• Spotkanie ze sztuką

     • Dnia 23.11.2018r. uczniowie klas pierwszych mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat teatru. Podczas spotkania z p. Małgorzatą Ochenduszko poznali różne rodzaje lalek oraz sposoby ich animowania.

      Renata Kwak

     • "Na polską nutę" 

     • Kolejna audycja muzyczna dla klas 4-6, która odbyła się 22 listopada, miała na celu pokazanie piękna polskich tańców narodowych. Tancerze, mimo mocno ograniczonego miejsca, odtańczyli: poloneza, krakowiaka, kujawiaka, oberka i mazura. Opowiedzieli również o tradycyjnych polskich strojach. Tematyka spotkania doskonale wpisuje się w listopadowe obchody stulecia niepodległości.

      Tekst:Teresa Dubel

     • Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców.

     • 16.11.2018 r. odbył się Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców. Zawodnicy z klas VIII i III gimnazjum okazali się najlepsi wśród wszystkich drużyn, kończąc zmagania z kompletem zwycięstw, i awansowali do szczebla powiatowego. Należą im się szczere gratulacje za trud włożony w grę podczas turnieju. Skład zwycięskiej drużyny: Oskar Browarski, Hubert Chybowski, Aleksander Goździejewski, Piotr Kanecki, Paweł Michta, Jakub Szparniak, Kacper Goździejewski.  Gratulujemy!

     • Pracownia garncarska

     • Nasza klasa II B zamieniła się dzisiaj w pracownię garncarską. Tworzyliśmy  w podatnym materiale jakim jest glina. Tym samym przybliżyliśmy  sobie czasy w jakich żyły pierwsze plemiona Polan w grodach Gniezna czy Biskupina.  

      Tekst : Aneta Pilarska

     • Projekt „Do twarzy nam w Biało-Czerwonym”

     • 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to niezwykle ważny moment dla nas wszystkich. W kraju mnożą się liczne inicjatywy, których celem jest uczczenie wolności, dlatego uczniowie naszej szkoły również włączyli się w to radosne świętowanie. Od początku roku szkolnego uczniowie klas 7, 8 i 3 gimnazjalnych wspólnie realizują projekt pt. „Do twarzy nam w Biało-Czerwonym”. Kolejno w każdym miesiącu zmierzą się z nowym zadaniem.

      Pierwszym zadaniem było wykonanie zdjęć, które miały zilustrować tytuł całego projektu. Uczniowie stworzyli serie fotografii, na których zaprezentowali się w wersji barw narodowych. Zdjęcia stanowią dekorację korytarzy szkolnych i można podziwiać na nich jak  pięknie wygląda się w bieli i czerwieni. Wszystkie klasy wykazały się kreatywnością i dużym zaangażowaniem. Efekt okazał się świetny i pokazał współczesne oblicze patriotyzmu.

      Drugim zadaniem było wykonanie gazetek klasowych na temat drogi Polaków do niepodległości. Tu również uczniowie stanęli na wysokości zadania. We wszystkich klasach zawisły tablice upamiętniające ważne postaci i wydarzenia pokazujące najważniejsze daty i miejsca związane z niepodległością.

      Odwołując się do słów Józefa Piłsudskiego, że „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” wykonano w budynku gimnazjum dekoracje, które mają przybliżyć uczniom historię narodu polskiego. Z jednej strony schodów szkolnych umieszczono kalendarium z wszystkimi ważniejszymi wydarzeniami z okresu niewoli Polski. Daty wraz z opisami odwołują się do wydarzeń od 1772 do 1918 roku. Po drugiej stronie schodów znalazły się postaci wielkich Polaków, którzy zyskali sławę na świecie. Tu pojawiły się nazwiska naukowców, pisarzy, wodzów, artystów oraz ich dokonania, które rozsławiają Polskę. W ten sposób uczniowie cały czas obcują z elementami historii narodu i może dzięki temu lepiej je zapamiętają. Uzupełnieniem tych odwołań do historii są umieszczone na drzwiach klas cytaty wielkich postaci historycznych, które wypowiadały się o Polsce i Polakach. Wśród tych sławnych ludzi możemy znaleźć słowa Napoleona, Churchilla, Ronalda Regana oraz Jana Pawła II czy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wiele z tych słów może napawać nas dumą, ale również dawać motywację do pracy nad sobą i dla dobra Ojczyzny.

