Nowości w bibliotece
Nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o ponad 400 nowych pozycji książkowych. Są to przede wszystkim nowości rekomendowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Wszystkie pozycje zostały zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2. 0 na lata 2021-2025. Oprócz książek nabyte zostały również elementy wyposażenia biblioteki: rzutnik wraz z ekranem, kolorowe pufy i siedziska . Zachęca to do odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zasobów. Serdecznie zapraszamy młodszych i starszych czytelników.
Książka moim przyjacielem
Biblioteka szkolna podsumowała wyniki konkursu czytelniczo – plastycznego KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM. Uczniowie mieli za zadanie przeczytać ksiażkę wypożyczoną z biblioteki, a następnie wykonać ilustrację zainspirowaną tą książką. Spośród wielu ciekawych prac, które napłynęły, komisja najwyżej oceniła następujących autorów:
w kategorii klas. I-II
I miejsce Julian Żaczek kl. 1 a
II miejsce Alicja Romanowicz kl. 2 a
III miejsce Maja Pietruszka kl. 1 a
w kategorii kl. III
I miejsce Zofia Sawicka kl. 3 c
II miejsce Maja Tomasik kl. 3 c
III miejsce Wojciech Ciszewski kl. 3 a
Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.
Konkurs "Zaczytani rodzice"
- Zakończył się międzyklasowy konkurs, zorganizowany przez bibliotekę szkolną, pod hasłem „Zaczytani rodzice”. Do udziału w nim zostali zaproszeni rodzice uczniów naszej szkoły, których zadaniem było przesłanie zdjęć przedstawiających ich podczas lektury książki. Zwycięzcą miała zostać klasa, która wykaże się najwyższą frekwencją uczestnictwa. Celem konkursu było:
-propagowanie czytania jako formy spędzania wolnego czasu;
-rozpowszechnianie idei czytania książek przez osoby znaczące w życiu dziecka;
-promowanie wspólnych działań rodzinnych wzmacniających więzi rodzinne, przynoszących radość i relaks.Cieszymy się z dużego zainteresowania rodziców naszym konkursem i dziękujemy im za udział. Z przyjemnością ogłaszamy, że najwięcej zdjęć wpłynęło od klasy 3 c, która została jego zwycięzcą.
Czytanie na drugie śniadanie
Biblioteka szkolna prowadzi cykliczne czytanie książek w języku ukraińskim dla naszych uczniów z Ukrainy. Uczennica klasy 7 - Daryna - czyta dzieciom młodszych klas książki w swoim ojczystym języku. Książki te otrzymaliśmy dzięki fundacjom:
- Fundacja Powszechnego Czytania;
- Fundacja Świętego Mikołaja;
- Fundacja Wolność i Demokracja.
Spotkania odbywają się codziennie podczas przerw po pierwszej godzinie lekcyjnej i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród ukraińskich uczniów.
Nowe książki w bibliotece
Biblioteka szkolna po raz kolejny wzbogaciła się o książki dla dzieci w języku ukraińskim . Zostały one podarowane przez Fundację Świętego Mikołaja, która je wydała we współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki. Zapraszamy zatem naszych uczniów z Ukrainy do korzystania z zasobów biblioteki.
Wyzwanie czytelnicze
WYZWANIA CZYTELNICZE 2022
Podsumowujemy akcję „Wyzwania czytelnicze ”. Celem projektu była promocja biblioteki szkolnej i jej działań, rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej oraz integracja środowiska szkolnego. Wyznaczone w nim zadania przeznaczone były dla wszystkich uczniów kl. 1-8. Polegały one na przeczytaniu w danym miesiącu książki spełniającej określone kryteria oraz na zrobieniu zdjęcia z książką lub ilustracji okładki.
Oto nasi najwytrwalsi czytelnicy, którzy w każdym miesiącu (od lutego do maja) przeczytali wyznaczoną książkę i przygotowali ilustrację lub zrobili zdjęcie:
- Wojciech Maciejewski kl. 1 a
- Hanna Sentkowiak kl. 1 a
- Weronika Grajewska kl. 1 a
- Hubert Szczyrba kl. 1 c
- Wojciech Ciszewski kl. 2 a
- Zuzanna Kurowska kl. 2 a
- Stanisław Bałdo kl. 2 a
- Natalia Graczyk kl. 2 a
- Alicja Frankowska kl. 2 b
- Maja Tomasik kl. 2 c
- Miłosz Gruszczyński kl. 2 c
- Paweł Holband kl. 3 b
- Aleksandra Sentkowiak kl. 3 b
- Laura Szczyrba kl. 6 a
- Maria Dubiel kl. 7 a
- Karina Klein kl. 7 c
- Hanna Leśniewski kl. 7 c
- Paulina Barwacz kl. 8 b
oraz kl. 3 a jako zespół
Gratulujemy wytrwałości oraz talentu plastycznego.
