• „Mała książka – wielki człowiek”

• W minionym tygodniu uczniowie klas pierwszych otrzymali Wyprawki Czytelnicze.

Wyprawki Czytelnicze to trzecia odsłona kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki, w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki zapraszamy pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, czerpana przyjemności z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Wyprawka zawiera:

• „Pierwsze abecadło” – antologię tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
            • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
            • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

• Akcja czytelnicza

• Drodzy Uczniowie,

zachęcam wszystkich miłośników czytania do udziału w zdalnym wyzwaniu czytelniczym. Polega ono na realizacji wyzwań w odpowiedniej kolejności.

ZASADY UDZIAŁU W WYZWANIU:

1. Akcja skierowana jest do wszystkich uczniów SP w Pszennie.
            2. Celem akcji jest czytanie, zabawa i promocja czytelnictwa.
            3. Czas trwania akcji: luty – maj 2022.
            4. Akcja polega na:

a) przeczytaniu co najmniej jednej książki (nie lektury obowiązkowej, omawianej na lekcjach) w danym miesiącu, spełniającej podane kryteria. W każdym miesiącu będą obowiązywały inne kryteria.

b) wykonaniu fotografii z przeczytaną książką lub ilustracji okładki.

c) przyniesieniu swojego dzieła do biblioteki lub przesłaniu mailem : bibliotekasppszenno@wp.pl  najpóżniej do 5 dnia kolejnego miesiąca.

d) odebraniu dyplomu i nagrody w pierwszym tygodniu czerwca.

Oto wyzwania do realizacji:

LUTY – książka, która w tytule ma imię.

MARZEC – książka, która ma jednowyrazowy tytuł.

KWIECIEŃ – książka, która ma więcej niż 50 stron.

MAJ – książka napisana przez polskiego autora.

Zachęcam do udziału w akcji!

Pamiętajmy, że czytanie ma naprawdę wiele zalet :)

Miłego czytania!

Alicja Rostek