• Europejski Dzień Języków

• Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską

Uczniowie naszej szkoły włączyli się do tej akcji, rozumiejąc znaczenie znajomości języków obcych oraz kultur innych narodów.

W poniedziałek w szkole królowały stroje w barwach flag różnych krajów, słychać było pozdrowienia w wielu językach, tu i ówdzie pojawiały się postaci znane w danym kraju europejskim, a nawet można było posmakować tradycyjnych przysmaków narodowych.

Wszystkie klasy zaangażowały się w obchody tego kolorowego dnia, a organizacją zajęły się nauczycielki języków obcych we współpracy z wychowawcami klas.

• Sprzątanie Świata

• 29. edycja akcji „Sprzątanie Świata” - „Wszystkie śmieci są nasze”

16 września 2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w corocznej Akcji Sprzątania Świata.

W klasach 1-4 były to zajęcia stacjonarne, przeprowadzono pogadanki, uczniowie rozwiązywali krzyżówki, rebusy i zagadki udostępnione w materiałach edukacyjnych przez Fundację Nasza Ziemia.

Klasy 5-8 posprzątały teren wokół szkoły, stadionu sportowego, pobocze drogi krajowej nr 35 i drogę w stronę cmentarza. Zebrano łącznie 120-litrowe worki zmieszanych odpadów. Tegoroczna akcja została przeprowadzona we współpracy z gminnym ekologiem panem Waldemarem Woźniakiem, a koordynatorem była pani Małgorzata Pizuńska.

• Powitanie jesieni

• Dzieci wspaniale przygotowały się na przyjście nowej pory roku. Na ich strojach dominowały kolory jesieni, czyli czerwony, żółty, pomarańczowy, zielony i brązowy. Nie zabrakło również jesiennych kapeluszy, wianków, bukietów oraz koszy pełnych darów z lasu, sadu i ogrodu. Każda z klas zaprezentowała wspaniały występ. Były jesienne piosenki oraz tańce. Na zakończenie wszyscy otrzymali zdrowy i pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców ze smacznych darów jesieni.

Podczas uroczystości bardzo dobrze sprawdził się nowy sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości

• Curling

• W klasie 5b w ramach zajęć z wychowawcą odbyła się nietypowa lekcja. Antek, jeden z uczniów tej klasy, przybliżył kolegom i pani wychowawczyni tajniki jednego ze swoich hobby - curlingu

Jest to mało popularny, ale jakże ciekawy sport, a niewielu zapewne wie, że można trenować go w Świdnicy, gdzie istnieje klub curlingowy "Dzik", do którego Antek należy. Co prawda trenują w nim głównie dorośli, ale młodzi adepci sportu na lodzie są mile widziani.

Chłopiec opowiedział o historii tej dyscypliny, o potrzebnym sprzęcie (przyniósł takowy do szkoły) oraz zasadach gry. Klasa piąta bardzo dziękuje koledze za ciekawą lekcję

• Dzień Kropki

• 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. W tym roku uczniowie klas I-III oraz dzieci ze świetlicy szkolnej postanowili przyłączyć się do jego obchodów.

Tego dnia obowiązywały ubrania w kropki. Dzieci wysłuchały książki "Kropka” autorstwa P.H. Reynolds. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Po omówienu treści historii małej dziewczynki uczniowie przystapili do wykonania prac plastycznych rozwijających ich kreatywność, możliwości, umiejętności i talenty. Efekty ich prac możemy podziwiać na zamieszczonych poniżej zdjęciach.

A my po obchodach Dnia Kropki wiemy jedno: każdy z naszych uczniów ma ogromny talent, wystarczy tylko uwierzyć w siebie!!

• Narodowe Czytanie 2022

• Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do corocznej ogólnopolskiej akcji pod nazwą Narodowe Czytanie, która miała miejsce w miniony weekend.

Tegoroczne dzieło to „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Dziś uczniowie klas 4-8 mieli okazję usłyszeć ”Świteziankę” w interpretacji ósmoklasistów. Dodatkowo nauczycielki języka polskiego przybliżyły (a niektórym przypomniały) sylwetkę autora oraz cechy gatunkowe ballady takie jak obecność elementów fantastycznych czy tajemniczy nastrój.

• Spotkanie z Pawłem Fajdkiem

• Rok szkolny zaczęliśmy z rozmachem, otwierając nowe boisko Na tym jednak nie koniec, bo już następnego dnia, 2 września, odwiedził nas niecodzienny gość – Paweł Fajdek.

️Przedstawiać tego sportowca raczej nikomu nie trzeba, ale przypomnimy tylko, że jest to polski lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem, pięciokrotny mistrz świata w tej konkurencji, w tym najmłodszy mistrz świata w historii, mistrz Europy, brązowy medalista olimpijski, rekordzista Polski.

Podczas spotkania z uczniami, odpowiadając na przygotowane przez nich pytania, mówił o swojej sportowej drodze, wspominając także nieco o szkolnych latach czy pozasportowym hobby. Przy każdej sposobności podkreślał, jak ważny dla człowieka jest ruch, sport, zachęcał do wszelkiej aktywności fizycznej, przekonując dzieci i młodzież, że sport wpływa nie tylko na kondycję fizyczną człowieka. Spotkanie przebiegło w sympatycznej, swobodnej atmosferze, a kolejka stojących później po autograf czy zdjęcie zdawała się nie mieć końca

Dziękujemy Radzie Rodziców, a w szczególności jej przewodniczącemu - panu Pawłowi Paterakowi, który zainicjował to wydarzenie. Warto dodać, że podczas spotkania bardzo dobrze sprawdził się nowy sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłośc