• Zakończenie roku szkolnego

     • Uroczyście zakończyliśmy dziś rok szkolny i zainaugurowaliśmy wakacje. 
      Podczas oficjalnej części dzisiejszego spotkania odchodzący ósmoklasiści przekazali sztandar młodszym kolegom oraz wręczono nagrody i świadectwa wyróżniającym się uczniom. Koniec roku to także czas pożegnań - pan dyrektor skierował ciepłe słowo do tegorocznych absolwentów, a także pożegnał, z Radą Rodziców, tych członków Rady, którzy kończą swoją działalność na rzecz szkoły. Pożegnano również panią Annę Bodnaruk, która wspomagała nas wszystkich w komunikacji z uczniami z Ukrainy, pracując jako pomoc nauczyciela i tłumacz. Po części oficjalnej uczniowie odebrali w klasach świadectwa i z uśmiechem na ustach rozpoczęli zasłużone wakacje.
      Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku, a za absolwentów trzymamy kciuki, by dostali się do wymarzonych szkół!

     • Wycieczka do Torunia i Gniezna

     • Początki Państwa Polskiego to nazwa kolejnego projektu ministerialnego realizowanego w dniach 13-15 czerwca 2022 r. z udziałem uczniów klas ósmych i siódmych naszej szkoły. W programie znalazło się zwiedzanie Torunia i Gniezna.

      Toruń zaprezentował się całym bogactwem zabytków i historii. Stare Miasto, Krzywa Wieża, kościoły, pomniki …, aż trudno zapamiętać to wszystko! Dom Mikołaja Kopernika, jego pomnik, Planetarium pozwoliły uczniom ugruntować wiedzę o postaci patrona naszej szkoły.

      Wizyta w Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” okazała się miłym połączeniem przyjemnego z pożytecznym.

      W trzecim dniu młodzież zwiedziła Katedrę pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha w Gnieźnie, miejsce koronacji królów, gdzie jednym z głównych elementów wnętrza jest barokowa konfesja św. Wojciecha ze srebrną trumną zawierającą relikwie świętego.

      Ostatnim już punktem zwiedzania była wyspa Ostrów Lednicki, prawdopodobne miejsce Chrztu Polski.

      Kolejnym walorem wycieczki była integracja uczniów różnych klas, możliwość wspólnego spędzenia czasu z rówieśnikami w sytuacji pozaszkolnej.

     • Nowe książki w bibliotece

     • Biblioteka szkolna po raz kolejny wzbogaciła się o książki dla dzieci w języku ukraińskim . Zostały one podarowane przez  Fundację  Świętego Mikołaja, która je wydała we współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki.  Zapraszamy  zatem naszych uczniów z Ukrainy do korzystania z zasobów biblioteki.

     • Wyzwania czytelnicze 2022

     • Podsumowujemy akcję  „Wyzwania czytelnicze ”. Celem projektu była promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej oraz integracja środowiska szkolnego. Wyznaczone w nim zadania przeznaczone były dla wszystkich uczniów kl. 1-8. Polegały one  na przeczytaniu w danym miesiącu książki spełniającej określone kryteria oraz na zrobieniu zdjęcia z książką lub ilustracji okładki.

      Oto nasi najwytrwalsi czytelnicy, którzy w każdym miesiącu (od lutego do maja) przeczytali wyznaczoną książkę i przygotowali ilustrację lub zrobili zdjęcie:

      1. Wojciech Maciejewski kl. 1 a
      2. Hanna Sentkowiak kl. 1 a
      3. Weronika Grajewska kl. 1 a
      4. Hubert Szczyrba kl. 1 c
      5. Wojciech Ciszewski kl. 2 a
      6. Zuzanna Kurowska kl. 2 a
      7. Stanisław Bałdo kl. 2 a
      8. Natalia Graczyk kl. 2 a
      9. Alicja Frankowska kl. 2 b
      10. Maja Tomasik kl. 2 c
      11. Miłosz Gruszczyński kl. 2 c
      12. Paweł Holband kl. 3 b
      13. Aleksandra Sentkowiak kl. 3 b
      14. Laura Szczyrba kl. 6 a
      15. Maria Dubiel kl. 7 a
      16. Karina Klein kl. 7 c
      17. Hanna Leśniewski kl. 7 c
      18. Paulina Barwacz kl. 8 b

      oraz kl. 3 a jako zespół  

       

      Gratulujemy wytrwałości oraz talentu plastycznego.

     • Wycieczka do Krasiejowa

     • 23 maja 2022 roku uczniowie klas IIIa i IIIb uczestniczyli w wycieczce do Krasiejowa organizowanej przez „GLINKA SPORT PROMOTION” .

      W Parku Nauki i Ewolucji Człowieka  obejrzeli ekspozycje „Człowiek z  lodowca”, zapoznali się z etapami rozwoju naczyń i pisma. W jednej z sal edukacyjnych mogli „lecieć promem kosmicznym” i obejrzeć elementy Wszechświata.

      Tunel czasu przeniósł ich tam, gdzie jeszcze nie istniała Ziemia. Nic nie istniało. Począwszy od Wielkiego Wybuchu poznali kolejne etapy kształtowania się Ziemi. Dzięki wehikułowi czasu zostali świadkami powstania pierwszych galaktyk i Układu Słonecznego.

      Specjalny pociąg zawiózł dzieci do Pawilonu Paleontologicznego oraz Prehistorycznego Oceanarium. Stamtąd dzieci przeszły wraz z przewodnikiem na Jurajską Plażę i zwiedziły Park dinozaurów. Spacerując ścieżką dydaktyczną podziwiali różnorodność okazów dinozaurów. Obejrzeli ciekawy film o życiu tych dawnych zwierząt.

