• Lekcja przyrody w terenie

     • Uczniowie klasy I b wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udali się ze swoją wychowawczynią do pobliskiej okolicy na lekcję przyrody, która dostarczyła dzieciom nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Park odkrył przed nami swe piękno. Podziwialiśmy jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchaliśmy odgłosów przyrody, ,,rozmawialiśmy" z drzewami. Bacznie przyjrzeliśmy się przyrodzie: korze drzew, liściom i ich owocom.

           Podczas wycieczki zbieraliśmy najpiękniejsze kolorystycznie liście, żołędzie i kasztany, którymi przyozdobiliśmy nasz klasowy kącik przyrody. Znaleźliśmy również chwilę czasu, aby odpocząć podczas wspólnej zabawy.

     • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

     •                                                                                                                                               Wrocław 2020-10-26

       

      Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!

       

      Na świecie i w Europie podnosi się druga fala pandemii koronawirusa. To zjawisko dotyka również Polski, liczba  dziennych zachorowań w naszym kraju sięgnęła ponad 13 tysięcy. Rząd Rzeczypospolitej całe państwo ogłosił czerwoną strefą i wprowadził szereg obostrzeń. Ich celem jest ochrona zdrowia i życia obywateli, spłaszczenie wzbierającej fali zachorowań, utrzymanie funkcjonalności systemu opieki zdrowotnej. Od poniedziałku 26 października br.  przez okres 2 tygodni zdalne nauczanie będzie odbywać się w klasach 4-8 w szkołach podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych.

      W ubiegłym roku szkolnym od marca do wakacji szkoły, przedszkola
      i  placówki pracowały zdalnie. Kadrze pedagogicznej przybyło wiedzy i umiejętności (praktyka czyni mistrza!), zwiększyła się też liczba komputerów. Działają różne platformy edukacyjne, w tym rekomendowana przez MEN e-podręczniki.pl. Zdalne nauczanie wszakże ciągle pozostaje wyzwaniem. Jestem świadomy ograniczeń
      w poszczególnych jednostkach oświaty i słabości nauczania na odległość, nie oczekuję cudów od Koleżanek i Kolegów. Gorąco dziękując za dotychczasowy wysiłek
      i ofiarną pracę proszę o zaangażowanie, systematyczny i serdeczny kontakt z uczniami (zwłaszcza niepełnosprawnymi, mającymi trudności w nauce oraz z rodzin dysfunkcyjnych) i rodzicami, optymalne wykorzystywanie posiadanych technicznych możliwości, dawanie przykładu zawodowych kompetencji, obywatelskiej postawy –
      w tym szczegolnie respektowania zasad sanitarnych. Proszę o empatię i życzliwość, cierpliwość i wytrwałość, spokój i opanowanie. Mówiąc najkrócej chodzi o to, aby każdy dawał z siebie wszystko robiąc to, co do niego należy.

      Ze strony Kuratorium Oświaty możecie Państwo liczyć na wsparcie:  aktualne, rzetelne i wiarygodne informacje (w szczególności zapraszam na strony www.men.gov.pl oraz www.kuratorium.wroclaw.pl), dobre rady, praktyczne podpowiedzi, wyjaśnianie formalno-prawnych dylematów, interwencje w różnych instytucjach w wyjątkowo ważnych i pilnych sprawach (np. w Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych).  Ponadto na ograniczenie liczby ewaluacji i kontroli, a także sprawozdawczości. 

      Nauka zdalna w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych została zaordynowana na 2 tygodnie. Jeśli wprowadzone restrykcje przyniosą pozytywne efekty i sytuacja epidemiczna zacznie się poprawiać to będziemy stopniowo wracać do nauczania hybrydowego i stacjonarnego. Jeżeli jednak zła sytuacja epidemiczna będzie się utrzymywała to nauczanie na odległość stanie się codziennością na dłużej. Tym gorliwiej więc warto doskonalić umiejętności kształcenia zdalnego, sięgać po dobre praktyki, samemu dzielić się z innymi wiedzą
      i doświadczeniem. Warto także w pełni wykorzystywać sprzęt posiadany przez szkołę - dyrektor szkoły może zdecydować o jego wypożyczeniu, może też zobligować kadrę pedagogiczną do prowadzenia zdalnego nauczania ze szkolnych gabinetów (szczególnie, gdy z różnych powodów nauczyciele nie mogą prowadzić nauczania na odległość z własnych domów).

      Koleżanki i Koledzy!

      Pan Zagłoba w zakończeniu „Potopu” Henryka Sienkiewicza apelował do przyszłych pokoleń: „Niech, gdy ciężkie czasy nadejdą, wspomną na nas i nie desperują nigdy, bacząc na to, że nie masz takowych terminów, z których by się viribus unitis [wspólnymi siłami] przy boskich auxiliach [z bożą pomocą]  podnieść nie można”.

      My współcześni mierzymy się z bezprecedensowym wyzwaniem. Koronawirus jest wspólnym wrogiem i tylko razem możemy go pokonać. Pamiętając o misji wyjątkowego zawodu nauczyciela bądźmy zjednoczeni, solidarni, pomocni. Jestem święcie przekonany, że i tym razem damy radę!