      Przygotowania do wielkiej rocznicy przebiegały bardzo pracowicie. Uczniowie realizowali dwa kolejne zadania. Pierwsze to nakręcenie filmiku, w którym składają życzenia  Polsce, a drugie to odśpiewanie pieśni patriotycznej. I znów młodzież sprostała wymaganiom. Efekty ich pracy można było podziwiać i wysłuchać podczas uroczystego apelu, który odbył się 9 listopada w świetlicy wiejskiej w Pszennie. To tu miał miejsce szczególny koncert. W bardzo uroczystej atmosferze wspólnie Świętowaliśmy. Koncert rozpoczął się niezwykle podniośle. O symbolicznej godzinie 11:11, tak jak tysiące uczniów w całej Polsce, uczniowie i nauczyciele oraz pracownicy odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Był to niezwykle wzruszający i radosny moment. Następnie uczniowie klas wykonali pieśni patriotyczne, które powstawały w różnych ważnych momentach historii Polski. Występy klas wplecione były w narrację, która opowiadała o trudnej drodze Polaków do wolności.  Poprzez „Historię pieśnią opowiedzianą” uczniowie jeszcze raz usłyszeli o dziejach walk powstańczych, o  oporze przed rusyfikacją czy germanizacją, losach polskich żołnierzy w I wojny światowej. Na koniec tego koncertu wspólnie obejrzeliśmy „Życzenia dla Polski”, czyli filmiki, które zrealizowali uczniowie. Ten punkt spotkania wzbudził żywe zainteresowanie wszystkich obecnych i stał się wstępem do radosnego świętowania. Na koniec głos zabrał Pan Dyrektor Tadeusz Szarwaryn, który złożył uroczyste życzenia z okazji Święta Niepodległości.

      Tekst: Monika Kornacka-Iwaniec 

       

     • ,, U nas dość głowę podnieść: ileż to widoków".

     • ,, U nas dość głowę podnieść: ileż to widoków". Uczniowie klas drugich odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Mościsku, gdzie wzięli udział w warsztatach. Pod chmurką zawisły życzenia dla Polski, z rozsypanki udało się ułożyć hymn a fotografie chmur w bibliotecznej galerii sztuki doskonale zilustrowały fragmenty,, Pana Tadeusza". Wielką frajdę sprawiła uczniom gra na perkusji. Zapewne kolejny raz wrócimy na warsztaty do Biblioteki Publicznej w Mościsku.

     • Rekord dla Niepodległej

     • W dniu 9.11.2018r.w naszej szkole odbył się apel poświęcony setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jako pierwszy głos zabrał dyrektor szkoły pan Tadeusz Szarwaryn, który przypomniał ważne daty z dziejów naszego narodu. Punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie klas I - VI, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice odśpiewali 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie klasy 4c pod opieką wychowawczyni, p. Edyty Jesionek-Skoczylas oraz                 p. Małgorzaty Ochenduszko, przedstawili opowieść o drodze do wolności naszego kraju. Hanna Leśniewska z ogromną wrażliwością zaśpiewała utwór pt. „Warszawa”, a na zakończenie uroczystości Jakub Kośny z klasy 6a zagrał utwór Fryderyka Chopina. W dalszej części apelu zaprezentowano realizację szkolnego projektu historycznego pt. „Kto Ty jesteś”. W uroczystym apelu uczestniczył również proboszcz parafii pw. Świętego Mikołaja w Pszennie Kazimierz Gniot, który wręczał uczniom nagrody za udział w konkursie na najładniejszy różaniec. Kolejną  częścią obchodów święta odzyskania niepodległości w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie było posadzenie szkolnego dębu niepodległości.