      Na zakończenie „podróży w czasie” dzieci zjadły smaczny obiad, pobawiły się na placu zabaw.

     • Poznaj Polskę- Wycieczka do Krakowa

     • W maju klasy 2a i 2b brały udział w dwudniowej wycieczce do Krakowa i Wadowic. Pierwszego dnia dzieci odwiedziły Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Ogromny park sensoryczny w którym poznawały różne dziedziny nauki wszystkimi zmysłami. Następnie zwiedziły Wawel, Kościół Mariacki, dziedziniec Uniwesytetu Jagiellońskiego i muzeum. Pobyt na zabytkowym rynku zakończył się zakupami pamiątek w Sukiennicach. Drugiego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili Muzeum Rodzinny Dom Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Pogoda dopisała więc wszyscy jedli lody i pyszne papieskie kremówki.  Wycieczka do Krakowa była wspaniałym przeżyciem i lekcją historii.

     • Festyn

     • Dnia 28 maja z inicjatywy Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie zorganizowano festyn rodzinny. W tym dniu odbyły się m.in. występy artystyczne oraz pokazy naukowe w ramach programu edukacyjnego Chefik opracowanego przez inżynierów z Politechniki Wrocławskiej. Przygotowano też mnóstwo atrakcji w postaci dmuchanych zjeżdżalni, gier wielkoformatowych, kawiarenki ze słodkościami oraz pysznego jedzenia. 

     • Wycieczka do Torunia

     • W dniach 9-10 maja 2022 r. w ramach projektu ministerialnego „Poznaj Polskę” odbyła się 2- dniowa wycieczka klas 5a, 5b oraz 7b do Torunia.

      Dzięki wycieczce uczniowie zwiedzili Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie w atrakcyjny sposób mogli poznać podstawy fizyki, chemii czy matematyki.

      Ważnym punktem programu była też wizyta w Domu Mikołaja Kopernika, patrona naszej szkoły, oczywiście nie mogło zabraknąć  wspólnego zdjęcia przy pomniku wielkiego astronoma.

      Następnie odbył się spacer po starym mieście z przewodnikiem, który poprzez ciekawe legendy i opowieści przybliżył dzieciom historię miasta i zabytków.

      Nie obyło się również bez samodzielnego wypiekania piernika, zgodnie z tradycyjną recepturą, w Żywym Muzeum Piernika

       

     • Emocje to my

     • W ramach realizacji Programu "Emocje to my" na przełomie kwietnia i maja odbył się konkurs pod tytułem "Moje emocje". W klasach I-III dzieci wykonywały prace plastyczne, a w klasach IV-VIII zdjęcia. Powstała ciekawa wystawa,a autorzy najciekawszych projektów zostali nagrodzeni. Gratulujemy wszystkim uczestnikom

     • Nowe książki w języku ukraińskim

     • Dzięki Fundacji Powszechnego Czytania nasza biblioteka szkolna otrzymała, za pośrednictwem wydawnictwa Nowa Era, książki i kolorowanki wydane w języku ukraińskim Wśród nich znajduje się popularne „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki. Zachęcamy naszych ukraińskich przyjaciół do odwiedzania bibliotek

     • KONKURS ZDOLNY ŚLĄZAK

     • Przyznajemy, że w kwestii naszego szkolnego omnibusa stopniowaliśmy nieco napięcie, by na koniec przedstawić Wam wiadomość roku, a może nawet lat, gdyż taki sukces jest naprawdę wielką rzadkością

      STANISŁAW KUDZIA POTRÓJNYM LAUREATEM KONKURSU ZDOLNY ŚLĄZAK

      Znalazł się w gronie najzdolniejszych młodych Dolnoślązaków i to aż w dziedzinach - MATEMATYKA, FIZYKA I JĘZYK POLSKI. To naprawdę niecodzienne osiągnięcie, zasługujące na podziw i wielkie brawa

      Tym samym Staś jest zwolniony z egzaminu ósmoklasisty z matematyki i języka polskiego (otrzymuje automatycznie wynik 100%). Oj, coś nam się wydaje, że każda szkoła średnia będzie chciała go mieć w gronie swoich uczniów

      Pękamy z dumy, gratulujemy i trzymamy kciuki za 100% z egzaminu z języka obcego - jedynego, który Staszkowi pozostał

     • Konkurs InstaLogik

     • 7 kwietnia została rozstrzygnięta III edycja trzyetapowego ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno – Informatycznego InstaLogik. Nasi uczniowie, z inicjatywy pani Małgorzaty Pizuńskiej - nauczycielki matematyki, podobnie jak przed rokiem spróbowali w nim swoich sił.

      Najlepiej wypadli ósmoklasiści.

      Stanisław Kudzia został laureatem miejsca na szczeblu ogólnopolskim w kategorii klas 8

      Izabela Majcherczyk z 8 a uzyskała drugi wynik w naszym powiecie w I etapie konkursu.

      Gratulujemy obojgu i życzymy dalszych sukcesów!

      PS Czy nie sugerowaliśmy, że o Staszku jeszcze będziemy pisać? I to wciąż nie jest koniec...

     • Finał powiatowego konkursu matematyczno-przyrodniczego

     • W piątek 8 kwietnia w I LO odbył się finał powiatowego konkursu matematyczno-przyrodniczego, w którym sᴛᴀɴɪsᴌᴀᴡ ᴋᴜᴅᴢɪᴀ z 8 b zajął miejsce, tracąc do zwycięzcy jeden punkt.

      Warto dodać, że w etapie szkolnym, w którym wzięło udział 157 uczniów z powiatu, nasz uczeń uzyskał najwyższy wynik. Staś niewatpliwie w każdym konkursie powierdza swoją "markę". Gratulujemy