• Wesołych Świąt

          • W ostatnim dniu przed przerwą w nauce w naszej szkole zapanowała iście świąteczna atmosfera.

            Już od samego rana słychać było kolędy i pastorałki, które przygotowały i zaprezentowały klasy 1-3. Zabrzmiały również kolędy wygrywane m.in. na skrzypcach, gitarze oraz keyboardzie.

            Rozstrzygnięty również został konkurs na stroik bożonarodzeniowy. Stroik zgłoszony do konkursu musiał być wykonany z wykorzystaniem tylko naturalnych materiałów.

            Wybór był bardzo trudny, więc postanowiono nagrodzić aż sześć prac konkursowych.

            I miejsce - Wiktor Wojciechowski i Bartłomiej Krajnik,

            II miejsce- Emilia Kaczorowska i Piotr Wyskiel,

            III miejsce- Zuzanna Barska i Jakub Keler.

            Uczniowie klas 4-8 przygotowali koncert kolęd zorganizowany przez Samorząd Uczniowski we współpracy z nauczycielkami muzyki i religii. Było kolorowo, radośnie i w kolędniczym nastroju, choć niektórym towarzyszyła sceniczna trema.

            Wysłuchaliśmy także wspaniałej, nastrojowej pastorałki, która została przygotowana przez uczennice naszej szkoły oraz Pana Dyrektora Tadeusza Szarwaryna.

            Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i raz jeszcze życzymy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT!

          • Pastorałka

          • Z życzeniami świątecznymi prezentujemy pastorałkę w wykonaniu naszych uczennic: Marysi Dubiel, Julii Paterak i Hani Ostafińskiej pt. „Cisza świąt” (słowa, muzyka, aranżacja- Tadeusz Szarwaryn, miks, mastering -  Mateusz Szarwaryn).

            Pastorałka nagrana została w dniu 15 grudnia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

            Słowami pastorałki składamy wszystkim słuchającym życzenia:

             by nigdy nie „brakło słów tych, co leczą,

            co zmienić mogą szarość w nadzieję.

            Święta niech trwają zawsze w nas samych

            Żyjmy zachwytem Miłości z  Betlejem”

          • Wycieczka do Wrocławia

          • W dniu 16.12.2022 r. uczniowie klas 8a i 8c odwiedzili Muzeum Adama Mickiewicza we Wrocławiu, w którym brali udział w lekcji pt. „Jak utopiłem tysiąc słów” – historia napisania epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Następnie ósmoklasiści uczestniczyli w warsztatach, gdzie mogli sprawdzić swoje umiejętności w posługiwaniu się gęsim piórem. Spacer po wrocławskim Rynku i zakupy na bożonarodzeniowym jarmarku w otoczeniu spadających płatków śniegu były zwieńczeniem kolejnego udanego wyjazdu.

          • Szkoły pełne talentów

          • Nasza szkoła przystąpiła jakiś czas temu do programu Lidla „Szkoły pełne talentów”. Szkoły otrzymały drogą pocztową specjalne pakiety informacyjne, wśród nich znalazły się unikatowe hasła i loginy do rejestracji placówki w systemie. Każdy klient, który przy okazji zakupów odebrał „Talenciaki” , wspierał szkołę, przekazując punkty do placówki lub samodzielnie skanując kod QR i nabijając punkty w systemie.

            Dzięki Państwa zaangażowaniu szkoła uzbierała 1956 punktów, które można było wymienić na nagrody z listy dostępnych produktów na stronie programu. Po rozeznaniu wśród nauczycieli potrzeb doposażenia szkoły w pomoce dydaktyczne wybrano:

            magnetyczną pięciolinię,

            zestaw diatoniczny do muzyki

            zestaw do eksperymentów związanych z elektrycznością do fizyki

            Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Pracownikom szkoły oraz wszystkim naszym sympatykom za włączenie się do akcji. 

