• Pastorałka

          • Z życzeniami świątecznymi prezentujemy pastorałkę w wykonaniu naszych uczennic: Marysi Dubiel, Julii Paterak i Hani Ostafińskiej pt. „Cisza świąt” (słowa, muzyka, aranżacja- Tadeusz Szarwaryn, miks, mastering -  Mateusz Szarwaryn).

            Pastorałka nagrana została w dniu 15 grudnia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

            Słowami pastorałki składamy wszystkim słuchającym życzenia:

             by nigdy nie „brakło słów tych, co leczą,

            co zmienić mogą szarość w nadzieję.

            Święta niech trwają zawsze w nas samych

            Żyjmy zachwytem Miłości z  Betlejem”

          • Wycieczka do Wrocławia

          • W dniu 16.12.2022 r. uczniowie klas 8a i 8c odwiedzili Muzeum Adama Mickiewicza we Wrocławiu, w którym brali udział w lekcji pt. „Jak utopiłem tysiąc słów” – historia napisania epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Następnie ósmoklasiści uczestniczyli w warsztatach, gdzie mogli sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się gęsim piórem. Spacer po wrocławskim Rynku i zakupy na bożonarodzeniowym jarmarku w otoczeniu spadających płatków śniegu były zwieńczeniem kolejnego udanego wyjazdu.

          • Szkoły pełne talentów

          • Nasza szkoła przystąpiła jakiś czas temu do programu Lidla „Szkoły pełne talentów”. Szkoły otrzymały drogą pocztową specjalne pakiety informacyjne, wśród nich znalazły się unikatowe hasła i loginy do rejestracji placówki w systemie. Każdy klient, który przy okazji zakupów odebrał „Talenciaki” , wspierał szkołę, przekazując punkty do placówki lub samodzielnie skanując kod QR i nabijając punkty w systemie.

            Dzięki Państwa zaangażowaniu szkoła uzbierała 1956 punktów, które można było wymienić na nagrody z listy dostępnych produktów na stronie programu. Po rozeznaniu wśród nauczycieli potrzeb doposażenia szkoły w pomoce dydaktyczne wybrano:

            magnetyczną pięciolinię,

            zestaw diatoniczny do muzyki

            zestaw do eksperymentów związanych z elektrycznością do fizyki

            Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Pracownikom szkoły oraz wszystkim naszym sympatykom za włączenie się do akcji. 

          • Świąteczny nastrój w bibliotece

          • Nasza biblioteka stała się miejscem narodzin najdłuższej kartki świątecznej. Od Dnia Kredki, tj. 22 listopada, uczniowie tworzą ją podczas przerw międzylekcyjnych, ozdabiając własnoręcznie wykonanymi rysunkami i życzeniami. Twórczości tej towarzyszą nastrojowe piosenki świąteczne. Efekty tej niecodziennej pracy poznamy w ostatnim dniu nauki przed Świętami Bożego Narodzenia.

          • Świąteczne gwiazdki

          • Przy użyciu drukarki MakerBot, zakupionej w ramach projektu "Labolatoria Przyszłości "powstało kilka prostych ozdób świątecznych do sali matematyczno - fizycznej. Uczniowie klas 4 a i 6 a mieli okazję obserwować powstawanie wydruku 3D. Dowiedzieli się, czym jest filament, że jest on biodegradowalny i jednym z jego głównych składników jest mączka kukurydziana, poznali także funkcję raftu w wydruku. Możliwości drukarki wzbudziły ciekawość uczniów, co mamy zamiar wykorzystać praktycznie na lekcjach matematyki dotyczących geometrii.

          • Bezpieczny KRUSnal

          • Po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w konkursie "Bezpieczny KRUSnal". Jego celem jest promowanie wśród uczniów z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego

            Arkadiusz Dziurdzia, uczeń klasy 6 a, po udziale w etapie regionalnym konkursu zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego, gdzie 6 grudnia zajął zaszczytne miejsce, znajdując się tym samym w gronie laureatów. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 28 uczniów, którzy przeszli eliminacje wśród 1100 dzieci z 15 szkół podstawowych z powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, świdnickiego i wałbrzyskiego.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Ciekawa lekcja fizyki

          • W minionym tygodniu uczniowie klasy 7a na lekcjach fizyki wyznaczali masę i ciężar różnych ciał fizycznych, wykorzystując w tym celu elementy zestawu LaboLAB Siły i energia, który został zakupiony w ramach projektu Laboratoria przyszłości. Kolejnym etapem będzie wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności do wyznaczenia gęstości substancji wykorzystywanych ciał z użyciem wspomnianych pomocy naukowych.