      Tekst: Edyta Jesionek-Skoczylas

     • 100 listów na 100-lecie niepodległości

     •          100 listów na 100-lecie niepodległości znalazło się w kapsule czasu, którą w dniu 7 listopada 2018 roku zakopano na terenie Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Autorami listów są laureaci konkursu „Listy do przyszłości”, w którym uczestniczyło ponad 12 tys. uczniów z 279 szkół podstawowych. Laureaci (100 osób) otrzymali nagrody: drony, kamery cyfrowe lub książki.  W zaszczytnym gronie znalazła się uczennica naszej szkoły – Wiktoria Mucha z 4c, która wraz z wychowawczynią, p. Edytą Jesionek-Skoczylas uczestniczyła  w uroczystości. Po wręczeniu nagród wszyscy laureaci wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzania Zamku Królewskiego  z przewodnikiem. Następnie, jak na osobę, która zapisała się w historii Polski, Wiktoria udzieliła wywiadu dla radia. Listy, zdjęcia i inne pamiątki z dzisiejszych czasów będą otwarte w 2118roku (za 100) lat.

     • Konkursy z okazji rocznicy odzyskania niepodległości

     • 6 listopada w klubie Bolko w Świdnicy odbyły się eliminacje Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród..." organizowanego przez MDK w Świdnicy. Naszą szkołę reprezentowały: Malwina Kulig (6 b), Karolina Ochocka (8 b) i Milena Wolak (7 b). Po wysłuchaniu recytacji jury postanowiło nagrodzić Malwinę, która tym samym uzyskała awans do finału konkursu odbywającego się 12 listopada. Ponadto Zofia Witoń z kl. 3 a awansowała do finału Dyktanda Niepodległościowego we Wrocławiu. Gratulujemy! 
       

     • Mali Niepodlegli

     • W ramach projektu Mali Niepodlegli uczniowie klas I - III uczestniczyli dziś w bardzo ciekawej lekcji historii. Zaproszony gość Pani Magdalena Wodzińska opowiedziała uczniom w jaki sposób Polska odzyskała niepodległość. Jak ważną rolę spełnił marszałek Józef Piłsudski, aby oswobodzić nasz kraj. Uczniowie obejrzeli też bajkę, opowiadającą życiorys tej historycznej postaci. Dzieci bardzo zainteresowane były niezwykłą postacią Flagusia, który przybył na zajęcia wspólnie z zaproszonym gościem i czuwał nad właściwym zachowaniem naszych Małych Niepodległych.

      Następnie uczniowie klas II i III wykonali bardzo trudne zadanie. Na terenie naszej szkoły wytropili litery, aby wspólnie ułożyć z nich hasła. Powstałe wyrazy to: patriotyzm, wolność i braterstwo. Wcale nie było łatwo wyjaśnić znaczenie tych słów. Podjęcie tego wyzwania wspólnymi siłami, okazało się doskonałą pouczającą zabawą.

      Tekst: Marta Siekierka

     • zDolny Ślązaczek i zDolny Ślązak Gimnazjalista

     • W październiku odbyły się szkolne etapy konkursów organizowanych przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty – „zDolny Ślązaczek” i „zDolny Ślązak Gimnazjalista”. Uczniowie klas IV-VIII mogli zmierzyć  się z zadaniami w czterech blokach: polonistycznym, matematycznym oraz językowych – angielskim i niemieckim. Gimnazjaliści próbowali swoich sił w konkursach: humanistycznym, matematyczno-fizycznym, przyrodniczym oraz językowych. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że kilkoro uczniów uzyskało awans do etapów powiatowych. Gratulujemy i życzymy sukcesów na kolejnym szczeblu!

      Oto lista uczniów, którzy uzyskali awans:

      zDolny Ślązaczek

      Nina Jarosz (8a) -  język angielski

      Zuzanna Kupczyk (7a) – język niemiecki

      zDolny Ślązak Gimnazjalista

      Kacper Całka, Norbert Mucha (obaj z kl. 3a) - blok matematyczno-fizyczny

      Jakub Kuryło, Piotr Mirecki, Jan Popkowski  (wszyscy z kl. 3a) – blok przyrodniczy.

