• Dzieci Uczą Rodziców

     • Podczas realizacji piątej lekcji w ramach drugiej ogólnopolskiej akcji "Dzieci Uczą Rodziców" uczestnicy wyruszyli do świata finansów, by dowiedzieć się czym jest pieniądz, jakie jest jego znaczenie w życiu człowieka. Chętne dzieci własnoręcznie wykonały skarbonki do których z radością wrzucają swoje oszczędności.

     • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

     •                Wrocław 2021-04-12                                                                                                                                                                                      

                                                                                        

      Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki i Koledzy!

       

      Od ponad roku mierzymy się z bezprecedensowym wyzwaniem, jakim jest pandemia koronawirusa. Codziennością szkół, a w ostatnich tygodniach także przedszkoli stało się nauczanie zdalne. Co najmniej do 18 kwietnia br. przedszkolaki i uczniowie zostaną w domach. Trzecia fala pandemii utrzymuje się na wysokim poziomie, zajętych jest osiemdziesiąt kilka procent łóżek
      w szpitalach, podobnie rzecz się ma z respiratorami. W najbliższych dniach będą się ujawniać skutki społecznych zachowań w czasie Świąt Wielkanocnych. Trudno się dziwić, że w tej bardzo poważnej sytuacji podejmowane są decyzje
      o utrzymaniu obostrzeń w różnych obszarach życia gospodarczego
      i społecznego, w tym w oświacie. Z drugiej strony przyspiesza akcja szczepień, rząd deklaruje, że do końca czerwca zaszczepieni zostaną wszyscy chętni. Dobroczynnym efektem szczepień milionów Polaków stanie się odporność populacyjna co pozwoli na powrót do normalności.

      Dziś nie sposób precyzyjnie określić terminu powrotu do nauki stacjonarnej. Odpowiedzialnie można stwierdzić jedynie, że powrót ów - skorelowany z liczbą zachorowań i sytuacją w służbie zdrowia - powinien być możliwie szybki i rozpocząć się od najmłodszych (przedszkola, klasy 1-3 szkół podstawowych). Jest szansa, że stanie się tak jeszcze w kwietniu.                                        

       To wszystko oznacza, że przez  najbliższe tygodnie, a może i miesiące do zakończenia roku szkolnego 2020/2021 będziemy kontynuować nauczanie na odległość. Jak nigdy potrzebna jest systematyczność, wytrwałość
      i konsekwencja.

      Gorąco dziękuję Koleżankom i Kolegom za ofiarną pracę
      i zaangażowanie, za serce wkładane w podejmowane działania. Wiele wskazuje na to, że w walce z pandemią koronawirusa jesteśmy na ostatniej prostej - choć będzie to długa prosta. Na finiszu potrzebny jest największy wysiłek
      i mobilizacja, na ostatnich metrach daje się z siebie wszystko. Dziękując raz jeszcze proszę o codzienną, rzetelną, z pasją wykonywaną pracę. Jako że długotrwała izolacja przynosi negatywne skutki psychiczne w szczególności proszę o częste komunikowanie się z uczniami i rodzicami. Proszę
      o zwielokrotnioną empatię, serdeczność i życzliwość. W szczególności polecam uwadze Koleżeństwa relacje z  uczniami niepełnosprawnymi, mającymi trudności w nauce oraz z rodzin dysfunkcyjnych, a także z uczniami zdającymi w tym roku egzaminy (maturalny, ósmoklasisty, zawodowy).                                                 

      To my, kadra pedagogiczna, odpowiadamy za wykształcenie
      i wychowanie młodego pokolenia. Wyposażamy je w umiejętności i wiedzę, kształtujemy charaktery, formujemy osobowości. Dodajemy odwagi i skrzydeł. Nam nie wolno opuścić rąk i ustać ze znużenia. My musimy być mocni, zdeterminowani i wytrwali. Wtedy wygramy z przeciwnościami losu
      i wypełnimy naszą misję.

      Upalnym, pamiętnym latem 1980 r. szeroko po Polsce rozlała się fala strajków. Polacy podnieśli się z kolan i zbuntowali przeciw komunistycznej władzy. Rodził się nienależny, samorządny związek zawodowy oraz wielomilionowy ruch społeczny o pięknej i zobowiązującej nazwie „Solidarność”. Na murze okalającym Stocznię Gdańską w sierpniu 1980 r. strajkujący robotnicy umieścili napis: „Tylko solidarność i cierpliwość zapewnią nam zwycięstwo”. To przesłanie jest wyjątkowo aktualne. W chwilach próby weźmy je za własne.                                                 

                                                                Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia

                                                                                    Roman Kowalczyk  

                                                                             Dolnośląski Kurator Oświaty                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

       

       

     • MARIA GRABSKA I ALICJA GRZEŚLOWSKA LAUREATKAMI DYKTANDA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO!

