• Gminna Liga Szkół

          • 24 listopada odbyła się kolejna odsłona Gminnej Ligi Szkół. Tym razem przyszło nam rywalizować w koszykówce chłopców i dziewcząt klas 5. i 6. Po bardzo wyrównanej rywalizacji nasi chłopcy zajęli 3., zaś dziewczyny 4. miejsce (przegrywając podium różnicą małych punktów w małej tabeli). W rywalizacji bierze udział 6 gminnych placówek.

          • Dlaczego warto zostać naukowcem?

          • 25 listopada nasza szkoła w ramach cyklicznych „Spotkań z Osobowościami” miała zaszczyt gościć  prof. Marcina Drąga.

            Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli Rady Rodziców, a w szczególności  Pani Katarzyny Puszcz Mazur i Panu Pawłowi Paterakowi udało się zaaranżować spotkanie z uczniami klas IV- VIII.

             Pan profesor jest absolwentem II LO w Świdnicy, a obecnie  kieruje Katedrą Chemii Biologicznej i Bioobrazowania na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej. Od początku pandemii zajmował się badaniami nad strukturą koronawirusa SARS-CoV-2. Stworzył unikalne laboratorium obrazowania, w którym wraz ze swoim zespołem rozpracował kluczowy enzym koronawirusa SARS-CoV-2 i otworzył tym samym drogę do powstania leku na COVID-19. 

            Na swoim koncie prof. Marcin Drąg ma już dziewięć patentów i blisko 110 prac naukowych opublikowanych w najwyższej klasy czasopismach. Jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, tzw. polskiego Nobla za rok 2019. W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Nagrodę Naukową Wrocławia. Podczas spotkania zdradził nam „tajemnicę”, że oto właśnie 25 listopada we Wrocławiu odbiera kolejną nagrodę „Dolnośląski Klucz Sukcesu”!

            Pracował na uczelniach we Włoszech, Austrii, Francji i w Stanach Zjednoczonych. Jest związany z prestiżowym Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w Kalifornii.

            Prof. Marcin Drąg został wybrany na członka korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności. W tej prestiżowej organizacji naukowej będzie działał w ramach Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.

            Spotkanie z uczniami klas IV- VIII pod tytułem "Dlaczego warto zostać naukowcem", to rewelacyjne informacje naukowe przekazane w formie zrozumiałej dla wszystkich, to wielka dawka inspiracji, pobudzenia motywacji do poszukiwania i rozwijania swoich zainteresowań i pasji w różnych dziedzinach, bo przecież kreowanie własnej przyszłości i zdobywanie wiedzy począwszy od szkoły podstawowej po dalsze szczeble kształcenia, może kiedyś zaowocować kreatywnymi rozwiązaniami problemów naukowych przez naszych uczniów. Dziękujemy Panie Profesorze!

          • Nowości w bibliotece szkolnej

          • Nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o ponad 400 nowych pozycji książkowych. Są to przede wszystkim nowości rekomendowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli.  Wszystkie pozycje zostały zakupione dzięki  dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2. 0 na lata 2021-2025. Oprócz książek nabyte zostały  również elementy wyposażenia biblioteki: rzutnik wraz z ekranem,  kolorowe pufy i siedziska . Zachęca to do odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zasobów. Serdecznie zapraszamy młodszych i starszych czytelników. 

