• Wycieczka do Szkoły Leśnej w Bielawie

     • Uczniowie klas III ze SP w Pszennie wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w zajęciach Szkoły Leśnej w Bielawie. Dzieci stały się badaczami i odkrywcami warstw lasu w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Trzeciaki potwierdziły tym samym przynależność do klubu - „ KOCHAM POLSKĄ PRZYRODĘ”.

     • Wycieczka do Warszawy


     • W dniach 5-7.10.2022r. uczniowie klas 8a, 8b i 8c wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznajemy Polskę”. Uczestnicy zwiedzili miejsca pamięci narodowej tj. Powązki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Stare Miasto (Zamek Królewski) z Traktem Królewskim i Wilanowem. Ponadto uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w obradach Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej oraz zwiedzali sale Senatu. Dużym zainteresowaniem cieszył się przejazd metrem oraz spacer po Stadionie Narodowym, gdzie można było poczuć piłkarskie emocje. Wiele niespodzianek czekało też w Centrum Nauki Kopernik.

     • "Z Europą na Ty"

     • 26 września uczniowie klasy IIIc rozpoczęli przygodę z innowacją pedagogiczną "Z Europą na Ty", której głównym celem jest zapoznanie uczniów z kulturą, tradycją, kuchnią i sztuką wybranego kraju europejskiego, w tym przypadku z Francją. Uczniowie potrafią już "mówić" w języku francuskim, poznali najważniejsze wiadomości na temat tego ciekawego kraju. Teraz nadszedł czas poznania niecodziennych smaków francuskiej kuchni. Dzieci przygotowały wspaniałe, kolorowe śniadanie, którego podstawowym składnikiem była bagietka. Kanapki smakowały wyśmienicie. Na deser uczniowie zjedli chrupkie, słodkie croissanty. Już teraz z niecierpliwością czekają na kolejną przygodę z kulturą francuską.

     • Bieg na orientację

     • W piątek 7 października klasy piąte oraz siódma pojechały do Świdnicy, by wziąć udział w szkolnym biegu na orientację. Zawody odbyły się w parku Młodzieżowym, gdzie przygotowane są stałe trasy w ramach projektu znajdź się w lesie.

      Mimo remontu altany udało się przeprowadzić bieg na najprostszej trasie. Uczniowie startowali parami. Było to dla większości pierwsze zetknięcie z tą formą rekreacji. Niemal wszystkie zespoły ukończyły trasę, znajdując w parku wymagane punkty, za co należą się wielkie gratulacje.

      Ci, którzy zrobili to w najkrótszym czasie, otrzymali dyplomy i symboliczne nagrody, a byli to:

      Bartosz Szczerba i Mariusz Szymczak z 7 a

      Alan Filek i Ruslan Moroz z 5 b

      Antek Tomaszek z 5 b.

      Gratulujemy zwycięzcom i niezmiennie polecamy wszystkim biegi na orientację

     • Kasztanki dla Lenki

     • Dołączyliśmy do akcji "Kasztanki dla Lenki".

      Zbiory można przynosić do szkolnej biblioteki. Zachęcamy do udziału w tej akcji. Nieśmy dobro.

     • Europejski Dzień Sportu Szkolnego

     • 30 września nasza placówka świętowała Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim uczestnikom. Tego dnia w naszej szkole obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy.

      Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!

     • Dzieci uczą rodziców

     • W tym roku szkolnym wszystkie klasy I-III rozpoczęły kolejną edycję ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „ Dzieci uczą rodziców”. Akcja objętą jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, a organizatorem jest Centrum Rozwoju Lokalnego.

      Celem akcji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wśród najmłodszych, popularyzacja postaw proekologicznych czy promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, a także zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy, które były przedmiotem lekcji.

     • Audycja muzyczna

     • Wraz z nadejsciem nowego roku szkolnego uczniowie klas I - III rozpoczęli przygodę z muzyką, a wszystko to dzięki muzykom z Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Pierwsze spotkanie odbyło się pod nazwą "Co kraj to muzyka". Muzyczną podróż w różne zakątki świata w poszukiwaniu rytmów i melodii uczniowie rozpoczęli od słonecznej Grecji, tam też poznali jeden z ciekawszych instrumentów perkusyjnych - ksylofon. Później odwiedzili Hiszpanię i Włochy. Podróż bez paszportu i bez biletu zakończyła się w Afryce, skąd wywodzi się niezwykły instrument szarpany - kalimba oraz bęben djembe.

      Dzięki tej muzycznej wyprawie uczniowie przywołali wakacyjne wspomnienia i poznali ciekawe instrumenty. Z niecierpliwością czekamy na kolejną audycję.