          • Świąteczny nastrój w bibliotece

          • Nasza biblioteka stała się miejscem narodzin najdłuższej kartki świątecznej. Od Dnia Kredki, tj. 22 listopada, uczniowie tworzą ją podczas przerw międzylekcyjnych, ozdabiając własnoręcznie wykonanymi rysunkami i życzeniami. Twórczości tej towarzyszą nastrojowe piosenki świąteczne. Efekty tej niecodziennej pracy poznamy w ostatnim dniu nauki przed Świętami Bożego Narodzenia.

          • Świąteczne gwiazdki

          • Przy użyciu drukarki MakerBot, zakupionej w ramach projektu "Labolatoria Przyszłości "powstało kilka prostych ozdób świątecznych do sali matematyczno - fizycznej. Uczniowie klas 4 a i 6 a mieli okazję obserwować powstawanie wydruku 3D. Dowiedzieli się, czym jest filament, że jest on biodegradowalny i jednym z jego głównych składników jest mączka kukurydziana, poznali także funkcję raftu w wydruku. Możliwości drukarki wzbudziły ciekawość uczniów, co mamy zamiar wykorzystać praktycznie na lekcjach matematyki dotyczących geometrii.

          • Bezpieczny KRUSnal

          • Po raz pierwszy nasza szkoła wzięła udział w konkursie "Bezpieczny KRUSnal". Jego celem jest promowanie wśród uczniów z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego

            Arkadiusz Dziurdzia, uczeń klasy 6 a, po udziale w etapie regionalnym konkursu zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego, gdzie 6 grudnia zajął zaszczytne miejsce, znajdując się tym samym w gronie laureatów. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 28 uczniów, którzy przeszli eliminacje wśród 1100 dzieci z 15 szkół podstawowych z powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego, świdnickiego i wałbrzyskiego.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Ciekawa lekcja fizyki

          • W minionym tygodniu uczniowie klasy 7a na lekcjach fizyki wyznaczali masę i ciężar różnych ciał fizycznych, wykorzystując w tym celu elementy zestawu LaboLAB Siły i energia, który został zakupiony w ramach projektu Laboratoria przyszłości. Kolejnym etapem będzie wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności do wyznaczenia gęstości substancji wykorzystywanych ciał z użyciem wspomnianych pomocy naukowych.

          • Przygotowania do świąt

          • Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej, a młodsi uczniowie z naszej szkoły powoli się do nich szykują. Nasze przygotowania rozpoczęliśmy od wykonania choinek i mikołajków ze sznurków. Zajęcia odbyły się dzięki uprzejmości pani Moniki Kalitki, która podzieliła się swoją wiedzą i przeprowadziła w klasach drugich i trzecich warsztaty makramy. Dzieci z dużym zaangażowaniem zaplatały węzły ze sznurków, by na koniec wyczarować piękne dzieła. Nie było to proste zadanie, ponieważ wymagało od uczniów dużego skupienia, zaangażowania i umiejętności wiązania, ale efekt końcowy był zdumiewający. Czekamy na kolejne artystyczne spotkanie i jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wspaniałe zajęcia

          • Wycieczka do Marianówka

          • Dnia 13 grudnia 2022r. klasa 1a i 1b wybrały się na warsztaty świąteczne do Gospodarstwa Agroturystycznego "Marianówek" w Dobrocinie.

            Dzieci mogły same zrobić świąteczne pierniczki, wykonały także bombki według własnego pomysłu. Uczniowie klas pierwszych mieli też okazję spotkać się ze św. Mikołajem i zatańczyć z nim ulubione tańce.

            Udało się również odwiedzić zwierzęta hodowlane: konie, kozy, baranki...

            Cała wycieczka odbyła się w wyjątkowym świątecznym klimacie.

          • Mikołajki

          • Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień - 6 grudnia. Wszystkie dzieci tego dnia z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi i oczekiwały na Mikołaja. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać.

          • ​​​​​​​ Dzień Górnika

          • "Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym."