          • Poznaj Polskę

          • 22 listopada uczniowie klas drugich wzięli udział w wycieczce do Wałbrzycha, która odbyła się w ramach programu „Poznaj Polskę”. W pierwszej części wycieczki dzieci odwiedziły Starą Kopalnię Centrum Nauki i Sztuki. Uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych „Szychta fuksów - pierwsza zmiana młodych górników”. Na początku przewodnik zapoznał dzieci z etapami przygotowań górnika do pracy, opowiedział o codziennych obowiązkach i zwyczajach. Następnie uczniowie obejrzeli ekspozycję muzealną w budynku łaźni i lampowni, nadszybie oraz maszynownię szybu „Julia”. Najbardziej wyczekiwane zadania czekały na uczniów podczas zwiedzania sztolni ćwiczebnej, gdzie każdy uczestnik wcielił się w rolę prawdziwego górnika i wykonywał lekkie górnicze prace. Po tak atrakcyjnych zajęciach na uczniów czekał pyszny posiłek w restauracji. Następnie uczniowie odwiedzili Muzeum Porcelany – mieli możliwość podziwiania wspaniałych porcelanowych eksponatów, poznania ich historii oraz wielu ciekawostek. W drugiej części spotkania, dzieci wzięły udział w warsztatach, podczas których powstały wspaniałe przestrzenne prace. Uczniowie malowali farbami porcelanowe figurki na podobraziu. Wycieczka dostarczyła niezapomnianych przeżyć, a przede wszystkim wzbogaciła wiedzę uczniów.

          • Wycieczka do Wrocławia

          • 23.11.2022 klasy czwarte wybrały się na wycieczkę do Wrocławia. Uczniowie usłyszeli podstawowe informacje o wrocławskim Rynku i Ostrowie Tumskim, które mieli okazję zobaczyć, a następnie bardzo aktywnie oglądali wystawy w Kolejkowie i Muzeum Iluzji.

          • Wycieczka do biblioteki i muzeum

          • W Świdnicy istnieje niesamowite miejsce, pełne tradycji naszego regionu. Mowa tu oczywiście o Muzeum Dawnego Kupiectwa. Muzeum to niedawno odwiedzili uczniowie klasy III b i III c, którzy uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem podziwiały eksponaty. Dowiedziały się, że Świdnica leży na starej, średniowiecznej drodze handlowej oraz że w mieście tym produkowano słynne na całą Europę piwo. Zwieńczeniem wyprawy do Świdnicy była wycieczka po Miejskiej Bibliotece w celu poznania zawodu bibliotekarza. Zwiedziliśmy nie tylko pomieszczenia biblioteki, ale wyruszyliśmy również w poszukiwaniu ziół ukrytych w jej zakamarkach, których cystersi używali do produkcji leków. Była to niesamowita podróż pełna wrażeń. Jeśli jeszcze nie byliście w Muzeum Dawnego Kupiectwa czy też w bibliotece, warto się tam wybrać.

          • Audycja muzyczna

          • Listopad to miesiąc w którym patriotyczne melodie można usłyszeć zdecydowanie częściej niż w pozostałej części roku. Również podczas poniedziałkowej audycji umuzykalniającej dla uczniów klas I-III zabrzmiały tradycyjne utwory ludowe oraz pieśni patriotycze. Uczniowie mieli okazję podziwiać wspaniały strój szlachecki oraz zatańczyć poloneza.

          • Dziękujemy

          • Dzięki inicjatywie Rady Rodziców gabinet historyczny naszej szkoły został wyposażony w monitor interaktywny.

            Ta nowoczesna pomoc dydaktyczna z powodzeniem uatrakcyjni zajęcia z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Monitor o przekątnej ekranu 65 cali zapewnia świetną jakość wyświetlania obrazu nawet w rozdzielczości 4K, łącząc kwestie bezpieczeństwa, zaawansowanych technologii i intuicyjnej obsługi. To nie tylko najwyższy standard jakości, ale także wiele możliwości w dydaktyce np. nanoszenia uwag i późniejszego zapisu wyniku wspólnej pracy uczniów i nauczyciela.

            Model ma wbudowany system Android, który obsługuje aplikację Note, przeglądarkę internetową, menedżera plików, dyski w chmurze, WPS Office i inne. Monitor umożliwia również odtwarzanie prezentacji, plików wideo, zdjęć, slajdów, plików tekstowych i wielu innych formatów.

            Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za starania w unowocześnienie procesu dydaktycznego, a w szczególności dziękujemy przewodniczącemu Rady Rodziców Panu Pawłowi Paterakowi, zastępcy Panu Bartłomiejowi Całce i skarbnikowi Panu Stanisławowi Dubielowi za inicjatywę związaną z doposażeniem gabinetu historycznego oraz sprawne przeprowadzenie procedury zakupowej.

          • Książka moim przyjacielem

          • Biblioteka szkolna podsumowała wyniki konkursu czytelniczo – plastycznego KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM. Uczniowie mieli za zadanie przeczytać książkę wypożyczoną z biblioteki, a następnie wykonać ilustrację zainspirowaną tą książką. Spośród wielu ciekawych prac, które napłynęły, komisja najwyżej oceniła następujących autorów:

            w kategorii klas. I-II

            I miejsce Julian Żaczek kl. 1 a

            II miejsce Alicja Romanowicz kl. 2 a

            III miejsce Maja Pietruszka kl. 1 a

            w kategorii kl. III

            I miejsce Zofia Sawicka kl. 3 c

            II miejsce Maja Tomasik kl. 3 c

            III miejsce Wojciech Ciszewski kl. 3 a

             

             

            Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

          • Dzień Jeża

          • Dzień Jeża to kolejna okazja do tego, by w głowach naszych uczniów zaszczepić ciekawość do poznawania otaczającego ich świata. By uczyć ich wrażliwości i empatii na otaczajace ich środowisko. Bardzo potrzeba nam osób, które w przyszłości będą dbać o naszą planetę. Aby to zrobić wystarczy zacząć od małych rzeczy. A taką małą rzeczą jest ochrona jeży, które od 2014r. podlegają w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Według najnowszych badań wynika, że jeże mogą wyginąć w naszym kraju do 2025 r. Aby tego uniknąć już dziś musimy uświadamiać nasze najmłodsze dzieci, jak ważna jest rola tych malutkich zwierząt w ekosystemie i co możemy zrobić aby je uratować. Dzisiejsze zajęcia to był świetny moment na przybliżenie sylwetki Jeża. To okazja by uświadomić sobie, że choć jestem mały mogę wiele. Dołącz się do nas i zacznij pomagać naszym malym sprzymierzeńcom.

          • Zajęcia z robotami

          • Jedna z lekcji informatyki w klasie 3a polegała na programowaniu robotów Botzees, które zakupione zostały dzięki inicjatywie edukacyjnej Laboratoria Przyszłości.

            Zajęcia programowania pobudzają do myślenia logicznego i abstrakcyjnego, uczą rozwiązywać problemy. By zaprogramować robota, uczeń musi łączyć różne czynności, takie jak, analizowanie, porównywanie, wnioskowanie. Programowanie sprzyja rozwojowi wyobraźni, pamięci, uwagi i spostrzegawczości. Zajęcia z robotami są dla uczniów atrakcyjne, dlatego chętnie i aktywnie biorą w nich udział.

          • Wycieczka do Lutomierza

          • Dnia 14 listopada uczniowie klas piątych byli na wycieczce w Lutomierzu, podczas której poznawali tajniki warzenia sera.

            W trakcie tej kilkugodzinnej wyprawy piątoklasiści napełnili brzuchy pysznymi racuchami, serami i innymi specjałami, a po poczęstunku, nieco rozleniwieni smakołykami, przystąpili do działania. Podczas warsztatów zobaczyli na własne oczy, jak z mleka powstaje ser, a także wykonali samodzielnie serki z wybranymi dodatkami (domownicy będą mogli degustować). Wybrali się również na spacer po okolicy, aby poznać tajemnice dawnego folwarku i posłuchać o historycznym i współczesnym gospodarstwie. Pogoda i humory dopisały, co widać na zdjęciach.