Konkurs „Czy znasz Stefka Burczymuchę?”
W związku z tym, że Maria Konopnicka jest patronką roku 2022, wśród dzieci kl. 2-3 został ogłoszony konkurs ze znajomości wiersza tej autorki pt. „Stefek Burczymucha”. Wyzwanie podjęło 42 uczniów, którzy mieli za zadanie uzupełnić luki w tekście. Bezbłędnie wykonało je 8 uczestników:
Aleksander Żędzianowski kl. 3 a
Kamil Woźniak kl 3 a
Tomasz Trawiński kl. 3 a
Filip Tabak kl. 3 a
Aleksandra Sentkowiak kl. 3 b
Maria Kowalska kl. 3 b
Alex Czerwiński kl. 3 a
Michał Zimnoch kl. 3 a
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody książkowe. Dziękujemy uczestnikom za udział i gratulujemy zwycięzcom.
„Mała książka – wielki człowiek”
W minionym tygodniu uczniowie klas pierwszych otrzymali Wyprawki Czytelnicze.
Wyprawki Czytelnicze to trzecia odsłona kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki, w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki zapraszamy pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, czerpana przyjemności z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Wyprawka zawiera::
„Pierwsze abecadło” – antologię tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
„Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.
Projekt „Mała książka – wielki człowiek” realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Akcja czytelnicza
Drodzy Uczniowie,
zachęcam wszystkich miłośników czytania do udziału w zdalnym wyzwaniu czytelniczym. Polega ono na realizacji wyzwań w odpowiedniej kolejności.
ZASADY UDZIAŁU W WYZWANIU:
1. Akcja skierowana jest do wszystkich uczniów SP w Pszennie.
2. Celem akcji jest czytanie, zabawa i promocja czytelnictwa.
3. Czas trwania akcji: luty – maj 2022.
4. Akcja polega na:
a) przeczytaniu co najmniej jednej książki (nie lektury obowiązkowej, omawianej na lekcjach) w danym miesiącu, spełniającej podane kryteria. W każdym miesiącu będą obowiązywały inne kryteria.
b) wykonaniu fotografii z przeczytaną książką lub ilustracji okładki.
c) przyniesieniu swojego dzieła do biblioteki lub przesłaniu mailem : bibliotekasppszenno@wp.pl najpóźniej do 5 dnia kolejnego miesiąca.
d) odebraniu dyplomu i nagrody w pierwszym tygodniu czerwca.
Oto wyzwania do realizacji:
LUTY – książka, która w tytule ma imię.
MARZEC – książka, która ma jednowyrazowy tytuł.
KWIECIEŃ – książka, która ma więcej niż 50 stron.
MAJ – książka napisana przez polskiego autora.
Zachęcam do udziału w akcji!
Pamiętajmy, że czytanie ma naprawdę wiele zalet :)
Miłego czytania!
Alicja Rostek
„Baśnie i legendy z całego świata”
Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych odbywał się pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”. W związku z tym biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów klas młodszych pt. „Moja ulubiona postać z baśni lub legendy”, którego wyniki podsumowano na początku listopada. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło ok. 50 prac. Jury nie miało łatwego zadania, ponieważ wszystkie prace były ciekawe i bardzo oryginalne. Po długich obradach wyłoniono następujących zwycięzców:
miejsce I
Wiktor Wojciechowski kl. 1 b
miejsce II
Kryspin Promowicz kl. 3 b
Wojciech Ciszewski kl. 2 a
miejsce III
Stanisław Bałdo kl. 2 a
Piotr Kłusek kl. 1 a
wyróżnienie
Zofia Sawicka kl. 2 c
Lilianna Basamania kl 1 b
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy laureatom!
1 Prace, które zajęły wyróżnienie. Księżniczka na ziarnku grochu, Brzydkie Kaczątko
2 Zbiór prac konkursowych
3 Prace, które zajęły II miejsce. Akademia Pana Kleksa, Legenda o Smoku Wawelskim
4 Prace, które zajęły I miejsce. Legenda o Smoku Wawelskim
5 Prac, które zajęły III miejsce. Legenda o Smoku Wawelskim, Legenda o Królu Popielu
Konkurs czytelniczy
W dniu 03.11.2021 r. przedstawiono wyniki konkursu czytelniczego "Baśniowy świat Pana Kleksa". W konkursie wzięło udział 18 uczniów z klas IV – V. Laureatami zostali:
miejsce I
- Hubert Szachniewicz kl. 4a
miejsce II
- Błażej Balant 4a
- Milena Dudziak kl.4b
miejsce III
- Jacek Mazur kl. 4b
- Adam Rosiński kl. 4b
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom.