     • Międzypokoleniowy Przełajowy Bieg Pojednania

     • 29.09.2022 r. reprezentacja naszej szkoły, składająca się z uczniów i uczennic klas IV - VIII, wzięła udział w IX Międzypokoleniowym Przełajowym Biegu Pojednania "Rodzina bez przemocy" rozgrywanym w ramach Otwartego Dolnośląskiego Finału Biegów Przełajowych LZS Reprezentacja liczyła 29 zawodników i zawodniczek. Wszyscy uczniowie, biegając w zależności od wieku na dystansach 400 lub 800 metrów, ukończyli swoje biegi, przywożąc do domu pamiątkowe medale.

      Dwóch naszych uczniów zaprezentowało fantastyczną formę:

      Jacek Mazur z klasy 5 b zajął 3 miejsce

      Konrad Gołębiowski z klasy 4 c - 5 miejsce (w swoich kategoriach wiekowych).

      Po biegach uczniowie mogli poczęstować się kiełbaskami z rożna i wypić ciepłą herbatę. Wszystkim zawodnikom i zawodniczkom gratulujemy ukończenia biegów i zdobycia punktów do klasyfikacji w ramach współzawodnictwa LZS dla GLKS Gminy Świdnica.

     • Dzień Piżamy

     • Dnia 29 września w naszej szkole odbył się Dzień Piżamy. Na lekcjach, na przerwach, w świetlicy królowały kolorowe, zabawne piżamy i piżamki

      Zapytacie, dlaczego właśnie piżama? Dlatego że to nieodzowny strój chorych dzieci. A my, wspierając Je w walce z chorobą, solidaryzujemy się z nimi, wysyłając uściski i pozytywną energię. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

     • Dzień Jabłka

     • Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące

      a jako przekąska niezwykle sycące....

      Wszyscy jabłka chętnie jemy i DZIEŃ JABŁKA świętujemy!!!

      Tymi to cytatami uczniowie klasy IIIc rozpoczęli niezwykłe zajęcia poświęcone smacznym i zdrowym owocom, jakim są jabłka.

      Jabłko pojawiało się już w Biblii, w greckich mitach, a w kulturze rzymskiej istniała nawet bogini, patronka sadów i owoców o imieniu Pomona. Jabłko jest też wraz z koroną i berłem jednym z insygniów władzy królewskiej. Owoc ten przyczynił się do rozkwitu nauki, bo podobno Isaac Newton odkrył prawo powszechnego ciążenia dzięki temu, że jabłko spadło mu na głowę. Musimy pamiętać, że jabłko oprócz wartości społecznych, to zbior witamin z grupy B oraz źródło wielu minerałów. Dzięki regularnemu spożyciu tych owoców odżywiamy mózg , czyli dajemy siłę naszym szarym komórkom do pracy. Uczniowie na lekcjach min. poznali wartości odżywcze jabłka, wskazali również cykl rozwojowy jabłoni. Najwięcej radości sprawiły dzieciom zabawy, w których głównym elementem było jabłko. Po wielu cudownych emocjach przyszedł czas na skosztowanie słodkich ciasteczek z jabłkami. Zdrowy i kolorowy Dzień Jabłkowy dzieci zaliczają do bardzo udanych. Zachęcamy wszystkich do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia, a zgodnie z maksymą "Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”.

     • Europejski Dzień Języków

     • Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską

      Uczniowie naszej szkoły włączyli się do tej akcji, rozumiejąc znaczenie znajomości języków obcych oraz kultur innych narodów.

      W poniedziałek w szkole królowały stroje w barwach flag różnych krajów, słychać było pozdrowienia w wielu językach, tu i ówdzie pojawiały się postaci znane w danym kraju europejskim, a nawet można było posmakować tradycyjnych przysmaków narodowych.

      Wszystkie klasy zaangażowały się w obchody tego kolorowego dnia, a organizacją zajęły się nauczycielki języków obcych we współpracy z wychowawcami klas.

     • Sprzątanie Świata

     • 29. edycja akcji „Sprzątanie Świata” - „Wszystkie śmieci są nasze”

      16 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznej Akcji Sprzątania Świata.

      W klasach 1-4 były to zajęcia stacjonarne, przeprowadzono pogadanki, uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rebusy i zagadki udostępnione w materiałach edukacyjnych przez Fundację Nasza Ziemia.

      Klasy 5-8 posprzątały teren wokół szkoły, stadionu sportowego, pobocze drogi krajowej nr 35 i drogę w stronę cmentarza. Zebrano łącznie 120-litrowe worki zmieszanych odpadów. Tegoroczna akcja została przeprowadzona we współpracy z gminnym ekologiem panem Waldemarem Woźniakiem, a koordynatorem była pani Małgorzata Pizuńska.