            Polecamy takie "smaczne" edukacyjne wycieczki

            W trakcie tej kilkugodzinnej wyprawy napełnili brzuchy pysznymi racuchami, serami i innymi specjałami, a po poczęstunku, nieco rozleniwieni smakołykami, przystąpili do działania. Podczas warsztatów zobaczyli na własne oczy, jak z mleka powstaje ser, a także wykonali samodzielnie serki z wybranymi dodatkami (domownicy będą mogli degustować). Wybrali się również na spacer po okolicy, aby poznać tajemnice dawnego folwarku i posłuchać o historycznym i współczesnym gospodarstwie. Pogoda i humory dopisały, co widać na zdjęciach.

            Polecamy takie "smaczne" edukacyjne wycieczk

          • „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…”

          • W związku z Narodowym Świętem Niepodległości nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję pod nazwą „Szkoła do hymnu”, zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach tej akcji 10 listopada punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami uroczyście odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”. Po hymnie obejrzeliśmy wspaniały występ w wykonaniu klasy 3a i 3c, które odtańczyły nasz taniec narodowy - polonez

            Klasy starsze także uroczyście świętowały.

            6 a i 6 b z wychowawczyniami przygotowały krótki montaż słowno-muzyczny pt. "Z kart historii Polski". Wspólnie odspiewano hymn, a następnie odbył się konkurs na najpiękniejsze wykonanie hymnu narodowego organizowany przez Samorząd Uczniowski. Klasy przygotowywały się do niego głównie w ramach lekcji muzyki. Wszyscy z zaangażowaniem i zachowaniem właściwej postawy odśpiewali dwie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Wg jury najlepiej zrobiły to:

            klasa 5 b (kategoria klas 4-5),

            klasa 6 a (kategoria klas 6-8).

            Wyróżnienia otrzymały klasy: 4 b, 5 a, 7 a i 8 c.

            To było piękne, wspólne i radosne świętowanie. Dziękujemy organizatorom oraz wszystkim uczestniczącym uczniom i nauczycielom

          • Wycieczka do Gross - Rosen w Rogoźnicy

          • W dniu 07.11.2022r. uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie wraz z opiekunami odwiedzili niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Gross - Rosen w Rogoźnicy, aby „…w naszej zbiorowej pamięci została zachowana świadomość rozmiarów Holokaustu, zaplanowanego i przeprowadzonego przez nazistów.” Uczniowie podczas wycieczki mogli dowiedzieć się, że „… Głębia grozy, ale też szczyty ludzkiego heroizmu mogą stać się miarą tego, do czego zdolny jest człowiek zarówno w czynieniu dobra, jak i zła…” (cytaty pochodzą z deklaracji podpisanej w Sztokholmie                               w styczniu 2000 r. przez przedstawicieli 45 państw). Zwiedzanie miało dwa etapy: w pierwszym zwiedzający obejrzeli półgodzinny film -  świadectwo byłych więźniów, którzy przeżyli ten koszmar. Następnym etapem było zwiedzanie obozu, podczas którego ósmoklasiści dowiedzieli się o trudach codziennego życia w jednym z najcięższych obozów zagłady.

          • Piosenki Marysi

          • Z przyjemnością informujemy, że w listopadowym numerze miesięcznika Victor, przeznaczonym dla młodzieży szkolnej, ukazały się teksty piosenek napisane przez naszą uczennicę Marysię Dubiel z klasy 8 a. Marysia ma wiele zainteresowań. Jest harcerką, uczestniczy w zajęciach teatralnych i wokalnych. Pisze także teksty piosenek. Cztery z nich możemy przeczytać we wspomnianym miesięczniku.

            Gratulujemy Marysi  i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

          • Kasztanki dla Lenki

          • Zakończyła się akcja „Kasztanki dla Lenki”. Jej celem była pomoc w rehabilitacji 11- letniej dziewczynki. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej. Nasi uczniowie po raz kolejny wykazali się wielką wrażliwością i potrzebą niesienia pomocy. Za to zaangażowanie otrzymaliśmy podziękowanie od rodziców Lenki oraz od Koła Gospodyń Wiejskich w Domanicach, które było pomysłodawcą akcji.