     • "Wesoła Kokoszka"

     • 22 uczestników z 11 szkół powiatu świdnickiego wzięło udział w XVI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim “Wesoła Kokoszka”. Naszą szkołę reprezentowali Antoni Leśniewski z II b oraz Lena Krekora z IIIa. Niestety naszym reprezentantom nie udało się zająć miejsca na podium, jednak są oni bogatsi o kolejne doświadczenia.

      Tekst: Martyna Dębowczyk

     • Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych pod hasłem: „Książka to przyszłość”

     •         Do obchodów po raz kolejny przyłączyła się nasza biblioteka wraz ze świetlicą szkolną, organizując różnego rodzaju działania mające na celu promowanie czytelnictwa wśród uczniów, jak również promocję biblioteki .

                Na drzwiach każdej pracowni powieszono balonik z zaproszeniem do biblioteki szkolnej. Podczas przerw w bibliotece i zajęć na świetlicy nauczyciele organizowali mini konkursy czytelnicze, plastyczne, polonistyczne. Na dzieci czekały kolorowanki, rebusy

      oraz zagadki. Przeprowadzono konkurs plastyczny do czytanej książki pt. Dziadek                        i niedźwiadek” Ł. Wierzbickiego. Zwycięzcy licznych konkursów otrzymywali drobne upominki. Nauczyciele czytali dzieciom utwory polskich autorów. Natomiast uczniowie starszych klas czytali młodszym kolegom bajki w języku niemieckim i angielskim.

               Każdy czytelnik mógł wylosować karteczkę z cytatami złotych myśli związanych z książkami. Przygotowano wystawę książek „Co Wasi dziadkowie czytali, gdy byli mali?”, która cieszyła się sporym zainteresowaniem uczniów.

                 W tym miesiącu nastąpiło również włączenie pierwszoklasistów w poczet czytelników. Każdy z nich mógł po raz pierwszy samodzielnie wypożyczyć książeczkę.

                Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w obchodach tego święta.

      Tekst: Alicja Rostek

     • Pasowanie na ucznia

     • W dniu 30 października  2018r, odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. To był wyjątkowy dzień, na który oprócz rodziców, dziadków, pana dyrektora, kolegów i koleżanek z klas drugich i trzecich przybył specjalny gość pan Profesor Miłosz.

      Zgodnie z tradycją, pierwszoklasiści musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami. Profesor zadawał pytania pierwszoklasistom i testował ich z różnych dziedzin. Dzieci spisały się świetnie i zdały egzamin. W nagrodę otrzymały Elementarz, jako przepustkę do szkoły.

      Następnie dyrektor szkoły Tadeusz Szarwaryn za pomocą ołówka pasował każde dziecko na ucznia .Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe medale, zakładki od kolegów z klas II i III oraz upominki zakupione przez rodziców.

      Tekst: Renata Kwak

      Justyna Kukla

       

     • "Nietypowa lekcja"

     • 30 października 2018 r. klasy szóste uczestniczyły w dwóch lekcjach - innych niż zazwyczaj, gdyż nie odbyły się one w szkolnych ławkach. Obie miały miejsce we Wrocławiu. Pierwsza była lekcja samorządności w sali obrad Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w Urzędzie Wojewódzkim. Podczas tych zajęć uczniowie dowiedzieli się m.in. jak działają samorządy na różnych szczeblach (i jakie to szczeble), jakie władze wybiera się w wyborach samorządowych oraz (bardziej praktycznie) do kogo np. skierować skargę, gdy uszkodzi się auto na drodze lub dlaczego nie można wybudować tylu obiektów sportowych, ile by się chciało.
      Druga lekcja odbyła się w Muzeum Etnograficznym, gdzie szóstoklasiści poznali niezwykle interesującą historię naszego regionu, z której wynika dolnośląska wielokulturowość. Oprócz obejrzenia eksponatów związanych z dawnym życiem na dolnośląskiej wsi uczniowie wysłuchali prelekcji związanej z dziejami Dolnego Śląska, powojennym napływem ludności na te tereny oraz mniejszościach narodowych i etnicznych.

