• Audycja muzyczna

     • Listopad to miesiąc w którym patriotyczne melodie można usłyszeć zdecydowanie częściej niż w pozostałej części roku. Również podczas poniedziałkowej audycji umuzykalniającej dla uczniów klas I-III zabrzmiały tradycyjne utwory ludowe oraz pieśni patriotycze. Uczniowie mieli okazję podziwiać wspaniały strój szlachecki oraz zatańczyć poloneza.

     • Dziękujemy

     • Dzięki inicjatywie Rady Rodziców gabinet historyczny naszej szkoły został wyposażony w monitor interaktywny.

      Ta nowoczesna pomoc dydaktyczna z powodzeniem uatrakcyjni zajęcia z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej. Monitor o przekątnej ekranu 65 cali zapewnia świetną jakość wyświetlania obrazu nawet w rozdzielczości 4K, łącząc kwestie bezpieczeństwa, zaawansowanych technologii i intuicyjnej obsługi. To nie tylko najwyższy standard jakości, ale także wiele możliwości w dydaktyce np. nanoszenia uwag i późniejszego zapisu wyniku wspólnej pracy uczniów i nauczyciela.

      Model ma wbudowany system Android, który obsługuje aplikację Note, przeglądarkę internetową, menedżera plików, dyski w chmurze, WPS Office i inne. Monitor umożliwia również odtwarzanie prezentacji, plików wideo, zdjęć, slajdów, plików tekstowych i wielu innych formatów.

      Składamy serdeczne podziękowania Radzie Rodziców za starania w unowocześnienie procesu dydaktycznego, a w szczególności dziękujemy przewodniczącemu Rady Rodziców Panu Pawłowi Paterakowi, zastępcy Panu Bartłomiejowi Całce i skarbnikowi Panu Stanisławowi Dubielowi za inicjatywę związaną z doposażeniem gabinetu historycznego oraz sprawne przeprowadzenie procedury zakupowej.

     • Książka moim przyjacielem

     • Biblioteka szkolna podsumowała wyniki konkursu czytelniczo – plastycznego KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM. Uczniowie mieli za zadanie przeczytać książkę wypożyczoną z biblioteki, a następnie wykonać ilustrację zainspirowaną tą książką. Spośród wielu ciekawych prac, które napłynęły, komisja najwyżej oceniła następujących autorów:

      w kategorii klas. I-II

      I miejsce Julian Żaczek kl. 1 a

      II miejsce Alicja Romanowicz kl. 2 a

      III miejsce Maja Pietruszka kl. 1 a

      w kategorii kl. III

      I miejsce Zofia Sawicka kl. 3 c

      II miejsce Maja Tomasik kl. 3 c

      III miejsce Wojciech Ciszewski kl. 3 a

       

       

      Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

     • Dzień Jeża

     • Dzień Jeża to kolejna okazja do tego, by w głowach naszych uczniów zaszczepić ciekawość do poznawania otaczającego ich świata. By uczyć ich wrażliwości i empatii na otaczajace ich środowisko. Bardzo potrzeba nam osób, które w przyszłości będą dbać o naszą planetę. Aby to zrobić wystarczy zacząć od małych rzeczy. A taką małą rzeczą jest ochrona jeży, które od 2014r. podlegają w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. Według najnowszych badań wynika, że jeże mogą wyginąć w naszym kraju do 2025 r. Aby tego uniknąć już dziś musimy uświadamiać nasze najmłodsze dzieci, jak ważna jest rola tych malutkich zwierząt w ekosystemie i co możemy zrobić aby je uratować. Dzisiejsze zajęcia to był świetny moment na przybliżenie sylwetki Jeża. To okazja by uświadomić sobie, że choć jestem mały mogę wiele. Dołącz się do nas i zacznij pomagać naszym malym sprzymierzeńcom.

     • Zajęcia z robotami

     • Jedna z lekcji informatyki w klasie 3a polegała na programowaniu robotów Botzees, które zakupione zostały dzięki inicjatywie edukacyjnej Laboratoria Przyszłości.

      Zajęcia programowania pobudzają do myślenia logicznego i abstrakcyjnego, uczą rozwiązywać problemy. By zaprogramować robota, uczeń musi łączyć różne czynności, takie jak, analizowanie, porównywanie, wnioskowanie. Programowanie sprzyja rozwojowi wyobraźni, pamięci, uwagi i spostrzegawczości. Zajęcia z robotami są dla uczniów atrakcyjne, dlatego chętnie i aktywnie biorą w nich udział.

