• Wycieczka do Gross - Rosen w Rogoźnicy

          • W dniu 07.11.2022r. uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Pszennie wraz z opiekunami odwiedzili niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Gross - Rosen w Rogoźnicy, aby „…w naszej zbiorowej pamięci została zachowana świadomość rozmiarów Holokaustu, zaplanowanego i przeprowadzonego przez nazistów.” Uczniowie podczas wycieczki mogli dowiedzieć się, że „… Głębia grozy, ale też szczyty ludzkiego heroizmu mogą stać się miarą tego, do czego zdolny jest człowiek zarówno w czynieniu dobra, jak i zła…” (cytaty pochodzą z deklaracji podpisanej w Sztokholmie                               w styczniu 2000 r. przez przedstawicieli 45 państw). Zwiedzanie miało dwa etapy: w pierwszym zwiedzający obejrzeli półgodzinny film -  świadectwo byłych więźniów, którzy przeżyli ten koszmar. Następnym etapem było zwiedzanie obozu, podczas którego ósmoklasiści dowiedzieli się o trudach codziennego życia w jednym z najcięższych obozów zagłady.

          • Piosenki Marysi

          • Z przyjemnością informujemy, że w listopadowym numerze miesięcznika Victor, przeznaczonym dla młodzieży szkolnej, ukazały się teksty piosenek napisane przez naszą uczennicę Marysię Dubiel z klasy 8 a. Marysia ma wiele zainteresowań. Jest harcerką, uczestniczy w zajęciach teatralnych i wokalnych. Pisze także teksty piosenek. Cztery z nich możemy przeczytać we wspomnianym miesięczniku.

            Gratulujemy Marysi  i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

          • Kasztanki dla Lenki

          • Zakończyła się akcja „Kasztanki dla Lenki”. Jej celem była pomoc w rehabilitacji 11- letniej dziewczynki. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej. Nasi uczniowie po raz kolejny wykazali się wielką wrażliwością i potrzebą niesienia pomocy. Za to zaangażowanie otrzymaliśmy podziękowanie od rodziców Lenki oraz od Koła Gospodyń Wiejskich w Domanicach, które było pomysłodawcą akcji.

             Dziękujemy wszystkim biorącym w niej udział.

             

          • Niezwykli goście...

          • Wizyta gości wzbudziła ogromne emocje wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły, ponieważ odwiedzili nas pracownicy schroniska dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy wraz z czworonożnym przyjacielem- pieskiem Fiolką

            Panie z wielką pasją opowiedziały o swej pracy. Dowiedzieliśmy się jak wygląda proces adopcji psa lub kota, kto może zostać wolontariuszem schroniska oraz jak pomóc porzuconym zwierzętom. Najważniejszą lekcją dla uczniów było to, aby zrozumieli, że zwierzęta to nie są zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Aby wiedziały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale obowiązek.

            Na ręce pracowników przekazaliśmy wszystkie dary przyniesione przez dzieci dla zwierząt. Każda puszka karmy to dla podopiecznych schroniska wielka pomoc i radość, która pomaga ocalić kolejne zwierzę.

            Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły udowodnili, że mają wielkie serca

            Serdecznie dziękujemy!!!!

          • Zaczytani rodzice

          • Zakończył się międzyklasowy konkurs pod hasłem „Zaczytani rodzice" zorganizowany przez bibliotekę szkolną. Do udziału w nim zostali zaproszeni rodzice uczniów naszej szkoły, których zadaniem było przesłanie zdjęć przedstawiających ich podczas lektury. Zwycięzcą miała zostać klasa, która wykaże się najwyższą frekwencją uczestnictwa.

            Celem konkursu było:

            propagowanie czytania jako formy spędzania wolnego czasu;

            rozpowszechnianie idei czytania książek przez osoby znaczące w życiu dziecka;

            promowanie wspólnych działań rodzinnych wzmacniających więzi rodzinne, przynoszących radość i relaks.

            Cieszymy się z dużego zainteresowania rodziców naszym konkursem i dziękujemy im za udział. Z przyjemnością ogłaszamy, że najwięcej zdjęć wpłynęło od klasy 3 c, która tym samym zwyciężyła.

          • Konkurs związanym z zachowaniem bezpieczeństwa przy pracach rolniczych

          • 3 listopada 2022 roku uczniowie naszej szkoły w składzie

            Filip Huzar,

            Wiktor Huzar,

            Arkadiusz Dziurdzia

            wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego związanym z zachowaniem bezpieczeństwa przy pracach rolniczych

            Konkurs odbył się w Świdnicy, a uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych Gminy Świdnica z klas IV-VI. Rozwiązywali oni test, który miał na celu wyłonienie reprezentantów gminy do etapu rejonowego. W gronie zakwalifikowanych znalazł się ️Arkadiusz Dziurdzia, który przystąpi do zmagań rejonowych.