      Tekst: Teresa Dubel

     • Zachować od zapomnienia

     • Uczniowie klas IV c oraz dzieci z Eucharystycznego Ruchu Młodych, pod okiem Pani katechetki Renaty Smolbik, w ramach akcji "Zachować od zapomnienia" sprzątali zapomniane groby na cmentarzu w Pszennie przed uroczystością Wszystkich Świętych. Odwiedzili również grób Śp. Krystyny Szczepanik - katechetki z Pszenna, za którą wspólnie pomodlili się.

      Tekst: Renata Smolbik

       

     • Wizyta w bibliotece

     • W dniu 26 października uczniowie klasy Ib wraz z wychowawczynią p. Justyną Kuklą  odwiedzili po raz pierwszy bibliotekę szkolną. Celem wizyty było zapoznanie uczniów ze zbiorami biblioteki.

      Dzieci z zaciekawieniem słuchały Pani bibliotekarki, która opowiadała o swojej pracy. Z zainteresowaniem oglądały księgozbiór zgromadzony w bibliotece, szczególnie dział literatury dziecięcej.

      Bibliotekarka p. Alicja Rostek zapoznała uczniów z zasadami wypożyczania książek. Dzieci mogły też pożyczyć pierwszą wybraną przez siebie książeczkę.

      Tekst: Justyna Kukla

       

     • Piłkarskie zmagania

     • 8.10.2018 r. odbyły się zawody sportowe w piłce nożnej chłopców, dzieci i młodzieży szkolnej na szczeblu gminnym. Starsi chłopcy z klas VII, VIII i III gimnazjum okazali się najlepsi wśród wszystkich drużyn, kończąc zmagania z kompletem zwycięstw i awansowali do szczebla powiatowego, w którym niestety zajęli IV miejsce za takimi szkołami jak: SP 6 Świdnica, SP Świebodzice, SP Żarów. Mimo wszystko należą im się szczere gratulacje za trud włożony w występy na obu turniejach.Natomiast młodsi chłopcy z klas V i VI zajęli podczas zawodów gminnych III miejsce. Skład drużyny starszej: Oskar Browarski, Hubert Chybowski, Aleksander Goździejewski, Piotr Kanecki, Konrad Majka, Paweł Michta, Jakub Mikołajczak, Jakub Piaseczny, Jakub Szparniak. Skład drużyny młodszej: Leon Balon, Wiktor Janowski, Mateusz Kowal, Michał Kwaszewski, Hubert Maruszak, Szymon Mazur, Krystian Morchner, Michał Wiaderny, Konrad Wójtowicz, Szymon Zaczyński, Mateusz Zdeb.

     • Listy do przyszłości


     • Wiktoria Mucha z kl. IV c w gronie 100 laureatów międzywojewódzkiego konkursu "Listy do przyszłości".W konkursie wzięli udział uczniowie z czterech województw (dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego i małopolskiego). Należało napisać list skierowany do rówieśnika żyjącego za 100 lat i opowiedzieć w nim o sposobach spędzaniu wolnego czasu lub marzeniach na przyszłość. W listopadzie na Wawelu odbędzie się uroczystość rozdania nagród, podczas której nagrodzone listy zostaną zamknięte w kapsule czasu. Gratulujemy Wiktorii i zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnych konkursach - jak widać, warto próbować swoich sił

     • X GMINNY KONKURS WIEDZY O JANIE PAWLE II

     • W czwartek 18 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie wiedzy o Janie Pawle II organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Grodziszczu. Uczniowie klasy 7 B - Milena Wolak, Michał Skoczylas i 8 C - Marta Wydra po eliminacjach szkolnych reprezentowali naszą szkołę pod opieką p. Edyty Kaczorowskiej.
      Nasza "WSPANIAŁA DRUŻYNA " zajęła 2. miejsce. Gratulujemy!!!