             

          • Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • W listopadzie z okazji Międzynarodowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień uczniowie wybierali najbardziej życzliwą osobę spośród swoich klasowych koleżanek i kolegów.

            Oto osoby wyróżnione, z których jesteśmy bardzo dumni:

            1a - Natalia Adamczyk

            1b - Karolina Mielnik

            2a - Hania Całka

            2b - Lilianna Basamania

            2c - Marysia Podwórny

            3a - Erica Motriska

            3b - Nikodem Kokoszka

            3c - Dawid Woźniak

            4a - Michał Zimnoch

            4b - Maja Paździorko

            4c - Hania Pryjma

            5a - Błażej Balant

            5b - Magdalena Kulig

            6a - Jakub Lisowski

            6b - Bartłomiej Małek

            7a - Daryna Yaruchyk

            8a - Weronika Zimnoch

            8b - Hania Janik

            8c - Grzegorz Macocha

            Dzięki Radzie Rodziców mogliśmy nie tylko nagrodzić naszych Życzliwych dyplomami (które koniecznie powinny znaleźć się w złotej ramce!), ale również małymi upominkami.

            Serdecznie za to dziękujemy! Niech nasi laureaci będą inspiracją dla wszystkich, a życzliwość cechą, którą każdy z nas dzieli się z innymi

          • Pasowanie na ucznia

          • "Pierwszy egzamin na ucznia zdany, takich uczniów chętnie witamy"

            Pasowanie na uczniów klas pierwszych to uroczyste wejście pierwszaków w życie szkolne.

            25 listopada pierwszoklasiści z naszej szkoły w niezwykle podniosłej atmosferze złożyli uroczyste ślubowanie. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. M.Kopernika w Pszennie.

          • Kiermasz Adwentowy

          • Dziękujemy klasom 5a, 7a oraz 8a,8b,8c za pomoc w przygotowaniu Kiermaszu Adwentowego w naszej parafii w Pszennie

            Dzięki Waszej pomocy i zaangażowaniu można było nabyć kartkę świąteczną czy anioła na choinkęPierniki i wieńce adwentowe wykonały panie z Koła Gospodyń w Wilkowie.

            Dziękujemy i zachęcamy do radosnego przeżywania adwentu

          • Andrzejki

          • „Andrzejki to zabawy czas,

            niech magia i wróżba

            królują wśród nas…”

            Tradycja andrzejkowa znana jest już Polsce od prawie 500 lat. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się w 1557 roku. Andrzejki związane są przede wszystkim z wróżbami, do których niegdyś podchodzono niezwykle poważnie.

            Jednak w dzisiejszych czasach andrzejki to przede wszystkim okazja do świetnej zabawy. Naróżniejsze wróżby nie są już traktowane z powagą, lecz stanowią pretekst do zabawy czy śmiechu. Właśnie tak wczoraj bawili się uczniowie klas I-III. Tańce,wspaniala muzyka i zabawy muzyczno-ruchowe dostarczyły wszystkim uczniom pozytywnych emocji. Nie zabrakło tradycyjnego ustawiania butów, przekłuwania serduszek z imionami czy wrzucania monety do miski z wodą. Andrzejkowe wróżby i wesoła zabawa pozwoliły dzieciom oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń. Po tańcach dzieci udały się do swoich klas na mały poczęstunek przygotowany przez rodziców.

          • Laureatki Dyktanda Niepodległościowego

          • 26 października nasze dwie uczennice wzięły udział w wojewódzkim finale X Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii"

            Z dumą informujemy, że Milena Dudziak i Maria Grabska znalazły się w gronie najlepszych w województwie i uzyskały tytuł laureata konkursu.

            W miniony poniedziałek dziewczyny uczestniczyły w uroczystej gali podsumowującej w XIV LO we Wrocławiu, podczas której miały okazję wysłuchać wykładu gościa specjalnego - prof.Jana Miodka.

            Gratulujemy i pękamy z dumy