     • Wycieczka do Lutomierza

     • Dnia 14 listopada uczniowie klas piątych byli na wycieczce w Lutomierzu, podczas której poznawali tajniki warzenia sera.

      W trakcie tej kilkugodzinnej wyprawy piątoklasiści napełnili brzuchy pysznymi racuchami, serami i innymi specjałami, a po poczęstunku, nieco rozleniwieni smakołykami, przystąpili do działania. Podczas warsztatów zobaczyli na własne oczy, jak z mleka powstaje ser, a także wykonali samodzielnie serki z wybranymi dodatkami (domownicy będą mogli degustować). Wybrali się również na spacer po okolicy, aby poznać tajemnice dawnego folwarku i posłuchać o historycznym i współczesnym gospodarstwie. Pogoda i humory dopisały, co widać na zdjęciach.

      Polecamy takie "smaczne" edukacyjne wycieczki

      W trakcie tej kilkugodzinnej wyprawy napełnili brzuchy pysznymi racuchami, serami i innymi specjałami, a po poczęstunku, nieco rozleniwieni smakołykami, przystąpili do działania. Podczas warsztatów zobaczyli na własne oczy, jak z mleka powstaje ser, a także wykonali samodzielnie serki z wybranymi dodatkami (domownicy będą mogli degustować). Wybrali się również na spacer po okolicy, aby poznać tajemnice dawnego folwarku i posłuchać o historycznym i współczesnym gospodarstwie. Pogoda i humory dopisały, co widać na zdjęciach.

      Polecamy takie "smaczne" edukacyjne wycieczk

     • „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…”

     • W związku z Narodowym Świętem Niepodległości nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję pod nazwą „Szkoła do hymnu”, zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach tej akcji 10 listopada punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami uroczyście odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego”. Po hymnie obejrzeliśmy wspaniały występ w wykonaniu klasy 3a i 3c, które odtańczyły nasz taniec narodowy - polonez

      Klasy starsze także uroczyście świętowały.

      6 a i 6 b z wychowawczyniami przygotowały krótki montaż słowno-muzyczny pt. "Z kart historii Polski". Wspólnie odspiewano hymn, a następnie odbył się konkurs na najpiękniejsze wykonanie hymnu narodowego organizowany przez Samorząd Uczniowski. Klasy przygotowywały się do niego głównie w ramach lekcji muzyki. Wszyscy z zaangażowaniem i zachowaniem właściwej postawy odśpiewali dwie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Wg jury najlepiej zrobiły to:

      klasa 5 b (kategoria klas 4-5),

      klasa 6 a (kategoria klas 6-8).

      Wyróżnienia otrzymały klasy: 4 b, 5 a, 7 a i 8 c.

      To było piękne, wspólne i radosne świętowanie. Dziękujemy organizatorom oraz wszystkim uczestniczącym uczniom i nauczycielom

     • Wycieczka do Gross - Rosen w Rogoźnicy

     • W dniu 07.11.2022r. uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie wraz z opiekunami odwiedzili niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Gross - Rosen w Rogoźnicy, aby „…w naszej zbiorowej pamięci została zachowana świadomość rozmiarów Holokaustu, zaplanowanego i przeprowadzonego przez nazistów.” Uczniowie podczas wycieczki mogli dowiedzieć się, że „… Głębia grozy, ale też szczyty ludzkiego heroizmu mogą stać się miarą tego, do czego zdolny jest człowiek zarówno w czynieniu dobra, jak i zła…” (cytaty pochodzą z deklaracji podpisanej w Sztokholmie                               w styczniu 2000 r. przez przedstawicieli 45 państw). Zwiedzanie miało dwa etapy: w pierwszym zwiedzający obejrzeli półgodzinny film -  świadectwo byłych więźniów, którzy przeżyli ten koszmar. Następnym etapem było zwiedzanie obozu, podczas którego ósmoklasiści dowiedzieli się o trudach codziennego życia w jednym z najcięższych obozów zagłady.

     • Piosenki Marysi

     • Z przyjemnością informujemy, że w listopadowym numerze miesięcznika Victor, przeznaczonym dla młodzieży szkolnej, ukazały się teksty piosenek napisane przez naszą uczennicę Marysię Dubiel z klasy 8 a. Marysia ma wiele zainteresowań. Jest harcerką, uczestniczy w zajęciach teatralnych i wokalnych. Pisze także teksty piosenek. Cztery z nich możemy przeczytać we wspomnianym miesięczniku.

