• Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia

     • 25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Pluszowego Misia. Uczniowie klas I-III uczestniczyli w tym dniu w zabawach zorganizowanych w klasach. Były zagadki, kolorowanki, rysowanie misia krok po kroku oraz misiowe piosenki. Chociaż pluszowy miś ma już ponad sto lat cieszymy się, że jest z nami na dobre i złe.

     • Wizyta w przychodni weterynaryjnej

     • Dnia 20 listopada 2019 r.  uczniowie klas drugich wybrali się do przychodni  weterynaryjnej w Pszennie. Celem wycieczki było poznanie specyfiki pracy weterynarza, kształtowanie  opiekuńczych  postaw w stosunku do zwierząt, uświadomienie, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią oraz wymagają pomocy i leczenia.

      Pani weterynarz  E. Hołdowańska-Kroczak opowiedziała dzieciom o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych oraz pokazała urządzenia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem oglądali wszystkie pomieszczenia kliniki oraz chorych  pacjentów – psa i kota. Na  zakończenie  dzieci  zadawały pani weterynarz pytania oraz podziękowały  za  wizytę.

     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • 20 listopada to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W tym roku wyjątkowy, bo właśnie minęło 30 lat od momentu kiedy powstała Konwencja o prawach dziecka.

      W naszej szkole uczciliśmy ten dzień. Na korytarzach i w klasach zrobiło się niebiesko. Prawie wszyscy uczniowie przyszli ubrani w tym kolorze, który jest związany z prawami dziecka. Na korytarzu pojawiła się wystawka plakatów, które zostały wykonane przez uczniów i przybliżają poszczególne prawa zawarte w Konwencji. Uczniowie obejrzeli też prezentację, która przypomniała zapisy zawarte w Konwencji. Dyskutowali  o zasadności niektórych z praw oraz zastanawiali się, które z nich są najczęściej łamane i przez kogo. Wszyscy chętni mogli też uczcić ten dzień pozując do pamiątkowego zdjęcia.

      Celem Dnia Praw Dziecka jest uczenie i przypominanie jak ważne to są prawa. Komu przysługują i co oznaczają. Tylko znajomość praw daje szansę, że będą one przestrzegane. Wszystkie dzieci powinny mieć świadomość swoich praw. A dorośli mają obowiązek ich przestrzegać i strzec.  Po dzisiejszym dniu uczniowie naszej szkoły chyba tej świadomości będą mieli troszkę więcej.

      Na koniec Wszyscy Mali i troszkę Więksi przyjmijcie życzenia: Szczęśliwego, bezpiecznego dzieciństwa, bez trosk i z poszanowaniem Waszego człowieczeństwa zawsze i przez wszystkich J

     • Dzieci Uczą Rodziców

     • Uczniowie klas I-III przystąpili do akcji "Dzieci Uczą Rodziców" objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W miniony piątek odbyła się pierwsza lekcja, dzięki której dzieci dowiedziały się między innymi co to jest patriotyzm i poznały ,,Katechizm polskiego dziecka” . Celem akcji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wśród najmłodszych, popularyzacja postaw proekologicznych czy promocja aktywnego i zdrowego trybu życia. O godzinie 11.11 wszyscy razem odśpiewali ,,Mazurka Dąbrowskiego".

      Tekst Martyna Dębowczyk

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • W dniu 8 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie odbył się uroczysty apel  z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę.  Uczniowie klas I – III w strojach galowych oglądali przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 5c wraz z wychowawczynią Panią Edytą Jesionek-Skoczylas, a o oprawę muzyczną zadbała Pani Małgorzata Ochenduszko. W drugiej części uroczystości  ksiądz Proboszcz Kazimierz Gniot wraz z Panią Renatą Smolbik wręczył nagrody za udział w konkursie na najładniejszy różaniec.

      W kolejnej części apelu uczestniczyli uczniowie klas IV – VIII.  Na zakończenie głos zabrał dyrektor szkoły Pan Tadeusz Szarwaryn. Na apelu rozstrzygnięty został konkurs na najładniejszą gazetkę związaną ze świętem - I miejsce zdobyła klasa 7b, natomiast w konkursie na najładniejszy kotylion wygrała klasa 6b. Nagrody wręczyła Pani Monika Kornacka – Iwaniec. O godzinie 11.11 na patio szkoły uczniowie, nauczyciele oraz wszyscy pracownicy szkoły zaśpiewali 4 zwrotki hymnu państwowego.

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

     • Z okazji dzisiejszego święta biblioteka szkolna zorganizowała czytanie bajek przez uczniów klas starszych młodszym kolegom i koleżankom. Uczniowie klasy Ia wysłuchali " Bajki o rybaku i złotej rybce". Wrażenia swoje przedstawili podczas zajęć z informatyki. 

     • Wyniki pierwszego etapu plebiscytu na najlepszą książkę jesieni

     •  

      Zakończył się pierwszy etap plebiscytu na najlepszą książkę jesieni, wypożyczoną z biblioteki szkolnej. Wybory trwały przez cały  październik. Uczniowie wytypowali 24 tytuły książek. Wśród nich najwięcej głosów dostały następujące pozycje:

      1. Dziewczynka z parku – Barbara Kosmowska
      2. Harry Potter - J. K. Rowling
      3. Pompon - Joanna Olech
      4. Koszmarny Karolek - Francesca Simon
      5. Sposób na Elfa –Marcin Pałasz

             W drugim etapie, który będzie trwał do końca listopada, uczniowie będą głosować na jedną książkę z pięciu wcześniej wytypowanych.