            Serdecznie gratulujemy

            Oprócz części konkursowej uczniowie mieli okazję zapoznać się ciekawostkami dotyczącymi Książańskiego Parku Krajobrazowego i wzięli udział w minikonkursie na temat wiedzy z zakresu fauny i flory najbliższej okolicy, zasad przebywania i zwiedzania parków krajobrazowych i narodowych.

          • Ciało człowieka...

          • Ciało człowieka i jego funkcjonowanie nie stanowi dla uczniów klasy 2 c tajemnicy. Na ostatnich zajęciach dzieci zapoznały się z budową ludzkiego ciała oraz poznały najważniejsze kości, narządy i ich położenie w ludzkim ciele. Klasa samodzielnie wykonała szkielet człowieka z tekturowych rolek oraz umiejscowiła podpisy poszczególnych kości. Każdy mógł z bliska obejrzeć, jak wygląda czaszka człowieka oraz sprawdzić, ile zębów ma dorosły człowiek. Na podsumowanie zajęć wykonane zostały lapbooki, czyli kreatywne książeczki, które wzbudzily ciekawość i zmotywowały do odkrywania i gromadzenia dalszych informacji dot. tajemnic ludzkiego ciała.

          • Konkurs na najpiękniejszy różaniec

          • W naszej szkole, jak co roku, odbył się konkurs na najpiękniejszy różaniec.

            I choć trudno było wybrać najładniejsze, wyłoniliśmy 3 miejsca i 3 wyróżnienia.

            I miejsce zajęła Zosia Sawicka z klasy 3c

            II miejsce - Kacper Maceluch z klasy 3c

            III miejsce - Paweł Sutowicz z klasy 4b

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom

          • Czytanie na drugie śniadanie

          • Biblioteka szkolna  prowadzi cykliczne czytanie książek w języku ukraińskim dla naszych uczniów z Ukrainy.  Uczennica klasy 7 -  Daryna -  czyta dzieciom  młodszych klas książki w swoim ojczystym języku. Książki te otrzymaliśmy dzięki fundacjom:

            Fundacja Powszechnego Czytania;

             Fundacja Świętego Mikołaja;

             Fundacja Wolność i Demokracja.

             Spotkania odbywają się codziennie podczas przerw po pierwszej godzinie lekcyjnej i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród ukraińskich uczniów.

             

          • Nagroda w konkursie "Wesoła Kokoszka"

          • 25 października dwie uczennice - Lilianna Basamania z klasy 2 b oraz Zofia Sawicka z klasy 3 c - reprezentowały szkołę w XIX MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM "WESOŁA KOKOSZKA" w Szkole Podstawowej w Marcinowicach.

            Jury przyznało trzy pierwsze miejsca, a wśród nagrodzonych znalazła się LILIANNA BASAMANIA, która recytowała wiersz "Kwoka". Zofia Sawicka przedstawiła utwór "Kłamczucha".

            Była to wspaniała okazja do zaprezentowania swoich talentów i spotkania z kolegami z innych szkół. Małym artystkom serdecznie gratulujemy udanego występu

          • Konkurs recytatorski- etap szkolny

          • Konkursy recytatorskie są w szkole prawdziwym świętem artystycznym. Recytacja jest wartością samą w sobie, kształtuje pozytywne uczucia do języka i rozbudza zainteresowanie kulturą.Tym razem uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w eliminacjach szkolnych do XIX Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego "Wesoła Kokoszka" organizowanego przez Szkołę Podstawową oraz Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Marcinowicach.

            W konkursie wzięło udział dwunastu uczestników, a jury mogło wybrać tylko dwoje laureatów ,zostały nimi Lilianna Basamania z kl. IIb oraz Laura Kuca z kl. IIIc. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych występów, a naszym dziewczynom życzymy dalszych sukcesów i już teraz trzymamy kciuki

          • "Nauczyciel zagadka"

          • W dniu 13 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej świetlica szkolna zorganizowała konkurs "Nauczyciel zagadka". Zadaniem uczniów klas IV-VIII było rozpoznanie na zdjęciach nauczycieli w wieku szkolnym. Konkursowi towarzyszyło wiele uśmiechu i radosnych komentarzy. Laureaci - Hanna Leśniewska, Wiktoria Mucha i Bartosz Bobrowski - otrzymali kartę podarunkową do sklepu Empik. Czy nagrody się podobały? Spójrzcie na twarze nagrodzonych, one mówią same za siebie. Gratulujemy