     • O konkursie tym pisaliśmy już jesienią, wtedy też miał odbyć się finał we Wrocławiu. Rozstrzygnięcie przesunięto jednak na wiosnę. 10 marca w szkole odbył się etap wojewódzki, a tym samym finał VIII Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” (to konkurs o zasięgu ogólnopolskim organizowany w kilku województwach i właśnie etap wojewódzki jest zarazem finałem). Wzięło w nim udział pięcioro naszych uczniów w dwóch kategoriach wiekowych.Spośród uczestników finału wyłoniono najlepszych, którzy uzyskali tytuł laureata, a wśród nich znalazły się nasze dziewczyny.W kategorii kl. 4-6 Marysia Grabska (kl. 6 a) zajęła V miejsce, a w kategorii kl. 7-8 Ala Grześlowska (kl.8 b) miejsce XI. Gratulujemy!

     • Bilet powrotny do biblioteki

     • Mamy już pierwszych laureatów akcji bibliotecznej „Bilet powrotny do biblioteki”,  którzy zdążyli wypożyczyć i przeczytać książki z każdej podanej kategorii. Są to:

      Lena Dudycz kl. 3 a

      Blanka Ochocka kl. 3 a

      Franciszek Mielnik kl. 3 a

      Gratulujemy i informujemy, że zabawa trwa nadal!

     • Poezja po niemiecku

     • Wśród siódmoklasistów niemało jest uczniów z poetycką duszą. Na lekcjach języka niemieckiego próbowali pisać pewien rodzaj wiersza - ELFCHEN. Składa się on z 11 wyrazów (stąd nazwa wiersza) ułożonych w określony sposób. Tematem przewodnim było podróżowanie, ale wkradł się też temat szkoły. Za jednym i za drugim wielu uczniów już tęskni.

     • Dzień Kobiet

     • W dniu 8 marca obchodziliśmy w naszej szkole "Dzień Kobiet". W tym dniu wszystkie dziewczynki i panie zostały obdarowane słodkimi upominkai i kwiatami. Miłe gesty sympatii i szacunku ze strony kolegów i panów przejawiały się nie tylko w prezentach, ale także  życzeniach i komplementach. To był wyjątkowo miły dzień. 

     • Konkurs plastyczny

     • Biblioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny na wykonanie

       ilustracji do książek Wandy Chotomskiej

       

       

      1. Cele konkursu:
      • Zainteresowanie uczniów twórczością Wandy Chotomskiej.
      • Rozwijanie wyobraźni i aktywności plastycznej dzieci.
      • Rozwijanie wrażliwości estetycznej.
      • Wdrażanie do samodzielnej pracy.
      • Promowanie talentów.

       

      1. Warunki konkursu:
      • Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-III.
      • Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie ilustracji związanej z dowolnym utworem Wandy Chotomskiej.
      • Każdy uczestnik wykonuje samodzielnie (bez udziału dorosłych) jedną pracę.
      • Format pracy – dowolny.
      • Technika – dowolna.
      • Kryteria oceny prac: samodzielność, oryginalność, estetyka oraz różnorodność wykorzystanych materiałów i technik plastycznych.
      • Prace należy złożyć w bibliotece szkolnej do końca marca 2021 r.

       

      Zapraszam!

      Książki Wandy Chotomskiej dostępne w naszej bibliotece:

      1. Dzieci Pana Astronoma
      2. Pięciopsiaczki
      3. Wiersze pod psem
      4. Legendy polskie
      5. Wanda Chotomska dzieciom
      6. Gwiazdka Kubusia Puchatka
      7. Martynka i osiołek Wesołek
      8. Wybór wierszy
      9. Kraina wierszy
     • "Kosmiczna Przygoda"

     • Kosmiczna Przygoda w ramach ogólnopolskiej akcji Dzieci Uczą Rodziców dobiegła końca. Uczniowie klas 1-3 poznali wiele ciekawostek z dziedziny kosmosu. Dowiedzieli się między innymi jakie planety występują w układzie słonecznym. Okazuje się, że kilkoro naszych uczniów ma ogromną wiedzę na temat otaczającego nasz wszechświata. Kto wie, może rosną nam w szkole mali kosmonauci?

