• Mobilne Centrum Edukacji

     • 15 listopada uczniowie klas III i VIII odwiedzili Mobilne Centrum Edukacji ,,Turystyczna Szkoła", które zawitało do Witoszowa Dolnego. Na zwiedzających czekało

      ♦️5 interaktywnych stref

      ♦️20 nowoczesnych i różnorodnych atrakcji ♦️robot humanoidalny, który wszedł w interakcje z dziećmi

      ♦️15 okularów VR

      ♦️20 tabletów z plikacjami

      ♦️6 stołów multimedialnych

      ♦️VR-owy wyścig kolarski

     • 'Mój różaniec dla Maryi"

     • W październiku odbył się konkurs na najciekawszy różaniec pod hasłem: "Mój różaniec dla Maryi". Wzięło w nim udział 38 uczniów z klas I - III. Natalia Graczyk otrzymała I miejsce, II miejsce zajęła Zofia Sawicka, III miejsce Grzegorz Mroczek. Do wyróżnionych należeli: Mateusz Gączkowski, Marysia i Basia Kowalskie, Amelia i Róża Ungurian, Nikodem Kokoszka. Organizatorem konkursu był Dyrektor Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Pszennie, natomiast nagrody zostały ufundowane przez Księdza Proboszcza parafii Świętego Mikołaja w Pszennie. Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY!

     • Konkurs wokalny

     • 10 listopada w naszej szkole odbył się konkurs wokalny w klasach od I do III. Z każdej klasy były wytypowane dwie osoby, które prezentowały daną klasę. Tematyką piosenek był patriotyzm, w związku ze świętem 11 listopada, Dniem Niepodległości. W komisji zasiedli: przewodniczący komisji, dyrektor naszej szkoły Pan Tadeusz Szarwaryn, wychowawczyni klasy 2c Pani Ania Ostafińska oraz wychowawczyni klasy 1c Pani Sandra Stępniak. Komisja miała nie lada wyzwanie aby wybrać zwycięzców! Wszyscy śpiewali przepięknie i wielkie brawa dla wszystkich za odwagę i te piękne piosenki! W ten dzień klasy młodsze realizowały również temat z projektu #DzieciUcząRodziców związany z niepodległością, patriotyzmem oraz symbolami narodowymi.

     • Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

     • 10 listopada w Świdnickim Ośrodku Kultury odbył się finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród" 

      I znów mamy powody do dumy.Wszystkie trzy nasze uczennice zostały docenione przez jury.

      Maja Szymczak (8 c) otrzymała nagrodę, Lena Krekora i Bianka Salamon z 6 a - wyróżnienia.

      Warto dodać, że w finale, w którym znalazło się 19 recytatorów, nie ma podziału na kategorie wiekowe, więc wśród konkurentów byli także licealiści. Tym większe brawa dla dziewcząt.

     • „Baśnie i legendy z całego świata”

     • Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywał się pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”. W związku z tym biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów klas młodszych pt. „Moja ulubiona postać z baśni lub legendy”, którego wyniki podsumowano na początku listopada. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło ok. 50 prac. Jury nie miało łatwego zadania, ponieważ wszystkie prace były ciekawe i bardzo oryginalne. Po długich obradach wyłoniono następujących zwycięzców:

      miejsce I

      Wiktor Wojciechowski kl. 1 b

      miejsce II

      Kryspin Promowicz kl. 3 b

      Wojciech Ciszewski kl. 2 a

      miejsce III

      Stanisław Bałdo kl. 2 a

      Piotr Kłusek kl. 1 a

      wyróżnienie

      Zofia Sawicka kl. 2 c

      Lilianna Basamania kl 1 b

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy laureatom!

      1 Prace, które zajęły wyróżnienie. Księżniczka na ziarnku grochu, Brzydkie Kaczątko

      2 Zbiór prac konkursowych

      3 Prace, które zajęły II miejsce. Akademia Pana Kleksa, Legenda o Smoku Wawelskim

      4 Prace, które zajęły I miejsce. Legenda o Smoku Wawelskim

      5 Prac, które zajęły III miejsce. Legenda o Smoku Wawelskim, Legenda o Królu Popielu

     • Wycieczka do lasu

     • W październiku klasy I i II wybrały się na wycieczkę do lasu. Pracownica nadleśnictwa oprowadziła nas po szkółce leśnej, opowiadając o etapach wzrostu drzew. Poszliśmy też do lasu. Podczas spaceru poznawaliśmy las różnymi zmysłami. Rozpoznawaliśmy drzewa i krzewy leśne. Poznaliśmy budowę grzyba. Mogliśmy także wspólnie się pobawić, pobiegać i zjeść pieczoną kiełbaskę. W dobrych nastrojach wróciliśmy do szkoły.