          • Przygotowania do świąt

          • Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, a młodsi uczniowie z naszej szkoły powoli się do nich szykują. Nasze przygotowania rozpoczęliśmy od wykonania choinek i mikołajków ze sznurków. Zajęcia odbyły się dzięki uprzejmości pani Moniki Kalitki, która podzieliła się swoją wiedzą i przeprowadziła w klasach drugich i trzecich warsztaty makramy. Dzieci z dużym zaangażowaniem zaplatały węzły ze sznurków, by na koniec wyczarować piękne dzieła. Nie było to proste zadanie, ponieważ wymagało od uczniów dużego skupienia, zaangażowania i umiejętności wiązania, ale efekt końcowy był zdumiewający. Czekamy na kolejne artystyczne spotkanie i jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wspaniałe zajęcia

          • Wycieczka do Marianówka

          • Dnia 13 grudnia 2022r. klasa 1a i 1b wybrały się na warsztaty świąteczne do Gospodarstwa Agroturystycznego "Marianówek" w Dobrocinie.

            Dzieci mogły same zrobić świąteczne pierniczki, wykonały także bombki według własnego pomysłu. Uczniowie klas pierwszych mieli też okazję spotkać się ze św. Mikołajem i zatańczyć z nim ulubione tańce.

            Udało się również odwiedzić zwierzęta hodowlane: konie, kozy, baranki...

            Cała wycieczka odbyła się w wyjątkowym świątecznym klimacie.

          • Mikołajki

          • Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień - 6 grudnia. Wszystkie dzieci tego dnia z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi i oczekiwały na Mikołaja. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać.

          • ​​​​​​​ Dzień Górnika

          • "Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym."

             

          • Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • W listopadzie z okazji Międzynarodowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień uczniowie wybierali najbardziej życzliwą osobę spośród swoich klasowych koleżanek i kolegów.

            Oto osoby wyróżnione, z których jesteśmy bardzo dumni:

            1a - Natalia Adamczyk

            1b - Karolina Mielnik

            2a - Hania Całka

            2b - Lilianna Basamania

            2c - Marysia Podwórny

            3a - Erica Motriska

            3b - Nikodem Kokoszka

            3c - Dawid Woźniak

            4a - Michał Zimnoch

            4b - Maja Paździorko

            4c - Hania Pryjma

            5a - Błażej Balant

            5b - Magdalena Kulig

            6a - Jakub Lisowski

            6b - Bartłomiej Małek

            7a - Daryna Yaruchyk

            8a - Weronika Zimnoch

            8b - Hania Janik

            8c - Grzegorz Macocha

            Dzięki Radzie Rodziców mogliśmy nie tylko nagrodzić naszych Życzliwych dyplomami (które koniecznie powinny znaleźć się w złotej ramce!), ale również małymi upominkami.

            Serdecznie za to dziękujemy! Niech nasi laureaci będą inspiracją dla wszystkich, a życzliwość cechą, którą każdy z nas dzieli się z innymi

          • Pasowanie na ucznia

          • "Pierwszy egzamin na ucznia zdany, takich uczniów chętnie witamy"

            Pasowanie na uczniów klas pierwszych to uroczyste wejście pierwszaków w życie szkolne.

            25 listopada pierwszoklasiści z naszej szkoły w niezwykle podniosłej atmosferze złożyli uroczyste ślubowanie. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. M.Kopernika w Pszennie.

          • Kiermasz Adwentowy

          • Dziękujemy klasom 5a, 7a oraz 8a,8b,8c za pomoc w przygotowaniu Kiermaszu Adwentowego w naszej parafii w Pszennie

            Dzięki Waszej pomocy i zaangażowaniu można było nabyć kartkę świąteczną czy anioła na choinkęPierniki i wieńce adwentowe wykonały panie z Koła Gospodyń w Wilkowie.

            Dziękujemy i zachęcamy do radosnego przeżywania adwentu

          • Andrzejki

          • „Andrzejki to zabawy czas,

            niech magia i wróżba

            królują wśród nas…”

            Tradycja andrzejkowa znana jest już Polsce od prawie 500 lat. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się w 1557 roku. Andrzejki związane są przede wszystkim z wróżbami, do których niegdyś podchodzono niezwykle poważnie.