                                                                 Z wyrazami szacunku i życzeniami zdrowia

                                                                            Roman Kowalczyk

                                                                      Dolnośląski Kurator Oświaty

     • Nasi uczniowie w finale Dyktanda Niepodległościowego

     • Mamy wspaniałe informacje!Do wojewódzkiego finału Dyktanda Niepodległościowego "Po polsku o historii" zakwalifikowali się: z klas IV-VI - Maria Grabska, Natalia Leśniewska; z klas VII-VIII - Alicja Grześlowska, Stanisław Kudzia, Daria Szczepanik i Mateusz Zdeb.Warto zaznaczyć, że są to wszyscy uczniowie, których wyniki po etapie szkolnym wysyłaliśmy do Wrocławia, a więc zakwalifikowano komplet. Serdecznie gratulujemy!Termin finału został przełożony na rok 2021.

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Dzień Edukacji Narodowej w tym roku wyglądał zdecydowanie inaczej niż zazwyczaj. Ponieważ nie spotkaliśmy się podczas uroczystego apelu, jak to bywało w ubiegłych latach, niektórzy uczniowie postanowili w inny sposób zaakcentować święto.Iga Piotrowska z klasy 5 a nagrała piękne życzenia dla nauczycieli. Julia Paterak - uczennica klasy 6 a - napisała piosenkę o naszej szkole i samodzielnie ją wykonuje, co można usłyszeć w filmiku. Prezentację stanowiącą tło przygotowali uczniowie klasy 7 c - Michał Jurusz i Szymon Sikorski, którzy wykorzystali m.in. zdjęcia z naszego funpage'a na Facebooku. Nad całością czuwała pani Małgorzata Ochenduszko. Zachęcamy do obejrzenia, a przede wszystkim wysłuchania! 

     • Tytuł Honorowego Profesora Oświaty dla Tadeusza Szarwaryna

     • Na wniosek Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Tadeusz Szarwaryn został wyróżniony tytułem Honorowy Profesor Oświaty. W tym roku na Dolnym Śląsku tym najwyższym wyróżnieniem przyznawanym nauczycielom zostało uhonorowanych 2 pedagogów. 

      Tytuł ten jest przyznawany nauczycielom, którzy przez lata pracy wyróżniali się osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi. Dzielili się wiedzą i  doświadczeniem z innymi nauczycielami, a swoją postawą stworzyli wzorzec nauczyciela i wychowawcy. Tytuł honorowy Profesora Oświaty nadaje Minister Edukacji Narodowej na wniosek Kapituły do Spraw Profesorów Oświaty. Serdecznie gratulujemy

     • Akrobatyczne Mistrzynie!

     • W dniach 2-4 października miały miejsce dwie duże imprezy akrobatyczne, podczas których nasze uczennice osiągnęły niemałe sukcesy. 

      Mamy Mistrzynię Europy i Wicemistrzynię Polski!Podczas Mistrzostw Polski oraz Mistrzostw Europy Fitness Dance, Fitness Show oraz Fitness Acrobatic w Gdańsku doskonale wypadła uczennica klasy VIII b MALWINA KULIG. Oprócz indywidualnych sukcesów zdobyła ona w duecie z Janem Sochą dwa złote medale (debiuty i Mistrzostwa Europy) oraz jeden srebrny (Mistrzostwa Polski). 

      W Łańcucie natomiast odbył się Ogólnopolski Turniej w Akrobatyce Sportowej, podczas którego LENA KREKORA – uczennica klasy V zajęła I miejsce w dwójkach mieszanych w kategorii youth.Serdecznie gratulujemy naszym wysportowanym dziewczętom!Zdjęcie z zawodów pochodzi z materiałów Acro Club Świdnica.

     • Konkursy

     • Biblioteka szkolna zaprasza do uczestnictwa w konkursach:

       

      1.      Konkurs plastyczny dla kl. I-III „Bohaterowie naszych lektur”.

      2.      Konkurs fotograficzny dla kl. IV – VIII „Jesień z książką”.

      3.      Konkurs czytelniczy dla wszystkich uczniów na prowadzenie „Dziennika czytelnika”.

      Regulaminy konkursów dostępne są u wychowawców, w bibliotece szkolnej oraz na stronie internetowej szkoły w zakładce biblioteka.

      Zapraszamy!

     • Dyktando Niepodległościowe

     • 1 października uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w szkolnym etapie VIII Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii". To ogólnopolski konkurs realizowany równolegle w kilku województwach, rozgrywany w trzech kategoriach wiekowych. Szansę na zakwalifikowanie się do finału woj. dolnośląskiego mają uczniowie, którzy w etapie szkolnym uzyskali min. 75% punktów. Taki wynik osiągnęli:- w kategorii IV-VI - Maria Grabska (VI a) i Hanna Leśniewska (VI c),- w kategorii VII-VIII - Daria Szczepanik (VIII a), Alicja Grześlowska (VIII b), Stanisław Kudzia (VII b) oraz Mateusz Zdeb (VIII b).Lista finalistów zostanie ogłoszona 21 października, a więc trzymajmy kciuki za naszych mistrzów ortografii!