       

     • Ślubowanie Klas Pierwszych

     • Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia. 

      5 listopada, pięćdziesięciu trzech pierwszoklasistów oficjalnie zostało przyjętych do grona społeczności szkolnej. 

      Na początek starsi koledzy przywitali najmłodszych uczniów naszej szkoły. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali przygotowany program artystyczny. Pochwalili się swoimi talentami: recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Po nim złożyli uroczystą przysięgę na sztandar szkoły. Ślubowali sumiennie wywiązywać się z uczniowskich obowiązków i przynosić szkole dumę. Po ślubowaniu pan dyrektor Tadeusz Szarwaryn dokonał aktu pasowania. Każdy pierwszoklasista w skupieniu czekał na dotknięcie wielkim ołówkiem. Ukoronowaniem aktu ślubowania było wręczenie pierwszoklasistom przez wychowawców legitymacji szkolnych. Każdy uczeń otrzymał także drobny upominek m.in. czapeczkę z logo szkoły oraz swoim imieniem ufundowaną przez rodziców. Od dziś każda klasa pierwsza podczas wspólnych wyjść i wycieczek będzie się pięknie wyróżniła, a przede wszystkim najmłodsi będą widoczni z daleka.

     • Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej

     • Kolejne dobre wiadomości

      Lena Krekora (6 a), Bianka Salamon (6 a) oraz Maja Szymczak (8 c) awansowały do finału Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród" organizowanego przez MDK w Świdnicy.

      W dniach 3 i 4 listopada odbyły się eliminacje, w których wzięło udział 46 recytatorów w 3 kategoriach. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice w dwóch kategoriach wiekowych i wszystkie awansowały do finału! Gratulujemy i trzymamy kciuki 10 listopada

      Nadmienimy jeszcze, że do finału awansowała także nasza piątoklasistka Julia Zoła reprezentującą w tym konkursie MDK. Brawo!

     • Niecodzienny gość

     • Dnia 3 listopada, uczniów klasy 4b odwiedził niecodzinny gość. Był to Kamil Panek, 28-letni pasjonat gry na kendamie.

      Czym jest kendama? To gra zręcznościowa wywodząca się z Japonii Początkowo ta „zabawka” była dla pana Kamila zwykłym hobby, lecz z biegiem czasu stała się jego życiową pasją, którą zajmuje się już 11 lat, startując także w zawodach. Największym osiągnięciem naszego gościa było zostanie wicemistrzem Europy w 2017 r.

      Pan Kamil opowiedział uczniom o historii kendamy, o swojej drodze do miejsca, w którym teraz się znajduje, pokazał przeróżne triki, zorganizował również konkurs, w którym jeden z uczniów wygrał grę.

      Polecamy wszystkim trening z kendamą. Doskonale pomaga w koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz koncentracji. To świetne hobby, które nie wymaga ani specjalnych warunków, ani dużych nakładów sprzętowych. Ćwiczyć można wszędzie, nawet na przerwach, co potwierdzają chłopcy z 4 b (stąd w głowie wychowawczyni pomysł na spotkanie). Może po dzisiejszych zajęciach także dziewczynki bardziej zainteresują się tą dyscypliną?

     • Konkurs czytelniczy

     • W dniu 03.11.2021 r. przedstawiono wyniki konkursu czytelniczego "Baśniowy świat Pana Kleksa". W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas IV – V. Laureatami zostali:

      miejsce I

      1. Hubert Szachniewicz kl. 4a

      miejsce II

      1. Błażej Balant 4a
      2. Milena Dudziak kl.4b

      miejsce III

      1. Jacek Mazur kl. 4b
      2. Adam Rosiński kl. 4b

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom.