      Gratulujemy Marysi  i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

     • Kasztanki dla Lenki

     • Zakończyła się akcja „Kasztanki dla Lenki”. Jej celem była pomoc w rehabilitacji 11- letniej dziewczynki. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej. Nasi uczniowie po raz kolejny wykazali się wielką wrażliwością i potrzebą niesienia pomocy. Za to zaangażowanie otrzymaliśmy podziękowanie od rodziców Lenki oraz od Koła Gospodyń Wiejskich w Domanicach, które było pomysłodawcą akcji.

       Dziękujemy wszystkim biorącym w niej udział.

       

     • Niezwykli goście...

     • Wizyta gości wzbudziła ogromne emocje wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły, ponieważ odwiedzili nas pracownicy schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy wraz z czworonożnym przyjacielem- pieskiem Fiolką

      Panie z wielką pasją opowiedziały o swej pracy. Dowiedzieliśmy się jak wygląda proces adopcji psa lub kota, kto może zostać wolontariuszem schroniska oraz jak pomóc porzuconym zwierzętom. Najważniejszą lekcją dla uczniów było to, aby zrozumieli, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Aby wiedziały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale obowiązek.

      Na ręce pracowników przekazaliśmy wszystkie dary przyniesione przez dzieci dla zwierząt. Każda puszka karmy to dla podopiecznych schroniska wielka pomoc i radość, która pomaga ocalić kolejne zwierzę.

      Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły udowodnili, że mają wielkie serca

      Serdecznie dziękujemy!!!!

     • Zaczytani rodzice

     • Zakończył się międzyklasowy konkurs pod hasłem „Zaczytani rodzice" zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Do udziału w nim zostali zaproszeni rodzice uczniów naszej szkoły, których zadaniem było przesłanie zdjęć przedstawiających ich podczas lektury. Zwycięzcą miała zostać klasa, która wykaże się najwyższą frekwencją uczestnictwa.

      Celem konkursu było:

      propagowanie czytania jako formy spędzania wolnego czasu;

      rozpowszechnianie idei czytania książek przez osoby znaczące w życiu dziecka;

      promowanie wspólnych działań rodzinnych wzmacniających więzi rodzinne, przynoszących radość i relaks.

      Cieszymy się z dużego zainteresowania rodziców naszym konkursem i dziękujemy im za udział. Z przyjemnością ogłaszamy, że najwięcej zdjęć wpłynęło od klasy 3 c, która tym samym zwyciężyła.

     • Konkurs związanym z zachowaniem bezpieczeństwa przy pracach rolniczych

     • 3 listopada 2022 roku uczniowie naszej szkoły w składzie

      Filip Huzar,

      Wiktor Huzar,

      Arkadiusz Dziurdzia

      wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego związanym z zachowaniem bezpieczeństwa przy pracach rolniczych

      Konkurs odbył się w Świdnicy, a uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych Gminy Świdnica z klas IV-VI. Rozwiązywali oni test, który miał na celu wyłonienie reprezentantów gminy do etapu rejonowego. W gronie zakwalifikowanych znalazł się ️Arkadiusz Dziurdzia, który przystąpi do zmagań rejonowych.

      Serdecznie gratulujemy

      Oprócz części konkursowej uczniowie mieli okazję zapoznać się ciekawostkami dotyczącymi Książańskiego Parku Krajobrazowego i wzięli udział w minikonkursie na temat wiedzy z zakresu fauny i flory najbliższej okolicy, zasad przebywania i zwiedzania parków krajobrazowych i narodowych.

     • Ciało człowieka...

     • Ciało człowieka i jego funkcjonowanie nie stanowi dla uczniów klasy 2 c tajemnicy. Na ostatnich zajęciach dzieci zapoznały się z budową ludzkiego ciała oraz poznały najważniejsze kości, narządy i ich położenie w ludzkim ciele. Klasa samodzielnie wykonała szkielet człowieka z tekturowych rolek oraz umiejscowiła podpisy poszczególnych kości. Każdy mógł z bliska obejrzeć, jak wygląda czaszka człowieka oraz sprawdzić, ile zębów ma dorosły człowiek. Na podsumowanie zajęć wykonane zostały lapbooki, czyli kreatywne książeczki, które wzbudzily ciekawość i zmotywowały do odkrywania i gromadzenia dalszych informacji dot. tajemnic ludzkiego ciała.