     • Międzynarodowy Dzień Kota

     • Międzynarodowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego. W naszej szkole obchodziliśmy go w miniony piątek. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w lekcji na żywo z ,,Nauką w plecaku" ,na której dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy na temat tych milusińskich, a także poznali wyspę na której znajduje się całe mnóstwo kotów. Każdy uczeń miał okazję nauczyć się rysować kota, niektórzy podjęli się zadania składania go z origami. To był cudowny dzień!

     • Rozwój kompetencji kluczowych

     • Po feriach zimowych uczniowie szkoły podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie wrócili na zajęcia projektowe. Klasy I-III biorą udział w zajęciach stacjonarnych na terenie szkoły, natomiast uczniowie IV –VIII z zajęciach w trybie zdalnym. W czasie zajęć zdalnych nauczyciele wykorzystują możliwości TS Teams. Wspólnie z uczniami oglądają filmiki na Yotube utrwalając poznane zagadnienia. Korzystają z interaktywnych ćwiczeń i zadań udostępnionych na Internecie lub w Multibooku, uzupełniają karty zadań indywidualnie lub wspólnie pod bacznym okiem nauczyciela. Przy ówczesnych zalecaniach pozostania w domu taka forma zajęć jest dla uczniów atrakcyjna i pozwala im na aktywny udział w zajęciach projektowych.

     • Walentynki

     • W tym roku uczniowie klas I-III obchodzili walentynki w swoich klasach. Dzieci dowiedziały się kim był Św. Walenty, poznali legendę, która wyjaśnia dlaczego 14 lutego obchodzimy walentynki, wykonali własnoręcznie upominki z masy solnej oraz kartki, które wręczyli wybranym osobom. 

      To był bardzo miły dzień!

     • Nowe lektury w naszej szkolnej bibliotece

     • W ostatnim czasie biblioteka szkolna  wzbogaciła się o nowe lektury. Znalazły się wśród nich:

      Cukierku, ty łobuzie!, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca, Dziewczynka z parku, Sposób na Elfa, Asiunia, Kapelusz Pani Wrony, Pamiętnik Czarnego Noska, Drzewo do samego nieba, Afryka Kazika, Dziadek i niedźwiadek, Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu.

      Nasz księgozbiór powiększył się o 200 egzemplarzy. Część z nich została już przygotowana do wypożyczenia.

      Zapraszamy

     • Zabawa karnawałowa

     • Po zjedzeniu pysznych pączków, najmłodsi uczniowie naszej szkoły spalali kalorie podczas zabawy karnawałowej. Dzieci przygotowały dekorację sal, maski karnawałowe a przede wszystkim towarzyszyły im świetne humory. Tańce w rytm skocznej muzyki, konkursy, pokaz strojów i zabawy spowodowały, że tegoroczny tłusty czwartek zostanie w ich pamięci na długo.

     • Lapbooki

     • Uczniowie klasy 3b na zajęciach wykonali lapbooki na temat "Cuda Starożytnego Świata". Lapbook jest rodzajem tematycznej teczki gromadzącej wiadomości na określony temat w zróżnicowanej formie, np. kopert, kieszonek, harmonijek, rysunków itp. Dzieci stworzyły kolorowe i pełne ciekawych informacji prace. Mamy nadzieję, że jeszcze nieraz wykorzystamy tę formę pracy…

       

     • Dzieci Uczą Rodziców

     • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły w ramach akcji Dzieci Uczą Rodziców wyruszyli do świata bezpieczeństwa w sieci. Dzieci wiedzą jak wielkie możliwości daje Internet. Od teraz wiedzą też jakie zagrożenia w nim czyhają.

     • Skasuj bilet i zostań znawcą książek!

     •         Z okazji powrotu uczniów klas młodszych do szkoły przystępujemy do akcji czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki”,  zachęcającej do aktywnego korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.

      Wszyscy uczniowie klas I-III otrzymali bilety powrotne do biblioteki. Na bilecie znajdują się ikonki, a na odwrocie legenda z wyjaśnieniem, jakie kategorie książek ilustrują. Podczas wizyty w bibliotece uczeń wypożyczy książkę z danej dziedziny. Po oddaniu książki bibliotekarz skasuje odpowiednią ikonkę.

      Po skasowaniu całego biletu uczeń otrzyma dyplom.              

       

      Zapraszamy do biblioteki i życzymy dobrej zabawy.

     • "Zaczarowana zagroda"

     • W związku z omawianą lekturą ,,Zaczarowana zagroda", uczniowie 2b wykonali pingwiny z plastikowych butelek. Prace jak zawsze wyszły piękne, kolorowe i staranne.