     • Powitanie jesieni

     • Dzieci wspaniale przygotowały się na przyjście nowej pory roku. Na ich strojach dominowały kolory jesieni, czyli czerwony, żółty, pomarańczowy, zielony i brązowy. Nie zabrakło również jesiennych kapeluszy, wianków, bukietów oraz koszy pełnych darów z lasu, sadu i ogrodu. Każda z klas zaprezentowała wspaniały występ. Były jesienne piosenki oraz tańce. Na zakończenie wszyscy otrzymali zdrowy i pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców ze smacznych darów jesieni.

      Podczas uroczystości bardzo dobrze sprawdził się nowy sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości

     • Curling

     • W klasie 5b w ramach zajęć z wychowawcą odbyła się nietypowa lekcja. Antek, jeden z uczniów tej klasy, przybliżył kolegom i pani wychowawczyni tajniki jednego ze swoich hobby - curlingu

      Jest to mało popularny, ale jakże ciekawy sport, a niewielu zapewne wie, że można trenować go w Świdnicy, gdzie istnieje klub curlingowy "Dzik", do którego Antek należy. Co prawda trenują w nim głównie dorośli, ale młodzi adepci sportu na lodzie są mile widziani.

      Chłopiec opowiedział o historii tej dyscypliny, o potrzebnym sprzęcie (przyniósł takowy do szkoły) oraz zasadach gry. Klasa piąta bardzo dziękuje koledze za ciekawą lekcję

     • Dzień Kropki

     • 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie klas I-III oraz dzieci ze świetlicy szkolnej postanowili przyłączyć się do jego obchodów.

      Tego dnia obowiązywały ubrania w kropki. Dzieci wysłuchały książki "Kropka” autorstwa P.H. Reynolds. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Po omówienu treści historii małej dziewczynki uczniowie przystapili do wykonania prac plastycznych rozwijających ich kreatywność, możliwości, umiejętności i talenty. Efekty ich prac możemy podziwiać na zamieszczonych poniżej zdjęciach.

      A my po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wystarczy tylko uwierzyć w siebie!!

     • Narodowe Czytanie 2022

     • Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do corocznej ogólnopolskiej akcji pod nazwą Narodowe Czytanie, która miała miejsce w miniony weekend.

      Tegoroczne dzieło to „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

      Dziś uczniowie klas 4-8 mieli okazję usłyszeć ”Świteziankę” w interpretacji ósmoklasistów. Dodatkowo nauczycielki języka polskiego przybliżyły (a niektórym przypomniały) sylwetkę autora oraz cechy gatunkowe ballady takie jak obecność elementów fantastycznych czy tajemniczy nastrój.

     • Spotkanie z Pawłem Fajdkiem

     • Rok szkolny zaczęliśmy z rozmachem, otwierając nowe boisko Na tym jednak nie koniec, bo już następnego dnia, 2 września, odwiedził nas niecodzienny gość – Paweł Fajdek.

      ️Przedstawiać tego sportowca raczej nikomu nie trzeba, ale przypomnimy tylko, że jest to polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem, pięciokrotny mistrz świata w tej konkurencji, w tym najmłodszy mistrz świata w historii, mistrz Europy, brązowy medalista olimpijski, rekordzista Polski.

      Podczas spotkania z uczniami, odpowiadając na przygotowane przez nich pytania, mówił o swojej sportowej drodze, wspominając także nieco o szkolnych latach czy pozasportowym hobby. Przy każdej sposobności podkreślał, jak ważny dla człowieka jest ruch, sport, zachęcał do wszelkiej aktywności fizycznej, przekonując dzieci i młodzież, że sport wpływa nie tylko na kondycję fizyczną człowieka. Spotkanie przebiegło w sympatycznej, swobodnej atmosferze, a kolejka stojących później po autograf czy zdjęcie zdawała się nie mieć końca

      Dziękujemy Radzie Rodziców, a w szczególności jej przewodniczącemu - panu Pawłowi Paterakowi, który zainicjował to wydarzenie. Warto dodać, że podczas spotkania bardzo dobrze sprawdził się nowy sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłośc

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego

     • Pierwszy września, początek roku szkolnego. To zawsze dzień wyjątkowy i uroczysty. W naszej szkole rozpoczęcie roku zbiegło się z otwraciem nowego boiska szkolnego. 

      Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przebudowy boiska przy naszej szkole – mówił dyrektor placówki w Pszennie Tadeusz Szarwaryn.

      W dowód wdzięczności za przedstawiciele uczniów wręczyli kwiaty m.in. na ręce wójt gminy Teresy Mazurek, przewodniczącej Rady Gminy Reginy Adamskiej, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Marii Jaworskiej, kierownik działu inwestycji Katarzyny Miłkowskiej oraz wykonawcy inwestycji Pawła Dąbrowskiego. \

      Dzięki zaangażowaniu Rady Rodziców i wykonawcy udało się zamontować także stojak na rowery w sąsiedztwie nowego obiektu.