             Dziękujemy wszystkim biorącym w niej udział.

             

          • Niezwykli goście...

          • Wizyta gości wzbudziła ogromne emocje wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły, ponieważ odwiedzili nas pracownicy schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy wraz z czworonożnym przyjacielem- pieskiem Fiolką

            Panie z wielką pasją opowiedziały o swej pracy. Dowiedzieliśmy się jak wygląda proces adopcji psa lub kota, kto może zostać wolontariuszem schroniska oraz jak pomóc porzuconym zwierzętom. Najważniejszą lekcją dla uczniów było to, aby zrozumieli, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Aby wiedziały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale obowiązek.

            Na ręce pracowników przekazaliśmy wszystkie dary przyniesione przez dzieci dla zwierząt. Każda puszka karmy to dla podopiecznych schroniska wielka pomoc i radość, która pomaga ocalić kolejne zwierzę.

            Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły udowodnili, że mają wielkie serca

            Serdecznie dziękujemy!!!!

          • Zaczytani rodzice

          • Zakończył się międzyklasowy konkurs pod hasłem „Zaczytani rodzice" zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Do udziału w nim zostali zaproszeni rodzice uczniów naszej szkoły, których zadaniem było przesłanie zdjęć przedstawiających ich podczas lektury. Zwycięzcą miała zostać klasa, która wykaże się najwyższą frekwencją uczestnictwa.

            Celem konkursu było:

            propagowanie czytania jako formy spędzania wolnego czasu;

            rozpowszechnianie idei czytania książek przez osoby znaczące w życiu dziecka;

            promowanie wspólnych działań rodzinnych wzmacniających więzi rodzinne, przynoszących radość i relaks.

            Cieszymy się z dużego zainteresowania rodziców naszym konkursem i dziękujemy im za udział. Z przyjemnością ogłaszamy, że najwięcej zdjęć wpłynęło od klasy 3 c, która tym samym zwyciężyła.

          • Konkurs związanym z zachowaniem bezpieczeństwa przy pracach rolniczych

          • 3 listopada 2022 roku uczniowie naszej szkoły w składzie

            Filip Huzar,

            Wiktor Huzar,

            Arkadiusz Dziurdzia

            wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego związanym z zachowaniem bezpieczeństwa przy pracach rolniczych

            Konkurs odbył się w Świdnicy, a uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych Gminy Świdnica z klas IV-VI. Rozwiązywali oni test, który miał na celu wyłonienie reprezentantów gminy do etapu rejonowego. W gronie zakwalifikowanych znalazł się ️Arkadiusz Dziurdzia, który przystąpi do zmagań rejonowych.

            Serdecznie gratulujemy

            Oprócz części konkursowej uczniowie mieli okazję zapoznać się ciekawostkami dotyczącymi Książańskiego Parku Krajobrazowego i wzięli udział w minikonkursie na temat wiedzy z zakresu fauny i flory najbliższej okolicy, zasad przebywania i zwiedzania parków krajobrazowych i narodowych.

          • Ciało człowieka...

          • Ciało człowieka i jego funkcjonowanie nie stanowi dla uczniów klasy 2 c tajemnicy. Na ostatnich zajęciach dzieci zapoznały się z budową ludzkiego ciała oraz poznały najważniejsze kości, narządy i ich położenie w ludzkim ciele. Klasa samodzielnie wykonała szkielet człowieka z tekturowych rolek oraz umiejscowiła podpisy poszczególnych kości. Każdy mógł z bliska obejrzeć, jak wygląda czaszka człowieka oraz sprawdzić, ile zębów ma dorosły człowiek. Na podsumowanie zajęć wykonane zostały lapbooki, czyli kreatywne książeczki, które wzbudzily ciekawość i zmotywowały do odkrywania i gromadzenia dalszych informacji dot. tajemnic ludzkiego ciała.