            Jednak w dzisiejszych czasach andrzejki to przede wszystkim okazja do świetnej zabawy. Naróżniejsze wróżby nie są już traktowane z powagą, lecz stanowią pretekst do zabawy czy śmiechu. Właśnie tak wczoraj bawili się uczniowie klas I-III. Tańce,wspaniala muzyka i zabawy muzyczno-ruchowe dostarczyły wszystkim uczniom pozytywnych emocji. Nie zabrakło tradycyjnego ustawiania butów, przekłuwania serduszek z imionami czy wrzucania monety do miski z wodą. Andrzejkowe wróżby i wesoła zabawa pozwoliły dzieciom oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń. Po tańcach dzieci udały się do swoich klas na mały poczęstunek przygotowany przez rodziców.

          • Laureatki Dyktanda Niepodległościowego

          • 26 października nasze dwie uczennice wzięły udział w wojewódzkim finale X Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii"

            Z dumą informujemy, że Milena Dudziak i Maria Grabska znalazły się w gronie najlepszych w województwie i uzyskały tytuł laureata konkursu.

            W miniony poniedziałek dziewczyny uczestniczyły w uroczystej gali podsumowującej w XIV LO we Wrocławiu, podczas której miały okazję wysłuchać wykładu gościa specjalnego - prof.Jana Miodka.

            Gratulujemy i pękamy z dumy

          • Gminna Liga Szkół

          • 24 listopada odbyła się kolejna odsłona Gminnej Ligi Szkół. Tym razem przyszło nam rywalizować w koszykówce chłopców i dziewcząt klas 5. i 6. Po bardzo wyrównanej rywalizacji nasi chłopcy zajęli 3., zaś dziewczyny 4. miejsce (przegrywając podium różnicą małych punktów w małej tabeli). W rywalizacji bierze udział 6 gminnych placówek.

          • Dlaczego warto zostać naukowcem?

          • 25 listopada nasza szkoła w ramach cyklicznych „Spotkań z Osobowościami” miała zaszczyt gościć  prof. Marcina Drąga.

            Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli Rady Rodziców, a w szczególności  Pani Katarzyny Puszcz Mazur i Panu Pawłowi Paterakowi udało się zaaranżować spotkanie z uczniami klas IV- VIII.

             Pan profesor jest absolwentem II LO w Świdnicy, a obecnie  kieruje Katedrą Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Od początku pandemii zajmował się badaniami nad strukturą koronawirusa SARS-CoV-2. Stworzył unikalne laboratorium obrazowania, w którym wraz ze swoim zespołem rozpracował kluczowy enzym koronawirusa SARS-CoV-2 i otworzył tym samym drogę do powstania leku na COVID-19. 

            Na swoim koncie prof. Marcin Drąg ma już dziewięć patentów i blisko 110 prac naukowych opublikowanych w najwyższej klasy czasopismach. Jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, tzw. polskiego Nobla za rok 2019. W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Nagrodę Naukową Wrocławia. Podczas spotkania zdradził nam „tajemnicę”, że oto właśnie 25 listopada we Wrocławiu odbiera kolejną nagrodę „Dolnośląski Klucz Sukcesu”!

            Pracował na uczelniach we Włoszech, Austrii, Francji i w Stanach Zjednoczonych. Jest związany z prestiżowym Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w Kalifornii.

            Prof. Marcin Drąg został wybrany na członka korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności. W tej prestiżowej organizacji naukowej będzie działał w ramach Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.

            Spotkanie z uczniami klas IV- VIII pod tytułem "Dlaczego warto zostać naukowcem", to rewelacyjne informacje naukowe przekazane w formie zrozumiałej dla wszystkich, to wielka dawka inspiracji, pobudzenia motywacji do poszukiwania i rozwijania swoich zainteresowań i pasji w różnych dziedzinach, bo przecież kreowanie własnej przyszłości i zdobywanie wiedzy począwszy od szkoły podstawowej po dalsze szczeble kształcenia, może kiedyś zaowocować kreatywnymi rozwiązaniami problemów naukowych przez naszych uczniów. Dziękujemy Panie Profesorze!

          • Nowości w bibliotece szkolnej

          • Nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o ponad 400 nowych pozycji książkowych. Są to przede wszystkim nowości rekomendowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli.  Wszystkie pozycje zostały zakupione dzięki  dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2. 0 na lata 2021-2025. Oprócz książek nabyte zostały  również elementy wyposażenia biblioteki: rzutnik wraz z ekranem,  kolorowe pufy i siedziska . Zachęca to do odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zasobów. Serdecznie zapraszamy młodszych i starszych czytelników.