowiadali o historii Pszenna, wspólnie realizowali Quest „Śladami Cukrownika”, dzielili się pasjami. W środę 20 września w auli I LO odbyła się uroczysta gala podsumowująca projekt. Wśród zaproszonych gości była Pani Prezydent Miasta Świdnica Beata Moskal-Słaniewska, Radni Powiatu Świdnickiego i Dzierżoniowskiego. W podsumowaniu uczestniczyła klasa 2a i reprezentanci klasy 7a. Uczniowie 2a uświetnili galę swoim występem tanecznym. Gratulacje dla nich za umiejętności i odwagę! Koordynatorkami projektu w naszej szkole były panie Monika Baranowska (wych. 2a) i Dagmara Gruszczyńska (psycholog szkolny). Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie we wszelkie projektowe działania.

            I cóż… z nowymi pomysłami czekamy na nową edycję!

          • Sprzątanie świata

          • 5 września nasza szkoła kolejny raz włączyła się w akcję "Sprzątanie świata" Tegoroczna jubileuszowa edycja odbywa się pod hasłem "Sprzątanie świata łączy ludzi".

            Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach poświęconych tematyce śmieci i ekologii z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez Fundację Nasza Ziemia. Klasy starsze przeszły do czynu i zebrały worków odpadów zmieszanych znalezionych w najbliższej okolicy szkoły oraz przy drodze na cmentarz. Akcja odbyła się, jak zawsze, przy współpracy gminnego ekologa pana Waldemara Woźniaka.

            Wiemy, że całkowite posprzątanie naszego świata nie jest realne, ale takie dni i takie akcje służą podnoszeniu społecznej świadomości, dlatego chętnie się do nich przyłączamy

          • Europejski Dzień Sportu Szkolnego

          • 29 września nasza szkoła kolejny raz obchodzić będzie Europejski Dzień Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD). To wielkie święto ruchu, w którym biorą udział szkoły z całej Europy, a nawet z Ameryki Południowej, Afryki i Azji! W 2022 roku w wydarzeniu wzięło udział aż 41 krajów z całego świata, a już 29 września nasza placówka stanie się częścią tej międzynarodowej inicjatywy!

            Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród dzieci, dlatego w ostatni piątek września zarządzamy wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI (Active Lessons Plan), który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy.

            Już niedługo podzielimy się relacją z tego wydarzenia!

            #ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL

            @Fundacja V4Sport

            @Akademia Krokieta i Lamy

          • Ważny komunikat!

          • Od poniedziałku 26 września obowiązują nowe godziny lekcji i przerw. 

             

            1 lekcja

            7.50- 8.35

            2 lekcja

            8.45- 9.30

            3 lekcja

              9.40- 10.25

            4 lekcja

            10.35- 11.20

            5 lekcja

            11.35- 12.20

            6 lekcja

             12.30- 13.15

            7 lekcja

            13.25- 14.10

            8 lekcja

            14.20- 15.05

             

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          • 15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. W naszej szkole uczniowie klas 1-3 od samego rana cieszyli się tym dniem! Był kropkowy tor przeszkód oraz mnóstwo kreatywnych prac plastycznych. Dzieci wysłuchały także książki "The Dot" P. Reynolds. Jest to historia dziewczynki, która dzięki małej kropce zmieniła myślenie o sobie i uwierzyła we własne możliwości. I właśnie taki jest sens The Dot Day, bo choć często skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji, a przede wszystkim starym się uwierzyć we własne możliwości!

          • Narodowe Czytanie 2023

          • Kolejny rok włączamy się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. Choć tym razem utwór niełatwy nawet dla licealistów, czyli "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej, chyba udało się przybliżyć uczniom starszych klas (6-8) klimat nadniemeńskiego Korczyna i okolic. Były więc czytane fragmenty dot. wątku miłosnego poprzedzone prezentacją, a wszystko to splecione barwną opowieścią pani Izabeli Kozioł - nauczycielki języka polskiego. Zgadywanka na zakończenie spotkania pokazała, że uczniowie całkiem sporo zapamiętali Brawo dla najuważniejszych słuchaczy

          • Zakończenie roku szkolnego

          • 23 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2022/2023. Podczas uroczystego apelu tradycyjnie uczniowie klas ósmych przekazali sztandar szkoły w ręce swoich młodszych kolegów, następnie uczniowie klas 4-8, którzy otrzymali w tym roku świadectwo z wyróżnieniem, odebrali nagrody książkowe z rąk wychowawców i pana dyrektora. Nagrodzeni zostali także przedstawiciele klas ósmych, którzy przez lata reprezentowali szkołę na wszelkich zawodach sportowych, a także ósmoklasistki, promujące szkołę swą działalnością artystyczną (pod opieką pana Tadeusza Szarwaryna). Na koniec Przewodniczący Rady Rodziców, pan Paweł Paterak, skierował szczególne słowa podziękowania do rodziców ósmoklasistów, którzy przez lata wspierali szkołę poprzez aktywną działalność w Radzie. Wśród nich znalazł się m.in. pan Bartłomiej Całka, któremu "za wielki dar serca, oddanie, troskę o uczniów naszej szkoły i wieloletnie zaangażowanie w działalność Rady Rodziców poprzez pełnienie funkcji Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady oraz działania wspierające całą społeczność szkoły" podziękował także dyrektor szkoły Tadeusz Szarwaryn. 

            Po uroczystym spotkaniu uczniowie udali się do klas, gdzie z rąk swoich wychowawców odebrali świadectwa i oficjalnie rozpoczęli wakacje. 

            Życzymy wszystkim udanych, niezapomnianych, pełnych wrażeń, ale także bezpiecznych wakacji i urlopów. Do zobaczenia 4 września!