Konkurs czytelniczy
W dniu 28 października 2021 odbył się konkurs czytelniczy "Czy znasz legendy polskie?". Do konkursu przystąpiło 25 uczniów kl. II-III. Laureatami zostali:
miejsca I
Lena Krygier kl. 2 c
Piotr Kalitka kl. 2 c
Konrad Gołębiowski kl. 3 a
Aleksander Żędzianowski kl. 3 a
Tomasz Trawiński kl. 3 a
miejsca II
Aleksandra Sentkowiak kl. 3 b
Michał Zinczewski kl. 3 a
Laura Kuca kl. 2 c
Julia Walczewska kl. 2 c
Michał Michalina kl. 2 a
Miejsca III
Wojciech Ciszewski kl. 2 a
Hanna Safian kl. 3 b
Maria Białkowska kl. 3 b
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gratulujemy zwycięzcom!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Dzień 29 września został ogłoszony przez Polską Izbę Książki Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania . Z tej okazji w naszej szkole odbyło się głośne czytanie dla uczniów klas I-III bajki Hansa Christiana Andersena „ Księżniczka na ziarnku grochu”. Bajkę czytali wspólnie nauczyciele i uczniowie klas starszych. Zarówno dla nich jak i odbiorców książki, była to doskonała zabawa.
Nowe lektury
W ostatnim czasie biblioteka szkolna wzbogaciła się o nowe lektury. Znalazły się wśród nich:
Cukierku, ty łobuzie!, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca, Dziewczynka z parku, Sposób na Elfa, Asiunia, Kapelusz Pani Wrony, Pamiętnik Czarnego Noska, Drzewo do samego nieba, Afryka Kazika, Dziadek i niedźwiadek, Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu.
Nasz księgozbiór powiększył się o 200 egzemplarzy. Część z nich została już przygotowana do wypożyczenia.
Skasuj bilet
Z okazji powrotu uczniów klas młodszych do szkoły przystępujemy do akcji czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki”, zachęcającej do aktywnego korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.
Wszyscy uczniowie klas I-III otrzymali bilety powrotne do biblioteki. Na bilecie znajdują się ikonki, a na odwrocie legenda z wyjaśnieniem, jakie kategorie książek ilustrują. Podczas wizyty w bibliotece uczeń wypożyczy książkę z danej dziedziny. Po oddaniu książki bibliotekarz skasuje odpowiednią ikonkę.
Po skasowaniu całego biletu uczeń otrzyma dyplom.
Zapraszamy do biblioteki i życzymy dobrej zabawy.
Kolejna nowość w naszej bibliotece szkolnej
Otrzymaliśmy od wydawnictwa Media Rodzina egzemplarz nowej pozycji pt. „Operacja Rupieciarz”. Jest to kontynuacja przygód bohaterów stworzonych przez norweskich autorów J. L. Horsta i H.J. Sandnesa z cyklu powieści detektywistycznych „Operacja”. Zachęcamy do zaznajomienia się z tą książką, jak i pozostałymi z tej serii, które posiadamy w naszej bibliotece.
Konkurs "Jesień z książką"
Z okazji Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka zorganizowała dla uczniów klas 4 -8 konkurs fotograficzny pt. „Jesień z książką”. Z powodu istniejącej sytuacji pandemicznej konkurs odbył się drogą mailową. Spośród nadesłanych prac wyłoniono laureatów, których nagrodzono dyplomami i nagrodami książkowymi.
Jury przyznało:
I miejsce – Wiktoria Paździorko kl. 6 c
II miejsce – Weronika Zimnoch kl. 6 b
III miejsce – Laura Szczyrba kl. 5 a i Zuzanna Ucieszyńska kl. 6 b
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i gratulujemy zwycięzcom.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
Corocznie, z inicjatywy Polskiej Izby Książki, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. Przypada ono na 29 września – dzień daty urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Nasza biblioteka szkolna również włączyła się w tę akcję. W tym dniu, podczas drugiej i trzeciej lekcji, uczniowie klas 7 i 8 zaprezentowali dzieciom z klas młodszych teksty znanego autora książek dla dzieci Grzegorza Kasdepke. Czytanie na głos przez starszych uczniów bardzo przypadło do gustu ich młodszym kolegom. Było też okazją do zapoznania się z twórczością pisarza.