     • Konkurs czytelniczy

     •  W dniu 28 października 2021 odbył się konkurs czytelniczy "Czy znasz legendy polskie?". Do konkursu przystąpiło 25 uczniów kl. II-III. Laureatami zostali:

       

      miejsca I

      1. Lena Krygier kl. 2 c
      2. Piotr Kalitka kl. 2 c
      3. Konrad Gołębiowski kl. 3 a
      4. Aleksander Żędzianowski kl. 3 a
      5. Tomasz Trawiński kl. 3 a

      miejsca II

      1. Aleksandra Sentkowiak kl. 3 b
      2. Michał Zinczewski kl. 3 a
      3. Laura Kuca kl. 2 c
      4. Julia Walczewska kl. 2 c
      5. Michał Michalina kl. 2 a

      miejsca III

      1. Wojciech Ciszewski kl. 2 a
      2. Hanna Safian kl. 3 b
      3. Maria Białkowska kl. 3 b

       

      Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom!

       

     • Podsumowanie projektu „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Świdnica”

     • Czas na podsumowanie projektu „Rozwój kompetencji kluczowych drogą do sukcesu w Gminie Świdnica” w którym uczestniczyło wiele szkół z naszej  Gminy m.in. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pszennie.

      Celem projektu było  podniesienie u uczniów kompetencji kluczowych, właściwych postaw   i umiejętności niezbędnych na rynku pracy oraz podniesienie kompetencji zawodowych         w gminie Świdnica. Projekt trwał ponad dwa lata. W każdym roku szkolnym odbywały się zajęcia dla 30 grup projektowych. Wśród nich 18 grup projektowych to zajęcia przedmiotowe np.: matematyczne, przyrodnicze, biologiczno-chemiczne, fizyczne, geograficzne, informatyczne, zajęcia z języka angielskiego i niemieckiego. Skierowane były zarówno do uczniów zdolnych, lecz z uwagi na ograniczenia finansowe i bariery geograficzne nie mogących rozwijać swoich zainteresowań oraz uczniów, u których narastają braki wiedzy         z chęcią ich wyrównania. 12 pozostałych grup kierowane były  do uczniów ze Specjalnymi Potrzebami Edukacyjnymi. Można wymienić tutaj zajęcia pedagogiczne, logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne, oligofrenopedagogiczne, rewalidacyjne, tyflopedagogika                 i surdopedagogika.

      W całym projekcie wzięło udział ponad 250 uczniów i  27 nauczycieli z naszej szkoły. W trakcie ostatniego roku szkolnego nauczyciele zainteresowani tematyką zajęć i chcących podnosić wiedzę i umiejętności mogli wziąć udział w szkoleniach. Ich tematyka to:

       Jak skutecznie pracować z uczniami w ramach kompetencji kluczowych niezbędnych do poruszania się po rynku pracy (TIK, przedmioty matematyczno-przyrodnicze, j.obce)

      Wykorzystanie metod eksperymentu w dydaktyce w celu podniesienia jakości nauczania przedmiotów matematycznych i przyrodniczych

      Szkolenie z zakresy działań służących poprawie kompetencji wychowawczych

      Na zakończenie projektu wszyscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach stacjonarnych i wyjazdowych. Zajęcia odbywały się m.in. w KidsTech- Centrum Edukacji STEAM w Starej Kopalni w Wałbrzychu, Zagrodzie  Edukacyjnej „Ostoja nad Młynówką” ,dwudniowych warsztatach kulinarnych „Gotowanie z liczbami” w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie, w zajęciach stacjonarnych - Planetarium Bajkonur.

      Zapytaliśmy uczniów co najbardziej podobało im się na zajęciach i oto co usłyszeliśmy.

      Maja kl.2b – nasza Pani zawsze na zajęcia szykowała nam różnego rodzaju ciekawostki. Zajęcia były bardzo fajne. Przyroda jest taka ciekawa.

      Paulina 8b- matematyka wydawała mi się trudnym przedmiotem, ale poprzez zajęcia projektowe ukazało się inne oblicze tego przedmiotu. Ciekawie prowadzone.

      Jakub 7b  - język angielski to nie tylko wkuwanie słówek na pamięć, to fajne zajęcia w formie gier i łamigłówek.

      Michał 4a- mapa już nie jest mi obca, a zajęcia z geografii to wiele ciekawych informacji. Najbardziej podobało mi się tworzenie gry planszowej.

      Michał 3a – najbardziej podobały mi się zajęcia komputerowe, to znaczy informatyczne. Tworzyliśmy animacje, uczyliśmy się tworzyć grafikę komputerową.

      Uczniowie zakończyli zajęcia projektowe i zgodnie wszyscy stwierdzili, że nauka nie zawsze jest żmudna i trudna.