          • Wycieczka do Mościska

          • W Mościsku jest urocze miejsce, które zwie się "Ostoja nad Młynówką". To tu uczniowie klas drugich i trzecich odbyli podróż do przeszłości. Dzięki zgromadzonym starym przedmiotom uczniowie zobaczyli w jaki sposób dawniej krojono kapustę za pomocą szatkownicy. Sami też mogli obierać i zetrzeć marchewkę, by później ugnieść ją z kapustą. A kiedy dzieci zgłodniały samodzielnie lepiły pierożki z jabłkami, które smakowały wyśmienicie. Gdy na horyzoncie pojawiło się słońce dzieci wyruszyły w pole, gdzie poznały rodzaje pracy na roli oraz samodzielnie haczką wykopywali ziemniaki i wrzucali do wózków. Wielką radość sprawiło dzieciom zrywanie kolb kukurydzy i karmienie nimi zwierząt, które są mieszkańcami Ostoi. To był cudowny dzień pełen wrażeń. Dzieci wróciły do szkoły zmęczone i brudne, ale szcześliwe

          • Wycieczka do Szkoły Leśnej w Bielawie

          • Uczniowie klas III ze SP w Pszennie wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w zajęciach Szkoły Leśnej w Bielawie. Dzieci stały się badaczami i odkrywcami warstw lasu w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Trzeciaki potwierdziły tym samym przynależność do klubu - „ KOCHAM POLSKĄ PRZYRODĘ”.

          • Wycieczka do Warszawy


          • W dniach 5-7.10.2022r. uczniowie klas 8a, 8b i 8c wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznajemy Polskę”. Uczestnicy zwiedzili miejsca pamięci narodowej tj. Powązki, Muzeum Powstania Warszawskiego, Stare Miasto (Zamek Królewski) z Traktem Królewskim i Wilanowem. Ponadto uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w obradach Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej oraz zwiedzali sale Senatu. Dużym zainteresowaniem cieszył się przejazd metrem oraz spacer po Stadionie Narodowym, gdzie można było poczuć piłkarskie emocje. Wiele niespodzianek czekało też w Centrum Nauki Kopernik.

          • "Z Europą na Ty"

          • 26 września uczniowie klasy IIIc rozpoczęli przygodę z innowacją pedagogiczną "Z Europą na Ty", której głównym celem jest zapoznanie uczniów z kulturą, tradycją, kuchnią i sztuką wybranego kraju europejskiego, w tym przypadku z Francją. Uczniowie potrafią już "mówić" w języku francuskim, poznali najważniejsze wiadomości na temat tego ciekawego kraju. Teraz nadszedł czas poznania niecodziennych smaków francuskiej kuchni. Dzieci przygotowały wspaniałe, kolorowe śniadanie, którego podstawowym składnikiem była bagietka. Kanapki smakowały wyśmienicie. Na deser uczniowie zjedli chrupkie, słodkie croissanty. Już teraz z niecierpliwością czekają na kolejną przygodę z kulturą francuską.

          • Bieg na orientację

          • W piątek 7 października klasy piąte oraz siódma pojechały do Świdnicy, by wziąć udział w szkolnym biegu na orientację. Zawody odbyły się w parku Młodzieżowym, gdzie przygotowane są stałe trasy w ramach projektu znajdź się w lesie.

            Mimo remontu altany udało się przeprowadzić bieg na najprostszej trasie. Uczniowie startowali parami. Było to dla większości pierwsze zetknięcie z tą formą rekreacji. Niemal wszystkie zespoły ukończyły trasę, znajdując w parku wymagane punkty, za co należą się wielkie gratulacje.

            Ci, którzy zrobili to w najkrótszym czasie, otrzymali dyplomy i symboliczne nagrody, a byli to:

            Bartosz Szczerba i Mariusz Szymczak z 7 a

            Alan Filek i Ruslan Moroz z 5 b

            Antek Tomaszek z 5 b.

            Gratulujemy zwycięzcom i niezmiennie polecamy wszystkim biegi na orientację

          • Kasztanki dla Lenki

          • Dołączyliśmy do akcji "Kasztanki dla Lenki".

            Zbiory można przynosić do szkolnej biblioteki. Zachęcamy do udziału w tej akcji. Nieśmy dobro.

          • Europejski Dzień Sportu Szkolnego

          • 30 września nasza placówka świętowała Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim uczestnikom. Tego dnia w naszej szkole obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy.

            Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!

          • Dzieci uczą rodziców

          • W tym roku szkolnym wszystkie klasy I-III rozpoczęły kolejną edycję ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „ Dzieci uczą rodziców”. Akcja objętą jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, a organizatorem jest Centrum Rozwoju Lokalnego.

            Celem akcji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wśród najmłodszych, popularyzacja postaw proekologicznych czy promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, a także zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy, które były przedmiotem lekcji.