     • Konkurs na najpiękniejszy różaniec

     • W naszej szkole, jak co roku, odbył się konkurs na najpiękniejszy różaniec.

      I choć trudno było wybrać najładniejsze, wyłoniliśmy 3 miejsca i 3 wyróżnienia.

      I miejsce zajęła Zosia Sawicka z klasy 3c

      II miejsce - Kacper Maceluch z klasy 3c

      III miejsce - Paweł Sutowicz z klasy 4b

      Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom

     • Czytanie na drugie śniadanie

     • Biblioteka szkolna  prowadzi cykliczne czytanie książek w języku ukraińskim dla naszych uczniów z Ukrainy.  Uczennica klasy 7 -  Daryna -  czyta dzieciom  młodszych klas książki w swoim ojczystym języku. Książki te otrzymaliśmy dzięki fundacjom:

      Fundacja Powszechnego Czytania;

       Fundacja Świętego Mikołaja;

       Fundacja Wolność i Demokracja.

       Spotkania odbywają się codziennie podczas przerw po pierwszej godzinie lekcyjnej i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród ukraińskich uczniów.

       

     • Nagroda w konkursie "Wesoła Kokoszka"

     • 25 października dwie uczennice - Lilianna Basamania z klasy 2 b oraz Zofia Sawicka z klasy 3 c - reprezentowały szkołę w XIX MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM "WESOŁA KOKOSZKA" w Szkole Podstawowej w Marcinowicach.

      Jury przyznało trzy pierwsze miejsca, a wśród nagrodzonych znalazła się LILIANNA BASAMANIA, która recytowała wiersz "Kwoka". Zofia Sawicka przedstawiła utwór "Kłamczucha".

      Była to wspaniała okazja do zaprezentowania swoich talentów i spotkania z kolegami z innych szkół. Małym artystkom serdecznie gratulujemy udanego występu

     • Konkurs recytatorski- etap szkolny

     • Konkursy recytatorskie są w szkole prawdziwym świętem artystycznym. Recytacja jest wartością samą w sobie, kształtuje pozytywne uczucia do języka i rozbudza zainteresowanie kulturą.Tym razem uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w eliminacjach szkolnych do XIX Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Wesoła Kokoszka" organizowanego przez Szkołę Podstawową oraz Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Marcinowicach.

      W konkursie wzięło udział dwunastu uczestników, a jury mogło wybrać tylko dwoje laureatów ,zostały nimi Lilianna Basamania z kl. IIb oraz Laura Kuca z kl. IIIc. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów, a naszym dziewczynom życzymy dalszych sukcesów i już teraz trzymamy kciuki

     • "Nauczyciel zagadka"

     • W dniu 13 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej świetlica szkolna zorganizowała konkurs "Nauczyciel zagadka". Zadaniem uczniów klas IV-VIII było rozpoznanie na zdjęciach nauczycieli w wieku szkolnym. Konkursowi towarzyszyło wiele uśmiechu i radosnych komentarzy. Laureaci - Hanna Leśniewska, Wiktoria Mucha i Bartosz Bobrowski - otrzymali kartę podarunkową do sklepu Empik. Czy nagrody się podobały? Spójrzcie na twarze nagrodzonych, one mówią same za siebie. Gratulujemy

     • Wycieczka do Mościska

     • W Mościsku jest urocze miejsce, które zwie się "Ostoja nad Młynówką". To tu uczniowie klas drugich i trzecich odbyli podróż do przeszłości. Dzięki zgromadzonym starym przedmiotom uczniowie zobaczyli w jaki sposób dawniej krojono kapustę za pomocą szatkownicy. Sami też mogli obierać i zetrzeć marchewkę, by później ugnieść ją z kapustą. A kiedy dzieci zgłodniały samodzielnie lepiły pierożki z jabłkami, które smakowały wyśmienicie. Gdy na horyzoncie pojawiło się słońce dzieci wyruszyły w pole, gdzie poznały rodzaje pracy na roli oraz samodzielnie haczką wykopywali ziemniaki i wrzucali do wózków. Wielką radość sprawiło dzieciom zrywanie kolb kukurydzy i karmienie nimi zwierząt, które są mieszkańcami Ostoi. To był cudowny dzień pełen wrażeń. Dzieci wróciły do szkoły zmęczone i brudne, ale szcześliwe