• Spotkanie z panem Marcinem Długopolskim

• W ramach cyklicznych spotkań z ciekawymi i inspirującymi osobowościami 13 stycznia nasi uczniowie mieli okazję poznać pasję pana Marcina Długopolskiego.

Pan Marcin jest mieszkańcem Ząbkowic Śląskich i to właśnie tam rozpoczęła się jego przygoda związana z rowerem. Po ukończeniu szkoły średniej wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie podjął pracę, a następnie kontynuował naukę na Uniwersytecie Derby, gdzie rozwijała się jego pasja rowerowa. Poznawał Anglię właśnie poprzez jazdę na rowerze. Zapisał się do klubu rowerowego Buxton Cycling Club, brał udział w różnego rodzaju zawodach.

Na pierwszą swoją dłuższą trasę wybrał się na Majorkę, gdzie objechał wyspę, poznając jej trudno dostępne regiony. Na kolejną podróż postanowił poświęcić więcej czasu i postawił przed sobą większe wyzwanie. W 2015 roku wyruszył z Pragi do Genewy. 1300 kilometrowa trasa prowadząca między innymi przez liczne alpejskie przełęcze pozwoliła mu na zdobycie wielu cennych doświadczeń dotyczących przygotowania ekwipunku wyprawowego oraz sprawdzenie swojej kondycji.

Następnie zrodził się pomysł, aby wyruszyć w samotną podróż rowerową dookoła świata. Wyprawę rozpoczął 17 czerwca 2017 roku. Dotychczas objechał 3 kontynenty - Europę, Amerykę Południową i Północną, realizując częściowo swoje wielkie marzenie.

Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o trudach wypraw pana Marcina, sztuce przygotowań i realizacji planów oraz wynikającej z tego satysfakcji. Dzięki licznym fotografiom odkryli, co można zobaczyć, kogo poznać i czego się nauczyć, podróżując w ten sposób. Chętnie odpowiadali też na pytania zadawane przez gościa.

Spotkanie udało się zorganizować dzięki inicjatywie pani Renaty Walczewskiej i przewodniczącemu Rady Rodziców - panu Pawłowi Paterakowi. Z niecierpliwością czekamy na kolejnych ciekawych gości w naszej szkole.

Link do reportażu o wyprawach Pana Marcina

Wywiad w kwartalniku Polonii z Montrealu

• Greccy bogowie i herosi

• W ostatnich dniach szkolne korytarze opanowali greccy bogowiei herosi. To efekt utrwalającej się powoli w naszej szkole tradycji podsumowywania cyklu lekcji języka polskiego dotyczących mitologii greckiej w klasach 5. Wspaniałe przebrania, własnoręcznie wykonane atrybuty, plakaty, opowieści oraz ciekawostki o bogach i bohaterach. Już wiemy, że sporo informacji zostało utrwalonych i zapamiętanych. Moc samodzielnego działania, słowo plus obraz - te rzeczy działają cuda. A i nie zabrakło przy tym kreatywności i elementów zabawy, co widać na zdjęciach.

Podziękowania dla rodziców i dziadków za pomoc przy strojach i rekwizytach, bo wiemy, że niejedni byli zaangażowani

• Kolędnicy Misyjni 2023

• Nasi uczniowie tradycyjnie włączyli się w tę coroczną akcję. W tym roku Papieskie Dzieło Pomocy Dzieciom poświęcone jest Papui Nowej Gwinei, a w szczególności dzieciom, które zmagają sie codziennie z wieloma problemami.

Wdzięczni jesteśmy mieszkańcom Pszenna za złożone ofiary - 402 zł. Do zobaczenia za rok!